RAPALA NASIL BAĞLANIR ?

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında can akgün tarafından paylaşıldı.

1. inanilmaz

inanilmaz onur

Favori Kamış:
    Lineaeffe spirit surf kamış 3.90m
    Favori Makine:
    Okuma Safina Noir 55
  2. ahmett

ahmett ahmet

Favori Kamış:
    Cormoran Black Bull Fighter 2.70 - Okuma V System 2.70
    Favori Makine:
    Cormoran Corcast Supermatch 8 Pi- Okuma TrioS 30
    En İyi Avı:
    Yayın 1.82 m. 57 kg.- Levrek 6.7kg.
    Düğümler takımımızın en can alıcı noktasıdır bence. Çünkü misinamız ne denli güçlü olursa olsun sonuçta bir düğümle sahteye veya sahte klipsine bağlanacak.

Düğümler genelde misinanın çeker gücünü düşürürler ve hem bir trofe balığın hem de sahtemizin kaybına sebebiyet verebilirler. Bu yüzden attığımız düğümün misina çekerinin kaçta kaçını muhafaza ettiğini bilsek iyi olurdu değil mi? Mesela 10 kg çekeri olan misinaya attığımız gelişi güzel düğümler belki de misina çekerinin %50-60 ını muhafaza ediyor. Eğer hal buysa misina çekeri otomatik olarak 6 kg a iniyor.

Yurt dışında görev yaparken bir Alman arkadaşım bana aşağıdaki düğümü öğretmişti. Yapılan testler sonucu bu düğümün misina çekerinin %90' ını koruduğunu kanıtlamışlar. Umarım doğrudur bu, çünkü ben o günden beridir hep bu düğümü kullanıyorum. ( 57 kg lık yayını aldığımda da bu düğümü kullandım, 6.7 kg lık levreği aldığımda da. Üstelik levreği tuttuğum misinanın maximum çekeri 4.2kg idi. )

Elimden geldiğince çizmeye çalıştım. Umarım işinize yarar...

Uploaded with ImageShack.us

3. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Ahmet bey teşekkürler.
    Güzel bir çizim elinize sağlık.

4. lineafee

lineafee iskender

Favori Kamış:
    lineaefee
    Favori Makine:
    okuma salina 65
    En İyi Avı:
    kofana
    değerli kardeşim öncelikle açıklamaların sonderece doyurucu ve akılcı tabi pratik her zaman teoriden üstün gelir dün akşam akılıma bir şey geldi,sanırım kurşuna bağlanan beden rapala bedenini atmak amacıyla zemine paralel oturttuğumuzda kurşunun aldığı açı atmak için daha uygun oluyor zira tam atma hamlesinde kurşunun payı olmadığı zaman elini ikiletiyor sanırım zıpkıncı ibo arkadaşımızın çizimi makul benimki biraz atışı zorlaştırıyor tabi sizinde saydığınız sebeplerde geçerli,
    ayrıca başka bir yazınızda paylaşımlarınız için sitemde bulunmuşsunuz bence paylaşımlarınız bu sitenin ayakta durması için olmazsa olmaz,,onun için avlarınızın devamını diliyorum ve zevkle bekliyorum.saygılar

5. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Konuyu okuyunca arkadaşımızın sadece uçtaki rapalanın nasıl bağlandığını değil, genel olarak takımın ne şekilde çalıştığını sorduğunu gördüm. Zaten bu konuda da gerekli açıklamalar ve çizimler yapılmış. Kısaca özetlersek:

- Kullanılan klipsli fırdöndü yuvarlak değil üçgen olmalı.

- Bu klipsten biri 25 cm diğeri 3 metre civarlarında iki kol çıkıyor.

- 25 cm'lik kol kurşun ayağıdır. Üst kısmı bir fırdöndü ile klipse takılır, altına da kasa yapılıp kurşun takılır. Kullanılan kurşunlar akıntıya göre 140-200 gramdır. Bazı çok akıntılı yerlerde bunun üzerine çıkanlar da vardır. Bu kurşun ayağında kalın örgü misine kullanmak çok faydalıdır. Örgü misineler hem ağır kurşunları atarken kopmaz hem de yumuşak oldukları için düğüm uçları sorun çıkartmaz. Kalın misinelerin düğüm uçları her zaman karışmaya müsaittir bunların düğüm uçlarını halletmek için de bazı yöntemeler mevcut. Bu 25 cm.lik mesafe sahtenin daha düzgün yüzmesini sağlar ve gereklidir. Kurşunu doğrudan klipse geçirmek, bu amaçla fırdöndülü kurşun kullanmak yanlıştır.

- Rapalanın bağlanacağı 3 metrelik kol genelde 0,25 misineden yapılır. Aynı boyda fırdöndü ile klipse takmak gerekir. Rapala düğümündeki ve rapala klipslerindeki boşluk sahtenin daha iyi aksiyon almasını sağlar.

- Takımın karışmamaması için klipse önce rapala kolu sonra kurşun kolu takılmalıdır. Bu detay çok önemlidir.

- Boğaz'da yapılan avlarda sahtelerin göbeğinde bulunan 3'lü iğnenin çıkartılıp sadece kuyrukta olanın bırakılması gerekir. Aksi durumda üst iğneler sık sık bedene dolanabilir.

Bu ana kurallara uyarak rapala takımının karışmadan düzgünce çalışabilmesi büyük ölçüde sağlanır. Bunun sonrasında bu avda çok önemli olan uzağa atış konusunun iyice araştırılıp uygun ekipmanların sağlanması gerekir.

6. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    çok açıklayıcı bir anlatım oldu aret bey.
    tüm yorum yapan ve önerilerde bulunanlara teşekkür ederim.

7. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    aret ve ahmet bey paylaşımlar için teşekkür ederim.

8. efsanay

efsanay Gül

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spirit Surf 3.60
    Favori Makine:
    Okuma Safina Noir FD-SFR 40
    bu şekilde kafama takılan en önemli şey,kurşun bedeni çok olmasa da neden o uzunlukta? Bu şekilde bağlanmış bir kurşun bedeni,rapala bedenine dolanmaz mı acaba ? Peki kurşunu bedeni atıyorum 10cm veya daha kısa bağlasak olmaz mı?

9. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Aret'in soylediklerinden benim anladigim, "olmaz"... yani olmasina olur da dolanmamasi icin olmaz...

Kamistan gelen misinanin ucuna, yani biri kursuna, digeri rapalaya giden iki kolun cikis noktasina soyle T seklindeki firdondulerden baglanmasi dolasmayi onlemek adina ise yarar mi? Onerilir mi?

Ortadaki halkaya kursun misinasini, karsilikli iki halkanin birine kamistan gelen misinayi, digerine de rapalaya giden misinayi baglamaktan bahsediyorum.

Rapala misinasinin rapala takilan ucuna da su klipslilerden bagliyoruz sanirim:

Veya su?

10. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Boğaz'da avlanan avcıların genel uygulaması 25 cm. civarı kurşun ayağı kullanmaktır. Kurşunun belli bir uzaklığa sahip olmasının rapalaya daha sağlıklı ve yatay bir yüzüş sağladığını düşünüyorum.

Fırdöndü olarak üçlü fırdöndü değil, yukarıdaki resimlerden ikincisinde görülen üçgen fırdöndünün kullanılması tavsiye edilmektedir.

11. kerempek

kerempek kerem

o resimlerden ikincisi klipsli fırdöndü değil mi ? Tam olarak hangisi oluyor bir sen ekleyebilir misin resmi ?

Teşekkürler.

12. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    http://imageshack.us/photo/my-images/24/kgrhqqokjie6tusgobopvc7.jpg/

Bu linkte olan. Klipsli fırdöndü, altı üçgen şekilli. Altı daire şekilli olanların yerine bu tercih ediliyor.

13. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    arkadaşlar konu ile ilgili birşey sormak istiyorum, beden misina haricinde, rapala veya dip yemlerde kullandığımız, sahte balık yada yemli balık bedeni olarak adlandırabileceğim misinın fluoro carbon olmasında ne kadar fayda olur gereksizmidir.

14. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
  15. kerempek

kerempek kerem

evet ama bu uca nasıl hem kurşuna gideni hem de rapalaya gideni bağlıyoruz ? aşağı doğru inen bir delik var...

16. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Klipse aynı boyda 2 fırdöndü takarak birine kurşun birine rapala bedenlerini bağlıyoruz.

17. kerempek

kerempek kerem

Tamam şimdi anladım. Valla ne güzel yapboz gibi :)) Bir daha ki avımı size ve ahtapot2'ye adayacağım baya bir şey öğrendim sizden.

Teşekkürler.

18. volkanerguner

volkanerguner Volkan

Kurşunsuz rapala kullanımı

Ben bodrumdayım tatil için ve kamışımı getirdim. Şimdi buralarda kurşuna grtek yok akıntı falan yok. Balıkçıdan iki tanr rapala aldım. Daha öncr hiç kullanmadım. Boğazda çapari ilr istavrit avlardım. Bu rapalayı kamıştan grlen misineye nasıl bağlicam

19. donvitomerto

donvitomerto Mert

Favori Kamış:
    Okuma V System
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40s
    En İyi Avı:
    43 cm Lüfer
    Merhaba herkese,

kurşun kolu ve rapala kolu nedir tam olarak ? Bilgi verirseniz sevinirim.

20. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    yukarida aret detaylı açıklamış ama kisaca ana misinanın ucuna takılan klipsden sonra, bu klipse eklediğimiz rapala ve kursun için kullanilan misinaya kol diyoruz.