Çeki Demiri

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında enez22 tarafından paylaşıldı.

1. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Herkese merhaba, 4.50 m 20 hp motorlu teknemi çekmek için Niva marka aracıma çeki demiri ihtiyacım var. En ucuz ve pratik nasıl çözebilirim?

Şimdiden teşekkürler.

2. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    en ucuz bile 1500 den aşağı olmaz sanırım

3. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Haziran 2014 te ben taktırdım. Çekidemiri Daster arabam için orjinal, demirin takılmasından sonra araç muayneye gidiyorsunuz, muayneden sonra ruhsata işletiyorsunuz. Bana maaliyeti 1200 tl yi bulmuştu.

4. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    İrfan bey merhaba,

Faturası ve belgesiyle aldığınız aracınıza uygun bir çeki demir takımını herhangi bir kapotacıya, elektrik sistemini de bir oto elektirikçiye bağlatabilirsiniz. Bunların tamamını yapan/yaptıran esnafıda bulmanız mümkün.

Eğer tek tek siz yaptıracaksanız.
    Yapılan işçilik için bir işcilik faturası almanız gerekir.
    Ayrıca çeki demiri için birde proje çizdirmeniz gerekiyor.
    Proje, çeki demiri belgeleri (e-Belgesi,faturası) Montaj Faturası, projesi, Ek 1 belgesi doldurulup TUV muayenesine gidiliyor, Orada muayene yapıldıktan sonra çeki demiriniz araç ruhsatına işlenir.

Büyük şehirlerde bu işlemlerin tamamını yapıp, yaptırıp aracınızı teslim eden firmalarda mevcuttur.
    Ben tamamını tek firmaya yaptırdığım için proje çizdirilmesi işinin detayını bilmiyorum. Bu konuyu bulunduğunuz il için sizin araştırmanız gerekecek.

Bunlar (orijinal malzeme kullanımı şartıyla) için harcanacak tutar ortalama 1500-2000 tl arasında değişir.

Ayrıca bilginize.750 kg altı için ruhsat ve plaka gerekmez.

Kolay gelsin.

5. nertetiker

nertetiker ÖNER

Favori Kamış:
    REMIXON STORM SURF KAMIŞ 100-275G 420CM
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40 makine
    En İyi Avı:
    AVIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ :)
    Abİ merhaba,
    bu 750 kg sınırı nedir. bilgi verebilirmisin.
    bende küçük bir teknem var 3 mt 750 kg altı bunun için ruhsata işlenmeden çeki demiri taktırmam sıkıntımıdır. ?

6. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

750 kg. karavan ve kömorklar için kanuni olarak verilen belirgin bir sınır.

750 kg. altındaki karavan ve römorklar için ayrı plaka, ayrı ruhsat ve dolayısıyla her yıl muayene gerekmiyor.
    750 üzeri ağırlıktakiler için bunlar gerekmekte.

750 kg. altı ağırlıktakiler için sadece aracınızın plakasının bir kopyasını takarak kullanmanız mümkün.
    Tabii ki çeki demirinizin bir önceki mesajımda anlattığım gibi ruhsatınıza işlenmiş olması şartı ile.

Çeki demiri o an için hiç bir şey çekmeseniz de ruhsatınıza işlenmesi gereken bir aparattır.
    Aracınıza çeki demiri monte edilmiş ve trafik kontrolünde ruhsatta işli olmadığı tespit edilirse bildiğim kadar aracınız trafikten men edilir ve para cezası uygulanır. Ayrıca ruhsata işlenmemiş bir durumda araç muayenesi de yapmazlar.

Yani her ikisi birlikte tek işe yarasa ve birbirini tamamlasa da karavan ya da römork ağırlığı faklı, çeki demirinin ruhsata işlenmesi farklı bir konu.

7. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Herkese Teşekkürler,

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Bahsi geçen konulara hakimim fakat daha basit bir yol aramıştım. Köyde max 1 km mesafe kullanmak için ihtiyaç duymuştum fakat daha basit olmaz sanırım.

8. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    tekne arkasına teker tak botlara yaplan gibi.30 km hız ile kullanılabiliyor.

9. oltadaçipura

oltadaçipura kemal

Yılbaşından önce demir, proje ve montaj 1250TL +155TL civarı vize(tabi vize geldiyse bunu sayma) 60 TL emniyette değişen ruhsat evraklarına mal oldu. Ruhsatsız dolar yükselmeden önce 700-750 montaj dahil taktırabilirdin.

10. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Teşekkürler, bugün itibariyle takıldı, artık teknemi çekebilirim.

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Demirciye bi aparat yaptırıp,aracın kıçına monte ettir,Topuz olarak dişli modeller var,kullanacağın zaman takarsın,elektrik tesisatına gerek yok herhalde(gece kullanmazsın) bu işin sana maliyeti bursada olsan 150 liraya biter,orda bu işi kıvıracak bir demirci bulabilirsin sanırım.

12. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Arkadaşım ,
    Ben epeydir çeki demirli araba kullanıyorum ve römork da çekiyorum.
    Sana tavsiyem , hatta şiddetli tavsiyem ,gelişi güzel tavsiyelerden uzak durmandır.

Elektrik tesisatı gece kullansan da kullnmasan da gerekli ve zorunludur.
    Arkanızdaki sinyalini ve fren lambanı nasıl görecek ? Neden daha rahat görmesin ?
    Kazaya davetiye çıkartma !

Topuz sadece görünen tarafıdır. Arka tarafında konstrüksiyon var. O topuzu tampona takmıyorlar. Montaj yeterlilik , proje ve ruhsat gerektirir. Aksi SUÇTUR.

Topuzun portatifliği ve geometrisi ile ilgilenmeden evvel ,topuz kaplin bağlantısına ek olarak emniyet zincir bağlantısı yap.
    1 km yol çekiyorum deme ! Kaplin civatalarının nasıl kesildiğini anlayamazsın bile.
    Sonra o römork ve tekne trafiğin ortasında büsbütün tehlikesi ile kalınca ne demek istediğimi anlarsın.

Çok pahalı bir şey değil 2 tane 1 metre 6 kalibre çapa zinciri iki tane de mapa.
    10 tl yi geçmez.

13. turna

turna

Bu arada çok güzel ve yeni bilgiler de almış olduk, teşekkürler.

14. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Tuncer bey,Enes kardeşimiz,senin yukarıda anlattığın konuları zaten bildiğini mesajında anlatmış.Sıkıntı maliyette,diyorki,ben 1500-2000 tl para veremem.Enezin bi köyündeki römorkumu,bir km ötedeki denize nasıl götürürümün derdine düşmüş,fikir arıyor.
    Bu duruma binaen yol gösteriyorum,demirci aparat yapsın diyorum,tampona taksın demiyorum.Senin konsturiksiyon dediğin,arabanın şasisine bağlı demir ayaklar,düzgün bir demirci onun kralını yapar,bu parçayı söküp takamayacağı için muayenede yada kontrolde başı ağrımasın diye,topuz kısmını söküp takılabilen cinsten yaptırmasını tavsiye ediyorum.
    Baştanda söylediğim gibi,bu tavsiye onun talebi üzerine,kullanım bölgesi ve şartlarına göre verilmiştir.O bölge kırsal,tarımla geçinen bir bölge,traktörlerin arkasına üç adet 6 şar tonluk römork arka arkaya bağlı kullanılır,pat pat denilen pancar motorlu yük taşıyıcıları yollarda dolaşır,bu kayıklı römorku bagajı kaldırıp kafasını içeriye iple bağlayıp çeksen,kimse sana ne yapıyorsun demez.
    Fatih abin mühendistir,gelişigüzel tavsiye de vermez.30 senede römorklu araçla 50binden fazla km yapmışımdır(üstelik çoğunda 7 m römorkla),keçinin inmeye korktuğu yerlere tekne indirip çıkarttık,100 m ip gerdirip,500 m mesafeyi ok elde çekmişliğimiz,30 cm karda,aracı köprüde kaydırınca,korkuluğu aşıp dereye uçan römorkun üzerindeki tekne sayesinde suda yüzebildiğini görecek kadar sağlam bağlayabildiğimizi tecrübe etmişliğim var maalesef:)

15. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Fatih abi,
    Benim memleketim Enes kardeşimizin memleketinin biraz kuzeyinde , sınırın diğer tarafında yer alıyor. Az buçuk oradaki insanlar ve yaşayışları hakkında bilgim var.

Aynı zamanda gene aynı coğrafyada , benim memleketin güney batısında , gene sınır aşacağız Trakya'lı Türler ve Türk olmayanlar pamuk yetiştiriyorlar.

Devasa römorkları var ve senin dediğin gibi 3 tane peş peşe bağlıyorlar.
    Römork konusunu çok bildiğimden değil de dikkatimi çektiği için yolda durup römorkları ve bağlantıları inceledim.

Beni gören köylünün biri bana yaklaştı ve kendi şivesiyle "buyur hemşerim bir şeye mi baktın ?" diye sordu. Gerek var mı bu kadar zincire falan dedim.
    Sonuçta bunun içinde pamuk olacak.Ne kadar ağır olabilir ki ?

"Bence de yok ama anlatamıyorsun işte bu yunana.Tutturmuş standart , güvenlik , CE zart zurt diye. Ceza kesiyor. Bağlayacak traktörü sonra işimiz zor."

Römork ve çeki demiri konusunda benden çok daha deneyimli olduğun gün gibi ortada.

Ama benimkisi acemi işi sağlam olur misali ...
    Amacım kimsenin bilgisine ,tecrübesine saygısızlık değildir.

16. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Sevgili Fatih abim; Emeğine, ilgine , anlayaşına sağlık, eksik olma, sağol varol.

17. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Tuncer bey size de teşekkür ederim. Elbette ki amacımız bilgiye, tecrübeye ve de büyüklerimize saygısızlık değil. Fatih abim durumu özetlemiş sağolsun, ilginize teşekkür ederim.

18. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Siz bilirsiniz.
    25 senedir Türkiye'de yaşıyorum.
    25 sene önce de en ucuzu insan hayatıydı şimdi de öyle.
    Önümüzdeki 25 de pek iç açıcı değil.

Hatalı davrandım , özür dilerim. Daha da kimsenin işine "burnumu sokmam"

19. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili Tuncer, Türkiyede yaşamak sanattır:) yakalarsam öperim mantığıyla vatandaşa bakan bir devlet anlayışımımız var, insan hayatına önem verdiği için trafik ve yol denetiminin yapıldığı bir ülke hiç olmadık,olma yönünde zerre ilerleme görmedim 51 yıllık yaşamımda.
    Saat 16 da aracın muayenesini yaptırdım Bursada,19.00 gibi izmire doğru yola çıktım . Saat 20,30,Susurlukta yol çalışması var,araç bi o çukura bi bu çukura giriyor.Üç km. sonra trafik ekibi yolu bağlamış,
    -çek sağa!!!
    - Hayırdır?
    -sağ farın yanmıyor!!!
    -Allah Allah,yola çıkmadan önce aracın muayenesini yaptırdım,bakın bu makbuzu saat 16.30 diyor
    -Ekip aracına lütfen!!!
    -Yahu yol bozuk,far ondan bozulmuş işte,gak guk...
    -Seksen küsur ceza,hadi şimdi devam et!!!
    Bu topuz işi ayrı garabet,orjinal ce belgeli aparat 450 tl,mühendis matbu projeye bi imza çakar 800,ruhsat için 2-300 kesilirsin,üstüne muayenede haraç ödersin,e bu kadar paranın döndüğü yerde montajı yapacak,iki delik delip civata sıkacak yetkili montajcıda 50 liralık işi 400 e yapar tabi,taşmı yesin!!!gitti ikibin,topuzu taktırdın arkaya rahatladın.
    Parayı sokakta buluyo ya vatandaş!!!
    Oysa,bu işi yapan firmayı yetkili kılsan,vatandaş 450 lik malzemeyi,toplamda 650 ye taktırıp,eline bi belge versen olmazmı??? olmuyor olmaz olmayacak!!!
    Avrupanın beşte bir gelirine sahip vatandaşına ,avrupanın en pahalı benzinini satan,en pahalı etini yediren zihniyetten başka bi yaklaşım beklemiyorum zaten.Kimin kimi tutarsa öptüğü bir ülke halindeyiz,can man hikaye,cebi koruma adına yaşıyoruz...

20. uyducu2099

uyducu2099 ibrahim

aynı dert bendede var.
    yazlığımdan denize 300 mt anca. ve sadece burada kullanabileceğim . işi bitince sökebileceğim bir aparata ben düşünüyorum.
    ancak passat larda sanıırım tampon delinmeden bu iş imkansız.