Tohatsu 15 BG Ateşleme Sorunu ve Beyin

Konu, 'Motorlar' kısmında avcı22 tarafından paylaşıldı.

1. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    [​IMG][/url][/IMG]

[​IMG][/url][/IMG]

[​IMG][/url][/IMG]

Arkadaşlar 15 BG Tohatsu motor aldım ikinci el.Kuyruk kısmından yağ kaçırdığını farkedince Edirne de motor yapabilen tek usta Ahmet Usta ya götürdüm motoru.Yağ keçeleri,bilyalar ve kuyruk kısmında paslı yerler temizlendi.Motoru çalıştırmak istedik.Çalıştı ama hemen durdu.Bujileri kontrol ettik,ateşleme sistemini kontrol ettik ama nafile motoru çalıştıramadık.Usta beyinde sorun olabileceğini söyledi.Beyni söküp bugün elektronik devirler tamir edebilen bir abime gösterdim.Vakumla kapatılan devre olduğundan sökemeyiz dedi.Yarın bir arkadaş tüm ateşleme sistemini gözden geçirecek.Daha önce deniz motorlarına LPG sistemini takıyormuş.Hatta sana da yapalım hocam dedi.Ahmet usta Tohatsu deniz motorlarının beyninin Yamaha ile aynı olduğu söyledi.Beyin fiyatları için çok uçuk fiyatlardan bahsediyorlar.İnternetten araştırdığım kadarı ile motorsiklet beyinleri ile aynı gibi duruyorlar.Onların fiyatları çok ucuz.Sizce ne yapmalıyım.Eğer sorun beyinde ise nasıl bir yol izlemeliyim?Beyni nerde tamir ettirebilirim veya yeni beyin nasıl bulabilirim?

2. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Beynin diğer ismi konjektör galiba

3. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    çalışıp duruyor mu ? yoksa şuan hiç çalışmıyor mu abim ?
    full içini açtınız mı eger açtıysanız pervanelerden rolanti hızında boşta çevirme yapın belli bir müddet sonra pervaneler yumuşak şekilde dönmeye başlar daha sonrasında motoru çalıştırın mümkünse suyun içinde bir nevi arabayı itme gibi düşünün

4. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Akın Bey ilk çalıştırdığımızda çalıştı ama 5 sn sonra stop etti.Bujileri çıkardık temizledik.Kabloları kontrol ettik.Kablolarda hiç bir kopma yoktu.İlk günkü gibiydi.Ama çalıştıramadık.Ustanın elinde çok iş vardı.Bobinleri kontrol edeceğini söyledi ama kontrol edip etmediğinden pek emin değilim.Ateşleme yapmaya çalıştığımız sırada su atıyordu.Usta beyin işini öylesine söylemiş olabilir. İnternette araştırdım piyasada deniz motoru beyni ve diğer adıyla konjektör yok gibi.Pek bozulan bir malzeme değil veya pek bulunmuyor.Başka bir arkadaş bakacak. İnşaallah düzelir.

5. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Bu beyin işi arabalara ve motorlara girdi iş bozuldu.1952 model deniz motorum da sadece bujileri ve bobinleri değiştirdik tıkır tıkır çalışıyordu.Üzerinde hiç bir elektronik devre yoktu.1982 model Selva moturum var.Tıkır tıkır çalışıyor.2008 yılında aldığım Haibo 54 Elektrikli motorum ilk günkü gibi tertemiz.Depo köşelerinde değil evimin içinde saklarım onları.Bakımlarını hiçbir zaman aksatmam.Aldığım tüm arabaların bakımlarını zamanında eksiksiz yapıyorum.Bunları şunun için söylüyorum. Makina aldıysan bakımlarını zamanında yap ki yolda kalma.Bakımı zamanında yapılmayan her araç dert açıyor.

6. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
  7. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Bobinlerin olduğu yer pas yapmış.İçi kum dolmuş.Temizlenecek ve bobinler değişecek.

8. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    [​IMG][/url][/IMG]

[​IMG][/url][/IMG]

[​IMG][/url][/IMG]

9. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Yapılan ölçümlerde bobinlerden sıkıntı olduğu tespit edildi.Bobinleri biri zaten değişmiş

10. Utku48

Utku48 Utku SUDERELİ

Mesut hocam tarif ettiginiz ayni sorun bende de var ariza bobinden mi gecti bobini nasil temin ettiniz.

11. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Motorla ilgili maalesef hiç bir işlem yapamadım.Motora taşıma arabası aldım.Balkonda duruyor.