Yeni Hayat

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında marmarasinariti tarafından paylaşıldı.

1. marmarasinariti

marmarasinariti Tuncay Kuşcu

Öncelikle uzun bir aradan sonra herkese tekrar merhaba demek istiyorum arkadaşlar, son yazdığım av raporunun ardından oldukça uzun bir zaman geçti. Bunun çok güzel sebebi var. Uzun zamandır hayalini kurduğumuz teknenin yapım süreci. Diğer kayıklardan edindiğimiz tecrübelere ve özellikle amerikan teknelerini gözlemleyerek standart dizayn ve aksesuarlara bağlı kalmadan biraz daha balıkçı bir tekne yapmaya çalıştık. Tabi bununla beraber yapımı standart donanım teknelere göre biraz daha uzun sürdü. Tabi tam olarak nasıl bir tekne olması gerektiği birazda bizim nasıl bir balık avcılığı hedeflediğimiz ile ilgili bir durumdu. Uzak meralara hızlı konforlu bir şekilde gidebilmeli, derin su avcılığına elverişli bir tekne olmalı ve en önemlisi mükemmel bir livar sistemi olmalıydı ki uzak meralara gidildiğinde yemler ilk tutulduğu kadar canlı olabilsin! Bu ve bunlar gibi kafamızda bulunan olmazsa olmazımızı bir araya getirmeye çalıştık ve bunlar oldukça vakit aldı ama bir o kadarda keyifliydi.

Teknemiz artık hazırdı ve suya indirilip ilk testleri yaptıktan sonra saros'a götürdük. Fakat tutmak istediğimiz trofe balıkların ev verim verdiği sonbahar mevsimi çoktan geçmişti! Nisan ayındaydık. Dostlarımızla konuştuğumuzda saros sularında 100 kilo üstü bir orkinosun su üstüne kadar çekilip, kaçırıldığını duyduk. Bu oldukça heyecan verici bir haberdi. İlk hedefimizin ismi belli olmuştu. Orkinos'u hiç denememiştik, fakat asıl hedefimiz olan kılıç balığını tutabilmek için gerekli olan tüm ekipmanımız teknemizde hazır bulunuyordu. Bu ekipmanla rahatlıkla orkinosta yakalayabilirdik.

Uzun zamandır bizimle beraber gelmek isteyen sevgili dostum Kaan'ı aradım. Artık zamanın geldiğini ve haftasonu için hazır olmasını söyledim. Eğer balık yakayabilirsek onuda bir şekilde bu heyecanın içine müdahil olmasını istiyorduk.
    Bu yüzden onu zıpkıncı yaptık, nasıl olsa discovery de nasıl yapılması gerektiğini izlemişti.Ne yapması gerektiğini biliyor gibiydi :)

Uzun güzel bir yolculuktan sonra yemlerimizle meramıza ulaşmıştık. oltalarımızı gerekli olan derinliğe indirdikten sonra sardalyelerle meramızı yemlemeye başladık.
    Biri elektrikli olmak üzere iki tane çıkrık vardı suda. Yarım saat geçmişti ve hiç vuruş yoktu, umutsuzluğu kapılmıyorduk, çünkü sonarımızda ara ara büyük balıklar kendini gösteriyordu. Sabırla yemlemeye devam ediyorduk. Teknemiz yavaş yavaş kayıyor ve bizi meramızdan uzaklaştırıyordu. Motorumuzu çalıştırıp tekrar ilk durduğumuz yere geldik, motoru durdurup tekrar yemlemeye başladık. Ben yemlere bakıp acaba bu hızda yemlemeye devam edersem bu yemler ne kadar dayanır diye düşündüğüm sırada elektrikli çıkrıktan beklenen ses geldi! Ben oltaya yetişene kadar oltanın üzerinde 120 metre yazmıştı bile, bir kaç saniye içinde 350 metre yazdı çıkrık, dehşet bir hızla kaçıyordu ki birden olta boşaldı! aceba yönünü tekrar bize doğru mu çevirmişti! inşallah öyledir diye sarmaya başladık fakat hiçbir hareket yoktu. Balık iğneden kurtulmuştu!

Bu durum bizi hem üzmüş hemde umutlandırmıştı. Çünkü merada balık vardı. Elbet başka balıklarda yakalanabilirdi. Umudumuzu kaybetmeden tekrar yemlerimizi indirip merayı yemlemeye başlamıştık. yarım saat geçmeden gene kalama sesiyle çınladı ortalık. Balık gene aynı oltaya vurmuştu! Hemen oltanın başına geçip yavaş yavaş kalamayı kapatıyordum, kalama sona gelmişti fakat balıkta en ufak bir yavaşlama yoktu! Saniyeler içinde 250 metreyi gördü, makina kalama sonra o kadar uzun çalışınca oldukça ısındı. acaba biraz kalamayı açsam mı diye düşünürken balık yavaşlamaya başladı ve belli bir süre sonra tamamen durdu. O durur durmak bende geri sarmaya başlıyor ona dinlenme fırsatı vermiyordum, oda daha çok çekip tepki veriyordu bende bu sefer motoru durdurup onun durmasını bekliyor ve durunca tekrar makinayı geri sarıyordum. Bu mücadele yaklaşık 20 dakika sürdü ve balık yorulmaya başlayıp yukarı gelmeye başladı, fakat belirli derinliklerde kendini sabitleyip motoru çalıştırsam bile bir milim yukarı gelmiyordu. Belli bir süre sonra o inadıda kırılmıştı! oltanın son 10 metresi monoflement ipten oluşuyordu ve arada fırdöndü olduğu için elle çekmemiz gerekiyordu son 10 metreyi! Fakat bu kısım oldukça riskliydi! Balık dinlenip bir anda tekrar yol isteyebilirdi, böyle olası durumlarda 100 kg çekerli misina parmaklarımı koparmasın diye kevlar kaplı özel eldiven kullanmama rağmen genede balığın beni suya çekme ihtimali beni azda olsa tedirgin etmiyor değildi! Burada zıpkıncının rolü büyüktü. biran önce zıpkını vurup işi bitirmesi gerekiyordu.

Balığı çekmeye başlamıştım. O kadar yorulmasına rağmen gerçekten son 10 metreyi çekerken beni çok zorluyordu. Yavaş yavaş büyük parıldısı görülmeye başlamıştı, teknenin altına doğru daireler çizerek geliyordu. Tekne motorunun pervanesi takılıp misinanın kopmaması için motoru kaldırmıştık. Artık vurulacak mesafeye gelmişti! Fakat çok sevgili dostum Kaan tecrübesizliğinden dolayı balığın daha yukarı gelmesini bekliyordu! Fakat benim gücüm tükeniyor, bir yandan da ayaklarımın altında toplanan misina beni daha çok tedirgin ediyordu!

Bir iki zıpkınlama denemesinden sonra balığımız su üstüne gelmişti! Yeni teknemizle ilk balığımızı yakalamıştık. Bu muhteşem bir balıktı. Artık eve dönme vaktimiz gelmişti. Bizim için harika bir başlangıç ve unutulmaz bir anı olarak hafızalarımıza kazınmıştı. Böylelikle Yeni teknemizle daha farklı avlara olanak tanıyabilecek, bizim için yeni bir hayat başlamış oldu. Teknemizin ve avın resimleri ve videosunun linkini paylaşarak daha iyi teknelerin sizin olması, daha güzel balıkların sizlere gelmesini dileğiyle. Hepinize Rastgelsin.

Sağlıcakla kalın...

Video linki;

https://vimeo.com/165581010

2. Riggs

Riggs metin

Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    Tebrikler. Harika bir trofe .rastgelsin.

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hepinizin tozunu attırmış.:eek: :D Sanırım bu bir sarıkanat orkinos.

İnsanın nefesini kesen bir av olmuş, maşallah. Yeni teknenin nasibi hayırlı olsun. Hem tekne, hem balık her ikisi de süper.;)

4. mehmetaydn

mehmetaydn Mehmet AYDIN

Favori Kamış:
    fortuna 3,90cm
    En İyi Avı:
    6,5 KG KOFANA
    Mükemmel rapor ve mükemmel balık,Tebrikler....

5. marmarasinariti

Cok teşekkür ederim

6. marmarasinariti

Gerçektende heyacandan hepimiz biara ne yapacağımızı şaşırdık..cok teşekkür ederim

7. marmarasinariti

Beğenmenize cok sevindim inşallah daha güzeli size nasıp olur..cok saolun

8. yasargnd

yasargnd Yaşar Gündöner

En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    Balığın saniyeler içinde 120 metreden 350 metreye inmesi.. nasıl bir aksiyondur, bir an duruldum:)
    Balığın boyu kilosu belli midir?
    Tebrikler, teknenizde yakışıklı duruyor. Hayırlı olsun.

9. marmarasinariti

Cok teşekkür ederim.Balığun boyu 2 metre kilosuda tartamadık ama tahmini 100kg civari sanıyoruz

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler, süper bir av yapmışsınız. Yeni tekneniz de hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız nice avlar dilerim.
    Yazıyı soluksuz okudum. Biraz daha uzun yazsanız nefessizlikten gidecektim. :D Şaka bi yana hikayesini de özenli yazdığınız için teşekkür ederim. Çok keyifliydi. Avla beraber avcının duygu ve o anki düşüncelerini okumak empati yapmak ayrı bir haz. :)

Videoyu da keyifle izledim, emeklerinize sağlık. :)

11. karadeniz57

karadeniz57 Sabri

Favori Kamış:
    Sportex Black Stream 20gr
    Favori Makine:
    Shimano ...
    Tebrikler, güzel bir av harika bir rapor olmuş. ..
    Allah sağlık versin inşallah , teknenizin sefasını yıllar boyu süresiniz. ..

12. marmarasinariti

Beğenmeniz beni cok mutlu etti sizinde raporlarınız bi ayrı güzel..iyi dilekleriniz için teşekkür cok teşekkür ederim inşallah daha güzelleri size nasip olur..rast gelsin

13. marmarasinariti

Cok teşekkür ederim inşallah daha güzelleri size nasip olur

14. MehmetG1905

MehmetG1905 Mehmet

Favori Kamış:
    Okuma V-system 10-40
    Favori Makine:
    Shimano Stradic ci4 +4000
    En İyi Avı:
    500 Gr. Levrek
    Maşallah tekneniz hayirli uğurlu olsun av muhteşem geçmiş emeğinize sağlık umarım daha güzel meralarda daha iyi avlariniz olur .