Tatlı Suda Kamaralı Tekne ?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar, yalnızca tatlı suda kullanılacak Rota 660 Fisher ya da benzeri bir tekne düşüncem var. Hafta sonları römorkuyla suya indirip, 24-36 saat sonra yükleyip götürmek istiyorum.

Fakat bunun bir örneğine rastlamadım daha önce. Ve mümkün mü bilemiyorum. Yani bu boy bir tekneyi 2 kişinin römork vinci kullanarak ve saatlerce uğraşmadan indirip bindirmesi mümkün müdür?(Tekne boş 1 ton)

Denizle uğraşmaktan bıktım. 2-3 saat araç kullanıp denize varması bir dert. Dalgası, rüzgarı bir dert. Tuzlu suyun motoru ve tekneyi mahvetmesi ayrı bir dert. Zaten yazları , öğleden sonra denizde kalmak mümkün değil,dalga yüzünden. Çoğu zaman yarım kova lidakiden fazlası da geçmiyor zaten elimize.

Tekneyi örneğin Atatürk Barajı'na indirip, ücra bir koya çekip, kebabımı yapıp, balığımı tutup, yorulduğumda da geçip içeride kestirmek istiyorum :D .

Aslında Poseidon King Fisher 5.70 tarzı daha ufak(700 Kg) bir tekne de olabilir. Pek fazla model bilgim yok açıkcası.

http://poseidonboatsinternational.com/portfolio_1950355056/king-fisher-570/

Ya da şunun gibi(600 kg) https://www.avmarketi.com/asp/product/2589/WALKAROUND-KAMARALI-TEKNE-6-mt

Ama hiç biri Rota gibi ferah olmaz.

Römorku ve motoruyla birlikte toplam bütçem aşağı yukarı 55 bin.

2. Antuan

Antuan M.Fatih

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire 2.10 7-21
    Favori Makine:
    Okuma Deadringer 25 -Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    Levrek 4.7 kilo
    Hocam tatlı su için fiyat ve tekneler çok değilmi kaç kişi bineceksiniz.4-5 metrelik tekne işinizi görmez mi ? 700 kg tekneyidi indir bindir çok zor..400 bile kolay değil heleki 2 kişi büyük tekneler romorkla taşı indir bindir risk bence.bence en fazla 4.5 metre işinizi görür

3. Querorz

Querorz Fatih

Fatih Bey, ben teknede zaman geçirmek , yemeğimi pişirebilmek ve uzun süre üzerinde kalmak istiyorum. Gerektiğinde uyuyabileceğim bir alan olsun istiyorum. Bunun için de en azından 6 metrelik, kamaralı bir tekneye ihtiyacım var.

İşte böyle teknelerin indir-bindiri nasıldır, 2-3 kişiyle hızlıca halledilebilecek bir şey midir bunu bilmek istiyorum.

4. Querorz

Querorz Fatih

Forum ölmüş. Buyurun cenaze namazına :D .

5. perfectstorm67

perfectstorm67 Fatih

En İyi Avı:
    1280 gr. lüfer
    Fatih Bey merhaba öncelikle şunu belirteyim tatlı suyla ilgili hiçbir tecrübem yok. Lakin denizle biraz haşır neşir olmuş biri olarak şöyle bir tavsiyede bulunabilirim. Römorkunuzu hazır modellerden almayıp suyun içine geri geri tekneyi yüzdürebilecek derinliğe kadar sokabilecek şekilde kendiniz tasarlayıp yaptırabilirseniz, vincinizde aracınızın arkasında hem tekne ve römorku hemde suyun mukavemetini kaldırabilecek güçlü bir vinç olursa maksimum 3 kişiyle ( biri araçta ) teknenizi rahatlıkla indirip bindirebilirsiniz. Biz karadenizde bile bunu başarabiliyorsak siz hayli yapabilirsiniz. Bunun için püf noktası römork lastikleriniz çok geniş tabanlı tiplerden olsun.Lastiklerin önünde yada arkasında çamurluk olmasın.Birde tabiiki römorku suya sürdüğünüz zemin batak olmasın nispeten sağlam ince çakıllı falan bir zemin seçin.

6. Querorz

Querorz Fatih

Fatih Bey, teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla römorkun arka 2 tekerleğini suya soktuğumuzda teknenin yüzecek duruma gelmesi şart ki tekne motoruyla römorktan kurtulalım. Bunu özel tasarım yaptırarak nasıl becereceğimi bilmiyorum. Neyini farklı yaptırmak lazım? Alçak mı olması lazım mesela? Tekne rahatça serbest kalsın diye.

Bir de çamurluğun ne zararı var?

Sizin kullandığınız tekne nedir? Kaç kilodur?

Sadece tatlı suda kullanacak olmanın bir avantajı da pas derdi yok... Aldığım römork deniz kenarında 1 ayda pas tutmaya başladı. Galvanizliydi üstelik. Hele farların elektrik bağlantıları 2 ayda mahvoldular.

7. perfectstorm67

perfectstorm67 Fatih

En İyi Avı:
    1280 gr. lüfer
    Merhaba efendim.Şöyle ya römorkun ön tarafı arka tarafından bir miktar daha yüksek olabilir. Ya da römorkta teknenin motorunun içine girebileceği şekilde bir boşluk bırakabilirsiniz yani römorkun en arka profili içeriye doğru girintili olabilir böylece tekne motoru römorka temas etmeden çalışabilir.Aslında eklemeyi bilsem bir çizim gönderebilirdim size ama maalesef teknoloji ile aram çok da iyi değil.

Çamurluğun zararı olaki balçık biryerde suya indirdiniz tekneyi çamurlukların arası çabuk dolacaktır.Yada bulanık bir suda odun falan sıkışması sıklıkla görülebilir.

Bizim kullandığımız tekne 7.40 mt. boyunda dizel lombardını motorlu el yapımı ahşap bir tekne açıkcası kilosu hakkında çok bir fikrim yok. Römorkunu profilden kendimiz yaptırmıştık. Lakin sattık. Şu an kıyıdan oltaya devam yazık ki :(

Eevet tuzlu suya can dayanmaz. Lakin şimdi suya dayanıklı kimyasallar oynar aksamlar içinde suya dayanıklı gresler var.Elektrik aksamı içinse iyi izolasyon yaparsanız kesin sonuç değil ama arıza süresini biraz daha aza indirgeyebilirsiniz.

8. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp

Yüklemek istediğiniz resmi www.hizliresim.com adresinden nete yükleyin. Size 5 6 adet link verecek. En alttaki direkt linki kopyalayın. Yorum yapma yerine geldiğinizde gelişmişe tıklayın. Yukarıda küçük bit simge var. ":)" işaretinin sağ alt çaprazında üzerinde dağ resmi olan bir imge var ona basıp kopyaladığınız linki yapıştırın. Bu şekilde resim yüklemiş olursunuz :)

9. perfectstorm67

perfectstorm67 Fatih

En İyi Avı:
    1280 gr. lüfer
    Teşekkür ederim Kaan kardeşim deneyeceğim bakalım olacak mı ? Şu an işyerindeyim, nöbette evden denerim inşallah.

10. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Rica ederim abi, olmazsa yine yardımcı olurum

11. Querorz

Querorz Fatih

Fatih Bey, anlıyorum. Özellikle motorun römork üzerinde çalışır pozisyona inebilmesi çok önemli. Haklısınız.

Mail adresinizi alabilir miyim? Römork yaptıracağım zaman size ulaşırım.

Bu arada Youtube'de yüzümü güldüren videolar izledim. Adamlar 2-3 tonluk tekneleri 1-2 kişiyle 5-10 dakikada indiriyorlar suya. Hatta 4 metrelik fiberi suya indirmekten pek bir farkı yok.

Şimdi yasal gereklilikler konusunda sorular geliyor:

1- Tekne'ye liman kaydı istenir mi?
    2- Römork'u ruhsata işlemek gerekir mi? vs. vs.

Rota 660'dan vazgeçmeye başladım. Hız yapamayan bir tekne. Dalgalı havalarda mukavemet için üretilmiş. Ama benim barajda, gölde dalgalarla pek işim olmayacak. Teknenin hızlı olması daha önemli olacak o yüzden. Gerçi Rota fiyatına, Rota'nın genişliğinde alabileceğiniz bir tekne yok maalesef. Anıl Marin 6.80 WA'nın fiyatını sordum. 70,000 TL .

https://www.youtube.com/watch?v=_cSUh3asowc

12. perfectstorm67

perfectstorm67 Fatih

En İyi Avı:
    1280 gr. lüfer
    Makine işler el övünür demiş atalarımız. Evet Fatih Bey karamsar olacak bir durum yok. İyi bir tasarım ve kaliteli bir ustayla yapılamayacak şey yoktur. Burada Kdz. Ereğli şartlarında ne ahşap veya sac tekneleri denize indirip bindiriyorlar römorklardan.

Sorularınıza gelince yanlış bilgi verip mahcup olmamak nedeniyle şimdi cevaplıyamıyorum. İşi ehlinden öğrenmek en doğrusu.O sebeple buranın su ürünleri kopp. başkanı yakın arkadaşım ona danışıp sorularınızı cevaplandırırım inşallah. Sormak istediğiniz başka konular varsa onları da sorarız hem.

13. Querorz

Querorz Fatih

Çok teşekkürler Fatih Bey.

Kendime hâla inanamıyorum fakat Rota 660 siparişi verdim. Nisan ortası teslim. Gecikme olursa diye günlük ceza anlaşması da yaptım. Aslında bir kaç ay düşünüp alacağım modele öyle karar vermek istiyordum fakat tesadüfen tam da bugünlerde bitecek bir kampanyaları vardı. Hızlıca karar vermek zorunda kaldım.

Bu boy bir tekneyi Türkiye'de tatlı suda kullanacak nadir amatör avcılarından birisi olacağım. Bakalım neler yaşayacağım.

14. Querorz

Querorz Fatih

Yasal prosedürlerin altından kalkamayacağımı anlayınca paramı iade aldım. Safter 5.00 yarım kamara düşünüyorum.

15. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
  16. Querorz

Querorz Fatih

Pontoon 50 beygirlik motorla kıpırdamaz bile abi :D . Römorka bindirmesi de baya marifet istiyor, baksana.