Kefal ve Sazan için Yardımmmm

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında inebalat tarafından paylaşıldı.

1. inebalat

inebalat ARİF

Üstadlar aranıza yeni katıldım.Uzun süredir siteyi takip etmeme rağmen üye olmak yeni kısmet oldu. Çok güzel paylaşımlar okudum, sone derece amatör olduğum balıkçılık konusunda birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.Bazı sorularıma net cevaplar bulamadığımdan yardımlarını rica ediyorum
    1-Göllerde avcılık yapmak istiyorum.En kolay sazan ve kefal avlanıyor anladığım kadarıyla, ama nasıl bir yol izlemeliyim. İkisinide ortak olarak kullanabileceğim bir yem tavsiyeniz var mıdır?
    2- Günün hangi saatlerini önerirsiniz ?
    3- Saat 20:00 dan sonra hangi balıkları tutabilirim? (tuzlu su dahil )
    4- Son olarak herkese teşekkür ederim :))

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Arif aramıza hoşgeldin forumumuzun faydalı olması dileğiyle.
    tatlı su ile ilgilenen arkadaşlarım detaylı bilgi verirler zannederim

Rasgelsin...

3. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Sazanı bilmem ama tatlı su kefalini bir çok yöntemle avlarsın. Ama öncelikle nerede avlanacağın önemli. Eğer göllerde avlayacaksan kefalin henüz sezonu açılmadı. Tatlı su kefali akarsularda tüm sene boyunca serbest ama göllerde yasak sezonları var.. Tekirdağ için 15 mart - 15 haziran arası göllerde hem sazan hemde kefal ava kapalı..

Gelelim avına şamandıralı sistemle avlayabilirsin. En üstte şamandıra, bir adet gezer yada kıstırma kurşun ve tek iğne.. Yem olarak tavuk ciğeri, yüreği tavsiye ederim.

Bana sorarsan at-çek yöntemi en keyifli olanıdır. Tatlı su kefali av raporlarını incelersen genelde bu yöntem yaygındır. Sahteleride bu av raporlarında görebilirsin. Kullanacağın takımda hassas olmalıdır. Örneğin 2-15 gr atarlı ve 180-210 cm uzunluğunda bir kamış, 0,18-0,22 kalınlığında bir misina ve 500lük yada 1000lik makina. Klipsi en ufağından aşağı yukarı 3-5 kg balığı çekecek bir klips alman uygun olacaktır. 2-3 Numara mepsleri, minik sahte balıkları, böcek sahteleri rahatlıkla atabilirsin bu takımla.

Ben şu anda fly ile avlıyorum kefali.. Fly aslında en garanti balık tutma yöntemi gibi geliyor bana şu anda. Uygun sineklerle balığı çok rahat kandırabiliyorsun. Ama henüz yeni başladığım için fly hakkında fazla bilgim yok ama kefali kolaylıkla kandırabiliyorum.

Malzemeleri aldın ama esas mesele balığın yerini bulmak meraya gittiğinde. Akarsular için ağaçların suya eğildikleri gölgelik alanlar, iri taş ve kaya arkaları, su üzeri otluk alanlar, sazlık dipleri, derenin çayın dönemeç yaptığı yerler, akardaki çağlak bölgeler ve bu çağlakların hemen durulduğu alanlar vs vs araştırman lazım. Göllerde pek tecrübem olmadığı için birşey diyemeyeceğim.

Başlangıçta zordur balığı tutmak canın sıkılır ama öğrendikçe daha kolay çözeceksin. Daha kolay tutmaya başlayacaksın. Kefal balığı candır benim en sevdiğim balık avıdır. Konuyu gören arkadaşlarda sana tüyo vereceklerdir. Kolay gelsin..

RASTGELE...

4. inebalat

inebalat ARİF

Tabiki sezonuna uyarak avcılığımızı yapacağız.Bohçacı değiliz :)
    Şimdiden altyapı yapıyorum sayenizde. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. İnşaallah avlarımızı da paylaşmak nasip olur.

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Şamandıralı takım +solucan,dip takımı +solucan,her ikisinede uyar.RASTGELSİN.

6. muhametylmz

muhametylmz muhammet

7 sene kadar tatlı su avcılığı yaptım..
    genellikle alabalık uzerıne..ama sazan içinde bayağı ugrastım..cok sayıda sazan yakaladım.. kendı rekorum 9,5 kg ve sazan için yem konusuna gelınce , cok sayıda degısık yem denedım..
    ve butun samımıyetımle soyluyorum eger tatlı su da avlanıyosan SOLUCAN dan baska yem kullanmıcaksın Çünkü tek balığa özgu bı yem değildir..örnegın:Küspe atarsın sadece sazan yakalarsın,,, kaşık atarsın turna,alabalık vs yakalarsın..amma SOLUCAN atarsan golde kı butun balık turlerını avlayabılırsın..

rastgele

7. inebalat

inebalat ARİF

solucanı daha önce de duymuştum deneyeceğiz sezon açılınca, herkese teşekkürler

8. inebalat

inebalat ARİF

Eyvallah üstadlar çok yardımcı oldunuz. Bilhassa solucan olayı çok güzel.Tam öğrenmeye çalıştığım şey.Denemlere başlıyacağız inşaallah.Sezon açılınca :)

9. sapinuva

sapinuva Tamer Uygur

Favori Kamış:
    Castapult
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Sazan, 2,6 KG
    Sahte solucanlarda iş görür mü?

10. Esmer33

Esmer33 ESMER

En İyi Avı:
    SAZAN 6 kg. Tatlı su kefali 1.6kg.
    av

sazan ve tatlı su kefali için en ideal yem solucan dır kuşkusuz.Solucan nasıl bir şeyse her balığın rağbet ettiği bir canlı sazan avına solucanıda ısrarla tavsiye ederim bn solucana sazan dışında levrek turna alabalık yılan balığı yayın kadife kızılkanat kefal gelir... Sazan aynı zamanda otcul bir balıktır. Sazan için bn dip oltasını tercih ediyorum çünkü dip balığıdır sazan dip oltasınıda basit bir takım halinde yapabilirsin: kurşun stoper ve iğne şeklinde....ucuna mısır, solucan, hamur, ekmek içi takabilirsin buna aynı zamanda sazan dışında tatlı su kefalide gelebilir.benim taktiğim küspeyi yukarıdan seyyar bırakıp altına pul, stoper ve fırdödü yapıyorum onun altına tek iğne yapıyorum iğne boili şeklinde. boilinin yerine, mısır veya hamur yerine sarı boncuk takıyorum küspenin kokusuna gelen sazan onuda yem zannedip almaya çalışır ve balığı yakalama oranınız yükselir yem kaybı tekrar yem sök tak derdi olmaz..yada şamandıralı bir takım yapabilirsiniz; stoper(derinlik ayarlamak için) şamandıra , stoper , kurşun , fırdödü, iğne şeklinde...tatlısu kefali hamur solucan dışında tavuk ciğerine bayılır avı hem zevklidir hemde lezzetli bir balıktır.... Sazan için kaliteli 45 lik misina yada ip misina kullanmanızı tavsiye ederim iyi avlar..