turna sahtesi top 15

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında eniyisi tarafından paylaşıldı.

1. eniyisi

eniyisi mücahit

2. rko

rko mustafa

3. eniyisi

eniyisi mücahit

Bundan var bende sekline rengine cok guvendim balik almayi birak vurus dahi alamadim bununla

4. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    mitchell tele spin; mistrall carp feeder,jaxon xt pro
    Favori Makine:
    shimano alivio,spro passion 730,banax,mistrall carpmax,okuma trinity,albastar,
    En İyi Avı:
    Aynali sazan 4.5kg,Baltik Morinasi 4 kg
    bence turna oyle pek sahte secici bir balik degil. uygun ortamda uygun sartlarda her turlu ilgi ceken sahteye atlayn bir balik....
    heresin favori sahteleri vardir sonucta. ben sari ustune siyah desenli kopyto silikon baliklar ve savage gearin sahteleri ile tutuyorum.. ama baska arkadaslarim da degisik kasiklarla tutuyor. ben acikcasi basarili turna avciliginda uygun hava ve avlanma sartlarinin daha etkili oldugu kannatindeyim.....

5. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Bilmemek ayıp değil derler. :)

Hiç birini kullanmadım, bizim av bayiilerimizde yada ürün pazarında yer almayan ürünler ama Eppinger Daredevle Spoon' un daha önce de iyi avcı olduğunu duymuştum.

Mepps syclops'u piyasada bir çok kişinin, aldım ama daha siftahı yok diye söylendiğini biliyorum ve bahsi geçen kişiler iddialı isimler. :)

Bana öğretilen ve gerçekten deneyerek gördüğüm. Sezon başı ve ortasında fiyatı markası önemli değil 20 gramlık iş yapan renklerde güzel bir kaşık.

Sular serinlediğinde de canlı renkli derin dalarlı ve biraz irice bir sahte her zaman turna alıyor.

Tabi bu bahsettiklerim benim öğrenip, gördüklerim. Herkesin favorisi, deneyimleri farklıdır... :)

6. zucchero

zucchero Bora

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2,10mt 10-40gr, Shimano Alivio CX 2,10 7-21gr
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SFC, Daiwa Sweepfire 2500
    Bunların çoğu muskie denilen bir başka türü avlamak için ve hatta bazıları 25-30 cm ve üzeri sahteler. Dolayısıyla bizim kendi top 15 'imizi yapmamız gerek :D

7. Querorz

Querorz Fatih

Bora Abi "turna" diye adlandırdığımız balık aslında 3'e ayrılır. Northern Pike, Muskie, Pickerel. Türkiyede Pickerel bulunmuyor(2-3 kg kadar olabilen ufak bir türdür bu).

Northern Pike ve Muskie mevcut Türkiye'de. Ankara'dan gelen raporlarda daha çok Northern Pike türüne rastlıyorum. İstanbul'da ise Muskie daha baskın. Ama pek çok gölde bu iki tür beraber yaşıyorlar. Yani "turna" derken zaten Muskie türünü de kapsıyoruz.

Bu, tür ayrımını gösteren kaynak. Ben İstanbul'da bu gördüğünüz türlerin 4 tanesinden de avladım aynı bölgedeki farklı göllerde.

http://www.muskiescanada.ca/images/ktd/ktd_sign_large.jpg

Bakın bu başlıkta tutulan balıklarlardan 2 tanesi Muskie, 1 tanesi ise Pike'dır.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=56981

8. eniyisi

eniyisi mücahit

Peki turna ac oldugunda yem fark etmez diyorsunuz forum icinde ufak bi arastirma yaptimda bu arkadaslarin olayina sans faktorumu demeliyiz?

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=42136

Ayni botta uc arkadas ama trofeleri sadece bir arkadasin yemi aliyor

9. eniyisi

eniyisi mücahit

Evet tamamen katiliyorum forumlari inceliyorum bizdeki onerilen yemlerle bu verilen 15 yem arasinda hic bi baglanti benzerlik göremiyorum.

10. zucchero

zucchero Bora

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2,10mt 10-40gr, Shimano Alivio CX 2,10 7-21gr
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SFC, Daiwa Sweepfire 2500
    Fatih renk haricinde çene altlarındaki noktalardan da muskie olduklarını tespit edebilbildin mi? Ben farklı renklerde turnalar gördüm ve tuttum ama hiç çene altlarını kontrol etmek aklıma gelmedi. Bir de duyduğum kadarıyla muskie daha agresif bir tür. Bunu teyit edebilir misin?

Bu konu birkaç kez forumda geçti ama tekrar fikrimi belirteyim. Balığın çok aktif olduğu dönem ve hava şartlarında belki renk, boyut, derinlik, aksiyon çok farketmeyebilir ve bütün sahteler iyi kötü turna alabilir ama Ekim Kasım gibi nispeten daha zor zamanlarda veya çok durgun ve açık havalarda sahteler arasındaki en ufak nüans balık alma ya da almama konusunda çok büyük fark yaratabilir. Linkini verdiğiniz balık raporunda balığı alan Hasan Abi halen bu sahteyi çok başarılı bir şekilde kullanmakta ve çok güzel balıklar almaktadır. Bunun çok benzeri "shad" renkli olanı ise onun yanında sadece "ehh" dedirtecek performans göstermektedir. Aynı yere, aynı bottan, aynı misina kullanılarak yapılan atışlarda bir sahtenin iş yapıp diğerinin hiç iş yapmamasını (Hasan Abi örneğinde olduğu gibi) açıklamak aksi halde imkansızdır...

Benim ilk beşim...

1- Rapala Clackin Minnow 11 cm Renk beyaz, sarı-kırmızı kafa
    2- Spro Pikefighter 2, 3 ve 5 mt dalarlı Renk hepsi :D
    3- Remixon Power Catcher WX 5565 10 cm sasi Renk beyaz, doğal balık
    4- Little Cleo kaşık (ben kaşık kullanmıyorum ama etrafımdan gözlemlediğim)
    5- Rapala shad rap (hem iki parça hem de tek parça) Renk firetiger, orangetiger

11. saichaniam

saichaniam kazım irtik

eğer türkiye sularında turna tutmak istiyorsan çantanda mutlaka kırmızı kafalı beyaz silikon sahten olmak zorunda..mepsler diğer kaşıklar yada rapalalar hepsini denedim..ama 2,5 tl ye aldığım kırmızı kafalı beyaz silikonun yerini hiç biri tutamadı..reeling

12. Querorz

Querorz Fatih

Bora Abi, böyle detaylı bir tespit yapmadım açıkcası. Aslında bildiğin gibi aynı cins canlılar teorik olarak üreyebilirler. Muskie ve Pike'da da bu durum söz konusu. Yani ortada melezlenmiş pek çok türün olmasıdır beklenen sonuç. Fakat Türkiye'de avlanmış balıkların fotoğraflarına bakıyorum da en azından vücut desenleri açısından ya Muskie ya da Pike türüne bire bir uyuyorlar.

Peki size verdiğim linkte de görülen Tiger Muskie denen Pike ve Muskie melezi türe neden hiç rastlayamadım fotoğraflarda? İşte bunun cevabını bilemeyeceğim.:) Bu noktadan sonrası bir biyoloğun ilgi alanına girer zannederim .

13. eniyisi

eniyisi mücahit

14. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    İlk turnamı 3 numara turuncu üstüne siyah nokta mepps ile yakalamıştım, buyrun burdan yakın...