marinport 3.00 ve suziki 6hp motor uyumu

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında tufan6 tarafından paylaşıldı.

1. tufan6

tufan6 kabil tufan

Arkadaşlar merhaba
    sadece tatlı suda avlanmak için bot almayı düşünüyorum.Daha önce hiç bot kullanmadım ve tecrübem yok.Fakat 2 aydır araştırıyorum.
    - 2 kişi için 3.00 m bot idealmidir.
    - 6 hp 4 zamanlı suziki motor uygunmudur.
    -kısa şaft ve uzun şaft hangisini tercih etmeliyim.
    Bot olarak marinport ahşap katlanır taban kullanan varmı , iyi ve kötü yönleri neler.
    Yardımcı olursanız sevinirim.

2. Querorz

Querorz Fatih

Ben de bir kaç ay önce Suzuki 6 HP kısa şaft edindim. Hatta belki benim yazdıklarımdan etkilenerek Suzuki almaya karar vermiş olabilirsiniz. Bu fikirleriniz az sonra değişecek :) .

- 3.00 bot 2-3 kişi için idealdir.
    - Motoru alırken kafamdaki en büyük soru işareti ağırlıktı. Tek başıma taşıyacağımdan 6 HP'lik bir motor tercih ettim. Suzuki 6 HP , diğer 6 HP motorlar arasında en yüksek motor hacmi ve en düşük ağırlığı sağladığından bu motoru seçtim. Ama tek başıma taşımakta yine de zorlanıyorum. 2 kişi kullanacaksanız 6 HP olabilir. 9.9 HP'yi 2 kişinin taşıması bile oldukça güç. Aslında 45 kiloluk bir ağırlığı 2 kişi rahatlıkla taşır fakat , motoru tutmak çok zor. Motoru alınca söylemek istediğimi anlarsınız.

Bu arada Suzuki'nin servis ağı çok zayıf. İnternet sitesine bakarsanız servis ağı oldukça geniş gibi görünüyor fakat servisleri aradığımda Suzuki motorları pek sallamadıklarını gördüm. Bu adamlar Suzuki motorların da servisliğini yapıyorlar güya fakat asıl odak noktaları daha popüler olan Yamaha ve Mercury gibi markalar. İnsan ilk başta bu adamları otomobil servisi gibi sanıyor. "Ulan 20 ilde servisi olan markanın yedek parça sıkıntısı neden olsun?" diye düşünüyor fakat servis dediğimiz bu adamlar aslında belki 10 tane başka markanın da servisliğini yapan, sanayide kıytırık bir kaportacı atölyesine benzer yerleri olan, çoğu cahil adamlar. Bu servislerin çoğu belki bir kaç senedir Suzuki motor dahi görmemişlerdir.

Suzuki'nin sitesinde Adana'da bir servis olduğu yazıyor fakat aradığımda motosiklet servisi olduklarını öğrendim. Deniz motorlarından da biraz anlıyorlar fakat asıl uzmanlıkları bu değil. Adam bana "getir getir. bir çaresine bakarız. hallederiz" diyor. Deniz motorundan anlamadığı her halinden belli. İnternetten servis dedikleri şeyin fotoğraflarına baktım. 25 metre karelik dandik bir dükkan. İçinde 5-10 tane motosiklet var. Arkada ufacık bir yerde ufak tamirat işleri yapıyorlar. Al sana koskoca Suzuki'nin servisi... He, tabi Yamaha ve Mercury'nin de servislerinin çok farklı olduğunu sanmam fakat Suzuki'den bir tık üstte olduklarından eminim. En azından sıkca bu markaların tamiratını yapıyorlardır.

Yedek parçası da oldukça sıkıntılı sanırım Suzuki'lerin. Bir daha motor alacak olsam Yamaha'dan başkasına para vermezdim.

Bu arada Suzuki 6 HP ' de soğutma suyu girişi yanda değil, alt kısımda. Yani kulakçık ile sifonlayamıyorsunuz . İnşaatlarda kullanılan bidonlardan alıp, suyla doldurup içinde çalıştırmanız gerekiyor. ( Not : Sifonlama işlemi, motorun tuzlu suda kullanıldıktan sonra içinin temizlenmesi için tatlı su içinde bir süre çalıştırılması işlemidir)

- Kısa şafttan sakın şaşmayın. Zaten uğraşacak birsürü mesele varken bir de bot için ayna eklentisiyle hiç uğraşılmaz. Ayna eklentisi kullanmazsanız da pervaneyi çarpar durursunuz oraya buraya. Ayrıca yeterince hızlanamazsınız.

3. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    İç sularda benzinli motor kullanmanın yasak olduğunu ve piyasada uygun fiyatlı, tatminkar performans veren elektrikli motorların olduğunu hatırlatmak isterim.

4. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Bu yukarıda bahsettiğiniz ,servis problemleri maalesef tüm markalar için ,şöye böyle geçerlidir.Malesef astronomik fiyata sattıkları motorların arkasında,böyle duruyorlar firmalar....Ben seneler evvel 0 adığım motoru serviste çırağağın elinden bozuk olarak aldım..Benim burdan tavsiyem yeni aldığınız motoru yıllık bakım diye hemen servise götürmeyin..Sezon sonu güzelce tatlı sudan geçirip,dışını ,içini yağlayıp temizleyip kaldırın yeter....Benden size tavsiye...

5. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    herkese selam

arkadaşlar eğer iç sularda kullanacaksanız tercih ve sirküler elektrikli motor yönünde bu bir.ikincisi nehir (yani denizden girişi olanlar )için elbette kısa şaft ancak denizdede kullanabilirim derseniz bot yada teknenin yapısına uygun olan daha iyidir...üçüncü tavsiyem acizane hondadır....tüm dünyada iki zamanlılar artık piyasadan çekilmekte(evinrude E TECH hariç)...neden çekilmekte makinanın yağlaması benzine yağ katılarak yapılmakta bunun sonucu eğzost ta daima yağ kalıntısı kalmakta ve kirlilik yaratmakta yakıt gideri daha fazla ayrıca......
    neden honda derseniz honda ilk başından bu yana 4 zamanlı üreten bir marka o konuda uzman daha sessiz daha ekonomik malum benzin 5.5 tl seviyelerinde.....karar yine sizin ama benim uzun yıllara dayanan tecrübelerimden tavsiyem bu.....hayırlı olsun....iyi gün ve avlarda kullanın...sevgilerimle.....:thumb:

6. mersinli

mersinli Nuri

Favori Kamış:
    speedmaster surf ve spin
    Favori Makine:
    shimano exsence ve ultegra
    En İyi Avı:
    2,8KG BARAKÜDA
    Honda da bot çıkarmış.İncelemek lazım.