Safter ve İsatek tekne

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında niyazitopcu tarafından paylaşıldı.

1. niyazitopcu

niyazitopcu niyazi

Arkadaşlar selam,

9.8 4 Zamanlı Parsun motorum için iki tane tekne buldum sizce bunlardan en uygunu hangisi olur. Avantaj ve dezavantaj olarak yazarsanız sevinirim.

ISATEK
    425 Aras
    Boy 4.25 mt.
    En 1.60 mt.
    Ağırlık 160 kg.
    Motor 6-25 HP
    Fiyat : 2500 Ytl. ( Sadece kürek dahil )

SAFTER
    En : 170 Cm
    Boy : 400 Cm
    İç Yükseklik : 60 Cm
    Dış Yükseklik : 80 Cm
    Boş Ağırlık : 210 Kg
    Maksimum Ağırlık : 410 Kg
    Maksimum Motor Kapasitesi : 15 HP
    Maksimum Yolcu Kapasitesi : 4 Kişi
    Fiyat : 2600 Ytl ( Sadece kürek dahil )

Not: Isatek daha uzun olmasına rağmen 160 kg. görünüyor Safter daha kısa ancak daha geniş 210 kg. görünüyor bunun sebebi sizce nedir. Performans olaraktan bu kilo farkı çok etkilermi dersiniz.

2. captainonur

captainonur onur

Birbirine çok yakın boyutlardaki teknelerin ağırlık farkı yapım aşamasında kaç kat elyaf atıldığı ile ilgilidir.Mesela isatekte 5 kat elyaf kullanılmışsa safterde 6 kat veya 7 kat elyaf kullanılmıştır.Buda teknenin cidarlarının daha kalın olması dolayısıyla teknenin daha sağlam olması anlamına gelir.Dolyısıyla safter daha doğru bir seçim olur, aradaki 100 tl fiyat farkının pekte önemi yok bu durumda.YANİ ÖZETLERSEK AĞIR TEKNE=SAĞLAM TEKNE(TABİ BOYUTLARI AYNI VEYA ÇOK YAKIN OLMAK ŞARTIYLA)

3. niyazitopcu

niyazitopcu niyazi

Peki performans yani hız olarak hangisi daha verimli olur dersiniz bende Safter taraftarıyım ancak motorum küçük gelirmi acaba diye endişeleniyorum sürat amaçlı kullanmayacağım tabiki ancak kürek hızında gitmekte istemiyorum. Safteri canlı olarak gördüm gayet güzel geniş ve kullanışlı geldi.

4. captainonur

captainonur onur

Ben sizin almayı düşündüğünüze çok yakın bir tekne kullanıyorum.Fiber 4.50 tekne(190 kg) ve 9.9 mercury 4 zamanlı.Tekne istanbul fenerbahçedeki kurbağalı derede duruyor.Dereden kınalıada (karşıdaki ilk adadır) 45 dk. sürüyor.Sonraki her ada arasını 15 dk. da geçiyorum.Ayrıca deneme maksatlı kadıköyden beykoza kadar gittik gerçi 3 saat sürdü ama nerdeyse tüm boğazı geçtik.Yani boğazdaki akıntı şartlarıyla başdebiliyor.perşembe pazarının sarayburnunun oralarda defalarca balık tuttuk.Dolayısıyla motor zayıf kalır mı diye düşünme.Benim teknenin hızınıda gps ile ölçtüm tamyolda 7 knt yarım yolda 5 knt yapıyor(içinde 4 kişiyle).Zaten bu hızda boğazda gördüğün pekçok yarım kamara ahşap balıkçı teknesinin yapabildiği sürattir.4 ile 4.5 m arası fiberlerin ideal (hız/yakıt sarfiyatı açısından)motoru 9.9 dur.aşağısı zayıf kalır yukarısı çok yakar.Umarım buraya kadar anlattıklarım size faydalı olmuştur.

5. niyazitopcu

niyazitopcu niyazi

Anladım hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekür ederim sanırım safter 4 mt alacağım :) kafamı kurcalayan tek nokta işte kataloglarında max motor 10-15 denmiş ee bu tekneyi peki 8 hp taksan yürütmeyecekmi kağnı gibimi olacak yada 20 hp taksan çokmu gelecek tersmi dönecek katalog biraz salamasyon yapılmış gibi geldi ama pratik bilgim olmadığı için sadece okuyarak çözümlemeler yapıyorum. bu arada Safter için fiyat aldım 3000 TL = Tente+Merdiven+Kürek+Zehirli boya+Bayrak direği ve krom aksesuarları. 500 TL kapora gerisi mayısta teslim alınca fiyat nasıl dersiniz.

6. captainonur

captainonur onur

Elinde 9.8 hp makina olduğunu yazmışsın dolayısıyla 8 lik motoru neden sorduğunu anlamadım, götürür mü götürmez mi dersen tabiki götürür ama biraz daha yavaş götürür.Ancak her halikarda kürekten daha hızlı gidersin.Safterin almayı düşündüğün 4 metrelik modelinin kataloğunda motor max 15 hp yazıyor.Bunun anlamı 15 beygir üstü motor takarsan, motoru tekneye monte ettiğin yerin (yani aynanın) motorun uyguladığı itme kuvvetine dayanamayabileceği ve kırılabileceğidir.Dolayısıyla ben hızı çok severim illede plane geçeyim deyip 25 lik motoru takarsan o tekneye bir bakmışsın tekne yerinde duruyo motor gitmeye devam ediyor :)Fiyat konusunda fazla birşey diyemem ne kadar ekmek o kadar köfte deyişine hep inanmışımdır, verdiğin fiyat aksesuarlarda dahil olduğu içi makul görünüyor

7. niyazitopcu

niyazitopcu niyazi

Isatektende hemen hemen aynı fiyatları aldım ancak isateğin kalıbında bağzı problemler olduğu teknenin burnunun giderken suya gömüldüğü felan yazılmış tabiki doğrumu yalanmı bilemem hiç kimseyide karalamak istemem safter içinde biryerde okuduğum kadarıyla bir arkadaş çok dengesiz yazmış :) yani hepten çorba bi iş neyse sizinde tavsiyelerinizi göz önüne alaraktan artık bu hafta içi bitireceğim bu işi gönlüm halen safter diyor bakalım :)

8. mudeli

mudeli Gökhan

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    selimhan 4300 gr
    dusunme safter al safter mercedes ise dıgerı olsa olsa reno olu tofaş demıyorum ama bak dikkat :)

9. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    açıkçası bana göre çokta değişmiyor. çok yakın özellikler. bunu size yanıltmak için söylemiyorum. çünkü tekne almak bir dert ona bakmak başka bir dert. tekne alarak bir sürü meşakatli işlerin içine giriyorsunuz.hazırlıklı olmalısınız.
    Neyseki ben şanslşıydım, sanayideydim ve tekneme bakabildim.
    Demek istediğim bunların boyası, bağlaması, evraklarının çıkarılması, bağlayamazsanbir rormork bulup evin önüne çekmesi hep bir dert. fırtına olur su alır, ne bilim, suyun dışında yandan çarpar patlar vs. vs. sonuçta fiber tekneler hafif olur ama zayıftırlar. (çok da zayıf değil ama ne olur ne olmaz). can yeleksiz, yangın söndürücüsüz yola çıkılmaz. yolda sigara içilmez, pekçoğu ihmal eder bunu. çapasıydı, ıvız zıvırıydı. sonra .forumlarda istanbulda bir arkadaş yer sorunu yaşıyordu nasıl halletti bilmiyorum. istanbul gibi yerde dahada zorlanabilirsiniz. bütün o (tekneyi aldıktan sonraki) rutin işlere hazırlıklı olunuz. eğer hazırsanız sorun yok, çünkü özellikler yakın olduğuı için her iki tekne içinde hemen hemen aynı derece arkasından koşacaksınız
    farklı bir şey söyleyeceğim; eğer sürekli taşımayacaksanız oraya buraya, suyun içinde bekleyecekse 4.75 düşünebilirsiniz biraz daha rahat edersiniz. 3.75ler çok küçük 4m olan ona çok yakın
    şimdiden hayırlı olsun

10. isabetli

isabetli berkay

CaptainOnur size kısaca diyebilirimki eski bilgilerinizi biraz tazelemek zorundasınız sanırım :) Kiloların ve ağırlıkların polyesterle kaç kat atıldığıyla tam olarak bir alakası yoktur. İsatek ve Safter de en iyi malzemeleri kullanıyolar. Birine mercedes birine tofaş demek çok saçma. Heleki Fiber sandal Sektöründe Safter den daha eski olmasına karşılık... Teknelerini ağır yaptırmak isteyen kişiler mermer tozu kullandırır özellikle. Tekneler standar 3 kat elyaftan ve 1 kat örgü elyaftan imal edilir. Kilolarda tarafların istek ve arzularına göre imalatta değiştirilir. Bu konularda forumlardan değil yetkili kişilerden bilgi almanızı tavsiye ederim niyazi bey yanlış yönlendirilmişsiniz. Bu arada safterin sitesinde 450 nin kilosu 220 kilo iken yine safterin 4 metresi nasıl 210 kilodur ? 50 cm arasında 10 kilo fark etmesi imkansızdır. Mantıklı düşünmek lazım...

11. eraysarac

eraysarac Salih Eray Saraç

Arkadaşlar teknede kilo önemli ,ancak teknenin yüksekliğide kiloda etkili.Yapım sırasında kullanılan malzemenin kaç kat olduğu mutlaka soruşturulmalı.Ayrıca sudan yüksekliği serpintiler içinde ihtiyaç.Az bir hız yaptığınızda suratınıza deniz suyu geliyor.Aynı boyda olabilir ,tekne yüksekliğide kiloda etkilidir.
    Bilgilerinize..

12. ERDİNC35

ERDİNC35 erdinc

En İyi Avı:
    SİNARİT 4
    BENDE İSATEK 425 ARAS VAR İZMİRDE KULLANIYORUM SUZUKİ 9.9 4 ZAMANLI MOTOR İLE 36 KM YAKLIŞIK 20 MİL YOL YAPABİLİYORDU ÇOK DENGELİ BİR TEKNE ALDIGIMA HİÇ PİŞMAN OLMADIM . AYRICA MOTORU BÜYÜTTÜM TEKNE 20 HP 4 ZAMANLI SUZUKİ ALDIM 29 MİL HIZA CIKIYORUM.EYER VİDEO İSTEYEN OLURSA YOLLAYABİLİRİM...