spin olta ve sahte

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında kıyıdan tarafından paylaşıldı.

1. kıyıdan

kıyıdan hasan

Favori Kamış:
    OKUMA V SİSTEM
    Favori Makine:
    OKUMA TRİO 40 S
    En İyi Avı:
    SAZAN 4,5 KĞ
    Herkese kolay gelsin arkadaşlar forum da aradım ama bulamadım yada gözden kaçırdım. bilen arkadaşlardan ufak bir yardımınızı bekliyorum; okuma v spin 2.10 olta 05-20 gr atarlı spin oltam var bu oltamda 12,5 cm lik 14,8 gramlık sahte balık kullanabilirmiyim olmazsa sizlerin tavsiye edeceği bir boyut yada gram ağırlık varmı eğer bu gramajda olursa kendo markayı kullanmayı düşünüyorum. Teşekkürler.

2. ibrahim1903

ibrahim1903 ibrahim

kullanabilirsin. 5 gram ile 20 gram arası sahte, jig, kurşun vb. ağırlıkları atar. ama 20e yakın olanlarda çok asılmana gerek yok kötü sonuçlara yol açabilir

3. kıyıdan

kıyıdan hasan

Favori Kamış:
    OKUMA V SİSTEM
    Favori Makine:
    OKUMA TRİO 40 S
    En İyi Avı:
    SAZAN 4,5 KĞ
    teşekkürler arkadaşım kendo ürünlerini kullandınızmı tavsiye edermisin

4. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Öncelikle abicim bahsetmek istiyorumki aynı kamış bende de var. Tamamen aynı kamışla 18 gr ağırlığında bir kaşıkla at-çek yapıyordum. Tam atışımı gerçekleştirdim şak diye bir ses çıktı. Birde ne göreyim kamışın 2. parçası 2 büklüm olmuş :) Yeni aldığım kamışı kırdığım için ne kadar üzülmüştüm bilemezsiniz. Daha sonra aldığım yere götürdüm. Öncelikle çok şaşırdılar okuma 18 gr lık bir sahteyle kırıldıysa bir sebebi vardır dediler. Hakikatende yanlışlıkla üstüne basmıştım. Heralde kamışa o an birşey olmasada bastığım kısım güçsüzleşmişti. Ama iş işten geçmişti artık. Bana sadece İstanbulda ki bir markette bu tamirin yapıldığını söyleyip numarasını verdi. Konuştum ve fiyatı sordum. Marketin sahibi kamış fiyatının yarısı kadar tutar dedi(kargo parası da cabası). Bende ne yapsam diye düşünürken aklıma kendimizin tamir edebileceği fikri geldi. Bunu nasıl yaptığımı anlatmaya kalksam çok uzun sürer ama sonuç itibariyle kamışımı kendim tamir ettim. Şuan eskisinden daha sağlam :) 100 ün üzerinde alabalık, 10 civarı perch yakaladım hiçbir sıkıntı çıkmadı(Maşallah). Demem o ki bence bu stresi, bu mücadeleyi vereceğine 15 gr üstüne hiç yanaşma. Ben artık ağır sahte kullanmaktan çekiniyorum. Üstüne basmıştım ama oradan mı kırıldı onu da bilmiyorum. 5-20 gr olan atarı, o kamışla maksimum 20 gr ile at-çek yapılabileceği anlamına gelir. Ama bu uç değerdir. En iyisi ihtiyaten 5-15 gr arasındaki sahteleri kullanmak. Sen 15 gramdan daha ağır bir sahteyle avlanacağını söylemedin ama olurda aklından geçerse diye bir uyarmak istedim. Biraz uzun ve gereksiz bir yazı oldu ama yardımcı olmaya çalıştım abi rastgele :)

5. jumaru

jumaru Murat

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Slim TE GT 330 XH
    Favori Makine:
    Shimano AX 4000 FB BB
    Hasan Bey kullanmak istediğiniz sahtelerin ağırlıkları çok ideal. Uzağa atamamak gibi bir endişeniz olmasın. İdeal noktalara gayet rahat atarsınız. Misina daha önemli bir faktör. Sahtenizi hedef balığa göre seçmelisiniz. Sizinki gibi ince kamışlarda özellikle popper tipi su üstü sahteler çok iş yapıyor.

6. kıyıdan

kıyıdan hasan

Favori Kamış:
    OKUMA V SİSTEM
    Favori Makine:
    OKUMA TRİO 40 S
    En İyi Avı:
    SAZAN 4,5 KĞ
    ahmet bey ve murat bey ilginiz için teşekkür ederim. artık aklımda bir şeyler oluştu teşekkür ederim. buna göre seçeceğim sahtelerde de bir kanaatim oldu.