mercan avı teknikleri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında TuRKLoRD tarafından paylaşıldı.

1. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    İnternette okuduğum bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.Amatör arkadaşlara yardımcı olabilir....

Mercan avi ile ilgili kisisel bilgi ve deneyimlerimi iletmeye calisacagim,
    Oncelikle bir mercan oltasi hazirlayalim,
    MERCAN OLTASI NASIL OLMALI?
    Mercan oltasi 0.35 misinadan, uc kostek arti bir hirsiz, dort kostekli olmalidir, ben hirsiz olta baglamaya musait iki tarafi delik 75 gr kursun kullanmaktayim, mercan dip baligi oldugu icin benim tercihim takimin 50 cm de sinirlandirilmasidir, bir kostek kursunun boyunu gecmeyecek kadar yaklasIk 7-8 cm alt delikte bir kostek yine kursunun boyunu gecmeyecek kadar ust delikte, 15 cm kadar uste bir kostek uzunlugu 10 cm civari, onunda 15 cm uzerine dorduncu kostek uzunlugu 10 cm civari, onun 25 cm kadar ustune de kopcali bir firdondu, firdonduden sonra 0.40 misina hava sert ise misinanin toplandiginda karismasinin azalmasi veya karisIkliklarin daha kolay cozulmesi icin 0.45-0.50 misina, mercan dip baligi oldugu icin bu benim tercihim,
    Kopcali firdondu gerektiginde kalamar rapalasinin takilmasi icin ben ce sart, yukariya baligi cekerken birden bir agirlik hissederseniz veya gelen baligin ensesinde dis izi var ise civarda mutlaka kalamar vardir ve hemen bu firdonduye bir kalamar rapalasi takarak normal mercan avina devam edin.
    Diger arkadaslarim; hirsizdaki birinci kostegi 25cm civari yapiyorlar ve kursunda iki kostek degil bir kostek kullaniyorlar, ikinci kostek kursunun baglandigi yerde degil de onun 25-30 cm ustune, uzunlugu 25 cm civari, ucuncu kostek onun 25-30 cm ustune uzunlugu 25 cm civari ve dorduncu kostek icin 25-30 cm mesafe ve 25 cm civari uzunluk, alti kostege kadar cikabilirsiniz. Ayrica hatirlatmadan gecemeyecegim, bu isin ustalari sadece bir veya iki kostek kullaniyorlar,
    Kupes, izmarit, kirma mercan gibi ince baliklarin cok oldugu zamanlarda ikili kostek daha kullanislidir, hirsiz igne genelde dipte yatar durdugundan dip baligi tabir ettigimiz mercan, karagoz ve cipura turu baligi avlamaya yarar, takiminizin kostek ve ignelerini her av gunu yenilemelisiniz, bir igne 15 balik tuttu ise o korelmeye baslamistir bile, vurus alirsiniz ama igne damaga zor gecer, kostekler donerek gelen hanoz (Hani) ve izmarit gibi baliklar sayesinde gam yapar ve bedene dolanir bunlarin her av gununde yenilenmesi lazimdir, simdilerde cikan flarokarbon ve akilli misinalar bu dolasma ve gami en aza indirmistir.
    Florakarbon misinalarin beden icin kullanilmasini pahali, gorunmezlik ozelligi oldugu icin kosteklerde kullanilmasini uygun, bulmaktayim.
    NASIL AVLANMALI
    Oltalarin ucu disarida kalacak sekilde yemler takilmali ve takim dibe indirilmeli, takim kursunun agirligi hissedilecek sekilde, kursun dibe deydi deymedi durumunda kalmali, mercan genelde kut diye vurur, bazen de yeme yavas dokunuslar verir, ben her vurus hissettiginde takimi hizli bir sekilde iki yada uc kulac kadar yukari cekerim, vuruslarin hafif oldugu durumlarda ise hislerime gore ikinci veya ucuncu vurusta yine hizli bir sekilde iki yada uc kulac yukari cekerim, amac iri mercan daha dogrusu teknedeki en iri mercani cekmektir, Mercan gelirken basi ile oltaya vurur kut, kut vurusu hissedersiniz, ara ara yukariya hamle eder ve tekrar kurtulmak icin kut diye vurusunu alirsiniz
    Mercan firtina oncesi ve sonrasi karnini doyurmak icin deli gibi oltaya saldirir desem yeridir, Firtina oncesi ve sonrasini dusunmez isek 2-4 kuvvetindeki havalar ile puslu, kapalai, cisentili havalar balik avi icin idealdir, ben her mevsim Poyraz (Kuzeyden) havayi Lodos (Guneyden) havaya tercih ederim. Poyraz firtinasi (oncesi) alimi ve Lodos firtinasi (sonrasi) kalimlarinda daha iyi balik avi olur.
    Balik olmadiginda, baska avlaklari deneriz ama bir yerde olmuyor ise obur yerde de olmuyor, diger arkadaslar ile haberlesiriz, balik var mi? Vuruyor mu? Onlardan da genelde ayni cevap gelir yok, aslinda sormaya da pek gerek yoktur, bakarsiniz denizin uzerinde hep tekneler hareket halindedir, yer degistiriyorlardir, bu baligin keyifsiz olduguna ve oltaya atlamadigina isarettir. Bir gun once veya gun icinde Ege denizinde deprem olmussa balik etkileniyor, Bazen dipte bulunan harami tabir edecegim, mingiri, muren ile buyuk baliklar ve bazen de iri kalamarlar baliklarin kisa sureli dagilmalarina sebebiyet vermektedir, bu sirada cevredeki teknelerin avlanmaya devam ettiklerini fark edersiniz.
    Verdigim bilgilerin benim kisisel bilgi ve deneyimlerime dayali oldugunu, kisi ve yoreye gore takimlarin degisIklik gosterdigini hatirlatirim.

Kemal MURATOĞLU, Bymen ve Kaftanss bunu beğendi.
  2. omarbaykal

omarbaykal

Favori Kamış:
    makinali/ kamislivs
    En İyi Avı:
    2.5 sazan ve 4 kilo istavrit
    ellerine sağlık gerçekten yararlıbilgiler devamınıda bekleriz:rolleyes:

3. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    eline sağlık çok iyi bilgiler...

4. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Paylasım icin tesekurler

5. passion

passion

Favori Kamış:
    olta
    tşk ler...paylaşımın için.....:)

6. deePblue

deePblue na

paylaşım için teşekkürler :)
    konu açılmışken benimde yem konusunda sorum var.
    malum mercanı epey derinden geldiği için sülünez,kurt gibi yemlere göre dağılması daha zor olan sübye kullansak sonuç alabilirmiyiz ?
    bu konuda tecrübeleriniz varsa sevinirim .
    saygılar

7. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    subye/kalamar/ahtapot bacagı/tuzlanmış ayıklanmış karides te serttir iş ypar . deneyeceksin.hatta beyaz tavuk eti

8. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    evet 1-2 gün önceden tuzlanmış ve yaklaşık zar kadar kesilip hazırlanmış tavuk göğsü muhteşem iş yapıyor Kuşadasında çok tuttuk tekneden bu yöntemle.

9. deePblue

deePblue na

hmm anladım.bu durumda yemlerimizin arasına sübye ve karideside dahil etmek faydalı olacaktır..mutlaka "deneme-yanılma" yoluyla bi sonuca ulaşacağız..ve ya ulaşamayacağız :D:D şansımızda önemli tabi..
    teşekkürler efendim.

10. deePblue

deePblue na

mehmet abi tavuk göğsünü dolapta saklamıyorsunuz dimi ? tuzladıktan sonra ki o bi kaç günlük süreçte ? bu arada resimlerimiz nerde acaba :confused: lütfen mahrum bırakmayın bizi mercanın güzelliğinden :D

11. istavrit

istavrit Boğaç

selam arkadaşlar ...sarozda mercan avında bir çok yem türü denedik ...ama tavuk eti gerçekten mucizeler yarattı:D

12. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Boğaç bende Sultaniçe açıklarındaydım,tavuk kullandım,sonuç mükemmel.

13. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Tuzlanmış tavuk göğsünü daima yanımda bulundururum. Şimdiye kadar itiraz eden balık görmedim. Her tür balık geliyorbölgesi diyebilirim. Ama bunu akdenizde denedim hep. Ege de vs. durum ne olur bilemiyorum..

14. bartabas

bartabas

Favori Kamış:
    kamış olta
    En İyi Avı:
    alabalık bir kiloya yakında sanırım
    valla tavuk etini sürekli övüyorlar birdaha ki sefere bende bir tane deneyeceğim. bide butmu kanat mı yoksa göğüsmü seviyorlar açıklarsanız sevinirim:D:D:D:D:D:D:D:D

15. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Paylaşım için teşekkürler

16. deepex

deepex R. Nafiz

Favori Kamış:
    diawa sweepfire3550a makina, remikson prestige 2.70
    En İyi Avı:
    henuz tutamadigim balik ;)
    yillardir tavuk eti kullaniyorum, bana kalirsa en iyisi bir gun onceden bol tuzlayip, dograyip buzluga atilan, tavugun gogus kismindan cikan beyaz etidir.

bazi arkadaslarim ayni pastirma gibi bol tuzlayp gunes altinda da birakiyorlarmis ama sanirim bu sefer yemin omru cok uzun olmuyor.(bu yontemi denemedim)

17. uzunköprülü umut

uzunköprülü umut Umut ÖZER

Favori Kamış:
    3.00m alba kamış 60lık olta ve her türlü şamandıralı olta takımı
    En İyi Avı:
    10 cm tatlısu levreği
    valla abi hayatımda ilk defa deniz balıkçılığı yaptım biz oltamıza donmuş tavuk göğsü taktık müthiş bir yem miş o gün bayağı bir şanslıydık o mercanlar çifter çifter geliyor du acemi şansı işte :D çok güzel bir avdı 800 grmlık bir mercan yakaladım çok mutlu olmuştum yakında gene gitmeyi planlıyorum bu arada biz tuzlamadık marketten hazır aldık yanlız onları parçaladık başk bir şey yok

18. djgoldıe

djgoldıe Gürkan

Favori Kamış:
    iş yapan tüm setler :)
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    2.5 kg levrek
    Mercan Baliği Hakkinda Bilgi Olta Takim Hazirlanişi Ve Avlanişi

MERCAN :Sparidae familyasından dır. 15 - 20 Kg ağırlığında olanlarına rastlanılır. Ilıman sıcak suları sever.Küçüklerine Litrinos yavrularınada Mangır denir. Akdeniz, Ege ve marmara'da çok bulunur. Ayrıca İstanbul Boğazının Marmara'ya yakın bölgesinde bulunurlar. Karadenizde nadiren rastlanılır.Ünü olta ile avcılığından

başka etinin lezzetinden ve ayrıca şeklinin ve renginin güzelliğinden ileri gelir Vücudu elips biçimindedir. Ancak sırt tarafı yüksektir. Başı büyüktür. Burun kısmı biraz uzamıştır. Gözleri normal iriliktedir. Ağzı vücuduna göre büyük sayılmaz. Buna karşın çeneleri çok kuvvetlidir. Çenelerinin önünde koni şeklinde sivri, arka tarafında azı dişleri bulunur. Bu sayede kabuklu sınıfından olan çağanoz, küçük istakoz, ve böcekleri kolayca kırıp yiyebilir.

Vücudu kalın pullarla örtülüdür. Derisine iyice yerleşmiştir. Renkleri koyu ve parlak pembe çeşitli renklerin birleşimiyle yanar dönerdir. Karnı beyazdır. Üreme mevsimi ilkbahar ortalarından Ağustos sonuna kadardır. Yüzme kesesi vardır. yaşama yeri olarak denizlerin dibi taşlık, mağaralık yerlerini severler. Kışın derin sularda aynı şartları taşıyan bölgelere çekilebilir. Başlıca gıdaları sardalya, kolyoz, mürekkep balıkları, çağanoz, karides ve hamsidir.

OLTA İLE AVCILIĞI

Mercan balıkları iriliklerine göre çeşitli köstekli ve zokalı olta takımlarıyla avlanılır. Büyük boylardakiler dipde maralık, taşlık, gemi batıları v.b. yerlerde bulunur. Buralarda genellikle mehtaplı gecelerde daha iyi av verirler. Bazı taşlarda gündüzleri de avcılık yapılır özellikle Saroz'da çok iyi av yapar. Küçük boydakiler ise gündüzleri yine taşlık, kırmalık yerlerde tutulur. 10 metreden 60 metreye kadar derinliklerdeki taşlık yerler veya mağaralık ve gemi batılarının civarı avcılığa uygundur.
    ZOKALI OLTA TAKIMI
    Balığın iriliği ve suyun derinliği göz önüne alınarak olta ve beden 45 - 70 numara arasında misinadan oluşmalıdır. Yalnız zokalar derinlikler, akıntılar ve balıkların irilikleri göz önüne alınarak ayarlanır. Eğer akıntılar fazlaysa kıstırma kurşunla desteklenip ağırlaştırılır.
    KÖSTEKLİ TAKIMI
    Diğer balıklardaki köstekli olta takımlarına bakılarak yapılabilir. Avcılığı karides ile yapılır. Karides yoksa en ünlü yem olan midye içi kullanılır. Av mevsimi Şubat ortalarından Kasım sonlarına kadar devam eder. Bereketli av verdiği zamanlar ilkbahar aylarıdır. Zokalı olta takımının yemi bütün olarak takılmış ve yaprak halinde kesilmiş uskumru, kolyoz, ve iri istavrittir. Bu arada mürekkep balığı (Sübye) ve karides de mercan balıklarının sevdiği yemlerdendir. Yaprak yemler sülük gibi uzamış durumda iğneye takılmalıdır. Balık oltaya atlayınca kuvvetli çalınmak ve taş oyuklara girmesini önlemek için birkaç mt. yukarı almak veya direnmek uygun olur. Daha sonra yakalanan balığı yavaş yavaş yukarı çekip varsa kepçeyle alınır.

Alıntıdır: geocities.

19. enginköp

enginköp engin köprülü

Bende bikaç denememin sonucunu ekleyim.

Biz de izmir gerence körfezinde bot ile arada mercana çıkıyoruz.Malum bilindiği üzere bu bölgede balık çiftlikleri mevcut.

Ben yine her zamanki gibi deneme yanılma yolu ile şöyle bişi denedim ve gayet verimli oldu.

Bİ gün önceden aldığım sülünezleri iri saklama tuzu ile tuzlayıp suyunu iyice akıtıyorum.Daha sonra palet yem dediğimiz yemi ezerek toz haline getiriyorum.Tuzlanmış sülünezleri ve bu toz yemi güzelce harmanlayıp bi kavanoza koyup azını sıkıca kapatıyorum.Ertesi sabah kavanozu açarak kullanıyorum.palet yemin ağır kokusu sülünüzlere işlemiş oluyor.Bi nevi doğal mazmuz görevi görüyor.

İkinci bi gözlemim de şöyle biz genelde mercan ,için 50 mt ve üzeri derinlikleri yokluyoruz.Ben bi süredir 0.28 mm lik örgü misina kullanmaya başladım.ana bedeni örgü fırdöndüden sonrasını ise 0.30 mm sufix misinadan yapıyorum.
    Avantajı şu bildiğiniz üzere 50 - 60 metrelerde balığın vuruşunu aldığınızda ve tasmaladığınızda normal misinada baya bi gecikme oluyor.
    Örgü misinada ise hem küçük vuruşları daha iyi hissediyorum hem de tasmalamayı yaptığınız anda esneme payı olmadığı için tasma şansı daha fazla oluyor.

ha bide iğne tabiki.Süper bi iğne.Kesinlikle ve şiddetle deneyin derim.

GAMAKATSU HOOK LS-3120N

en büyük artısı sırtındaki tırtıklar sayesinde balığın yemi iğneden kolayca almasını önlüyor.Hatta bazen çift kamış yapıp kenara koyuyorum.tasmalama bile yapmadan balık direk üstünde oluyor.

20. eisenhower

eisenhower Mete

Favori Kamış:
    D.A.M PYTHON SPIN OLTA KAMIŞI 270 CM
    Favori Makine:
    Ryobi ECUSIMA 4000Vi
    En İyi Avı:
    503 gr lık Mercan
    Merhaba arkadaşlar. Siteye yeni üye oldum ve bildiklerimi paylaşmak istedim. Fırsat buldukça tekneyle balık avına çıkıyoruz. Av profilimizdeki balıklar genellikle mercan, barbun, tekir, izmarit, isparoz, çupra, kolyos, sokar gibi (bunlar benim yakalayabildiklerim) balıklar oluyor. Yem olarak teke (Antalyada yanıç ya da yaniç deniyor), superfresh in yemeklik karidesleri ya da boru kurdu gibi şeyler kullandım. Ancak en verimli ve kesenizede en hitap eden yemin tavuk göğüsü olduğunu söyleyebilirim. Biraz önce saydığım ve sayamadığım bir çok balık tavuk göğüsüne hayır diyemez. Çoğu avımızda ben göğüsü öğrenip kullanırken, teke vs. diğer yemleri kullanan arkadaşlar arka arkaya çektiğim balıkları gördükten sonra benden yem istemiştir. Ben Antalya'da olduğumdan bu bölgede oldukça geçerli bir yem olduğunu söyleyebilirim. Ancak diğer bölgelerde de aynı verim alınabilir mi bunu bilmiyorum. Bu haftasonuda yine balık avına gideceğimden dolayı göğüs hazırlamam gerekecek. Hazırlanışın en başından en sonuna kadar fotoğraflarını çekerek sizinle paylaşacağım. Herkese rastgele.