tekneden balık avı için makine tavsiyesiniz nedir?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında mfg45 tarafından paylaşıldı.

1. mfg45

mfg45 feridun

merhabalar üstadlarım, izmirde tekneden yemli av için makine alacağım. arkadaşımın tavsiyesi üzerine okuma avenger 65 alacaktım. ama fiyat sormak için girdiğim her dükkan başka bir makine söylüyor ve avenger'ı kötülüyor. bir yer ryobi ecusima 8000vi önerdi.
    sizce 150-200 tl bütçe ile hangi makine almalıyım. önerilerinizi bekliyorum.

2. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    Ryobi kullanıyorum memnunum

3. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    penn pursuit, okuma distance pro
    bencede ecusima ama 6000'liği daha kullanışlı olur

4. ultrailker

ultrailker ilker

Banada aynı şekilde izmirden tekne için arada büyük balıkta çekebilirim antenli mercan gibi , yani büyük balıkta sıkıntı çıkarmayacak makina ve kamış önerisi verirmisiniz. Ayrıca misina öneriside olabilir. Şimdiye kadar amatör olarak ne olduğu belirsiz makinalarla avcılık yapıyordum hem makinalar eskidi hemde biraz üst kademeye geçmek istiyorum :) ayrı konu açmak istemedim cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

5. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    ilker fiyat aralığı ne?

6. ultrailker

ultrailker ilker

300 e kadar yolu var

7. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    Okuma cedros cj 55 derim ama 400 civarındaydı heralde.
    Hem genel kullanılabilir hafif hemde çok kuvvetli makina büyük balıklara uygun. Sarımı da 100 cm üzeriydi yanılmıyorsam derin sularda çok işe yarar. İnternetteki fiyatlara aldırma kemeraltına gidip sor.

8. ultrailker

ultrailker ilker

şöyle birşey gördüm araştırırken yanlış seçim demiş. Ben çoğunlukla tekneden tutarım arada da kıyı avına çıkarım, Normal mercan karagöz falan avlarken sorun çıkarırmı?

http://www.baliksevdam.com/konu/okuma-cedros-cj55-sifir-sayilir.11737/

9. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    yazıda zaten spin hevesiyle demiş o makinayla spin imkansız birşey. Senin amacın çoğunlukla mercan karagöz bu makina bu amaç için ekstra iyi bir makina. Ekstrası da arada büyük balık örneğin darboğaz gibi 100 metre üstü derinliklerde büyük mercan trança kovalamaca olursa senin işini çok güzel görebilicek bir makina. Açıkçası bu makinayı mordoğanda beraber çıktığımız kaptanda görmüştüm hem yemlide hem jigte kullanıyordu. Tam senin aradğın makina olduğunu düşündüğümden bunu yazdım. Kıyıdan uzağa atışta bu makina iş görmez bunu çok rahat söyleyebilirim.

10. ultrailker

ultrailker ilker

Spin denilen şey tekneden avlanmak değil mi? surf dedikleride kıyı avı değil mi?

Teşekkür ederim bilgi için çok pahalı ama bu ya 330 civarı demişler 400 den aşağı bulamadım ben

11. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Abim, spin denilen şey aslında at-çek av stilidir. Kıyıdan, hafif takımlarla (10-30 atarlı kamış, sahte balık-kaşık-silikon, maksimum 40'lık makine vs.) yapılan av stilidir.

Bu tür malzemeler dolar kuru üzerinden geldiğinden fiyat sürekli artmaktadır. Diğer forumda açılan ilan yaklaşık 2 yıl öncesi olduğu için fiyatlar o zamanın fiyatıdır.

12. ultrailker

ultrailker ilker

13. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Tekneden kullanacağınız için tutma kolunun topuz şeklinde olması size avantaj sağlayacaktır diye düşünüyorum. Nexave buna uymuyor bence. Şöyle bir şeyler var, yorumları da gayet yapıcıydı. Makineleri kullanıp şikayetçi olanı görmedim, okumadım. Fikir edinmeniz açısından paylaşmak isterim.

http://www.spotbalik.com.tr/Azores-Z-65S-61bb-Olta-Makinesi,PR-699062.html

http://www.spotbalik.com.tr/Emcast-Sport-5000-A-Olta-Makinesi,PR-1204134.html

http://www.spotbalik.com.tr/Artics-RTX-55-FD-71BB-Olta-Makinesi,PR-470473.html

Ben kullandığım ürünlerde Okuma'dan şaşmamaya çalışıyorum. Olur da başına bir şey gelirse yedek parçası olsun tamiratı olsun, ömür boyu garantili. Cengiz Balıkçılık işini iyi yapıyor.

14. ultrailker

ultrailker ilker

Teşekkürler değerlendireceğim.

15. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    ryobi ecusima alabilirsin. Okuma cedros kadar güçlü değil fakat çok güzel çok kullanışlı bir makinadır. Tekne avlarında seni yıllarca götürür. Bir de tekrar hatırlatayım internettki fiyatlara bakma sen kemeraltına git. İnternette en uygun 275e bulduğum makinayı kemeraltında 200'e aldım. Okumanın izmir ana bayisi Alamatra balıkçılık. Gidip ordan bi yokla. pazarlık yapmayı ihmal etme.

16. ultrailker

ultrailker ilker

çok teşekkür ederim kemeraltına gidip ortamı yoklucam zaten öncelikle internet fiyatlarına bakıyorum :) Ayrıca bana kamış ve misina için de bilgi verirmisiniz? hangi marka misina ve hangi kamışı almalıyım? yani makinayı ne kadar güçlü alırsan al misina veya kamış dandik olursa o balığı çekemeyiz :)

17. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    Tekneden avcılık konusunda tecrüben ne kadardır bilmiyorum fakat sana kamış için kendi tecrübemi şöyle aktarayım. Balığa ilk başladığım zamanlar çıktım alışverişe kemeraltından 5-6 sene öncesinin parasıyla 70 liraya güzel bir kamış aldım. Bunu kullanırken kamışın benim isteğime göre çok yumuşak olduğunu balığı çekerken fazla esnediğini ve 1.80 lik kamışın tercihimden daha uzun olduğunu farkettim. Decatlonda gezinirken kamışlara bakınıyordum tam tercihlerime uyan çok daha uygun fiyatlı bir kamış buldum ve yıllardır onu kullanıyorum. Açıkçası sana tavsiyem kendi tercihlerini keşfedip buna uygun kamış alman. Özellikle girip satan yerlere kendin görmen.

Son düzenleme: 14 Kasım 2015
  18. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    Misina olarak ip misina tavsiye ederim. Genelde uygun fiyatlı olanları tercih ediyorum. En son 0.22 lik captain marka ip misina sardırdım. Diğer makinada remixon var. ikiside aynı ayarda ve gayet güzeller. Açıkçası şu ana kadar hiç sorun çıkarmadılar.

19. ultrailker

ultrailker ilker

Çok teşekkürler üstad bilgilerini aktardığın için

20. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    Ne demek her zaman :)