Kamış-Misina-Makine Bağlantısı

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında orhans42 tarafından paylaşıldı.

1. orhans42

orhans42 orhan

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Favori Makine:
    dip oltası
    En İyi Avı:
    Sazan(2.5 kg)
    arkadaşlar tekrar bi sorum olacak..acemiyim bu kamış makine olayında...sizlere de zahmet veriyom..şimdi anlamadığım benim bu kamış 2 parça...ben makineye misinayı sardıktan sonra,2.parçayı mutlaka çıkarmam lazım her defasında misinayı kesip yeniden mi deliklerden geçirecem?en uçtaki delik küçük klipsde sığmıyo?

2. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    Niye kesiyorsun,misinaya biraz boşluk ver öndeki parça çıksın.Diğerinin yanına getir.tekrar kullanacağın zaman tak yerine.klipsi çıkartma hiç

3. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    fladen x flex, alba rodex 3.90 , lineaeffe 4.50 s-curve
    Favori Makine:
    daiwa emblem x 5000, okuma avenger 30, carmoran 3000 fjet,okuma zeon
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    kes gitsin fırdöndüden, makineyi çıkart eve gidince su tut, kamışlarınıda kılıfına koy bir daha ki avda yeniden hazırlayıp fırdöndünü takarsın bu kadar basit.

4. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Son yüzükten geçebilecek kadar ince ama kg olarak çekeri yaptığın av şekline yeterli olan bir klips bakabilirsin.

5. yk71

yk71 Yüksel

Burayı görmeden diğer tarafa yazmıştım. Buraya da ekleyim...
    1. Ana misinanın ucana küçük, sağlam bir fırdöndü bağlarsınız. Fırdöndüye de ek misina bağlayarak( 45-50 cm yeterli) kullanır ve fırdöndü- ana misina düğümünü de yıprandıkça yenilersiniz. Küçük fırdöndü kamış halkalarından da geçer. Makineye misinayı fırdöndülü halde sarar, makinedeki klipse fırdöndüye yakın yerden misinayı takarsınız.
    2. Ana misinaya, uygun bir düğümle ek misina- genelde florokarbon misina kullanıyorum-( mono- mono, mono- florokarbon düğümleri) bağlarsınız. Ek misina yıpranır veya her avda atılan yeni düğümlerden dolayı küçüldükçe(15-20 cm kalınca) yenilersiniz.
    3. Son olarak ana misina-fırdöndü/ klipsli fırdöndü düğüm yerinden keser, her avda tekrar bağlarsınız.
    En çok 1. ve 3. yöntemi kullanıyorum. Zaten 3- 5 saatlik avda takılma, yıpranma ve kopmalardan dolayı yeni düğüm atmak zorunda kalıyorum.
    Makineyi ve klipsli fırdöndüyü çıkarmadan, kalamayı iyice gevşetip, fırdöndüden çekip boşluk vererek kamışın 2. parçasını çıkarabilirsiniz. Ama bu yöntem çok sağlıklı olmaz. Makineyi söküp, kamışı kılıfına koymak en iyisi. Klipsli frdöndülerin birbirinden ayrılan tarzda olanları var. Onlardan kullanabilirsiniz. Forumumuzda mevcut; http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=45890
    Rast gelsin...

6. orhans42

orhans42 orhan

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Favori Makine:
    dip oltası
    En İyi Avı:
    Sazan(2.5 kg)
    bu mantıkla yaparım diye en küçük boyut olduğunu sandığım(okuma 10 klipsli fırdöndü)almıştım ama geçmedi..klips kısmı geçmiyo.

7. hdfhdf

hdfhdf Hüseyin DİNÇ

Favori Kamış:
    Okuma V-system 10-40g kamış 240cm
    Favori Makine:
    shımano exage 4000fd
    En İyi Avı:
    levrek 63 cm
    fırdöndü klip ayrılan tipten al fırdöndün ilk yüzükten geçsin

Ekli Dosyalar:

8. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    lineeffe spirit surf 3,90 - shimano catana dx 240mh
    Favori Makine:
    Okuma avanger55 - okuma safina pro 25spa
    En İyi Avı:
    :)
    okumanın en kucuk klipsi 12 no ımıs ben bulamadım..eger bulursan banada lazım muhahakkek haver ver..
    eger fırdondusuz rapala klipsi alırsan kucuk halkadan gecıcek kadar bende var ıstesen sana gonderırım marka model sımdı hatırlamıyorum ama sarı bır paketı var ..okumanın paketı gıbı ..
    bende yenı bır spin takım yaptım kendıme bende bu soruyu sordum her defasında mısınayımı kesıcem dıye ama ben kesıcem mısınamı.kamısın kendı kılıfına makınasını kendı kutusuna temızleyıp her defasında koyucam napalım..bununda boyle bır sorunu var butun halde durmuyor..
    ucundan ufak ufak kestımı mısınayı bıtırmem herhalde 200 metreye yakın mısına sardım..kes bağla kes bağla yormaz sanırım..