balon balığı (fugu) yiyenler buraya toplansın

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında dental tarafından paylaşıldı.

1. dental

dental ibrahim

Favori Kamış:
    okuma v spin 2.70 20-60 gr atar SHIMANO Vengeance Spin Shad 2.10 cmMH 10-40
    Favori Makine:
    ryobi ecusima 8000 vi Shimano ELF 3000
    En İyi Avı:
    75 cm baracuda
    bu balon balığı zehirli diyenler ...bu konuda görüş alalım..ben kac defadır yiyorum..arkadasım devamlı yiyor.hic bir sey olmadı.....:hungry: ..eti çok lezzetli...bonfile et ...yiyenlerin görüşlerini alalım ki şu balığın kötülük imajını bi kıralım.....

Ekli Dosyalar:

2. zaad

zaad ZAFER

Afiyet balşeker olsun ama bilimsel olarak öldürücü derecede zehirli olduğu bilinen bir canlıyı besin ögesi gibi anlatmanız insanları yanlış yönlendirebilir.

Şahsen bende Türkiye de yaşayan balon balığının Japonya'dakinden farklı olduğunu o kadar zehirli olmadığını düşünüyorum ama sizce yaşamla ölüm arasında kumar oynama riskine değer mi?

3. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Bu balık türüne ait disi bireylerin sadece gonadları (=yumurtalıkları) doktugu kendini ve yumurtalarını belli bir süre koruma saglayabilmesine yarayan bir toksik (=zehir) madde içermektedir. Diger dokularında, yani etinde, derisinde kemiginde, vb., toksik madde bulunmaz. Sonuc olarak, bu zehirlenme vakası ile karşılaşabilmek icin;
    1) Ureme doneminde olunmali,
    2) Disi bir balık yenilmis olmalı,
    3) Balıgin ic organları temizlenirken yumurtalıkları parcalanarak, diger dokulara (deri ve kas) etkin miktarda taksik madde bulastırılmıs olmalıdır.

Uzak doguda, bu balıgın restoranlarda satılabilmesi icin ozel egitim almis ahci calıstırmak gerekir. Pazar degeri yuksek ve talep goren bir balıktir. Ote yandan, bu balık türünün bir çok benzer yakın akrabası (bunlara da balon balıgi denir) bulunmaktadır ve bunların hepside zehirleme riski içermez.

Bu balık turunun bizim denizlerimizde yedigi besinlerin zehir icermedigi gorusunuzu, asagidaki sorular dikkate alarak tekrar gözden gecirmenizi oneririm.

Carnivor (=Etcil) bir canlı olarak yakalayabildigi tum balık, yengec, kalamar gibi canlılar ile beslenen bir canlının zehir uretimine ozgu bir diyeti olması olanaklımıdır?
    Uretilen zehir neden sadece yumurtalıklarında bulunmakta diger dokularında bulunmamaktadır?

Ancak yemek konusunda hala ne bir durum yok. Bizdekiler zehirli mi zehirsiz mi tam belli değil, eğer zehirliyse iyi temizlemek lazım, iyi temizlenmesi için özel eğitimli aşçılar kullanılıyor uzak doğuda, biz temizleyebilir miyiz? Bilemiyorum, mesela ben o riske girmem, şimdilik...

Zehirli olan balığı her yiyen ölecek ya da hastalanacak bir durum da yok ortada ama zehirli balığı yemek riskli

(Alıntıdır)

4. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Şahsen ben tutsam yemem , suya da bırakmam.

Bir kaç temizlenme videosu izledim, ilk derisi soyulup sonra organlarına hiç bir zarar vermeden çıkartılıyor.

Mermiye kafa atılmaz düşüncesinde olup, size de yememenizi tavsiye ederim. Dünya'ya 1 kere geliyoruz sonuçta :)

5. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    fladen x flex, alba rodex 3.90 , lineaeffe 4.50 s-curve
    Favori Makine:
    daiwa emblem x 5000, okuma avenger 30, carmoran 3000 fjet,okuma zeon
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    güzel cevap..:thumb:

6. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    eğer bu balığı temizlerken yanlışlıkla zehir kesesini unutur patlatır veya yerseniz emin olun yediğiniz son balon ola bilir.yapmayın derim....

7. cypqo

cypqo murat özdemir

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler
    Umarım bu yazıdan sonra denemeye kalkan olmaz. Üreme zamanına iç organlarda oluşan zehir yenilen kısma bulaşırsa ölüm kaçınılmaz. Riske girmeye değmez bence.

8. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    lineeffe spirit surf 3,90 - shimano catana dx 240mh
    Favori Makine:
    Okuma avanger55 - okuma safina pro 25spa
    En İyi Avı:
    :)
    Bende bir kac videoda ayiklanma videosu izledim fakat zehirlenme olayi dikkat edilirse sorun olmayacagi kanisindayim..yemedim ama farkli turlerini besledim..dunyanin en zehirli canlilarindan bir tanesi kizil dikenli deniz kestanesi cusse boyut olarak tek bir dikeni fili dk'lar icinde oldurecek guce sahiptir..havyanin savunma mekanizmasi sadece yosunlar ve alglerle beslensede cok zehirli bir canli ve insanlar afrodizyak etkisi yuksek oldugu icin leblebi gibi yigiyorlar..
    Ama yinede dikkatli olmakta fayda var..

9. dental

dental ibrahim

Favori Kamış:
    okuma v spin 2.70 20-60 gr atar SHIMANO Vengeance Spin Shad 2.10 cmMH 10-40
    Favori Makine:
    ryobi ecusima 8000 vi Shimano ELF 3000
    En İyi Avı:
    75 cm baracuda
    **** güzel bir konu paylaşım oldu galiba...
    yalnız bilimsel yazı yazanlar hariç hep bu balıgı yemeye bazı arkadaşlar varsayımlarla yazıyor.benim gibi yiyen arkadaslarım varsa tecrübe aktarmalarını isterim...üreme dönemlerinde dişilerin zehirli oldugunu bende okumustum....mayıs ağustos arası sanırım.....ben hiç farkında olmadan ilk balığı yedim.zehirli muhabbetini duyduktan sonra yemedim..daha sonra akdasım ben yıyorum diyince küçük bir parcayı kızarttım yedim.her hengi bir saglık sorunu olmadı.daha sonra 1 kıloyu gecik resimdeki balıgı güzelce temizledim ve ailemi riske atmadan tek basıma yedim...ALLAH şükür hala hayattayım...japonlar yıyor.onlarda insan olduguna göre bence güzel biir eti var.

10. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bu ülkenin üniversitelerinde Su Ürünleri Fakültesi yok mu? Oralardan mezun olan Su ürünleri Mühendisleri yok mu? Devletin kurumlarında görev yapmazlar mı?

Gibi sorular aklıma geldi...

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Şu konuyu ve yazılan mesajları okuyunca; bence japon aşçıları yiyorlar. :D
    Harç almak için mi desem, kaynak yaratmak için mi desem özel ders verecez diye aşçılardan para alıyorlardır mutlaka. :D
    Bizim insanımız çatır çatır temizliyor ve yiyor. :D Bunu duyduğum daha önceden de konular vardı. Kimseye bişey olduğunu da duymadım.

Yalnız şaka bi yana, risk almaya değmez bence.
    Gene bigün evde bi belgesel izliyorum. :D

Bu balon balıkları hakkında. Ünlü bir restortandan kurutulmuş fugu ısmarlıyorlar. Sipariş geliyor. Daha ilk ısırıktan saniyeler sonra, kişi kasılarak yere düşüyor. Kaslarını oynatamıyor. Kalasın düştüğü gibi. Etrafında olan herşeyi anlayabiliyor, görebiliyor ama hiç hareket edemiyor. Öylece yerde yatıyor, hiç bir şey yapamıyor. Ölüm riski çok büyük. Ne mutlu ki, kurtulan nadir insanlardan biri oluyor. Panzehiri yok bildiğim kadarıyla. Kurtulma oranı ise çok çok düşük. İlk ısırışta ağzınızda uyuşma hissederseniz, mıçtığınızın resmidir. :D Siz siz olun bi daha yemeyin, o belgeseli bulur da izleyebilirseniz, yemezsiniz zaten. Ayrıca sevinmelisiniz, fugu tadabilen kaç türk var. Şimdiden kendinizi şanslı görmeniz için yeterli bence. :)

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Yiyenler için ölüm nasıl gerçekleşiyor, onu da yazayım. :D

Sanmayın ki, bayat balık zehirlenmesi gibi kusma, baş ağrısı vs. yapıyor da mideni yıkatınca düzeliyorsun.

İlk ısırışta bile vücuda giren toksit madde kas sistemini etkiliyor. Beyinle kas sistemi arasındaki iletişimi kesiyor. Hiçbir kasınızı oynatamıyorsunuz. Felç durumu gibi. Olduğunuz yere batozlama düşüyorsunuz. Sonra nefes almanızı sağlayan kas sistemi duruyor, kalp kası duruyor. Nefes alamıyor, hücrelere kan pompalanamıyor. Karada boğuluyorsunuz ve bilinciniz açık. Can verirken çırpınamıyorsunuz bile. Korkunç bir ölüm. Ölüm genelde ilk 5 - 10 dakika içinde gerçekleşiyor. 10 dakikayı atlatır, nefes alıp vermeniz devam ederse, kurtulma şansınız git gide artıyor. Tabi bu vücuda giren toksit maddeyle doğru orantılı.
    Birde japonyada yedikleri sarı renkli balon balığı. Belgeselde öyle göstermişlerdi. Bizimkiler alacalı, grimsi. Aslında bizim sulardakiler daha ayrıntılı incelenip, net olarak kamuya bilgi verilmesi lazım bence.

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Yeme demiyorum hobi olarak yine ye :D

Akdenizdeki fugu ne oldugu belli olmayan, üzerinde yeterince arastirma yapilmamis bir balik. Onlarca türü vardir muhtemelen.

Hadi komple temizlemedin de iç organlara degmeden sirt ve kuyruk kismimi kesip yedin, o da olumlu :)

14. Antuan

Antuan M.Fatih

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire 2.10 7-21
    Favori Makine:
    Okuma Deadringer 25 -Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    Levrek 4.7 kilo
    Füze düşebilir anaonsundan sonra füze görmeye giden bir millet herşeyi yapar..Toksit miktarı birikiyor olabilir belli bir kotadan sonra bodozlama gitme şansı var ne gerek var tamamen saçmalık..2-5 yıl eğitim sertifika almadan bu balığı pişirme yetkisi alamıyorsun 300 gram et için ailem var diyorsun bu risk alınacak bir şey mi ? onlara vermedin tamam sana birşey olunca ne olucak ha onlara yedirmişsin ha kendin..Git 2 kilo hamsi al kardeşim yapmayın böyle işler.

15. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Birşey olsa çocuğunun eşinin önünde.... ufaklığın geçireceği travmayı düşünemiyorun :(

16. bearing

bearing erdal demir

aşağıdaki videoda 35 yıldır her gün balon balığı (fugu) temizleme işini yapan birinin bu balığı temizleme görüntüleri var. (3.50 dakikadan itibaren)

bu balığın gözlerinin bile çok zehirli olduğunu, iç organlarının tümünün zehir ihtiva ettiği, balığın yarı ağırlığının bu zehirli iç organlar olduğu, balığın kanında dahi zehir olduğundan temizleme sonrası dikkatlice tüm etin yıkanması gerektiği söyleniyor.

temizleme işi bittikten sonra tüm zehirli iç organlar, göz vs. özel bir çöp kutusunda kilitli olarak muhafaza ediyor. bu da işin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunun bir göstergesi bence. yemeden önce 1 değil, 10 defa düşünün.

(+18):

http://www.youtube.com/watch?v=TjbLAgRygQY

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
  18. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Biri populasyon artıyo,yemeyin zehirli ama araştırılmadı,aslında bilmiyom diyo.
    Diğeri populasyon azalıyo,yiyince ölen duymadım,japonyada yasak yok (var olmazmı,yılda 400 kişi taklayı atıyor bu yüzden) deyip,200 dolara porsiyon (lan o suşisi,altın tabakla sunuyolar,orda sıradan bidöner ye 150 dolar zaten) milleti gaza getiriyor.
    yani bu uzman geçinen iki zatda,yarım yamalak bilgilere sahip olup, işkembeyi kübradan sallıyorlar.
    Bu konuyu açan arkadaş,konuyu güncel tutup,haftada bir fugu tava yiyerek sonucu burda paylaşırsa,bir yıl sonunda bizde kesin bir fikre sahip oluruz herhalde:D

19. kilim1

kilim1 Mehmet

10 tane japon aşçısı biraraya gelip yapsa yinede yemem. Yenecek şeymi kalmadı ya? O kadar yenecek balık türü varken oda olmayıversin ;)

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :p :p :p Fatih abi benim anladığım; biri, bu türler zehirli ama bizim sularımızda daha kapsamlı bir araştırma yapılmadı diyor. Tehlikesiz zamanlarını tespit edersek ekonomiye kazandırabiliriz diyor. Diğeri; Türkiye de bunu tüketiyorlar ve henüz ölen olmadı. Zehirli deseler de bi araştırsak mı acaba, yurt dışında da 200 dolarmış porsiyonu, bi fugu restoranı açsam nasıl olur falan diyor sanırım. 2. zat biraz bekle gör takdiği güdüyor anladığım. :D Du bakalım hele bi 3-5 kişi ölsün o zaman araştırırız, şimdilik tehlike yok gibi bir duruş sergiliyor. :D

Şaka bi tarafa, her ikisi de bizim sulardakilerin henüz yeterince araştırılmadığında hem fikir.

Bu tür zehirli olmasa, ölüm riski olmasa bile ben yemem. Şu tipe bak, balık demeye bin şahit lazım. :D