06/ARALIK/2014 LÜFER RAPORU 20 LÜFER+7 PALAMUT(Alico)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Vayy Aliço kardeş,gene O üstün lüfer avcılığını konuşturmuşsun,tebrikler..

Ama bir eleştirim olacak,senin gibi avına duyarlı bir balıkcı,biraz avını resimlerken daha güzel süslemeli,daha güzel resimlerle bizlere sunmalı,ben şahsen güzel resimlerle bizlere sunulan tek balığın,yüzlerce kasa içinde,kanlı veya kirli şekilde resimlenmiş olan balığa tercih ederim...

2. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Reis seni ve ekibi tebrik ederim.Sezonu kapattığınızı düşünürken bu açtığın rapor bizlere güzel bir sürpriz oldu.Raporların devamını bekliyoruz.Rastgelsin...

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Aramızda kalan bir kaç amatörden birisin,onun içindirki senin sözlerinin benim için Önemi büyüktür...

4. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Tebrikler Ali abi bu sene balık çok yapınca inan lüfer haberi almama rağmen 2-3 pazardır balığa çıkmıyorum.Gerçi biz kıyıdanda lüferi aldıkya bu hafta :eek: :eek: :eek: :D :D :D

5. boyacık

boyacık volkan ertem

Sevgili Aliço usta seni çok özledik yaa.

Dediğin gibi bu sezon 30 ila 40 gün ötelendi. Ancak lüfer olsun çinekop olsun Bandırma hattından öteye geçip geçmediğini bir türlü anlayamadık. Kapıdağ önünde hatrı sayılır orkinos sürüleri var. Gemlik'de 3 hafta önce çok kuvvetli lüfer vardı.
    Galiba olayı ikiye ayırmak lazım. Kuzey Marmara ve Güney Marmara. Balık Kuzeyde ve Tekirdağ tarafından Çanakkaleye akıyor. Bir kolu da İzmit Körfezinde ki, şu an körfez et kesmiş durumda. Siz kuzeyde balık çekmekten yoruldunuz, biz güneyde çinekop görmedik. Tabi bu dediğim Karacabey boğazı Erdek hattı. Tabi balık yok değil, iri istavrit ve aşırı kum karagözü ve alyanak var. Bu cumartesi güney Marmara da fener alayı vardı. Tüm lambacı gırgırlar hamsiye sarıyordu. Sahil güvenliğe 'gel sende lambanı yak' diye ısrar etsekte bizim gibi manzarayı seyretmeyi tercih ettiler. Şu anda Ege den aşırı hamsi girdiğini ve Marmarayı çark ettiğini söylüyorlar.
    Galiba kar yağmadan lüfer çinekop güney marmarada pek görünmeyeceğe benziyor. Sen ne dersin usta....

6. talip yeşiltepe

talip yeşiltepe talip yeşiltepe

özlettiniz valla..! ne diyeyim bilmiyorum ki.. duygularımıza tercüman olmuşsun usta.tebrikler,güzel avlarının devamını dilerim.

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Aret, sardalya nasıl oluyor da oluyor? Lüfer palamut onların da canına okur pekala. Aynı avcılar sadece istavriti mi Boğaz'a sokmuyorlar veya Boğaz'dan kaçırdılar?

Nasıl yorumluyorsun bu durumu?:)

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Perhiz, lahana, hatta pancar turşusu banghead

Adam çinekopu, yaprağı kırıyor. Gelip rapor açıyor, birde "amanda dişli" diye böyle bir garabet... Tek itiraz eden ben oluyorum, ama sen dahil herkesin gözünde kötü adam da ben oluyorum. Kimse de arka çıkmıyor. Bak kaç defa yazdım, çinekop yakalamayın, ağzınıza bile almayın diye.

Peki niye gidip onlara "yapmayın bunu" demiyorsun ki?

Senin bu laflarını söylüyoruz, gelip başta sen itiraz ediyorsun hatta. Bu ne biçim perhizdir, ne alaka turşudur?

9. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Serdar,adamların tuttuğu balıklar 20 cm üstü balıklar genellikle ama ağızlar alışmış çinekop diyorlar.Bi tane çinekop görsem bende dalacam o konulara merak etme:) Ha çinekop neye denir,sarıkanat neye denir öğrenmeye niyet varmı,o da yok zaten.şimdi konu açacan bi sürü boş muhabbet,bi işede yaramayacak.
    Senin konulara yorumun,aramızdaki gizli bohçacılarıda deşifre ediyor,genellikle konuyu açan değilde,yorum yapanlar arasından çıkıyor bunlar.Bazıları epey bi ağız payı istiyor ama,senin onların hakından geleceğine olan inancım beni susturuyor.
    Sonuç,yola devam Serdarım,yalnız falan değilsin,gerektiğinde her zaman destek bulacaksın.

10. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Abi sen politikaya atıl gerçekten başarılı olursun ya.

Dediğin raporda adamlar limit üstü sarıkanat yakalamış, zoka avı yapmış. Çapari ile limit altı balık toplamamışlar. Sen de biliyorsun neyin ne olduğunu da laf olsun diye konuşuyorsun işte.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Dünyadan bihaber yaşıyorsun adet.

Adamlar, "çinekop başka balık, büyümez, illa kırıcaz onu gırgırlarımızla" diye her tarafta bas bas bağırdı, bağırıyor hala.

Meseleyi hala anlamış değilsin. Millet Lüferin yavrusuna çinekop deyip kıracak yer arıyor. Uyan buna artık. Kafalarda, çinekop yasak olayının sabit olması lazım. Ki bu balık tükenmesin.

Aç, bak bakalım, googlea. Çinekop yasağı diye. Kavga neyin başında dönüyor bir gör.

12. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Asıl senin gibi isim takıntısı olanlar bu adamların ekmeğine yağ sürüyor, sen de bunu anla artık. Adam küçük balığa sarıkanat diyor, dökme lüfer diyor tutuyor. Modern uzunluk ölçüleriyle limit var ya 20 cm. işte, bunun nesi tartışmaya açık? 20 cm.'den küçüğünü tutmak yasaktır, bitti.

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aret, ayağın bir yere bassın, dünyaya in bir şöyle.

Çinekop kavgası benim çıkardığım kavga değil. Anlamayacak kadar kaz kafalı olmadığını biliyorum. Bu dünyada adamlar, kavgayı çinekop üstünden yapıyor. Bu lüfer, küçüğü yasak demiyor. Bu çinekop, tutmak serbest olmalı diyor. Çok mu zor bunu anlamak?

14. istavrit

istavrit Boğaç

Selam abiler, ortam kaynamis yine :D ....Lufere devam bu arada....Gitmicek bu mendebur , hayatimiz kaycak, evsiz barksiz kalicaz:p

15. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Adam çinekop tutmak serbest olmalı diyorsa, sen de "zaten serbest ama 20 cm'den büyük olması şartıyla" diyeceksin. Ben 20-21 cm. balıklara sarıkanat demem, sen buyur de bişeye yarayacağını düşünüyorsan.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aret, 20 cm ve altı balığa her ne diyorsan de, yasak.

Ve bugün, o ufak balıklara çinekop deniyor. Git, en yakın balıkçıya, pazar yerine filan bak, kendin gör. Eğer çinekop onlarsa, ki doğru, onlar aslen, onları yani çinekopu yakalamak yasak.

Efenim boyu 21 cm idi... O zaman sende ona sarıkanat de olsun bitsin.

Sorunu da anla artık, benim takıntım değil sorun. Milletin çinekop diye, lüferin küçüğünü kırması sorun. Efenim bu çinekop ama, 21 cm boyu... Boşver onu sen. Kimse eline cetvel alıp ölçmez pazarda, tezgahta. Ama çinekop yasak dersen, orda yazıyor zaten, bunlar çinekop diye. Yeterince açık sanıyorum mesele.

17. DuDiaY

DuDiaY Demir

21 cm olunca yakalamak mübah mı yani ? Kaç cm olunca yumurtluyor bunlar.

18. DuDiaY

DuDiaY Demir

Benim merak ettiğim 21 cm olanı yakalamak doğru mu? Kaç e ulaşınca yumurtluyorlar. Yasal sınır 20 cm fakat yasal sınır doğru mu konmuş acaba

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu başka bir tartışma. Olması gereken en az 30 cm ve dahası 40 cm üstü için kota. Ama bu başka tartışma, dediğim gibi.

Yasal sınır, şu anda 20 cm, elimizde olan bu. Ama bunu takan kimse** yok, iş burada görüleceği üzere. Elde olan bu, bari buna uyulmasını, en azından alanen koca pazar yerinde bari çiğnenmemesini sağlamak için olayı ciddi tutmak gerekiyor.

========
    ALİÇO üstad gibi, hassas arkadaşları tenzih ederim elbette.