Lüfere niyet paşaya kısmet :)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında GanGBoi tarafından paylaşıldı.

1. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    APIA Foojin'X Grove Stream 93ML, MajorCraft Cross Ride XRS-1002H
    Favori Makine:
    DAIWA Morethan Branzino 2508SH LBD, DAIWA Catalina 4020PE-H
    En İyi Avı:
    48cm 1170 gr Levrek, 45,5 cm 790gr Kofana
    Son zamanlar şu solunar takvimi ve hava basınç durumunu Sulh Turgay Karaaslan sayesinde derin derin kurcalamaya, takip etmeye başladım.. Gerçi şöyle bir durum var solunarı tek başına balığa başladığımdan beri takip ederim, basınç durumundan ve yüksek basıncın avlarında etkin bir parametre olduğundan da Selçuk hep bahsederdi. Yavaştan basınç da takip etmeye başladım; fakat hem solunar hem de yüksek basınç birlikte değerlendirildiğinde muhteşem sonuçların çıkacağı hiç aklıma gelmediidk Turgay abinin paylaştığı bir yazıda bu iki durumun yani solunarın yüksek av ihtimali verdiği zamanlar ile yüksek basıncın birleştiği zaman kıyıdan av yapmak için avlağa dört nala koşma vakti olduğunu anladımhihi

Cumartesi günü (29.11.14) solunara baktığımda %70 ihtimalle av veriyordu ve majör zaman dilimi olarak 16:48-19:48 arasını 18:00-18:20 civarı da grafik zirve yapıyordu. Ayrıca basınç 1022 hPa'yı gösteriyordu..

Durumu gören ben tabir ettiim gibi dört nala avlağa koştumhihi Saat 16:15 civarı atışa hazır bekliyordum.. Atışlar başladı, deniz cam gibi berrak bu arada sağ tarafımda ve sol tarafımda yaklaşık 30ar metre uzağımda iki grup yemli lüfer bekliyorlardı ve benimde hedefimde lüfer vardıreeling Atış yapmaya dalmışken arkamda birisini farkettim, hava karanlık kafada şapka kapşon falan tanıyamadım sonradan jeton düştü "Volkan senmisin?" dedim, biraz muhabbet atış falan filan Volkan yandaki yemli grubunun yanına muhabbete gitti.. Yaklaşık 2 saat sonra solumdaki grup telaşlı bir şekilde oltalarını çekiyorlardı, önümde su karışmaya zarganalar uçuşmaya başladımrsparkle Avda kullandığım Duo TMS pink sardine sahtemi önce birşey titretti, 2-3 sarım sonra yapıştı 5-6 m çektim fakat 30-35cm civarı olduğunu tahmin ettiğim lüfer kardeş su üstü yaparak serin sularda uzaklaştı.. Ben de bastım küfürü.........:laughing: O an baktım ki solunar zirveyi gösteriyor, basınç 1022 ve saat 18:05..

Volkan tekrar yanıma geldi, yemlide 2 parça güzel boyutta lüfer aldıklarını söyledi, diğer grupta da bir kaçak olduğunu öğrendim.. O gazla Volkan'da yemli takılan abilerden bir spin takım buldu ve birlikte saat 19:30'a kadar atışlara devam ettik ama balık aktı bikere.. Elim boş, gözüm yaşlı, burnum donuk bir şekilde eve döndüm...banghead

Gazı aldık bikere sabah suyuna çıkmamam için kamyon falan çarpması lazımdı bana artık hihi Gece lüfer, hatta kofana hayalleri ve alarmı da 05:30'a kurarak uykuya daldım.. Çakı gibi uyandım koşa koşa yine avlak yoluna düştüm ve bu arada yine solunara bakmaktan geri kalmadım:D Bu kez %36 ihtimalle 05:19-08:19 arası balık alırsın diyordu solunar :thumb:

Atışlar başladı ve bu arada deniz karışmış, köpük köpük olmuş yosun yok, en sevdiğim durummrsparkle Taktım yine TMS'mi At-çek, at-çek, at-çek yok.. Hava aydınlandı lüferler yok, gece sağlam yedilerse demekki hihi Artık eve dönüş hesapları yaparken bir de morethanımı deneyeyim dedim, gündüz vakti lüfer skoru var keratanın denemesem olmazhihi 3-5-10-20 atış oldu umutsuzca çekiyorum kıyıya 10 metre kala gümm diye bir ses lüfere attığım için kalama da sıkı ama cırr cırr alıyor..reeling Ahanda dedim levro bu Major Craft'ıma bindirdiğim ilk levromrsparkle Levro bir sağa bir sola gidiyor yorulmak bilmiyorreeling 5dk kadar uğraştırdıktan sonra artık yavaştan kıyılamaya başladı ve bende balığı şimdi nasıl alıcam diye düşünmeye başladım.. Avlakta kıyı kayalık uygun yer var ama biraz dalga da var aşağıya inmek yemiyorhooked Yardımsever bir dalga balığı benim için iki kayanın arasına oturtuverdi ben de balığı kuyruğundan yakaladığım gibi kıyıya alıverdim:thumb: Ölçtüm biçtim tarttım levro 48cm 1170gr geldi, hoşgeldi:thumb:

Avdan çıkarılacak sonuç: Bence akıllı telefon kullanan arkadaşlar Fishing and Hunting Solunar Time adlı programı indirsinler ve balık durumu ile hava basıncını takip etsinler, çok işe yarıyor çook:thumb:

Kullanılan Ekipman:

Major Craft Crostage Seabass K CRK-862ML
    Daiwa Exceler S 3000
    Sufix 832 Ghost 0.13
    Duo Tide Minnow Slim 140 Pink Sardine ve Daiwa Morethan X-Roll 128s-ws 3D Burning

Rastgele....

2. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt & Lineaeffe turnafresh kamış 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Compressa & Relix Marvel
    En İyi Avı:
    3,8 kg sazan & 47 cm Lüfer
    Tebrikler. Uygulama güzelmiş. Acaba dogruluk payi varmi yoksa tamamen tesaduf mu?

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Gürkan, hikayesi de levreğin kendisi de çok güzel, eline sağlık. :)
    Ben henüz levrekle müşerref olamadım. Zaten ilk ciddi avımı da geçen hafta sonu yaptım ki, hafta sonu avlarını hiç sevmem. :(

Mesaiden çık, dinlenmeden ava git, 20 kişinin içinde hayalet gibi dolaş, dön oldu ama ısınma turları açısından bi yerden başlamak lazımdı. :D

Umarım nice güzel avların olur. Bence av, solunarın değil, senin ısrarcılığın başarısı. :)

4. solunarı bilmem ama hava basıncının etkisine inanıyorum.
    Tebrikler...

5. DuDiaY

DuDiaY Demir

Gürkan tebrikler güzel levrek ., dahası denk gelir inşaallah . Uygulamanın tam adı nedir acaba ? Bir kaç tane çıkıyor çünkü.. Teşekkürler rastgele

6. akifk

akifk Akif Kemaloğlu

Favori Makine:
    Okuma Avenger 65b
    En İyi Avı:
    Boğaz'ın Paşası
    Tebrikler Gürkan,

Solunar hakkında bilgi içinde ayrıca teşekkürler, oldukça ilgimi çekti uygulama. Bakalım bizlerde de işe yarayacak mı ?

7. wolk23

wolk23 Volkan GÖKHAN

Favori Kamış:
    MAVER ELİTE TİTANİUM 430
    Favori Makine:
    DAİWA SALTIGA SURF 5500 - SHIMANO ULTEGRA 10000 XSB
    En İyi Avı:
    EN BÜYÜĞÜNÜ HENÜZ YAKALAMADIM. ŞİMDİLİK LÜFERLER, PALAMUTLAR
    Guzel balık tebrikler. Daha buyukleri rastgelsin inşallah.

8. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Tebrikler, Turgay abinin yazısını okuyunca ben de bayağı bi heyecanlandım ama daha ava çıkma fırsatı bile bulamadım :)
    Daha güzel avlar da rastgelsin

9. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    tebrikler balığı daha verimli bi rgünde bulamadınız ama ihtimaller düşükte olsa kısmetinizi aramışınız ve bulmuşunuz.

afiyet olsun

10. dember11

dember11 berkay

Favori Kamış:
    okuma helios 2.40-okuma trio rex 425
    Favori Makine:
    helios hgx-35 - okuma trio wt 55
    Abi tebrikler . Program için de teşekkurler. Rasgele

11. horcan78

horcan78 horcan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider,Okuma V System
    Favori Makine:
    Penn Affinity,Okuma Blue Hawk,
    En İyi Avı:
    LÜFER
    Tebrikler,rastgelsin

12. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler, bir çok uygulama var şuan ve birbirlerine benzer veriler veriyorlar.. Birkaç yerden doğruladım uygulamanın verileri doğru. Tesadüf daima vardır böyle avlarda balık olmazsa yakalayamazsın, bazen suda balık olur ama alamazsın, birşeylerin birşeyleri aktive etmesi gerekir:thumb: Ay ve Güneş durumunun balıkların yemlenmesi ve daha birçok şey üzerine etkisi olduğu bilimsel bir gerçektir. Aynı zamanda balıkların kıyıda ve ya derinde olmasının ana sebeplerinden biri de hava basıncıdır.. Yani hem tesadüf, hem de sistem doğru:thumb:

Teşekkür ederim Volkan abi, aslında solunar verileri ve basınç bukadar uygun olmasa bende bu kadar ısrarcı olmazdım:thumb: Sonuçta kaçan ava giderken yine bu verilere güvenerek gitmiştim:thumb:

Umarım en yakın zamanda bir canavar oltanı ziyaret eder abi, rastgele:thumb:

Solunar yemlenmede, basınç kıyılamada etkilidir:thumb:

Teşekkür ederim, umarım daha güzelleri sizi ziyaret eder.. Uygulamanın tam adını raporun sonuç kısmında verdim: Fishing and Hunting Solunar Time.

Yalnız uygulama android uygulamasıdır, IOS için aynı uygulama var mı bilmiyorum:thumb:

Teşekkür ederim, inanıyorum iki veri birleşince işe yarayacaktır:thumb:

Teşekkürler:thumb:

Teşekkür ederim, uygun zamanı belirlemede çok etkili bir yöntem, umarım yakın zamanda sizde benim yaşadığım şaşkınlığı yaşarsınız:thumb:

Teşekkür ederim, Aslında hedef balığımı buldum da alamadımbanghead O balığı alsaydım diğer gün balığa çıkmaz ve paşayı kucaklayamazdım:thumb:

Teşekkür ederim, rastgele:thumb:

Teşekkürler:thumb:

13. osakan

osakan Özkan

Favori Kamış:
    Major Craft Huntaway
    Favori Makine:
    Cormoran Black Star Z-10 Pif 3000
    En İyi Avı:
    Hepsi en iyi
    tebrikler güzel bir av...

14. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler :thumb: Volkan bahsetti biraz yeni bir makina incelemesi geliyormuş yakında :) merakla bekliyorumreeling

15. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Tebrikler Gürkan.
    inşallah çok daha büyükleri denk gelir.
    bu yıl inancım tam. T.dağ tayfası doyacak levreğe ;)

16. zafdem

zafdem zafer

Favori Kamış:
    SHIMANO SPEEDMASTER AX 14-40 GR
    Favori Makine:
    SHİMANO EXENCE 4000S-BB-daiwa cartate 2510PE H -daiwa cartate 3012H
    En İyi Avı:
    3.5 kg akya
    hava basıncına nereden bakıyoruz?
    teşekkürler..
    ayrıca program detaylı bilgi için extra ödeme istiyor.. güvenilirliğinden nasıl emin olabiliriz ki?

17. Snowblind

Snowblind Eray Aksoy

Favori Kamış:
    Shakespeare Ugly Stik Lite Graphite + Remixon Prestige 1569 + Remixon Electra Surf 400
    Favori Makine:
    Shakespeare Ganza + Shakespeare Brutus + Shimano Alivio4000RB +Ryobi Ecusima 6000Vİ +Okuma Octana 40
    En İyi Avı:
    Levrek,5 kg.
    Turgay Bey'in yazısından ufak bir alıntı yapıp paylaşmak istiyorum.Sanırım bir çok soruya cevap olacaktır.Turgay Bey'in affına ve iyi niyetine sığınarak yazısından ufak bir bölümü aşağıda alıntılıyorum

Sevgili hobidaşlar Alçak hava basıncı etkisi altında kalan bölgelerde ki büyük balıkların HAVA KESESİ ŞİŞEREK MİDEYE ŞİDDETLİ BASKI UYGULAMAKTA VE BALIĞI SON DERECE RAHATSIZ ETMEKTE.

Bu kese baskısına maruz kalan balıklar derine doğru ilerliyor. Derinlere indikçe artan basınç seviyesi balığın hava kesesinde biriken oluşan gazları sıvı hale getirmekte. İnen hava kesesi ile balığın midesine oluşan etki ortadan kalkmakta ve balık kademeli olarak kıyıya ilerlemekte. Ve beklenen beslenme başlamakta.

Tatlısu da yaşayan balıklar içinde geçerli bir durumdur bu durum.

Bu can sıkıcı durum yemlik balıklar içinde geçerli olmakla beraber boyları ile orantılı olarak indikleri derinlik seviyesi çok daha düşük ve ortama adaptasyonları çok daha hızlı.

Balıkların hava kesesinin şişmesini sağlayan etken yüksek hava basıncının suya uyguladığı baskını azalması suyun genleşmesi ve bu genleşmenin kıyıda ki balığın gövdesine uyguladığı etkinin azalması.

Gözünüzün önüne getirin derinden hızla yukarı doğru çekilen büyük balıkların hava kesesinin şişerek ağızlarından neden çıkıyor.

Dekompresyon olmayınca bulunduğu derinlikten hızla yukarı doğru çekilen balığın hava kesesi olabildiğince şişiyor ve ağzından dışarı çıkıyor. Buna balık vurgun yedi diyoruz bizde.

SONUÇLAR:

1- Hava basıncını düzenli olarak takip edin alçak basınç başladığı andan itibaren ya ertesi günü akşam suyu yada üçüncü günün sabahı ava çıkın

2- Solunar takvimi verileri yüksek hava basıncı ile eşleştiğinde özellikle solunar en iyi saat dilimi arasında avlanın (sürekli tecrübe ile sabit). Hava basıncı 1020 mb altında olmasın. Olduğu durumda birinci maddeyi hatırlayın. Yeni saatimi bu durumdan yola çıkarak seçtim gayet iyi oldu.her türlü atmosfer verisini anlık olarak uydu üzerinden alabiliyorum. Saati ayrıca ayrıntı olarak anlatacağım.

18. DuDiaY

DuDiaY Demir

I phone için uygulama bilen var mı acaba ?

19. baraküda007

baraküda007 fatih

çok güzel ya bu programa bakacam

20. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim Ayhan abi, umarım hepimiz adrenalini tavan yaptıracak avlara imza atarız:thumb:

Programda hava durumu (weather) bölümü var orada hava basıncını veriyor, ayrıca programın ücretsiz sürümü bu, eğer tam sürümünü satın alırsanız çok ileri tarihlerin av durumlarına bakabiliyorsunuz.. Ücret istemeleri normal, yazılımcılar hiçbir zaman babalarının hayrına program yapmaz:thumb: ben de ücretsiz sürümünü kullanıyorum sadece bir sonraki günün verilerini görebiliyorum ona göre çıkıyorum balığa:thumb:

İşte bu yazı benim ufkumu açan yazı oldu, Turgay abiye tekrar teşekkür ediyorum buradan:thumb:

Malesef ben ios kullanmıyorum ama mutlaka vardır:thumb:

Tavsiye ederim:thumb: