71 Kere Maşallah :) Dişliler'e Devam

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Feyzi Aydoğan tarafından paylaşıldı.

1. Feyzi Aydoğan

Feyzi Aydoğan

Merhaba Arkadaşlar

Sarıkanat avlarımız devam etmektedir. ''41 Kere Maşallah'' adı ile paylaştığım Av raporumun ertesi gününde yine aynı meramızda aldık soluğu. Busefer hafa biraz daha şıpırtılıydı. Tam havası dedik çünkü Dişliler biraz şıpırtılı havaları severler :) Bismillah dedik saldık oltalarımızı denize daha atmamızla birlikte Hepimiz birer almaya başladık teknenin üzerine. Hepimizin güzlerinin içi gülüyordu belliki başarılı bir av günü daha bizi bekliyordu. İlk Saatlerde çektiğimiz kadarda çekerken düşürdüklerimiz ve isirıp kaçanlar oldu. bu kaçmalar ve düşürmeler av boyunca ara arsa devam etti. Yemlerimiz üzerinde kalan ısırık izlerinin resimlerinide paylaşıyorum sizinle. yaklaşık 4 saat kaldık merada. 4 üncü saatin sonunda artık hepimiz yorgun düşmüştük ama elimizdeki yemleri bitirene kadar terketmedik merayı. son saatlerde artık vuruşlarda aralık vermeye başlamıştı. 71 Adet Sarıkanat Nasibimize geldi. Bu bizim Rekorumuzdur. daha önce 55 adetleri gördüğümüzü hatırlıyorum fakat ilk defa Sarıkanat Avında 70 li rakkamlara çıktık. Allah sizlere daha güzellerini ve daha irilerini Nasip etsin. :) Herkese Hayırlı Avlar :)

Kaçan Sarıkanatların Yemlerimizde Bıraktıkları Isırık İzleri.....

2. akifk

akifk Akif Kemaloğlu

Favori Makine:
    Okuma Avenger 65b
    En İyi Avı:
    Boğaz'ın Paşası
    Tebrikler,
    Tekne olamasa da şişme bot aldıracaksınız bana bu gidişle :)

3. Querorz

Querorz Fatih

İstavrit olmasın bunlar?

4. Feyzi Aydoğan

Feyzi Aydoğan

Yok hamsi abi istavrit olurmu;))

5. 2ncay

2ncay tuncay

En İyi Avı:
    13 kg sazan ve lüferler
    Tebrikler rastgele.

6. Angelus

Angelus Yıldıray Yıldırım

tebrikler fakat sarıkanat değil de çinekop desek daha mı doğru olur sanki. zira sarıkanat için biraz ufak gibiler ;)

7. Nautilus61

Nautilus61 ümit

Favori Kamış:
    okuma octana spin , lineaeffe power drive surf
    Favori Makine:
    okuma raw II 55, trio 30s
    En İyi Avı:
    10cm istavrit :-)
    KAÇANLAR SARI KANAT OLMAYABİLİR:) TEBRİKLER

8. Feyzi Aydoğan

Feyzi Aydoğan

Çinekop İle Sarıkanat arasında büyük farklar yok Balıkların birçoğu Sarıkanata birkısmıda çinekopa çekiyor. O yüzden siz nasıl görmek istiyorsanız öyle görün demektan başka çare yok :) Yanlız tezgahlarda çinekop diye satılan balıklara göre kıyaslarsak benim yakaladıklarım Lüfer :))

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sevgili Fevzi,

Balık boyları için "çinekoptan kaçar sarıkanata çeker" şeklinde tanımlamalar yapmak yerine bir ölçü koyarsın balıkların yanına nedir ne değildir belli olur. Kafalardaki istihfamlar da izale edilir böylece. Bunu yapmak insanlara laf yetiştirmekten de her zaman daha kolaydır. Yoksa kim ne görürse görsün demek yapmış olduğun avlarına değer vermeyi arzu edenler için de itici oluyor ve bunu da kimse istemez, de mi abicim?

Bir de bence bir amatör avını tezgahtaki balık boyu ile kıyaslamamalı. Veya kıyaslatmak zorunda kalmamalı ki bunun da yolu yine ölçü kullanmaktan geçer.:)

10. Feyzi Aydoğan

Feyzi Aydoğan

Abi 71 tane balığı tek tek bişeyle kıyaslayıp ölçü göstermek biraz gereksiz olmazmı?? ;)

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Elbette, hatta gereksizden de öte görmemişlik olur, abartı olur, sakilliktir. Ancak ölçü dediğimiz mesela 4. fotoğraf buna gayet uygun 1 adet (yazıyla; bir:) ) balık boyunu kıyaslayacak meteryal kullanmak olurdu. Metre, cetvel, veya en bilinenlerden piyasada neredeyse standart boyda üretilen bir ped şişe, (sigara paketini tasvip etmiyorum) daha olmadı elle ölçü -karış- ne bileyim herhangi bir nesne olabilirdi. Tek tek ölçülendirmek değildir kastım.

Yani şimdi balık avlamayı biliyorsun da onu nasıl ölçülendireceğini mi bilmiyorsun? Biliyorsundur elbet di mi abicim? Dolayısıyla sonraki avında yukarıda saydıklarımdan birini veya senin tercihin olabilecek herhangi bir ölçü nesnesini kullanabilirsin.

12. WTheLast

WTheLast Cem Kavas

Tebrikler güzel meraymış .

13. Feyzi Aydoğan

Feyzi Aydoğan

Haklısınız bu tavsiyelerinizi birdahaki sefere nasip olursa uygulamaya çalışacağım. :)

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çinekop ile sarıkanat arasında aslında çok çok büyük bir fark var: Çinekop yakalamak yasak iken, sarıkanat serbest.

Adına ne dendiğinin önemi yok, 20cm'den küçükse yakalamak yasak.

15 - 20 cm arası olanada çinekop deniyor teamülen. Bu durumda, biz eğer bunları çinekop olarak görürsek, yasak av yapmışsın demek oluyor. Hele ki yetkili biri bunları çinekop olarak görürse, bir sürü ceza filan, malum.

15. Feyzi Aydoğan

Feyzi Aydoğan

defne yaprağı================0-10 cm
    çinekop====================-11-15 cm
    kaba çinekop================15-17 cm
    sarı kanat==================-17-20 cm
    lüfer========================21-30 cm
    kofana======================30-... cm

Haklısın Yasalara göre Çinekop diye Bir balık yoktur AMA Sarıkanat Diye Bir balıkta yoktur. Sadece Lüfer vardır bununda taban ölçüsü 21 cm dir. 17 cm ile 20 cm arasındaki balıklara sarıkanat denir. 20 cm de yasal ölçüdür. Ben tuttuğum balıklara sarıkanat dedim Sözümünde Arkasındayım. Arkadaşlar Hepinize Sesleniyorum Ben Bu balığı 17 yaşımdan beri yakalıyorum Kusura bakmayın Ama Hepsini Birbirinden Rahatça ayırabiliyorum. Balıklar Çinekop olsaydı çinekop derdim... Balığın çinekop olması için 15 cm olması gerekir Benim yakaladığım balıklar 15 cm değil. Hepinize Saygılar Sevgiler..

Son düzenleme: 5 Aralık 2014
  16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sonuçta, çinekop olarak görürsek, sorun olduğu muhakkak oluyor yani.

Bu arada, lüfer, 25 cm'den büyüğüne denir. Sarıkanat ise 18 cm ve üstü için kullanılır. Bir karış (21 cm'den) den küçük olanlara kaba çinekop diyenlerde çoktur ve makbul değildir. Balığı kıra kıra bitirdikleri, 20 cm'den fazla büyüyeni pek çıkamadığı için, millet bu kez asırlık isimleri değiştirmeye başladı.

Bu çarpıtmalar çıkmadan çok önce yazılmış, bu işin duayenlerinden Bilgehan SARP bu adları şöyle tanımlar:

Eğer lüferi, ama öyle, ama böyle, ama avcılığının ama lezzetinin hatrına seviyorsak, bu önemli bir husus. Çinekop tutmak yasak, bu bilinç herkese lazım. Gerçi, gidişata bakınca, bunun lüferi kurtarması gene zor zaten, o başka mesele.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Bu arada, lüfer, 25 cm'den büyüğüne denir. Sarıkanat ise 18 cm ve üstü için kullanılır. Bir karış (21 cm'den) den küçük olanlara kaba çinekop diyenlerde çoktur ve makbul değildir. Balığı kıra kıra bitirdikleri, 20 cm'den fazla büyüyeni pek çıkamadığı için, millet bu kez asırlık isimleri değiştirmeye başladı.

Bu çarpıtmalar çıkmadan çok önce yazılmış, bu işin duayenlerinden Bilgehan SARP bu adları şöyle tanımlar:

Eğer lüferi, ama öyle, ama böyle, ama avcılığının ama lezzetinin hatrına seviyorsak, bu önemli bir husus. Çinekop tutmak yasak, bu bilinç herkese lazım. Gerçi, gidişata bakınca, bunun lüferi kurtarması gene zor zaten, o başka mesele.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

20. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Bu balığın boyutu, bu salak hükümetler öyle dediği için değişmez arkadaş! Şimdi çıkıp bu bademler bundan sonra Deveye Eşek diyeceksiniz derse öyle mi yapacaksınız?

Bu balık
    15 cm e kadar Defne Yaprağı
    25 cm e kadar Çinekop
    35 cm e kadar Sarıkanat
    45 cm e kadar Lüfer ve üstü Kofana daha sonra ise Sırtıkara olarak adlandırılır.

Aslında bu balık santimetre ile değil kilo ile hesaplanır ama aşağı yukarı santim hesabı böyle.

Sonradan birilerinin kıçından uydurduğu yok Kaba Çinekop, yok kaba bilmem ne yok öyle birşey.

Herşey bir yana, 71 balık 5 kg ağırlığı geçmekte zaten. Ona ne diyeceksiniz?

Benden maşallah falan gelmez bu mesaja. Desem desem ancak YUH!!! derim!!!