06/ARALIK/2014 LÜFER RAPORU 20 LÜFER+7 PALAMUT(Alico)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Forumda ortalık kan gölüne dönmüş,
    kalemlerden balık kanı akar duruma gelmiş adeta kopmuş gitmiş,
    tutarım, yaparım, ederim, şudur budur diyip minik minik balıkları lüferden sayanlara,
    tutulmaması gerekenleri şudur budur diyip tutanlara, arkasından karış balıkları dev yapanlara,
    konumu kapatıp saklayan ortaya halen çıkartmayan modlara,
    yaklaşık 2 aylık raporları elimizde tutup yayınlasakmı yayınlamasakmı derdirtenlere,

ADAM GİBİ (TAM BOY) LÜFER PALAMUT RAPORU GÖRMEK İSTEYENLERE....

açmayacaktım ancak bakıyorum dediklerimiz sezon başından itibaren tam anlamıyla devam edip gidiyor, kış balıkçılığı olacak mevsimler 1 er ay geri sarktı bu balık devam eder dediğimde umutsuzca görüşler, düşünceler olmuştu bazı dostlarda, bugün gelinen durum dediğimizin tam olarak üstüne basmıştır ve halen devam etmektedir.
    Bu seferde devam edelim o zaman şöyle bir düşünceyle kış balıkçılığı tam yol devam etmekte Lüfer meralamış ve boğazı terk etmemiştir. o zaman bugün şunu demek tam olarak zamanıdır. Kış balıkçılığı dönüş balığına kadar devam edecek ve Lüfer gitmeyecektir. sürekli aynı bölge içerisinde kalacaktır. ki görmek istediğimiz durum oluşmuştur.

tutulan balıklara baktığımda halen ufak balık tutma durumu devam etmektedir oysaki uygun yemle, doğru yer ve zamanda doğru takımla Lüfer ben burdayım diyor sürekli ancak kolayı varken zoruna bakma gayretinde olmayan bizler işin kolayı ile yetinip ufak balığı kırıyoruz. halbuki hep dediğim O kadar lüfer varki o kadar olur. geçen hafta olmayanı deneyip zargana aradık ve zargana ile av verdi. arkasından tekrar sardalyaya döndü iş ve sardalya yiyor. o zaman ana yem sardalya olmalı ve arkasından bolca lüfer yakalanmalı.
    Lüfere veda etmedik bu sene etmeyeceğiz de veda ettik diyen arkadaşlarda büyük yanlış içerisindeler, lüfer bolca bulunmakta ve meralarda bolca av vermektedir.
    Yem sanatını konuşturan herkes balığı tutar, Sardalyaya sadece ve sadece lüfer gelmiyor irimi iri palamutlarda geliyor bolca, (torik demiyorum) daha ne olsun, bunun yanında bedeni biraz kalınlaştırınca maalesef gelmiyor işin sıkıntısıda bu, yani 0,35 le balığı almak durumu,
    Kasım ayında balığa paydos diyecektik bu sene diyemedik. tam kapattık herşeyi bu kadar derken geri adım attık, geçen sene 12 kasımda paydos diyen bizler halen devam ediyoruz.
    O yüzden Lüferci arkadaşlara balığa bakmalarının faydalı olacağını bir kez daha söylüyorum.
    Gelelim çinoculara, bu balıklara balık diyorsanız, sadece kendimizi kandırıyoruz el kadar balığa sarıkanat bu diyipte kafanızı ve vicdanınızı rahatlatıyorsanız yanılıyorsunuz bugün tutmaya kalkarsak biz o balığı her gün 30 Kg tutmazsak ben bişey bilmiyorum, biz o balıklardan oltamıza gelenleri atıyoruz suya hiç atmadıksa 25 kg salmışızdır. tarz meselesi diyelim,
    Dahası ve güzellerinin takımlarınızda olması dileğiyle,

Sevgiler.

Sardalya
    Uzun olta
    0,35 beden Trabucco camocast Elite II
    0,80 maxima el oltası
    2 Kulaç beden
    tek iğne + gagalık.

2. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Ali abi hoşgeldin özletmiştin gerçekten. Dediklerin tam olarak çıktı bu sene sezon uzun sürüyor, küçüğünden büyüğüne palamutundan lüferine her balık var. Bir tek istavrit yok. Nasıl olsun garibim, şu anda Boğaz'a girse ya lüfere yem olur ya palamuta.

Kıyı balıkçılığında da dediğin sorun söz konusu. Rapala atana lüfer, palamut, gerçek sarıkanat her balık var. Ama millet işin kolayına kaçıyor, alıyor eline çapariyi yaprağı, çinekopu kova kova götürüyor. Yazık günah kağıt gibi balıklar, 2 senedir şu sarıkanatlar kıyıdan av vermiyordu, kıymetini bilip az ama öz olsun demek lazım. Bırakın çinekopu, yaprağı 10-15 tane iri balık neyimize yetmiyor? Gelecek senelerde bu bolluğu çok ararız.

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Sağolasın kadim dostum, İstavrit sardalya ile beraber işte ufak tefek sabah ayazında yarım saat kadar işte oda o kadar tuttun tuttun yoksa yürüdü gitti.

Balık mereladı bu saatten sonra inmez aşağı Aret, burda kalacak aynı hatta dönüp duracak, karda çok iri balıklar tutulacak özlenen durum ama nerde, bu balıklara bakacak, biz bildiğimizden şaşmayalım boşver biz gereken yapıyoruz yapmayada devam edeceğiz.

Sağolasın varolasın...

4. Feyzi Aydoğan

Feyzi Aydoğan

Merhabalar Ali Abi
    Ben çanakkale boğazında avlanıyorum. Dediğin balığın boğazda kalma durumu Çanakkale boğazı içinde geçerli olurmu yani şubat aylarına kadar balık meralarda kalırmı??

5. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Değerli dostum,

Eğer balık Çanakkaleyi yakalarsa maalesef durmaz, mecburen akacaktır. ancak bu sene İstanbula özgü bir durum yaşanıyor balık marmara içinde dönüp dolaşıyor, ve tekrar aynı yere geliyor. Aklıma Orkinos sürülerinin marmaraya döndülermi yoksa sorusu gelmiyor değil. ki fazlada nedeni önemli değil merada kalsın hep kalsın...

6. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Tebrikler abi. bu sene maşallahı var balığın. ben 2 sene aradan sonra ilk defa pazar tekneye çıktım. 2 saat av yaptım, aç gözlülük yapmamak adına avı kısa kestik. balıklar iri ve yağlıydı. arada 7 tane lüfer geldi gerisi sarıkanat. çinekop yoktu bile. inşallah dediğin gibi bu balık yürümez kalır. bu sene spin avına yeni başladım inşallah kıyıdan da bu balığı alma fırsatımız olur.

7. bogaz_1905

bogaz_1905 Erdem

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme Cast 430
    Favori Makine:
    Raw II 55
    Ellerine sağlık abi sezonu kapattığını düşünmüştüm. Devamını bekliyoruz..

8. cakall

cakall Burhan Sait

Maşallah Canı gönülden tebrik ederim.

9. DuDiaY

DuDiaY Demir

Ali abi avların için tebrik, öngörülerin ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Kıyıdan avlansak da verdiğin bilgiler işimize yarıyor. Sana bir sorum olacak: kıyıdan lüfer yakalayamıyoruz, Karadeniz de lüfer var mıdır şu dönemde . Saygılar

10. emreseven

emreseven Emre

ALİ abi, gerçekten özlettin kendini.Az kalsın başlık açacaktım,senidemi kaçırdılar forumdan diye.Tebrikler avın için.

Bilgilerini kenara not etmeye başladım.Işık tutuyorsun bizlere.Anadolu yakasında-Kartal taraflarında belli yerlerde balık 1 aydır çok küçük bir alanda dönüp duruyor.Tekneler zoka ile kırıyor lüferi,ancak sahilde iş zor.

Kıyıdan aynı balığı yakalamak için özellikle kullanmamız gereken bir yem varmıdır.Normalde bu mevsimde hamside yemesi lazım diye biliyorum,ama defalarca denememize rağmen,hamsiye vuruş dahil olmuyor.

Her daim rastgelsin.

11. ellidokuz

ellidokuz Özden Abraş

Favori Kamış:
    okuma alumina 10-40 gr 2,40cm
    En İyi Avı:
    3850GR LEVREK- 47 cm LÜFERGİL- 58 cm zargana
    maaşallah Ali abi, süper balıklar. bu ayda balıkları görmek ne güzel.. yalnız Tekirdağ için kıyıdan kesat bi dönem ya da biz işi bilmiyoruz :)

yeniden bizi güzel raporlarınla tanıştırdığın için ayrıca teşekkürler.. rastgele.

12. sunshine

sunshine tamer

Ali abi bereketli olsun burda sardalya bulmak zor istavrit bile bulamiyoruz yapraga devam hep ilham oluyorsun bize eline saglik.

13. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a,okuma raw2 65,shimano exage 4000 fc,okuma octana ot55
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Tebrikler reis ustalığını konuşturmuşsun yine...

14. Dubara33

Dubara33 Mustafa

Ali abi ellerine sağlık. Saygılar.

15. der wish

der wish Ferhan

Ağabey,
    Tebrik ederim av(lar)ını. Daha iyileri ve irileri rastgelsin hep...

Bu sene de her zamanki gibi balık hakkındaki görüşlerin çok ciddi ışık tuttu bize:

-Balık başı kara gidiyor, çok balık tutacağız dedin, hakikaten de tuttuk. Şimdi balık Marmara'da dönüyor diyorsun hakikaten kum gibi çinekop ve yaprağın olduğu günlerde bile ve kıyıdan bile lüfer yakalanabiliyor (tamam belli saatlerde ama çıkıyor, normalde çıkmaması, çoktan gitmiş olması lazım)

-Mesela, ve halen de, diyorsun ki lüfer sardalya'ya geliyor. Kıyıdan rapala çalışan arkadaşlar sardalya sahtesi kullansınlar, büyük balığı seçip ayrısınlar o zaman, değil mi? Şahsen ben son bir ayda tuttuğum tam boy lüferlerin çoğunu sardalya sahteleri ile tuttum ve beraber avlandığım arkadaşlarım da öyle (ama bu arada ince teneke kaşıkların da hakkını vermek lazım...)...

Usta, sen balığını tutmaya, raporlarını ama daha da önemlisi görüşlerini ve de deneyimlerini bizimle paylaşmaya devam et lütfen.

Sevgi ve saygılarımla,
    Ferhan

16. aveccena

aveccena sinan

İki hafta öncesine kadar vardı. Şuan hala sarıkanat devam ediyor.

17. doğant

doğant doğan

Favori Kamış:
    kudos IM7 4.20
    Favori Makine:
    okuma salina 55
    En İyi Avı:
    eşkina 9 adet
    Yazdıklarınıza sonuna kadar ve canı gönülden katılıyorum...Paylaştığınız raporlar çok güzel ve verdiğiniz bilgiler bizler için çok faydalı oluyor teşekkür ederim.

18. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Tutamayani dovuyorlarmis bu sene :) istavrit ocak ortasi baslar hazirana kadar hiz kesmez gibime geliyor

19. yhy

yhy Yahya

Av da, raporda güzel olmuş, tebrikler Ali kardeşim, devamı rastgelsin.

20. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İyilerin kaleminden can damlayacak ki hayat olsun cümle cana değil mi gurban?
    İyinin emsal olmadığı yerde kötüler cirit atıyorsa bu başta senin vebalindir, kimseyi kınama hiç.

Biz zaten balık neyim tuttuğumuz yok, hem hariçten gazel okuya okuya gülünesi hale düşmüşüz. Sözlerimizin kıymeti beş para, eğlence olmuşuz cahil cühelaya.

Ama sen;

Vur hayat neşterini; can neymiş canan neymiş kör gözler görsün, taş yürekler anlasın. Arada bir değil ha! Her dem bu devranı dönder ki vicdanlar körelmesin gurban, akıllar gitmesin baştan. Hiç olmazsa bu sene; çinoların da gideceği yok, yatak yapmışlar madem...