İç Karartıcı Bir Hafta

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Geçen hafta izne ayrılmıştım. Avdaşımdan gelen telefonla tekne avı yapmaya karar verdik.
    Yatık bir havada saat 24:30'da buluşup, saat 01:30'da tekneye ulaştık.
    Avdaşım umutlu, sargoz ve mercan türü balıkların beklentisi içinde. Bense ay takvimine göre çok umutlu değilim ama gene de moral düzeltmek için ava katılmışım. :)

Sakin denizde başlayan avımız pek te olumlu geçmemekte. Bizim iğneler iri olduğundan ve yemleri iri taktığımızdan pek balık tutamıyoruz ama tekneciyle arkadaşı yine de 1'er kilo balık tutuyorlar ama tuttukları tam limitte karagözler, hatta bazıları limit altı. Sabaha doğru dalgalanan denizle dönüşe geçiyoruz. Sonradan öğrendik ki ege denizinde 15 kadar irili ufaklı deprem olmuş. :)

Zaten aklım levrekte olduğundan çok ta önemsemiyorum tekne avlarını.

Hafta sonunu geçirip, hafta içi levrek avı yapmayı planlamışım. Ay takvimi; plan yapma koçum, yat dinlen dese de, yağmur yağacak be gözüm denk getiririm belki diyorum.

Ay'la yaptığımız kısa muhabbetin ardından p.tesi gece levrekteyiz. :) Avdaşım işten gelmiş, hoşaf gibi. 2-3 saat layitayn yapılan atışlardan sonra çay kenarında Mehmet hocayla güzel bir piknik yapıyoruz. Kızaran tavukları, çay eşliğinde lüpletip, dönüşe geçiyoruz. Zaten avlağın en iddaalı noktası, hafta içi olmasına rağmen kapılmış, çok ta zorlamıyoruz.
    Ertesi gün öğreniyoruz ki o gün 2-3 balık çıkmış ama hepsi ispendek 30-35 cm arası balıklar.
    Hafta içi sürekli yağışlı, avdaşım salı günü de av yapmayı düşünse de onun bitkin hali benim yorgun halim sebebiyle vazgeçiyoruz. Salı günü gitmediğimiz avda öğreniyoruz ki bayağı balık yakalanmış. 4,5 ve 3 kiloluk 2 iriyle birlikte 10'larca ispendek.

Çarşamba sabah suyu tek başıma avlaktayım. Gene en güzel noktalar kapılmış. İyi balık alındığını duyan sırf ben değilmişim. Sağır sultan bile avlakta. :D Hafta içi nereden geliyor bu insanlar, hiç işleri güçleri yokmu diye düşünerek günü ağartıyorum. Geceden gelenlerden tanıdığım 2 kişi 2'şer ispendek almışlar, gene 35 cm'lerde. Dişe dokunur bir balık yok, avlağın ispendekleri.
    Canım sıkılarak eve dönüyorum. Gerçi bu havalarda irilerin çokça av vereceğini düşünmüyordum ama gene de yağmurun hatırına belki bir umut avlaklarda seyirtmeye devam ediyordum.

Ertesi gün avdaşım tutturuyor daha kuzeye gitmeye. Ben hiç istekli değilim, yapma etme desem de deli oğlan laf anlamıyor. Yav akmıyordur orası, şöyledir böyledir desek te, geçen sene balık tuttuğu yere gitmeye kararlı avdaşıma uyuyorum ama surat 5 karış.

60 km yol yapıp, avlağın kötü ve akmaz halini görüp oltamı çıkarmıyorum bile. Avdaşımın yarım saat süren atışları sonrası 75 km yol daha yaparak başka bir yere daha bakıyoruz ama levrekten eser yok. Yollarda geçen av zamanı yüzünden avdaşımın ümüğünü sıkmayı düşünsem de, evine sağ salim bırakıyorum, elimden bir kaza çıkmadan. :D

Ertesi akşam tek başıma düşündüğüm avlaktayım. Ay, tabak gibi. Elimle, bari bulutun arkasına geç diye işaret yapsamda ay istifini bile bozmuyor. Bulutlar yağmur bırakarak tepemden geçerken ayın sağından ve solundan geçmeyi tercih ediyorlar. Hz.Mikail bana gıcık, tüm doğa şartları bana karşı.
    3 saat göl kamışı mamun eşliğinde avlanıyorum. Ne akar var, ne çakan. 1 kişi 30 cm'lik ispendek tutuyor akmayan suda. Birde sete bakayım diyerek toparlanıyorum. Yeni gelen avcılara mamunun çoğunu verip, sete geçiyorum ki, su akıyor, bulanık. Ancak set kapılmış, 3 kişi atıyor. Biri sağa, biri ortaya, biri sola. Yarım saat kadar seyrediyorum ki içlerinden biri 30 cm'lik bir ispendek alıyor. Saat 15:00'den beri avlakta atış yapıyorlarmış ve saat 24:00 olmuş 1 ispendek.

Can sıkıcı ay yukarıdan sırıtıyor gibi. İspendeği tutanlar sevinçle toparlanıyorlar.
    Balık tutunca hatundan izin alması kolay oluyor diyor balığı tutan. :)

Giden 2 kişiden sonra kalıyoruz avlakta 2 kişi. Ben bir tarafa, arkadaş bir tarafa çalışıyor ki ilk ispendek arkadaşta. Gene 30 cm civarı. Balık boylarını görünce hevesim de kaçıyor arabada oturup, forumda kim ne tutmuş diye bakınırken, vazelin fotografıyla afallıyorum. Denizden bu da mı çıkmış derken, arkadaş 2. ispendeği de alıyor. Devam etmeden ikimizde avlaktan ayrılıyoruz. Sabah suyuna 1 saat falan kalmıştı halbuki ama balıklar bana umut vermedi. Ay hiç umut vermedi. :p

Canım sıkkın, astronot olsam, ayva fışkınıyla aya gidip, girişesim var. Avı mental olarak kafamda bitirmişim. C.tesi dönelim diye eşimle istişare ederken avdaşımdan gelen telefonla, bir tekne avı daha yapmaya karar veriyoruz.

Bu da, ilk gün tekene de tuttuğumuz balıklarla, kıyıdan tuttuğumuz birkaç balığın toplamı. :)

Son tekne avı hikayesi yarın, ya da yarından sonra, en geç öbür gün yazarım. :D

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Güzelliğin on par etmez
    Bu bendeki aşk olmasa

Aşkla ve şevkle bir avlaktan diğerine, bir vakitten öbürüne koşturmacaların gözümün önünde. Bir ayağın geri çekse de diğer ayağın yine o sevda peşine sürükleyip götürmüş. Topal da olsa bu gidişler, değil mi ki sonunda o sevgiliyle tenhada buluşmak var ve her şeye değer. Kararan haftaların tecrübesi, bir başka zamanda bir ayrı tat sunması en nihayetinde yaşanmışlık adına kendi anlamını buluyor taa yürekte. Bir başka vuslata bir kıvılcım daha çakıp bir başka sefere "yeniden" demek üzere umudu deniz kıyısına bırakmak, işte asıl serüven ve gerçek anlam tam da bu.

Yüreğine sağlık abicim, tel tel dokumuşsun yine. Güzel gönlüne denk nice güzelliklere inşallah.;) ;)

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Icimi kararttin Volkan :) hava soguk, ara sira yagmurlu, baliga gidesim yok, yani saglam gaz almam lazimken bu yazin icimdeki son kivilcimlari da sondurdu :) mayisa kadar baliga gidesim yok artik :)

4. irfant

irfant irfan

Tebrikler Volkan, senin bu raporlar kitap olacak güzellikte..

5. metallurgist

metallurgist Gültekin Güler

Favori Kamış:
    Lineaeffe spirit 3,90
    En İyi Avı:
    Lüfer 2,1 kg
    volkan keyifli anlatım için teşekkürler.idk balık ta arkadaş keşke şu günde gidiverymişim dedirmiş yani en azından ben olsam öyle derdimmrsparkle

6. Plankton

Plankton Salih

Tebrikler Volkan Abi :) Zamanlar biraz ters olmuş.Bir hafta on gün sonra olaymış izin baya bi verimli geçerdi diye düşünüyorum. :) Cuma gününe kadar burda da hiç bir hareket yoktu.Yağmurların biraz şiddetli yağması lazım :) Çamur lazım :D

Rastgelsin :)

7. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Hafta boyunca benim peder yine o taraftaydı, geçen pazar'dan bu pazar'a. Beni de çağırdılar, ama yok dedim, daha oralardan ses yok, akın başlamamıştır. hihi Çipura varmış falan, umrumda değil. :D

Tahmin ettiğim gibi olmuş, daha randımanını almamış avlaklar, ama senin izin haftan olduğunu bilsem yine de gelirdim. Aslında çok iyi denk gelmiş tarihler. Avdaşın var zaten ama, kabul ederseniz arka koltuğa oturur hiç ses çıkarmazdım. Avlakta da en kötü yerden atardım. :lie:

Gönlündekilerin gelmemesine üzüldüm dostum. İzninin geçmiş olmasına da. Ama 35 cm levreklere ispendek diyen o güzel gönlün elbet karşılığını alır, geçen sene olduğu gibi, bu sene de elbet istediğin güzelleri alırsın. Bana sorarsan, az kaldı.

Az kaldı derken, Ocak sonu Şubat başı gibi kısmetse oralardayım. hihi hihi

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teşekkürler Nuri abi, avlakta olmak, o ortamı solumak, hele görsel olarak birşeylere şahit olmak o şöleni yaşamak bile haz veriyor.
    Güzel sözlerine denk, güzel avların olsun. Buzda ala avlarına da ne kaldı şurda. :)

:p Kıvılcımının içine ettiğim için özür dilerim Roy. :p
    Umarım bölgende seni gaza getirecek duyumlar alırsın da güzel avlarını bizlerle paylaşırsın. :) Gönlünce avların olsun. :)

Teşekkürler İrfan abi, beğendiğine sevindim, nice güzel avların olsun.

Teşekkürler Gültekin. Herşey nasip, nasip olmadı mı illa bir maraza çıkıyor.
    O balıklı günde, gidip te, tutamayanlar da var. O daha bir eziyet. :D
    Sana daha güzel avlar dilerim.

Teşekkürler Salih, sen öyle diyorsan, öyledir usta. :D
    Aralığın son haftası levrek için daha bir uygundu ama o hafta da bizim işler yoğun olacak. İşten kaçar gibi izin almak istemedim. Artık yıl devrilince şubat, mart gibi levrek için bir izin daha alırım. Bakalım kısmet. :)
    Güzel avlarının devamını dilerim.

Herzaman beklerim Aykut. Biliyorsun, zaman uyduktan sonra seninle avdaş olmaktan keyif duyarım. :) İyi hesaplamışsın, henüz levrek bazında gelmeye değmez. Biraz daha sabır. Havalar birkaç gün soğudu, şu an gene ılıman. :rolleyes:

Geleydin muhtemelen Harun'a gene sen yardım ederdin. 4,5 kiloluğu o almış. :p

Avdaşım var zaten ama faydasından çok zararı var sağolsun. :D
    13. maxrapımı da sulara gömdü. :p hihi Ben çaya atmıyorum, kendisi ebeldi, gebeldi derken bi yolunu bulup, atıp, taktırıyor. Sonra da, takıldı ya Volkan demiyor mu, deli oluyorum. :wacko:

Takılacağı gün gibi aşikar, 12 tanesi takılmış 2 senedir, bu neden takılmasın, demek ki burada daları fazla geliyor. Bu çıkarımı yapmak çok mu zor!!!
    Hani levrek çaksa, millet tutsa babalardan, risk al da, hiç bişey yok bu neyin riski??? :D

Neymiş, maxrap çakmalarının yüzüşünü hissedemiyormuş. :D
    Ucuz olunca, hissedemiyor zaar. :D :laughing:

Görüşmek dileklerimle. :)

9. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi nasıl ki balıklı olmasa bile eğlenceli geçen avlarda o eğlenceyi bize yaşatıyorsan, bu avda da hüznün kederin dibine vurdurmuşsun yazdıklarınla :) Bi dahaki maçlara bakacağız abi yapacak bişey yok :)
    Bu arada tebrikler balıklar için

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Yasin, psikolojime göre raporların şekli değişiyor. :p
    Yazmaya yazmaya da biraz paslanmışım. :p
    Sizin av nasıl geçti? Umarım iyi bir av olmuştur ama bi dahaki maçlara bakacaz dediğine göre, pek te umutlu değilim. :eek:

Beraberce güzel bir av yapma dileklerimle, rastgelsin. :)

11. Plankton

Plankton Salih

Aman Abi ne ustalığı :D Sen ay durumu falan diyince, ondan yazdım. :) Senin avladığın avlak tipleri hakkında biraz birşeyler öğrendim hepsi bu bildiğim :D
    Senin avlandığın bana yakın yerlerden birine gideceğim bende,8-10 gün sonra.
    Gerçi bilmiyorum orası mıdır başka yer midir :D Hiç gitmediğim için tek bir yer olarak düşünüyorum. :)

12. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Vayy, Harun kardeşim yapıştırmış ha :D Yakışır. Parçalı sahteyi çalıştırmış yine. :D

13 Maxrap :eek: Bende iki tane var iki yıldır. İkisi de hala çantada çok şükür :p
    Onu attığı yer tahmin ettiğim yer mi acaba? Hani şu 3 gr zokalı sırttan tek iğneli silikonların bile ne yapıp edip takılmayı başardığı mekan :eek: :( cyrr
    Valla iyi cesaret. Ama mazerete bayıldım, çakmaların yüzüşünü hissedememek, bomba! :D :laughing:

Şubat'ta inşallah denk getirir, görüşürüz. Elinden demli bir çay içeriz. Muhabbete doyarız. O sırada ben 4'te 4 yaparım falan. Klasik avlarımız işte. :D hihi :p

Tez zamanda paşalar, pehlivanlar rastgelsin dostum. ;)

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yaz kardeşim, yaz. :) Ben senden bişeyler öğrenirim, sen benden bişeyler öğrenirsin, gelişir gideriz. :) Avlandığımız avlak tipleri farklı, dediğin gibi.
    Ben senin olduğun yer dahil her yeri denedim bu izinde. Senin avlağa gitmedim ama. Bir akarı denedim orada yarım saat o kadar.

Dene bakalım, ilk kez gideceksen büyük olasılık keşif amaçlı olacak ama kısmet. Bakarsın denk gelir. :)

Harun'la 1 kez karşılaştık hafta arası. 1 aydır gelip gittiğini 1 kiloluk levrekle, 2 ispendek harici bişey olmadığını söylemişti. En sonunda denk gelmiş balığa. (parçalı sahteyle değil, bildiğim kadarıyla)
    Bizim buralarda levrekçilik zor. Olan zamanda güzel şartlarda denk gelme meselesi. 4'te 4 şimdi de yaparsın aslen ama nitelikli olmaz. 32-35 cm'lerin üzerini zor bulursun. ;)
    Maxrap başkasının olunca, sende cesaret edersin. :p :D

14. Plankton

Plankton Salih

Akarlar açılmamıştı ben bakmaya gittiğimde son yağmurlardan önce.Bilmiyorum durum nedir, sen gittiğinde açık mıydı Volkan Abi?

Senin avlandığın tip yerlerden birinde , birgün herkes levrek tutuyor, kalabalık bir yer.Ertesi gün ise bir kişi bile alamıyor.Değişen tek bir kriter var.Hava aynı, rüzgar aynı, su bulanık :) Eksik olan tek bir kriter var :) Sen biliyorsundur fakat burdan yazmıyayım hihi Sonra katlediyorlar balıkları :eek:

Onu öğrendim mesela :) Bazen oltaları almadan dolanıyorum, bakıyorum herşey güzel duruyor fakat o kriter yok hihi 4-5 kişi sürekli atıp çekiyor.Şansa gelebilir tabiki ama genelde kimseye gelmiyor :)

Başka konuyada yazdım gerçi ama, solunardaki zaman dilimleri falan hiç balık tutamadım.Ancak rastgeldiği belirli zamanlar var.Basınç olayı var güzel hoş doğru birşey fakat.Levrekte ne kadar etkili bilemiyorum.Bana biraz daha ciddi anlamda derinlerde yaşayan balıklar içinmiş gibi geliyor.

Bugün benim gittiğim saatler en iyi zamanmış, ayriyetten basınç 1026 idi.
    Fakat en ufak levrek belirtisi dahi yoktu.Önceki iki gün hem en iyi zamanda gitmedim, hemde basınç oldukça düşüktü fakat levrekler cirit atıyordu. idk

Solunar takvimine genelde güneşin doğuşu batışı, ayın durumu ve saatleri için bakarım.Ay gece herhangi bir vakit doğup batıyorsa o zamanlar verimli oluyor.Onun harici bildiğin üzere yeni ay durumu var.Yeni ay zamanı, yeni aydan 2-3 gün önce ve sonrası da, özellikle en verimli dönem benim gözlemlediğim.Diğer şartlar istediğim gibi olmasa bile balık aldım hep o zamanlar. :)

Heleki şu son bir aydır yakaladığım balıklarda, tüm bildiklerimi unuttum diyebilirim.Ne bir dalga ne bir rüzgar, su berrak, sahte renkleri olayları falan hepsi alt üst oldu :D İstenilen kriterler yokken balık aldım hep :)

O kadar çok yazılmış çizilmiş şeyler varki yeni başlayanlar için çoğu yanlış aslında. :D

15. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abiaslında çok güzel bir mera keşfettik ama sadecegörseli güzel :) 12 saatte tek vuruş alamadan bitirdik avı, üstüne bi de hastalandım dün öğle saatlerinden bu yana yatıyorum evde. İşten de hastalık izni aldım,bakalım hanım bi dahaki balığa nasıl izin verecek :)
    İnşallah birlikte şöyle güzel bir av yaparız abi, yeni yerlerden konuşuruz :)

16. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ben gittiğimde su çok çekikti Salih, akarlar falan pek iyi durumda değildiler.
    Bence daha sahil tarafına gitme. Tabi gene de levrek bu, nerede ne yapacağı belli olmaz ama küçük akarların iyi durumda olup, aktığını sanmıyorum.

Çok güzel yazmışsın, tam levrekçi yazısı. :thumb:
    Avlak farkından dolayı senin kovaladığın şartlarla benim kovaladığım şartlar tam tutmayabilir esasen. Gittiğim avlarda aslen iyi tahminler yaptım. Hele kendi gittiğim, kendi karar verdiğim avlaklarda mutlaka levrek gördüm. Avdaşım onu da göremedi. Yalnız boyutlar beklentimden düşük kaldı. Aslen soğumadan çok irileri de beklemiyordum ya, gene de zaman olarak tek tük görünmeleri lazım diye düşündüm. Bana denk gelmedi ama teorik bilgimi test etme açısından güzeldi. :p

Bende seninle aynı düşünüyorum. Solunarın etkisi elbet vardır da, levrekte öyle aman aman tek kıstas olarak düşünmek yanlış bence de.
    Çok öldürücü bilgileri açıktan yazmamak lazım dediğin gibi.
    Mesela yakalanan ispendekleri orada muhafaza etseler, seneye 700 - 1000 gr arası olarak tutacağız. Şu an 300-500 gr aralığında balıklar. :rolleyes: O da hergün değil, hafta içi bile 10 kişi oluyordu avlaklarda. Hafta sonu gitmedim o yüzden. Muhtemelen 30 kişi falan aynı noktalara sahte düşürmeye çalışıyordur. :D

Sana tavsiyem, gideceksen hafta içi gitmen.
    Özelden nereye gideceğini, nasıl gideceğini yazarsan, bakacağın noktaları önerebilirim. ;)

Birde şu tek kriter ne merak ettim, bi fikrim var ama yazmayayım.
    Özelden onu da yaz bakalaım, doğru kriteri mi düşünmüşüz. :D

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :D Geçmiş olsun Yasin. :)

Görseli çirkin olan, balığı güzel olan avlaklar da bulmak lazım. :p
    12 saatte tek vuruş olmaz mı ya, gerçekten irkildim. :eek:
    Sizin adınıza kötü olmuş, hafta sonu buralar da kötüydü.
    Tek vuruş alamadan dönenler vardı levrekten. (duyum)
    Kısır bir dönemdi zaten, Özkan'a aslında tarih yazdım, bu zamanlarda avlakta olun diye. Bu hafta gitmeyin diyemedim. Desem de zaten vakit sorununuzdan dolayı dinlemeyeceksiniz. :D

Neyse sağlık olsun, şartlar uygun olursa Özkan'a yazdığım zamanda avlakta olalım. Levrek tutamasanız bile göreceğinizi garanti ederim. :p

18. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Yani öyle bir başlık atmışsın ki,gören her zaman balık tutabildiği halde arada bir balıksız bir hafta yaşamış biri zannedecek seni:D :D :D

19. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Zannetsinler Fatih abi, benim için bir sakıncası yok. hihi

20. gümüş06

gümüş06 Ahmet YABACI

balık bazen ne yaparsan yap olmuyor.herşeyi deniyorsun
    ama nafile.keyifli avlara diyelim.:) elinize sağlık.:)