Saros Güzeli

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında marmarasinariti tarafından paylaşıldı.

1. marmarasinariti

marmarasinariti Tuncay Kuşcu

Sarosda kocaoğlanı yakalayalı neredeyse 1 ay olmuştu, boğazda takılan balıkçı arkadaşlar palamut çıktığını söylüyor ve devamlı bizi davet ediyorlardı, fakat ne beni nede abimi sarosdan sonra tekrar boğazda ufak balık yakalama fikri cezbetmiyordu! İşyerinde oturup devamlı hava tahminlerine bakıyorduk. Uzun süren soğuk ve yağmurlu havalardan sonra hava tahminleri haftasonu için güneşli ve rüzgarsız diyordu. Aralık ayında böyle bir hava bulmak çok zor olduğundan abimle göz göze gelip zaman geldi dedik! Tabiki de geçen bu 1 aylık zaman içinde boş durmamış, devler için gerekli olan bazı malzemeleri alıp takımlarımızı yavaş bir şekilde özenle hazırlamıştık. Hatta karşılaşabilinecek aksiliklere göre takımların yedeklerinide hazırlamıştık. Artık hazırdık. Cuma günü yola çıkıp haftasonunu orada geçirecektik. Yola çıktık, istanbul'da havanın soğuk ve yağmurlu olması aceba oradada hava değiştimi diye düşündürüyordu bizi. Abim bana dönüp "heralde hasta oldum midem ve sırtım ağrıyor" dedi! Bu hiç iyi bir haber değildi! Ona "boşver o zaman dönelim" dedim. Bana "bişey olmaz sanki eve dönsek oradada hasta olmayacak mıyım! çivi çiviyi söker! sen şu eczaneye yanaş" deyip soğuk algınlığı için ilaç ve suda eriyen vitaminler aldı.
    Tam gaz yola devam edip sarosa ulaşmıştık. Akşamı etmiştik, direk otele istirahate çekildik. Cumartesi olmuş ve sıra limana gelip teknemizi suya atmaya geldiğinde başka bir problemle karşılaşmıştık. Rampa oldukça eskiydi ve çukurlar oluşmuştu üzerinde ve tekerliğimiz o çukurlardan birine düşmüştü. çıkartıp kayığı indirene kadar çok sıkıntı çektik. Ben kayığa binip kayığı limana bağlamaya gittim, abimde arabayı uygun bir yere çekip yanıma gelicekti, Fakat gereğinden fazla zaman geçmesine rağmen ortalıkda görünmüyordu. Telefon arabada kaldığından arıyamıyordum. En sonunda söylene söylene geldi. "ne oldu, neden geciktin" dedim. "sorma! adamlar alakasız bir yere beton atmışlar göremedim arabayı oraya çaktım, betonun üstüne oturdu, Allahdan etrafdaki balıkçılar gelip yardımcı olduda bir şekilde kurtardık" dedi. Aksilikler üst üste gelmeye devam ediyordu! Tekneye çalıştırdık, ve sonar cihazımızı bağladık. Oda ne!!! çalışan sonar çalışmıyordu! ne dibi yazıyor, ne balık yazıyor nede derinliği görebiliyorduk! Bağlantı noktalarından mı acaba deyip WD40 sıktık ama para etmedi. Sadece GPS çalışıyordu! Buradanda geçen seferden işaretlediğimiz noktaları görebiliyorduk. Bütün planlar altüst olmuştu! Planlarımızı duruma göre değiştirdik ve bagajdan daha önce ilerya tutmak için yaptığımız transparan kumaşı çıkardık, kenarlarına batsın diye ağırlık bağlayıp liman içinde dibe yatırıp üstüne ekmek attık! Bu şekilde içeri giren 6-7 tane ileryayı yakaladık. Hedef, sadece bu aylarda kıyı şeridine uğrayan dev levreklerdi! Fakat levrek için su fazla durgundu! sıfır kıyıda dolaşmaya başladık, yarım saat sonra bir vuruş geldi geldi, 4-5 metre çekti ve bir anda bıraktı, oltayı çektik yem yoktu! muhtemelen bu bir kalamardı. Artık hava kararmıştı, limana döndük. Tek bir günümüz kalmıştı. Sonarın arıza vermesi elimizi kolumuzu bağlamıştı!

Pazar günü limana geldik. Deniz dahada durgun olduğundan dolayı levrek tutma fikrinden uzaklaştık! Yemimiz yoktu ve vakit kısaydı, kendimize tahmini olarak bir yer belirleyip kalamar avlamak üzere motoru durdurduk. 1 saat geçmişti fakat gelen giden yoktu. Abim "biraz daha derinlere bakalım" dedi. Tam
    oltayı toplamak üzereyken oltam ağırlaşmıştı! Bir kalamar gurubuna denk gelmiştik ve bir kaç dakika içinde 3 adet almıştık. Fakat daha gelmiyordu, fazla daha fazla vakit kaybetmeye gerek yoktu! hemen takımları toplayıp GPS'te kayıtlı olan meramıza gittik.

Yemimizi güzel bir şekilde taktıktan sonra aşağı indirdik, tahminen 30-40 metre derinliklerdeydik. Abim oltayı kayalara takmamak için gps de kayıtlı olan yerlerin biraz daha açığından geçiyordu. Balığa ilk tasmayı atmak ve takımı kayalara takmamak için misinayı her zaman elimde tutuyordum. Tam bu sırada inanılmaz bir vuruş oldu! Ben balığa ilk tasmayı attım ve "abi yol verr" deyip hemen misinayı elimden bıraktım, O kadar hızlı ve güçlü bir vuruştu ki, büyük balık için almış olduğum eldivenler elimde olmasa belki bu satırları sizlere yazamıyor olacaktım :) Mücadele çok çılgın bir şekilde başlamıştı! Zaten ilk vuruştan kendini belli eden balık yaptığı mücadeleylede ufak bir balık olmadığını kamışı kıracakmışcasına ardı ardına eğip bükmesinden anlamıştım. Balığın gücüne saygı duymamak elde değildi! Fakat kamışı her büküp bırakmasında gücü biraz daha azalıyordu. Bende bir yandan balığı yukarı almaya çalışıyordum.
    Artık yorulmaya başlamıştı ve yukarı daha hızlı alabiliyordum. Henüz derinlerde olmasına rağmen parıltısı görünmeye başlamıştı! Daireler çizerek yukarıya doğru geliyordu. Abime " Kepçeyi hazırla" dedim. Hemen kepçeyi hazırlayıp yanıma geldi. Balık yaklaştıkça kepçeye sığmayacağını anladık. Kakıçta ters bir yerde olduğundan balığı elle içeri almaya karar verdim. Artık ellerimdeydi fakat içeriye almak çok zor oldu. İkimizde çok sevinçliydik. Şansızlıklarla başlayan hikayemiz mutlu bir son ile sona erdi. Bu balık zaten oldukça büyük olduğundan dolayı daha fazla avlanmaya gerek görmedik. Zaten balığın bize yaşattığı paha biçilmez heyecandan sonra daha fazlasını arzulamak kim isterdiki! Avımızı sonlandırıp istanbul!a doğru yola çıktık.

Daha güzel avların sizlerin olması dileğiyle...

2. mucahitt

mucahitt mücahit

Favori Kamış:
    Dere kenarlarında bulunan saz kamışı
    Favori Makine:
    2005 model markasız :)
    En İyi Avı:
    2 cm kıraça
    Okumak bile heyecanlandırdı :) Tebrik ederim. kuzunun babasını almışsınız maşallah. Daha da iyileri rast gelsin.

3. gacal

gacal Deniz Uzun

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.40 5/25
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000 SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 4,5 kg
    bileğinize sağlık. 10 numara tebrikler

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Hey masallah.. Muhtesem bir balik. Tebrik ederim :)

5. İsmail70

İsmail70 İsmail Önel

Favori Kamış:
    Farketmez
    Favori Makine:
    Farketmez
    En İyi Avı:
    Palamut, 45 cm.
    Bu ne yahu. Dua edin tekneyi batırmamış. Daha büyüğüne de rastgelirsiniz inşallah. Sağlıcakla.

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler, buram buram maceraperestlik, amatörlük kokan, ihtiras dolu bir av. Anlatımla beraber muhteşem bir balık. Sanırım sarıkuyruk. :)

Nice güzel avlarınız olsun, talihsizlikler yakanızı bıraksın inşallah. :)

7. omertbk34

omertbk34 ÖMER TABAK

Favori Kamış:
    Okuma Vsystem 270cm (10-40)
    Favori Makine:
    Banax SX 4000, Okuma Trio40S
    En İyi Avı:
    Sazan
    Tebrikler abi çok güzel bir av olmuş. Raporu okumak bile keyif vericiydi.Daha iyilerini raporlaman dileğiyle :)

8. sermat

sermat serkan

Favori Kamış:
    cormoran bull fighter 10-30, okuma compressa 100-200,shimano nexave
    Favori Makine:
    shimano aceration hg okuma raw2,shimano nexave daiwa tournament entoh
    En İyi Avı:
    minakop şu kadar
    Ooo maşallah tebrikler .biz de sarozda genelde mercan avına gidiyoruz ama her seferinde bize bi iyilik yapıp dülger barakuda vs gibi güzellikler yapar canım saros..sarozda avlanmak ayrı bi keyif akvaryum gibi ne zaman ne geleceği belli olmaz.galiba kuzuyu sırtı ile avlamadiniz.yem olarak ne kullandınız .avlariniz daim oltaniz gergin olsun

9. baraküda007

baraküda007 fatih

işte kuzu kuzu gelmiş maşa-allah on numara 5yıldız balık allah nazardan saklasın yazıda süper destan gibi olmuş eline sağlık

10. marmarasinariti

teşekkür ederim inşallah daha iyileri size rastgelsin

11. marmarasinariti

sağolun çok teşekkür ederim

12. marmarasinariti

Çok teşekkür ederim

13. marmarasinariti

:) yok canım tekneyi batırcak kadar büyük değil..teşekkür ederim daha iyileri size rastgelsin

14. hellraiser84

hellraiser84 kerem

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4208 surf
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 8000
    En İyi Avı:
    2,7 kg Levrek
    maşaallah tebrik ederim. harika bir av olmuş.

15. marmarasinariti

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim...beğenmenize sevindim sizin avlarınız da bir o kadar güzel ve sürükleyici inşallah daha iyileri size rastgelsin

16. marmarasinariti

Beğenmeniz beni çok mutlu etti..iyi dileklerin için teşekkür ederim

17. marmarasinariti

Teşekkür ediyorum. Evet saros gerçekten akvaryum gibi, balığı kalamar sırtısı çekerek aldık..

18. marmarasinariti

öyle hemen kuzu kuzu gelmedi :D Beğenmenize sevindim, teşekkür ederim. Daha güzellerinin sizlere gelmesi dileğiyle

19. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Bizde 3 kişi 13-14 Aralık 2014 tarihlerinde Sultaniçe ve kıyı şeridinde Levrek peşine düştük ancak Deniz'in çok yatık olması sebebi ile bir tane bile vuruş alamadık :(

20. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Tebrikler, can sıkıcı olaylarla başlayan av gayet güzel bitmiş. Anlatım çok iyi... devamını dilerim.