Kasnak Atış Tekniği...

Konu, 'Takım Çantası' kısmında lordnelsono6 tarafından paylaşıldı.

1. lordnelsono6

lordnelsono6 Yunus Emre Tiryaki

İyi günler değerli usta ve üstadlarım...

Ben yaklaşık 2 yıldır bu balık sevdası ile uğraşıyorum.Ankara'daki avlakların çoğuna gece,gündüz olmak üzere gittim.2 yılda bırakın balık tutmayı, balık vurmadı bile biz üç balık özürlü arkadaşa....:D Ancak biz yine de yılmadık, önemli olan balık yemek değil, bu işin zevkine varmak ve doğa ile iç içe olmak dedik ve mücadelemize hala devam ediyoruz.Her neyse daha fazla uzatmayayım.Bu aralar satılan ve kasnak adı verilen aletten 3-4 adet aldım.Ancak geçenki balıkta denememe rağmen atamadım ve etrafa rezil oldum:D Kasnağı fırlatıyorum misina benim gövdeme dolanıyor ve ortada mumya gibi kalıyorum:D Acaba bu işin bir püf noktası falan var mı?Bir türlü beceremedim bu mereti atmayı.

***...
    Rastgele...

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    2 yildir bu hobi ile ugrasip takimi suya atamamak ilginç

3. lordnelsono6

Oltadan bahsetmiyorum.Onu suya ve gayet uzağa fırlatabiliyorum her ne kadar balık vurmasa da.Benim bahsettiğim kasnak diye tabir edilen el oltasıdır.Sanırım siz yanlış anladınız.Bahsettiğim alet şu aşağıda resmini koyduğum ekipmandır.

http://www.balikmarketim.com/images/products/00/29/68/2968_buyuk.jpg

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Bu aleti kullanmadim. Lakin el oltasini anlatacagim sekilde kullanirdik. Yeterli miktar misina yere açilir takimin firdöndusunun üzerinden tutulup (veya son ignenin biraz üzerinden) saat yönünün tersine birkaç firildak yapip hiz kazandirarak atilir. Kasnagin üzerine ayaginizla basmayi unutmayin.

5. lordnelsono6

Peki yere açılan misina dolaşmaz mı?

6. İyi soru. Boşaltmaya başlanılan ilk metreler altta kalıyor. Takım ucarken misinayı alttan çekip dolaştırır gibi görünüyor. Boşalttıktan sonra altüst etmeli belki.

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Yunus bence de ilginç, 2 yıldır avlaklara gidip te hiç görmedinmi kasnakla olta atan? Çok zor değildir. Belki çok ileriye atamazsın ama kendini de mumyalamazsın. Roy'un dediği gibi de olabilir lakin karışma yaşayabilirsin. Eğer öyle atacakcan yeri biraz ıslatmanı tavsiye ederim. Yere açılan misina uçuşup karışmaz.
    Yere açmadan da gayet rahat atılabilir. Kasnağın misinanın sarılı olduğu bir uzun kenarı vardır, bir kısa bombeli kenarı vardır. Kısa tarafı atacağın tarafa bakacak şekilde sol elinle tut. Sağ elinle de misinayı biraz sallayıp atılır. Misina kısa bombeli kısımdan kendiliğinden boşalması lazım.

Bana sanki kasnağı yanlış tutyormuşsun gibi geldi. Tam tarif te edemedim sanırım. Kasnağa bak bakalım, kısa bombeli kenarında çentik, deformasyon varmı?

Misinayı ileri atamaman ve sana dolanması tehlike oluşturabilir. Çevrendekiler için de tehlike arz edebilir. İyice öğrenmeden bence kamış kullanmaya devam et. Avlağın boş zamanlarında pratik yapmanı tavsiye ederim.

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Misina boşaltılırken aynı noktaya değil biraz geniş hafif ıslak bir alana boşaltılırsa dolanma pek yaşanmaz. Gene de biraz risklidir, ilk kez deneyenler için.

9. lordnelsono6

Volkan Bey tam anlayamadım kasnağın uzun ve kısa bombeli kenarı derken neyi kasdettiniz acaba?

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Misinanın sarılı olduğu yerin kenar kısımları. Tarif etmek zor.:eek:

11. lordnelsono6

Tamam bu sefer anladım.Kasnakta 2 adet daire var.Dışardaki büyük ve geniş çaplı olanı sanırım büyük olan, içerdeki daha dar çaplı olanı ise küçük olan.Resimde de belirtmeye çalıştım.

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hah evet, onlardan bahsediyorum. Küçük çaplı olan tarafı denize bakacak. Kasnağın ortadaki boşluğundan bakınca denizi gör. :D O şekilde tutman lazım atarken. Bence yanlış tuttuğundan veya atarken pozisyonu bozduğundan düzgünce atamıyorsun. (Bende zorlanmıştım, alışana kadar.)

Ayrıca resimdeki gibi bir kasnaksa onlar takılma yapabiliyor. Bende vardı. Daha kaliteli kasnak kullan. Küçük çaplı daire tarafı pürüssüz ve kaygan olsun.

13. lordnelsono6

Anladım çok teşekkürler pazar günü bolca alıştırma yapacağım.

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Tabi canim karisma olur ara sira. Zaten el oltasinin handikapidir. Genis alana misinayi sagmakta fayda var. Kuvvetli rüzgarda tam iskence olur.

15. kahya

kahya atıl şenkahya

Favori Kamış:
    major craft crostage 902 M cormoran 210 bull fighter, cormoran 210 red master
    Favori Makine:
    shimano exsence 3000,shimano exsence 4000hgm, penn battle 6000.
    En İyi Avı:
    5,300 kg levrek
    yav neden zor olsun tarifi :):)
    zor olan atmak:)
    :) :)
    kardeş misinayı başın kenarında çevir çevir hızlandır.
    diğer elinde kasnak olsun kasnağı atacağın yere doğru çevir
    fırlat ve kasnağı misinayı rahat boşalacak açıda tut.
    sonra boşluğunu al bekle
    esas dert balık gelince başlar
    diyelim balık geldi,
    misinayı tekrar kasnağa mı sarıcaksın.hayır yere toplıycan işte o zaman yer betonsa sula ama yer çamur veya kumsa senin yerinde ne olsam orada avlanmam giderim kamış alırım.

16. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Bu arada saatin tersi yön dedim ama ben solakim. Saglaklar için saat yönü.

17. kahya

kahya atıl şenkahya

Favori Kamış:
    major craft crostage 902 M cormoran 210 bull fighter, cormoran 210 red master
    Favori Makine:
    shimano exsence 3000,shimano exsence 4000hgm, penn battle 6000.
    En İyi Avı:
    5,300 kg levrek
    ohooooo oo
    ben yazana kadar konu şekillerle çözülmüş zaten.
    ben neden bulaştım ki ne güzel siz aranızda hallediyordunuz.:):)

18. lordnelsono6

Kamışım var bunları kamışa ek olarak yapmak istiyorum.

19. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :laughing: :laughing: :laughing:
    Ben dicektim de bozmayayım hadi dedim. Ne tarafa çevireceğini bilir herhalde kardeşimiz. :D Evet sağlaklar için saat yönü. :D

20. GündüzGezen

GündüzGezen Şenol

Favori Kamış:
    Shimano Nexave CX 7-21gr. & Lineaeffe S-Curve Spinning 240 & Shimano Alivio TE 6000 / 360
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FB & D.A.M Quick Effzett FDS 735 & D.A.M 860 SLR Surf
    En İyi Avı:
    Söylemem nazar değer :)
    Bence ilk söylediğiniz doğru :thumb:
    Hem sağ elle atıp hemde saat yönünde çeviriyorsa o adamdan korkarım ben :boink: