Levrekten Sonra

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Sanırım 3 hafta önceydi. Duyum almak, biraz sohbet etmek için malzemecimiz Ethem'in yanında soluğu aldım.

Naber, nasılsın faslından sonra, levrek çıkıyormu diye sormam çok zaman almadı.
    Aldığım cevap; levrek bu aralar nazlı be Volkan'ım olmuştu.

Levrek ne zaman hoyrat olmuştu ki zaten. Bu cümlenin türkçe meali; levreğin anasını el birliğiyle belledik, şimdilerde levrek falan kalmadı be Volkan'ım dı. :D

Mesajı almıştım. Ancak jighead almaktan gene geri kalmadım. Ne de olsa bir levrekçiydim ve 50'nin altında jigheadla gezemezdim. Eksilen jigheadlarımı tamamladıktan sonra bari elime balık deysin diye gopes ve istavrit hedeflemiştim.

Aklımda şamandıralı takım vardı ama dükkanda beni vazgeçirip, gezer kurşunlu 2 takım yaptılar.
    Bu sefer 3 oltayla avlanacaktım. 3. oltaya takım yaptırmayarak, sıkma kurşunlu tek iğneli takım yapıp, şamandırasız şeytan oltası tadında bir takım yaparak hazırlıkları tamamladım.

Yem olarak ta sardalya aldım ve avlanacağım mekana ulaştım.

Mekanda 3-5 grup av yapmaktaydı. Dönüş yolunda olanlarla ayak üstü sohbet ederek yol alıyordum. Sözleşmiş gibi dönenler aynı sözcükleri kullanarak benim canımı sıkıyorlardı.
    “Bugün hiçbir şey yok”

Keşke levreğe niyetlenseydim diye ilerliyordum. Bu nefis köreltici balıkları hedeflemektense levrek hedefleyerek hiç birşey tutamadım demek daha asildi.

Gene de ben tutarım umudu vardı içimde. Yeter ki ellerime balık değsin. Birkaç balık tutayım, nefsim körlensin. Büyük beklentilerim yoktu. Büyük beklentinin, üzüntü ve sıkıntısı da büyük oluyordu sonuçta.

Mesela eşim, elektrikli süpürgenin prizini tek yuvaya takıp, tüm evi süpürmeyi hayal ediyordu. Hatta apartmanın merdivenlerini bile süpürebilmeliydi tek yuvadan. Lakin bu büyük beklentisi sonucu kabloyu asıla asıla süpürgenin başını yemişti. En son onun hallerinden kendime ders çıkarıp, büyük beklentiye girme Volkan dedim. Erkek avlamak racona ters olsa bile erkek mercan bile beni mutlu edebilmeliydi. Halbuki levrek mevsiminde bile erkek levrek avlamamıştım. Nerden nereye be Volkan dedim kendime. Ne hallere düştün... :D

Avlanacağım yere ulaştım. Yavaş yavaş takımları hazırlarken güneş halen ısıtmaya devam ediyordu. Saat 16:00 suları. (yeni saatle 17 :00)

Dalgasız denize tek tek takımları atmıştım ki 15 dakika sonra ilk vuruşu aldım. Dükkanda bana hazırladıkları takım ilk balığını almıştı. Bu bir istavritti. Yemi yenileyerek yeniden savurdum.
    Sonrasında taşa postu serip, telefondan oyun oynamaya başladım. Arada göz ucuyla takımlara bakıyordum ama tek hareket yok. Hep böyle oluyor zaten. İlk zamanlar 1 balık geliyor. Sonra saatlerce gelen giden olmuyordu. İstikakımı aldım, güneş devrilince tası tarağı toplar giderim diyordum. Arkamdan motorlu oltacılar, gelip geçiyorlardı. Arada etrafı da kesiyordum ama kimse de hareket falan yoktu. Güneş alçalmış, batmasına 1 saat falan kalmıştı.

Bir motorcu yanımdan geçerken bir oltam zil sesiyle sarsıldı tam onu elime aldım, sıkma kurşunlu takımım da selam verdi ve baya fena bir selamdı. Bu kamışı yeni almıştım. 2,10 'luk boyu, kısa sapıyla, 3-22 gr atarıyla tam bir zevk-ü sefa kamışıydı. Küçük balıklarda dahi gayet keyif verecek bu kamış bayağı bir eğilmişti. İlk vuran balığı çekerken, gözüm diğer kamıştaydı. Dayadığım taştan bir kurtulursa denize düşmesi işten bile değildi. Motorcu durmuş beni izliyor, bense ilk balığı çıkarıp, betona bırakıp, koşarak spin kamışı yakalamış, müthiş keyifle 30 cm üzeri istavritimle güreşiyordum. Bu çok keyifli anlara motorlu avcı da şahit oluyor, yorum yapıyordu.

2 iri istavriti ard arda çekmiş, keyfim yerine gelmişti. Motorlu avcı da beni görünce hemen yanıma kuruldu. Kendisi oranın müdavimi ama hiç istavrit yakalamamış. Ona da istavrit takımı hazırlamış sohbete koyulmuştuk. Kendisi oraya kalamar yakalamaya geliyor, gece suya aküdenkablo çekerek ışık tutuyor, ışığa toplanan küçük balıkları yemeğe gelen kalamarları avlıyordu.

Işık benim için de faydalı olabilirdi. Sohbet eşliğinde gün devrilmişti ve aküden çekilen kabloyla denizin üstü ışıldamıştı. Bu şartlarda birkaç saat daha takılmayı uygun görmüştüm. Bana ilerleyen saatlerde Serhat abi de katıldı. Lakin artık istavrit av vermiyordu. Yok değildi, ışığa toplanan yavru balıklara dalıyordu, görüyorduk ama yemlere bakan yoktu. Bakan vardı gerçi ama istavrit değildi.

Gece çökmesiyle başka avcı balıklar fleto sardalyalara dalmaya başladı. İlk defa gelincik balığıyla karşılaşıyordum. İlk kez gelincik yakalamak beni mutlu etmişti.

Yanımdaki kalamarcı amca da 3-4 tane kalamar yakalamış, sonra biz yanından ayrılmıştık.

Ev halkı gelinciği ilk kez görüyor, ufo gören masum köylü edasıyla herkes şaşkınlık içinde. Zehirli olmasın sakın, diye tereddüt gösteriyorlardı.

Bense; engin bilgimle gelincik hakkında bilgi veriyor. Bazı kesimlerin özel günlerinde yediklerinden dem vuruyordum. :D

Neyseki merakımız balıkları kızartmamızla fazla uzun sürmedi. İstavrit ve gelinciğin tadına bakanlar istavrite yumuldular. Hepi topu 3 istavrit saniyeler içinde tükenmişti. :D

Kalan özel gün balığına boş gözlerle bakıyordum. Balık seven oğlumun gözüne bakıyor, oğlum gel sende biraz bundan ye diyordum ancak oğlum benden gözlerini kaçırıyor. Ben doydum diye beni geçiştiriyordu. :D Bembeyaz bir balık eti bu kadar mı lezzetsiz olur. :D

Halbuki görsel olarak çok güzel gözüküyordu. Canını aldım israf olmasın mantığıyla bas tuzu, bas tuzu, en son tansiyonum 17'lere dayanınca balık yemeği bıraktım. 2 adet toplam 500 gr'lık balık sanki 4 kiloluk 2 levrek gibi bereketliydi. Bu balığı her yemekte kızart kızart getir, 10 günde 20 kilo verirsin. :D Tam özel rejim yemeği. :D Bi daha alıkoymaya tövbe ederek 2 balığı kayınvalidenin de can siperane yardımları sonucu israf etmedik. :D

Daha güzel avlarınız olsun. Rapor yazanlarınız çok olsun. :D Yav birileri yazsın kardeşim 1 haftadır yaprak kıpırdamıyor. İlla ben mi yazayım. Hadi gayret. :D

Bu arada fotolarda mercan da göreceksiniz. O mercan da geçen hafta sonu 1 saatlik kıyı avımızdan. Zaman yetersizliğinden hemen döndüğümden av sınırlı sayıda kaldı. :D:D:D
    Zaman olaydı; ühühüüüüüü bi sürü tutardım da neyse. :)

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Bu kesat donemde rapor okumak bile guzel. Daha iyileri denk gelsin.

Abicim o cemaat gelincigi erikli merikli pisiriyor. Yani o muameleyi bana da yapsan lezzetlenirim :D

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teşekkürler Roy, bence eriğe yazık. :) Deniz balıkları içinde şu ana kadar yediğim en kötü balık bence. Ördek lapini bile buna 10 basar. :p
    Benim için tecrübe oldu bi nevi. :) Sana da güzel avlar dilerim.
    Gerçekten dediğin gibi kısır bir dönem balık açısından.
    Her daim rastgelsin. :)

4. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Tebrikler güzel av olmuş , arada böyle kafa dengi insanlarla karşılaşmak iyi oluyor hem muhabbet hemde sıkılmıyor insan . Buzların erimesine az kaldı bende diş biliyorum artık ))) .

Bu arada roman filan yazıyor musun ? Güneşin ışıkları ısıtıyor filan sanki Reşat Nuri'nin romanları gibi olmuş :) . Yanlış anlaşılmasın keyifle tüm raporu okudum .

5. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Tebrikler abi çok güzel bir av olmuş. Bu arada hakikaten de böyle raporlar okumaya hasret kaldım :)
    Rastgele...

6. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hey gidi günler…

Bir zamanlar yayımlanan raporlara cevap yazmaya vakit bulamazdık. O zamanlar üç rakamlı enflasyon gibi her konu başlığında düzinelerce rapor olurdu. Henüz raporların tamamına bakamadan yenileri eklenir arada kaynayanlar da olurdu haliyle. Öyle ki artık seçmece yapar, yazamadıklarımıza karşı da mahcup bir eda takınırdık. “Kusura bakma kardeşim görmemişim” yahut “yav ben bu raporu niye görmedim?” diyen kimse de yadırgamazdı. Şimdilerde ise meteliğe kurşun atar gibi raporlara kurşun atıyoruz. Sağda solda kalmış bu işi gerçekten kendine bir görev sayan insanların 3-5 paylaşımını da bulabiliyorsak öp başına koy durumundayız. idk :eek:

Fakat işte arada bir böyle kaliteli, okuması insana keyif veren, yeni ufuklar açan paylaşımlarla da karşılaşıyoruz tabi. Emeğine, o koca gönlüne sağlık dostum. Yüreğin dert görmesin.;)

7. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Volkan az olmuş öz olmuş eline sağlık.İstavrit tutmayı fena özledim ben yaaaa :(Antalya'da kodunsa bul :D

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Şenol, beğendiğine sevindim. Roman falan yazmıyorum ama yazdıklarımın roman olmasa bile öykü tadında olmasına özen gösteriyorum. Özel uğraş vermiyorum saatlerce düşünmüyorum ama yapabiliyorsam en iyisini yapmaya çalışıyorum o kadar. Roman tadında bulman beni onure etti, sağolasın. :) Daha güzel avlar senin olsun. :)

Teşekkürler Ahmet, aslında bende hasret kaldım. Birkaç kişi halen özenle paylaşım yapmakta. Umarım bu sayı artar ama bence balık popülasyonuyla doğru orantılı bir ivme olacaktır diye düşünüyorum. Her geçen yıl öncekini aratır oldu. Hem av, hem paylaşım açısından.
    Umarım daha keyifli avlar, daha keyifli paylaşımlar her avcı tarafından yazıya dökülür. Güzel avların olsun. :)

Doğru diyorsun Nuri abim. Senin koca gönlüne sağlık en başta.
    Gerçekten forumdaki ilk yıllarımda hemen hergün bir rapor okuyor hem motive oluyor hem bende tutmalıyım diye arzu duyuyordum. Lakin seneler ilerledikçe balık popülasyonu çok düştü. Bu senenin de lüfersiz bir sene olması. Levreğin her sene kötüye gitmesi gibi tuzlu suda etkenler oldu.
    Birde balık popülasyonu düştükçe insanlar daha ketum olmak zorunda hissetti kendilerini. Balık bolluğunda kurulan dostluklar belki de sorgulanır oldu. İnsanlarda kullanılmışlık duygusu oluştu belki de.

Bu durumun hem balık popülasyonuyla, hem insan kalitemizle doğru orantılı olduğunu düşünüyorum.
    Çevremdeki birçok kişi de şu mantığı hissediyorum. "Neden paylaşayım? - Neden bilgi vereyim?"
    Neden paylaşım yapılıyor genelde; benim algılayabildiğim. Ya çok iri bir balık yakalanmışsa kibir sivreltmek için. Ya da tekneci olup, müşteri potansiyelini arttırmak için. Durduk yere, doğru düzgün bir balık yakalanmamışsa neden oturulup, en az bir saat verilsin bir rapora. Sonra gelen soruları yanıtla, gelen mesajlara yaz falan. Neden uğraşılsın ki bişey alınmıyorsa!!!!!!!!!!!!

Hayatlarımız almak üzerine. Yalnızca vermek için paylaşım yapan 3-5 kel aynak kaldı o kadar. Önemli de değil benim için ama bu güzel platforma yazık oluyor.

Birçok face grubu da buradan farklı değil bu arada. Çok paylaşım var ama rapor bir elin parmakları kadar oluyor arada bakıyorum. :D

Genelde sahte reklamları. Teknecilerin tur ilanları vs.
    Sonumuz hayır ola. :)

Eline, gönlüne, yüreğine sağlık. Sevgilerimle... :)

Teşekkürler Metin. İnşaallah sende Antalyanın güzel balıklarından çekersin de bizler de okuruz. Antalya'dan balık çıkmıyor deme. :D
    Oralardan bir arkadaş, baş harfi "nicholai hell" Aykut :D güzel balıklar çıkarıyor surfla, kıyıdan.

9. vayacon

vayacon Gürel

Volkan raporunu görünce sevindim. İçimden de "şimdi deniz hıyarı bile yakalasa ne güzel anlatmıştır" deyip daldım okumaya. Herzamanki gibi tadı damağımızda kaldı, eline sağlık.
    Sevgiler.

10. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Teşekkürler Volkan,
    Forumu ayakta tutmak çok önemli. Buranın tadı başka. Her gün yokluyorum fakat artık okul interneti cvp yazmayı engelliyor. Cepten yazmakta tam bir çile. Akşam evden bilg.açabilirsem ve çarpıcı bir rapor varsa yazıyorum. Ama kendimde rapor açmakta eriniyorum. Gerçi çok kesat bir sezon geçirdim. Ne teknede ne kıyıda kayda değer av yapamadım. Bir gelincik falan olsaydı :D
    Kaçak çupra yakalamaya gittim ondan bile tutamadan döndüm. Ama sorunun bende olmadığının farkındayım. Gerçekten popülasyon\avcı oranı düşüyor.

11. Riggs

Riggs metin

Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    Tebrikler. Her ne kadar balığa gidemesekte bu paylaşım ları okumakta keyifli.teşekkürler, rastgelsin ses

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bende senin raporunu görsem de sevinsem. hihi Sağolasın Gürel, güzel sözlerin için teşekkürler. :) Sevgiler benden, rastgelsin. :)

Ben teşekkür ederim Sinan. İnşaallah bu sezon sonbahar ayları güzel geçer. Şimdilerde avuntu balıklarla, lrf kamışlarıyla keyif almaya çalışacaz. :eek:

Güzel, keyifli avların olsun. :)

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim, umarım en yakın zamanda balığa gidebilirsin, gönlünce rastgelsin. :)

14. zaad

zaad ZAFER

Emek vermiş çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz, elinize emeğinize sağlık. Yeni aldığınız 2.10 luk kamış nedir, bilgi verebilir misiniz? Bana da kısa saplı bir 2.10 kamış lazım...

15. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Teşekkürler Metin. İnşaallah sende Antalyanın güzel balıklarından çekersin de bizler de okuruz. Antalya'dan balık çıkmıyor deme. :D
    Oralardan bir arkadaş, baş harfi "nicholai hell" Aykut :D güzel balıklar çıkarıyor surfla, kıyıdan.[/QUOTE]

Bu aralar sargoz havyarı dökmeye başladı...Daha bi iştahlı av veriyor.hatta ben bu gün motoruma atladım ve avlağa doğru yol aldım ama yolda salak bir turist yüzünden kaza yaptım ve şu anda belimden ve el bileğimden yaralı vaziyette avı gerçekleştirememenin acısı ve o turisti sırf bayan diye dövmeyişimin hırsı içinde yanıp tutuşuyor ve turizmci olarak balık ve servise kaldırılan motosikletim sebebi ile motosiklet ve bilimum her türlü motivasyonu yaz bitene kadar ara vermiş bulunmaktayım:( :( :(

16. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Tuttuğun gelincik farklı geldi,tadıda kötü deyince merak edip ufak bi araştırma yaptım.Senin gelincik Phycis phycis adlı tür, bizdeki yani marmaradaki tür ise Gaidropsarus mediterraneus anlayacağın farklı türler,bizim gelincik o kadar da lezzetsiz değil,hatta mezgitten falan lezzetli olur.Levreğin bir numaralı canlı yemi dir ayrıca,odamı ağzının tadını bilmeyecek yani:)

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler, beğendiğinize sevindim.
    Spro SpinBlast 2,10 (3-22 gr atar - 133 gr ağırlık)
    Hem yakın mesafe spin avlarına, hem lrf'ye hitap ediyor. Fiyatına göre ben çok beğendim. Tavsiye ederim.

Çok geçmiş olsun Metin. Allah daha kötüsünden korusun. :(

Fatih abi bende ilk kez karşılaştım bu türle. Bizim sularda pek rastlanan bir balık değil. Bu bölgeye nasılsa yerleşmiş ve bayağı üremiş. Yemi yutunca yavaş yavaş kaya altına veya liman bacaklarına gidiyor ve misinayı dolaştırıyor. Çok takım kaybettiriyor. Vuruşunu olta elinde değilse hissedemiyorsun. Sanırım çok ağır yüzüyor. Lezzet olarak yediğim en kötü balık. Hatta sazan tadına bakmıştım bir vakit. Ondan bile çirkin.
    Kasna hiç yemedim ama duyduğum kadarıyla kasnayla kapışır bu konuda. :D

Marmaradakilerin türü farklı dediğin gibi. Resimlere bende baktım. Bariz farklar var. Bilgiler için çok teşekkürler. :)

18. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bu aralar sargoz havyarı dökmeye başladı...Daha bi iştahlı av veriyor.hatta ben bu gün motoruma atladım ve avlağa doğru yol aldım ama yolda salak bir turist yüzünden kaza yaptım ve şu anda belimden ve el bileğimden yaralı vaziyette avı gerçekleştirememenin acısı ve o turisti sırf bayan diye dövmeyişimin hırsı içinde yanıp tutuşuyor ve turizmci olarak balık ve servise kaldırılan motosikletim sebebi ile motosiklet ve bilimum her türlü motivasyonu yaz bitene kadar ara vermiş bulunmaktayım:( :( :([/QUOTE]

İnşallah kalıcı bir hasar olmaz, geçmiş olsun sevgili Metin.:)

19. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    1- Tebrik mi edeyim, yoksa "sende mi levreği bıraktın Brütüs" diye sitem mi edeyim bilemedim Volkan. :)
    2- Nefsini köreltmek için sen de bizim yaptığımızı yap, turnaya başla bence ;) Hem av yasağı bitti, hem de mücadelesi bayaa güzel. Tavsiye ederim.
    3- Mesajlarına bak ;)

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mevsimsel olarak biraz uzaklaştım diyeyim Ayhan'ım. :D
    Benim istediğim boyutlar zor olduğundan, başka balıklarla ilgilenmeyi uygun buluyorum. Arada değişiklik yapmalı.

Özel mesaj için teşekkürler. Turnaya bi türlü ısınamadım. Tipini sevmiyorum. :D Gönlünce rastgelsin. :)