Deniz avı başlangıç

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında yakup tarafından paylaşıldı.

1. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    kalkan pisi dil... üçü de zehirli değil yakup abi. duyduğun kum trakonyası olabilir. lipsoz iskorpit birbirine çok benzer renk farkı var ikisininde dorsal/sırt yüzgecindeki dikenlerde zehir vardır. balon balığının kendisi değil eti zehirlidir. trakonyada aynı şekilde sırt yüzgecindeki dikenlerde zehir barındırır. vatoz türleri kuyruk kısımlarında zehir taşır. yakalarsan ve iğneden kurtaramayacak gibiysen kösteği kes suya iade et. iskorpit lipsozu alt damaktan baş parmağını ağzına sokacak şekilde yakalayıp tuttuktan sonra iğneyi çıkarabilirsin. trakonyayı da kösteği keserek yada iskorpitte olduğu gibi çıkarabilirsin balığın boyuna bağlı olarak. benim aklıma avlayabileceğin zehirli başka tür gelmiyor abi

2. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Sağolasın Furkan. Eksik olma.

3. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    http://oi51.tinypic.com/rs96cj.jpg

Akdeniz'de yaygın olan Marmara'da olmayan resimdeki SOKAR balığına çok dikkat et, eti leziz ama yan yüzgeçleri hariç bütün yüzgeçleri zehirlidir.. solungacından sıkarak çıkarabilirsin ama kaygan olduğu için ciirrt diye kayıp zımbalar :D bezle tutup çıkarmanı öneririm..

ayrıca TRAKONYA'nın yan yüzgeçleri de zehirlidir, solungacından tutayım dersen zımbalar :D

Antalya'da pisi balığına dil balığı diyolar oradan kaynaklı bi terim hatası olmuş..

ayrıca 1. resimdeki ispari olamaz, çünkü isparinin bütün alt yüzgeçleri sarıya çalar..

4. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    zehirli olan vatozdur. Kuyruğu bariz şekilde kamçı ya benzer . Kuyruktan uzak durmak gerek. Pisi ve kalkandan zarar gelmez.

5. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    trankonyanın yan yüzgeçlerinin zehirli olduğunu daha önce ne okudum ne duydum ilk defa karşılaşıyorum bu bilgiyle.

1. resimdeki balık isparozdur. pelvik yani alt yüzgeçlerinin sarımsı gözükmemesinin nedeni ışık vs olabilir altındaki mırmırında çizgileri çıkmamış zaten ;)