Bana çipura vermeyin çipura tutmayı öğretin

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında rockchy tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Zaten pellet yem, çupra için değil, haramileri yengeçten uzak tutmak ve orada bir hareket yaratmak için.

Yok, araları çok uzak olmamalı. Kurşun yerine, kurşun içinde olan bir file. Bu atışa müsait olur. Kösteğe de yengeç malum.

Ama yengeç canlı takılırsa, iyi olur. Büyük olacak vs. Birde köstek yeri ve boyu öyle ayarlanmalı ki, yengeç yere değmesin, havada dursun, en az bir 10cm kadar. Bu durumda yengeç akıntı ile kalkar genelde. Şu resim, makul takılmış bir yengeci gösteriyor. Yengecin boyu posu da gayet makul bu iş için.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Benim bildiğim haramiler, o sülünesin içini boşaltmayı gayet iyi becerirler.

Ama her yerde harami olmaz o kadar arsız. Bu yüzden bilinmesi, denenmesi gereken, gayet verimli bir yöntem bu.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sardalya, sadece koku yapar. Pellet ise, ufak ufak erirken, o haramilerin yiyebileceği küçük parçalar ortaya çıkarır.

Birde, sardalya daha çok yengeçlerin ilgisini çeker, onlarda fileyi kolayca parçalayabilir.

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Bizim buralarda bu mevsimlerde gayet arsızlar Serdar abi. Sülünezin içinin bir kısmını boşaltsalar da tamamen tüketemeyeceklerdir. Çipuranın yemi yoklaması bile yeterli olabilir. Kabuğu kırmaya çalışırken....:p :thumb:

Bu tür yengeç satıldığını ben görmedim Serdar abi. Bu kum yengeçi midir, cinsi nedir bunun? Buralarda küçük kaya altlarında yaşayan yengeçler satılıyor. Bu boyutta bir yengeci bu şekilde delmek için epey dikkatlice uğraşmak lazım. Lakin bu boy bir yengeç bu şekil takılabilirse, uzun süre canlı durabilir. Ben bu takımın, bu boyuttaki yemle uygun havada iyi levrek tutacağını düşünüyorum ama çipura için şüphelerim var.

Mantıklı, deneyebilirim bunu Serdar abi.
    Zaten yeni şeyler denemek hep çekici gelmiştir bana, bilgiler için teşekkürler. :)

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yengeci kendin yakalamalısın. Yöntemleri var malum.

Şöyle düşün, küçük yengecin zırhı ne kadarcık sağlam olabilir ki? Elbette bir iki silkeleyince kırılır gider. Çipura ise, işini bilir dediğim gibi, o boydaki yengeci el kadar çupra gayet güzel halleder.

Acayip, absürt gelebilir. Ama ben bu formülü çipura ile değil, lüfer ile uğraşırken bulmuştum. Lüfer'de pek bilinmez ama, baya iştahli bir yengeç katilidir.

İğne konusunda... Bilhassa küçük yengeç kullanılıyorsa, en uygun iğne, küçük numaralı ISEAMA'lardır. İnce olmalarına rağmen, kolay kırılmazlar. Çipura ezerek kırmaz iğneyi. İğnelerin anatomisi diye ararsan, orada çupra gibi balıkların nasıl iğneyi kırdığını izah etmiştim. Çupra, karagöz gibi balıklar için, en ideali kısa pala iğnelerdir.

6. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    callinectes sapidus bu volkan abi, mavi yengeç. yemcilerde satılan genelde yanılmıyorsam carcinus mediterraneus..

7. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    benim sıkıntım çoğunlukla balık vurmaması. yani yengeç ve madyada özellikle tık demedi daha. boru kurduna genelde arada sırada kaya balığı isparoz vuruyor. sülünezde çok farklı değil esasen.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    %100 FC misina kullanmayı dene.

9. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    onu da denedim :(

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    O konunu bi parça okumuştum abi, özellikle kullandığım iğnelere bakmıştım. :) Biz şu an sarı, kısa pala, boyundan çarpraz bir iğne var, markası, modeli aklımda değil, onu kullanıyoruz.

:D:D:D Serdar abi, İzmir'de bana mavi yengeç çıkarttıracak demek ki!!! :D:D:D Hayırlısı artık...

Anladım, Kordon da balık vurmuyorsa bu daha iyi. Hiç yengeçle, kabuklu sülünezle falan uğraşma, bulursan canlı orta boy mamun (3 - 3,5 cm) yoksa kum boru kurdu gayet güzel iş yapar.

Atıp beklersen şansın çok düşer. Ben vapurdan izliyorum kıyıdan atanları.
    Teknik şöyle; şeytan oltası, kısa pala küçükçe iğne, boru kurdunu takıyor amcam. :D Atabildiği kadar ileri atıyor. 3 dakka duruyor vuruş yoksa yarım kulaç çekiyor, 2 dakka kadar duruyor yarım kulaç daha orta sert çekiyor, arada kısa bilek hareketleriyle yemi hareketlendiriyor.

Yani durmaksızın değişik bir atçek yapıyor. Sabah aydınlanırken başlayıp, 09:00 gibi bırakıyorlar sanıyorum. Akşam suyunda pek görmüyorum Konak'ta. Demek çıkınca sabah suyu verimli. hihi

Canlı mamun kullanırsan hareketlendirme işini boru kurdu gibi abartmaya da gerek yok. Mamun dipte yeterince kıpırdayacaktır.
    Lakin körfez çipurası boru kurduna alışkın olabilir. İyi bir gözlem yapman lazım öncelikle, deneme yaparken şeytan oltası kullanan biriyle iletişim kurabilirsen sana faydalı olacaktır.
    Sen şu çipurayı yakala da bi daha da körfezde avlanma bence :D :eek:

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Doğrudur. Ama FC diyerek satılan fakat FC ile alakası pek olmayan, hybrid, kaplama vs. misinalar var. Mesela:

İyi bir misina, ama %100 FC değil ve bu amaca hizmet etmiyor.

12. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat

kullandığım misina bu. 0.20 mm

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bu misina Fc Kaplama, harbi fc değil. Bence çok ta şart değil ya olsa iyi olur tabiki.
    0,20 mm çok düşük bence, büyük risk. Sen bilirsin ama ahlar vahlar arasında ardından el salllamanı istemem.

Biz Berkley Trilene 0,27 Fc kullanıyoruz mesela. :)

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu florokarbon değil. Özellikle berrak suda FC misina çok şeyi değiştirir.

Bildiğim, yani piyasada var olan FC Misinalar:

Berkley Trilene %100 Florocarbon
    SAMM - DICLE %100 Florocarbon
    Okuma Shotai
    SavageGear %100 Florocarbon
    P-Line % 100 Pure Fluorocarbon

Bunlar kullanıp, FC olduğuna kesin kanaat ettiğim, piyasada bulunan markalar. Eminim başka markalarda vardır, ama garanti veremem, fayda edeceğine.

Şuna dikkat et, aynen böyle yazması lazım makaranın üstünde. Mesela Berkley Trilene'nin 14 çeşit misinası var, ama sadece bunu yazan FC.

15. Ramatahatta

Ramatahatta osman

En İyi Avı:
    $

Abi çuprayı direkt pellet yemle nasıl yakalarım? 3mm çapında 5mm boyunda silindir şekilli pellet yemlerden aldım. fileli sistemle deniyecem. Ama yengeç bulamazsam direkt pelletle nasıl yakalayabilirim.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Pelletlerin ortasından delip, bir ipe dizmen, sonra da iğneye bağlaman lazım.

Böyle yapmazsan, tek bir pellet takarsan, haramiler onu çabucak yer bitirir.

Tabi ki, daha önce de söyledim, yemin çupra yada levrek yemi olması gerekiyor.

17. Ramatahatta

Ramatahatta osman

En İyi Avı:
    $
    Teşekkürler Abi
    O zaman ben gideyim, çupra tutup geleyim :)

18. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    Acık ben de düşüncelerimi yazayım dedim.( SADECE KARABURUN SINIRLARI İÇİN YAZIYORUM)

Kim nasıl düşünürse düşünsün, İzmir' de çipura ve levrek çok az. Haaa çiftlik patlar veya kaçkın olur o ayrı.
    "Bizim buralarda" yengeç ile çipura alındığını görmedim. Madya, sülünez, çimçim(küçük karides), mamun ve boru kurdu kullanılması gereken yemler.
    Çipura hiç yok demiyorum tabiki var ama şöyle düşünün sizin rahatca ulasabildiğiniz yere sizden önce baskaları da gelmiştir. :) Size tavsiyem paraya kıyıp Karaburun-Yeniliman' dan bi tekne bulun ve mercan avına çıkın, 100 metre derinden çok güzel avlar yapabilirsiniz, benim gibi acemi bile 2 kilo mercan yakalayabildi varın siz düşünün :)