KARADENİZ SAHİLİ İL İL LEVREK VE LÜFER DURUMU

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında NOYAN tarafından paylaşıldı.

1. NOYAN

NOYAN levrekus

değerli arkadaşlar konuyu sitede bulunan karadeniz bölgesindeki arkadaşlarla son durumlar hakkında fikir alışverişi ve balığın hareket tarzını öğrenme maksatlı açmış bulunuyorum. bu bölgedeki tüm arkadaşların mevcut durum hakkında bilgilerini paylaşmasını rica ediyorum teşekkürler.

2. NOYAN

NOYAN levrekus

Madem konuyu ben açtım bu sene sinop da durum bereketli şubat,mart,nisan,mayıs döneminin ardından kurak bir haziran temmuz ayındayız.bulunduğumuz alanda mera olarak kullandığımız 8 bölgede 3 kişi gece gündüz farketmeden gidiyoruz.şamadralı silikon,su üstü,ve rapala gibi yöntemlerin 3 ünüde kullanmamıza rağmen yem hariç.çok kurak bir haziran temmuz ayı yaşıyoruz,isbendekten başka birşey yok.zonguldak,samsun,ordu,trabzon gibi illerdeki bulunan arkdaşların yorumlarını bekliyorum teşekkürler.

3. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    Trabzon da henüz bir şey yok istavrit nisan dan beri bol olmasına rağmen çok küçük...kefal idare eder levrek zıpkınla dalan arkadaşlar arada avlıyolar...ama istavritin bol olması beni Lüfer için umutlandırıyor....bu ay sonunda yaparaklar görünmeye başlar....

4. NOYAN

NOYAN levrekus

bazen düz kafalı olmamak gerek.iki aydır kurak diye bahsettiğimiz bu dönem için arkadaşlarla akşamki yaptığımız bir tespit neticesinde gece avlanmayı denedik.ve sonuç mükemmel oldu 1 adet kaçan balığın yanında(tahmini 3 kg civarı) biri 2 diğeri 1.5 gl iki levrek alındı.balık ay ışığında kıyıya avlanmaya geliyordu sanırım ve biz bunun farkına çok geç varmış bulunuyoruz.ay ışığının olduğu dönemde kıyıya ve sahildeki lambaların etkin olarak denize yansıdığı kıyılara geliyor.gündüzleri balık çok istikrarsız davranıyordu 3 kişi 15 gün arayla 1,5 kg civarı balıkları zor alıyorduk.balık gece avlanabilirse ışık var ise gündüz verim alınmıyor.ama gece avlanamaz ise gündüz balık alma ihtimali yükseliyor.

5. NOYAN

NOYAN levrekus

4-5 gündür başladığımız gece balık avımız tam gaz devam ediyor ve kurak bir sezonun ardından güzel balıklar almaya başladık nihayetinde.yine bir tespitimi paylaşmak istedim sizlerle belki işinize yarar.ilk gün oltamızı attığımızda ay ışığı vardı ve biz balıkları buna yormuştuk.ancak durum değişti.avlandığımız meraya aynı zamanda projektör ve sokak lambalarıda yoğun şekilde yansıyor.ay ışığı olmadığı halde balık alımları aynen devam etti.yani balık ışığa gelip gece avlanıyor ve gidiyor.diğer şey ise ben rapala max rap fhc ve fpgh modellerini inatla kullandığım halde birtane balık alamadım.ama yanımdaki arkadaşlarım.kendo nun 145f 24 nolu beyaz balığıyla denizi kuruttular.gündüz belli olmuyor ama sahteyi gece incelediğinizde üzerinde yarı açık (V) şeklinde fosforlar mevcut ve bulanık suda bile çok net görülüyor.anlıcanız benım 45 tlik 15 cm fhc ve fpgh maxraplarım bi halta yaramadı.

6. NOYAN

NOYAN levrekus

Lüfer

Dün itibari ile ilk lüferimizi almış bulunuyorum.

7. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Karadeniz de Daha henüz palamut görünmedimi?

8. NOYAN

NOYAN levrekus

Lüferi aldığım gün açıkaki tekneler de palamut aldılar.

9. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Şahsen görsem anında sahil güvenliğe haber verirdim. Çünkü şuan Palamut'un çapari ile dahi avı yasaktır. Ki vanoz denilen limit altı boyda olduğu da başka bir muamma Bilginize.

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Noyan güzel bir konu açmış, teşekkür ederim, tüm Karadeniz bu konuya katılmalı.
    Biz de İstanbul'da bir şey görürsek :) yazarız.

11. NOYAN

NOYAN levrekus

12. ellidokuz

ellidokuz Özden Abraş

Favori Kamış:
    okuma alumina 10-40 gr 2,40cm
    En İyi Avı:
    3850GR LEVREK- 47 cm LÜFERGİL- 58 cm zargana
    kıyıköydeydim hafta sonu alabildiğine tekne vardı açıkta, malum palamutu kovalayan çok... yasak varsa hop hemşerim nereye gidiyorsunuz diyen oluyor mu acaba ?

13. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Balıklar iri de olabilir ama tebliğe göre onbeş ağustosa kadar hiçbir şekilde avlanamaz ancak bu tarihten sonra olta(çapari) ile, 31 Ağustostan sonra da her türlü av aracı ile tutulabilir.

15. leventturksoy

leventturksoy levent

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster 4.20 surf daiwa crosscast 2.74 spin
    Favori Makine:
    Daiwa Crosscast S 5000 Daiwa Procaster 2500 A spin
    karadenizin en verimli günleri baslamak uzere hır yıl bu zamanlarda ortalama 2 ay kalıyordum bu sene işlerin yogunlugu yuzunden gidemedim simdi sırasıyla palamut
    15 gun sonra lufer ve cinekop hızlı bir sekilde devameder suan pazar saat 7.44
    bu mesajı postaladıktan sonra istanbula kıyısı olan karadeniz bolgesine dogru yola koyulcam kıyıdan palamut lufer levrek denemesi yapacam bakalım kismet sezonu acayım herkeze rast gele

16. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Kilyos cıvarında sarıkanat görülmüş.

Rastgele

17. leventturksoy

leventturksoy levent

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster 4.20 surf daiwa crosscast 2.74 spin
    Favori Makine:
    Daiwa Crosscast S 5000 Daiwa Procaster 2500 A spin
    rapor olumsuz 1.5 saat suren yolculugun ardından aniden cıkan fırtınayla karsı karsıya kaldım:) normalde 60 mt savurdugum sahteyi 15 mt atamiyordum fırtına oyle boyle deyildi balık yakalamak hemen hemen imkazsız haldeydi avı sonlandırmak zorunda kaldım simdi onumuzdeki hafta sonuna planlar yapmaktayım
    ruzgar yon kuvvet yagıs durumuna onceden bakacam bu bana ders olsun:)

18. Emin Yıldırım

Emin Yıldırım Emin Yıldırım

Favori Kamış:
    Olta ve tesbih
    En İyi Avı:
    3,5 Kg Kefal
    Son 1 haftadır Şilede palamut çaparilerine hatırı sayılır derecede lüfer atlamakta,kıyıdan yemli denemek istedim ama yem bulamadığımdan ve sahil şeridinde kıyıya yakın şamandıralar dizili olduğundan sonuçsuz kaldı.

19. ISIRGAN

ISIRGAN kemal

Favori Kamış:
    -
    Favori Makine:
    -
    mesajım bulunsun konu takip

20. gdilbaz

gdilbaz GÖKHAN

An itibarı ile Şileden gece yemli denememız sonucsuz kaldı. Mantarlı hırsız takım yem zargana. Açıkta balık var fakat kıyılamıyor malesef...