Bana çipura vermeyin çipura tutmayı öğretin

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında rockchy tarafından paylaşıldı.

1. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    uzun bir aradan sonra merhaba.

ben şu izmire suyuna balıklarına bir türlü alışamadım. ne yaptım ne ettimse de kayda değer bir balık tutamadım.

tekneyle çıktım olmadı, kıyıdan denedim olmadı, klasik takım kullandım olmadı, gezer kurşunlu takım kullandım olmadı, büyük iğne kullandım olmadı küçük iğne kullandım olmadı, mamun, sülünez, boru kurdu, yengeç, madya ne denedimse olmadı.. güzelbahçe, kararis, mordoğan, yasak olmasına rağmen konak, göztepe.. yok yok yok yok! ne çipura ne mırmır ne karagöz.. ne denediysem ne yaptıysam nereye gittiysem olmadı idk

gerçekten umudumu kaybetmeye başladım. yardımlarınızı bekliyorum nerede hata yapıyorum sorun ne çözemedim. ne yapmam gerektiğini de..

2. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Sana kimsenin çupra verdiği de yok zaten :D

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İstemiyor da zaten.:D

4. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Sevgili Furkan,

Ben kendi tecrübelerim ışında birkaç tüyo vermeye çalışayım.
    Öncelikle ben mutlaka hırsızlı 3'lü dip oltası kullanıyorum. Hırsızlı olta kullandığımda hırsız kancanın diğer 2 kancaya göre 3 kat daha güzel işler çıkardığını gözlemlediğimi belirteyim.

İğne olarak herkesin kendi tecrübesi vardır ama ben Daichi Chinu-Ring kullanıyorum. Hem lazer kesimi ile oldukça sivri hem de kalın mmlik yapısı ile Çupranın o mideyeyi bile çatır çutur kıran ağzına göre sağlam. Sasame ve Fudo'nun da benzer modelleri var onlardan da tercih ettiğim oluyor.

Yem olarak tekneden mamun, kıyıdan madya'yı tavsiye ederim. Kıyıdan mamunu atmak eziyettir. Ama teknede verimli olduğunu zaten kabul edilmiş bir gerçektir. Bunların yanında sülünezi de tercih edebilirsin...

Çupra aslında kumda avlanır olarak bilinir. Sen de bulunduğun çevrede çupra avlanan yerleri gözlemleyerek veya sorarak bulabilirsin. Fakat benim tavsiyem kıyıdan kayalarla başlayıp sonra kumla devam eden karma yapıdaki meraları kullanmandan yana. Özellikle tekneden avlanırken zaten kısa aralıklarla vuruş alacaksındır, eğer vuruşlar gecikmeye başlarsa kurşununu 30-50 cm kadar kaldırıp yere bırakmanın fayfası olur. Hem ses hem de kurşunun yaptığı kumlanma balığın dikkatini yem tarafa çekecektir. Fakat bu sesi kesinlikle teknede ya da kıyıda yapma. Mümkün olduğundan da çok sessiz kal.

Artık bunlardan sonrası tamamen kişinin kendi kısmetine kalmış. Rastgelsin.

5. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Balık işinde kısmetin yeri , şansın yeri mutlaka var . Ama asıl faktör kullanılan takımda , yemde , balıkçının avlanma şeklindedir. Siz bunları doğru yaparak şansınızı arttırırsınız sadece .
    Tekneden hırsızlı takımla balık alamadıysanız tekneniz doğru taşları bulamamıştır belki. Yada teknenin durduğu merada zaten balık olmayabilir.
    Kıyıdan mırmır için ise sizin oltanızı gönderdiğiniz yer kumluk muydu , yeminiz tazemiydi ?
    Kulandığınız misina ve kancalarınızın numaraları neydi, misina çok kalınsa balığı ürkütür .Klasik 3 köstek dip takımı kullandıysanız takım çok fazla gergin olmamalı , yem suda doğal salınımlı olmalı , sürekli oltayla oynamadan sadece hafif boşluk bırakıp vuruşları sabırla beklemelisiniz. 15 dak. bir de yemleri tazelemelisiniz .
    Yemler kancaya çok iyi takılmıyorsa atış anında mutlaka kancadan sıyrılır ve suya deydiği anda düşer. Bu nedenle yemin takılışı da çok önemli .
    Eninde sonunda mutlaka gelecektir ama :thumb:

6. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    teşekkür ederim. izmirli abilerimden kardeşlerimden de yardımlarını bekliyorum

7. DuDiaY

DuDiaY Demir

Bir gün çipura / çupra yakalarsam söz sana vermeyeceğim :D
    Lakin yakalamasını öğretirim

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bak sana bir kaç sır vereceğim, ama sakın kimseye söyleme, aramızda kalsın.

Bir kaç market dolaş. Ya sarımsak, yada arpacık soğan ile doldurulmuş, kırmızı ince gözlü fileler bulacaksın. Gözleri 2-3 mm olacak. Olsun en fazla beyazı olsun, hiç bulamazsan. Fileyi düzgünce boşalt, içinden çıkanları yersin, ama fileyi iyi muhafaza et.

Filenin en dibine 50 gr kurşunu bir iğne ve kırmızı iple gevşek, yani düşmeyecek ama fileyi büzmeyecek şekilde sabitle. Misinayı bu kurşuna takacağını unutma. Filenin 10 cm kadar boyundan kes. Ağzına yakın yere kalınca bir ip geçir, bir delik atla, delikten gir, bir delik atla iğneyi çıkar, o şekilde. Öyleki ipi asıldığında, torba ağzı iyice büzülsün.

Şimdi malzemeciye git. %100 FC, yani %100 Florokarbon misina al. 0.30 filan gibi. Takımı bundan yap. Zayıftır. Düğüm atarken ısla tükrüğünle. Sert çekme, yumuşak, yavaş yavaş sık, düğümü elinle iterek sıkıştır, gücün verip zorlama.

Şimdi git bir yerlerden pellet yem bul. Fileye doldur. Yengeci canlı olarak tak. At ve bekle.

Pellet oraya yengeçleri ve başka şeyleri çekecektir. Onlarda çipuraları. En azından umudumuz bu.

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Baliga gittiginde oturdugun yerin gerin uzerindeki etkisine bakmak lazim Furkan. Gerin usuyorsa yengec, isiniyorsa mamun kullannak lazimdi galiba. Veya tam tersi :D

10. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    nasıl yani normal hazırladığım takımın kurşun kısmına mı hazırlayacağım fileyi takılma olmaz mı o şekilde?
    havalar ısınınca yengeç soğuyunca madya diye biliyorum abi :eek:

11. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Yengeç, boru kuru, madya, mamun ile çok çipura tutmuşluğum var. Ama uzun zamandır sadece at çek yaptığımdan yemli av yapmıyorum. Fakat sadece çipura için olta atan tanıdıklarım var ve onlardan öğrendiğim şöyle bir yöntem var: 60-70 gr. lık bir kurşunun bir karış üzerinden yaklaşık 50 cm lik bir köstek yapıp çok büyük olmayan, yeterince sağlam bir iğne ile takımı hazırlıyorlar. Ama fc misina olacak. Sonrasında sülunezin kenarından kabuğa yakın tek bir kesikle kabuğu açıyorlar ve ucunda iğne olan kösteği içine gömüp kabuğunu kapattıktan sonra yem ipi ile sarıyorlar. Böyle kabuklu bir şekilde sülünezi atıyorlar. İzmir'in kuzey kıyılarında bu yöntemle iri çipuralar yakalanabiliyor. 2 kg üzerindeki bireyler yakalandığını gözümle çok gördüm. 5, 5 kg lık yakalandığını duydum. Mevsim itibariyle çokça harami balık olduğundan bu şekilde yem bozulmamış da oluyor. Vuruş alınana kadar saatler geçebiliyor ama sonuç başarılı oluyor. Şu dönemde çipura seyrek. Ama eylülden itibaren artmaya başlayacaktır. ;)

Rastgele.. :)

12. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    ilginç bir yöntem gerçekten. parçalamadan kırılırsa iri sülünezlerin yarısıda kullanılabilir. daha makul boydaki çipuraların yiyebileceği ebata inmiş olur. mutlaka deneyeceğim teşekkür ederim paylaşım için :)

13. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Ulaş bey , 2 kabuğun arasına 1 yerine 2 kanca gömülebilir mi peki yemin daha avcı olması bakımından ? Birde takım dibe yatık mı olmalı acaba yoksa gergin , havada salınımlı mı olması gerek.

14. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Dediğim gibi, bu yöntemle avlanmadım ama ben atçek yaparken yanımda bu şekilde iri çipura yakalandığına çok şahit oldum Özkan bey. Mantıken iki iğne de kullanınabilir ve daha avcı olabilir. Kıyıdan av yapıldığından takım atıldıktan sonra boşluğu alınıp gergin bırakılıyordu. Tekne avında ne derece etkili olur, bilemiyorum..

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tarif ettiğim gibi yaparsan, genellikle daha az takılır, sadece kurşuna göre.

16. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    MAKBUL Kıyı balıklarının en kolay oltaya geleni çupradır.yeterki balık orda olsun,oltadada yem olsun.Yem çalma,iğneden kurtulma,misine kesme gibi kötü huyları olmayıp,lapinden bile daha iştahla iğneyi direk ağızlar,avcıya çok işçilik bırakmaz.TAK!TONK! Bi tasma hop kıyıda(gelişi ful mücadeleli ve zevklidir)
    Senin sıkıntın ,tecrübesizliğin ki buda normal:) tutmadığın balığın tecrübesi nasıl olacak:D
    oysa tecrübeli bir abi(küçükde olur) edinsen,hangi zamanda hangi merada takılır bu keratalar ,mevsimine göre balığın hangi tip (kumluk-otluk-taşlık vs.) yerlerde ,hangi derinliklerde yüzüp yemlendiğini bilen bir usta, herşey çok daha kolaylaşır.
    Önce balık olacak ,taktik teknik sonraki detaylar,balık vaadıda sen tutamadınsa,tekniğini geliştirir tutarsın ki yukarıdada bahsettiğim gibi ahım şahım bi tekniğede gerek yoktur:)
    Rastgelsin:)

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yada, balığı kendi ayağına getirirsin. Önce balık varsa, tamam, ama yoksa, getirmesini bilmek lazım oraya.

18. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    teknik konuda çok sıkıntı yaşamıyorum kendimi bildim bileli balık avlarım. benim şanssızlığım sanırım dediğin gibi üstadım, yanlış yer, yanlış zaman...

ahh bir denk getirsem.. :rolleyes:

19. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Sulunezi kabugu ile ve 2 igneli olarak hazirlanis videosunu gecenlerde youtube da izlemistim. O boyda cupranin oldugu biliniyorsa merada, ve harami de coksa + ya da ayni zamanda surf atis yapilarak takima abanilacaksa yani yemin dusme olasiligi varsa mukemmel yontem.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çupra çok yem filan seçmez, eğer olduğun yerde var olsaydı, büyük ihtimalle çoktan tutmuştun bir sürü.

Bu durumda en mantıklısı, çipurayı ayağına getimek. Çipura gibi yassı balıklar, en azından mercan neslinden olanlar, yemlemeye, bilhassa pellet yeme dayanamaz.

Mercan avında, pelletleri ortadan delip ipe dizerek kurşunun az üstüne bağlasanız, o bile çok büyük fark yaratır. Ama çipurada böyle yapamazsınız, zira onun gezdiği yerde harami balık, yengeç vs. çok olur.