Deniz avı başlangıç

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında yakup tarafından paylaşıldı.

1. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    [​IMG][/url][/IMG]

Deniz konusunda tecrübem yok.

Yıllarca tatlı su avından sonra, ikamet nedeni ile nasip olursa bundan böyle deniz avı yapacağım. Yaklaşık 1 yıldır kıyıdan tecrübe edinmeye çalışıyorum. Ve yakalamış olduğum bir kaç balık.

Çevreden duyduğuma göre isimleri şu şekilde (Yanlışım varsa bilenler düzeltsin)

1- Melanur
    2- ? Çipura diyeceğim ama emin olamadım.
    3- Karagöz
    4- Ne olduğunu bilmiyorum. İğneyi tamamen yuttuğu için mecburen aldım. (Kedilere ziyafet)
    5- Mırmır

Hepsi kıyıdan 3'lü kurşunlu takım, 8 numara iğne ve tavuk göğsü ile yakalanmıştır.

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hayırlı olsun Yakup abi.

Çok yol gitmen gerekecek. Balık isimleri, limitleri vs. resmen deryaya düşmüşsün abim.:)

3. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Haklısın balli, çok yolum var. Özellikle limit, serbest zaman ve zehirli türler...

Öncelikle kafama uygun tecrübeli bir arkadaş edinmem lazım.

Ama şu var ki insan yaşayarak daha iyi öğreniyor. Özellikle gittiğim rıhtım türü bir yer var. Ve genelde epey kıyı oltacısı oluyor ve onları gözlemleyerek bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum.

Geçenlerde akşam 7 gibi gittiğimde mekanda kimse yoktu. Oysa ne zaman gitsem orada olta atanları görürdüm. Neyse tek başıma rıhtımın ucundan klasik avıma başladım. 8 numara iğne ve tavuk göğsü. Rıhtım betondan ve denize doğru 30 metre kadar. Deniz hafif dalgalı ve zaman zaman dalgalar rıhtımın üzerine vurarak ayaklarımı ıslatıyor.

Bu şekilde avlanırken bir adet ismini bilmediğim ve daha önce görmediğim 300 g civarında beyaz renkli, şeffaf bir balık yakaladım. Balığı kovaya koyduktan sonra tekrar oltayı suya bıraktığım an da dev bir dalganın bana geldiğini gördüm. Kaçmaya imkan yok... Dalga o kadar büyüktü ki, vurması ile ayaklarım yerden kesildi ve rıhtımda 4-5 metre sürüklendim. Allah'tan denize düşmemiştim (Yüzmeyi idare edecek kadar biliyorum)

Elimdeki olta, ayağımdaki terlik, rıhtımdaki kova ve balık denize düşmüştü.

Bir müddet sonra dalgalar terlikleri ve boş kovayı sahile getirdi ama olta takımı maalesef gitti.

O zaman anladım ki, hava şartları müsait olmadığı için o gün rıhtım boşmuş.

Dediğim gibi; Yaşayarak insan daha iyi öğreniyor.

Söz konusu rıhtım ve o beyazlı benim :).

[​IMG][/url][/IMG]

4. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Resmi görünce aklıma geldi, bir anımı daha anlatayım.

O görünen rıhtımın sol tarafına olta atıyordum. Yine kurşunlu, 3 iğneli ve tavuk göğsü. Hedef balığım mırmır (Zira diğer avlar konusunda fazla tecrübem yok)

akşam saat 20,30 civarlarıydı. Yaklaşık 2 saat süren avım süresinde neredeyse her atışa balık geliyordu. Genelde melanur ve mırmır. Fakat gelenler çoğunlukla küçük olduğu için, küçükleri iade ederek devam ediyordum.

Artık avımı sonlandırmaya yakındı. "Son bir kez daha" diyerek oltayı attım.
    Yavaş yavaş çekerken, misina aniden durdu. Bir kaç denedim, asıldım ama gelmiyor. Ben de taşa takıldı diye fazla zorlama yapmak istemedim. Çünkü misina 0,20 civarı ve kopmasın diye kalamayı boşa aldım. Bir kaç kez misinayı elimle gerdirip bırakacağım. Bu şekilde dipten kurtarmayı denemek isterken, saldığım misina kendiliğinden boşalmaya başladı. Bir kaç metre gittikten sonra tekrar sarmaya çalıştım ama ne mümkün. O zaman anladım dibe takılmadığını.

Oltanın ucundaki her neyse, git gide artan bir güçle çekiyordu. Öyle darbeli ve ara ara vuruşlarla değil, git gide artan bir kuvvete beni çekiyordu.

Böyle bir şey beklemediğim içim panik yapmıştım. Bir taraftan oltayı asılırken, bir taraftan da 10-15 metre ileride olta atan 2 kişiden yardım isteyip istememe arasında kararsız kalmıştım.

Oltanın ucundaki ağırlık o kadar çoğalmıştı ki, neredeyse olta elimden gidecek.
    Makarayı sarmaya çalışıyorum ama mümkün değil. O güç beni asılırken bende bütün gücümle kaşı koymaya çalışıyorum. Sonunda misina gerildi, gerildi ve kamışın ucundan küt diye koptu.

Her ne yakalamışsam kaçmıştı.
    Tahminim yakalanmış olan küçük balıkları yutan büyük bir balık yakalamıştım. Ama panik ve acemilikle kaçırmıştım balığı. Her şey o kadar hızlı oldu ki, o an da kalamayı biraz gevşetip balığı yormak filan hiç aklıma gelmedi. Ondan sonra kalamayı biraz gevşeterek epey atış yaptım ama giden gitmişti :)

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Yakup abi geçmiş olsun öncelikle. Dikkatli ol abi tatlısuda öyle dev dalgalar, fırtınalar avcıyı pek etkilemez ancak deniz başka. Özellikle rüzgar durumuna bakıp gitmek lazım ava. Sitemizdeki Marine Tahminleri başlığından günlük, yerine göre saatlik durumlara bakabilirsin.

http://www.dmi.gov.tr/deniz/marina-tahmin.aspx

İnşallah tez zamanda can yoldaşın olabilecek bir dost bulman dileğiyle.;)

6. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil

Bak bundan haberim yoktu. Güzel bilgi, teşekkürler.

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Az zamanda çok işler başarmak bu olsa gerek.:D :eek:

O balık vatoz olabilir mi? Anlattıklarından benim tahminim bu.:)

8. seckint

seckint Seçkin

Favori Kamış:
    4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma synex
    En İyi Avı:
    3,5 kg Martı
    bahsettiğiniz şey benim başıma da geldi büyük ihtimalle deniz kaplumbağası (caretta) dır,
    balık bu şekilde davranmaz

bu arada balıklar

1-ispari
    2-melanur (emin değilim)
    3-izmarit
    4-bilmiyorum
    5-mırmır

karagöz şöyle bir balık

9. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil

Hiç aklıma gelmemişti ama siz söyleyince Caretta bana da mantıklı geldi.

Balıklara gelince; ilk 3 sıra dan emin misiniz? Sizin söylediğiniz isimleri google yazınca sanki biraz farklılık var gibi geldi.

10. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    1- omurga bozukluğu olan karagöz
    2- ışıktan dolayı çizgileri görünmeyen mırmır
    3- melanurya
    4- dil balığı
    5- mırmır

dil balığını kızartıp kılçığıyla yeseniz harika olurdu.. Antalya merkezde uzun süredir oltalarımıza gelmiyo, sanırım nesli tehlikede..

birinci balıktaki gelişim bozukluğu nadiren de olsa rastlanan bi durum, ben özürlü balıkları yemiyorum, çünkü hastalık mutasyon yani genetik bozuşum sonucu olabilir ama hayvanı mutasyona uğratan etmen her neyse kimyasal atıklar vb. balığı yersek bizde de mutasyon yapabilir..

o yüzden özürlü balıkları yememek hatta suya bırakmamak lazım, çünkü diğer balıklarla çiftleşip genetik havuzu kirletebilirler..

gerçi özürlü balıklar doğal seleksiyon ( avcı türler ve sert doğa şartları ) sonucu ilk elenecek bireylerdir ama yine de balığı salmamak lazım..

11. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    1-isparoz/ispari
    2-mırmır
    3-melanur
    4-pisi
    5-mırmır

iğneniz keskin avlarınız daim olsun..

12. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Teşekkürler de; 3 görüş, 3 ayrı fikir. Benim işim var anlaşılan :)

2 ve 3 mırmır denmiş. Ağız yapıları o kadar farklı olabiliyor mu? Tamam renk ve desenler benziyor ama ağız yapıları çok farklı.

13. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Yakup bey önemli bir konu : Tanımadığınız , bilmediğiniz balık türlerini tuttuğunuzda temkinli olun , hemen avuçlayarak almayın .

1- Trakonya , ençok bu balığı tanıyın ve denk gelirseniz köstekle birlikte kesip geri atın. Masum bir görüntüsü vardır ama hastanelik eder. Ayrıca eti de yenmez.
    2- İskorpit . çok tipsiz ve heryerinde dikenler olan bir türdür ama eti çok lezzetlidir. Sadece alt dudak kısmından güvenle tutabilirsiniz , aman dikenlerinden uzak durun . Ölüsü bile dikeni batınca can yakar.
    3- Balon balığı , sizin oralarda bolca vardır , iri ve baskın bir türdür. Onun olduğu suda başka balık barınmaz. Takımları mahveder, Eti yenmez , zehirlidir , kedilerede vermeyin sakın , gerçi versenizde onlar bile yemez :) Tutarsanız hemen anlarsınız , balon gibi kendisini şişirir , kafası kocamandır ,karnı bembeyazdır .

rastgelsin .

14. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    abi 3 melanur mırmır değil diğeri dil değil pisi balığı ;)

15. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    mırmır

melanur

dil balığı

pisi balığı

16. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    2 ve 5 diyecektim, yanlışlıkla 3 yazmışım. Resimleri büyütüp tekrar bakınca mırmır olduğuna ikna oldum.

Bu arada ozkan_askan, zehirli balıklardan özellikle balon ve sokar'ı biliyorum. Çokca yakaladım. Özellikle sokar avı çok keyifli. Küçücük balığın o kadar dirençli olmalı çok enteresan.

Trakonya ve iskorpit'le henüz karşılaşmadım ama resimlerine ara ara bakıyorum ki, günün birinde karşılaşırsam unutmayım diye. Bir de kalkana benzeyen pisi var sanırım zehirli olan. Geçenlerde yakaladığım balıkları ararken görmüştüm. Benim resimlerden birisinde olan ve bir kaç kez yakaladığım balık pisi ise o da zehirli sanırım. Ben sürekli çıplak elle tuttum ve her hangi bir belirti olmadı. Ya benim yakaladıklarım pisi değil, ya da şansım varmış.

17. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    pisi zehirli değil. ekonomik değeri yüksek bir balık ;)

18. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
  19. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
  20. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Teşekkürler.

Belki konuyu gereksiz uzatıyorum ama forum eşrafının affına sığınarak sormak istiyorum. Peki bu kalkan veya pisi benzeri zehirli olan tür var mı hiç? "Kum balığı" gibi bir ismi vardı yanlış hatırlamıyorsam. Geçenlerde tesadüfen resmini görmüştüm bir yerde ama tam ismini ve linki hatırlamıyorum.