Elimdeki sahteleri ne zaman ve hangi koşullarda kullanmalıyım

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında valtinbas tarafından paylaşıldı.

1. valtinbas

valtinbas Volkan

Favori Kamış:
    Okuma Helios 270 Cm 90 20-50 Mh 2 Sec
    Favori Makine:
    Daiwa TDR 3012
    En İyi Avı:
    5.5 kg - Torik
    Merhaba,

Yaşadığım bölge itibari ile (Sarıyer) küçüklüğümden beri başta el oltası sonrasında kamış ve son olarak zıpkın ile avlandım fakat bu senenin başında yakın bir arkadaşımın öneri ise Spin ile avlanmaya başladım. Toplam 6 aylık süreç içindede forumlardan takip ettiğim ve arkadaş tavsiyeleri ile birlikte küçük bir sahte takım serisi yaptım. Balık boğazdan karadenize geçişinde azda olsa balık avlayarak tecrübe edinme şansım oldu fakat bu yeterli değil. Yaptığım işten zevk almak ve en doğru şekli ile yapmak prensibim oldu. Bu nedenlede bundan sonra spin ile balık tutacaksam bu işide temeli itibari ile en iyi şekilde öğrenmem gerekiyor.

Öncelikli olarak elimde bulunan sahtelerin isimlerini konunun altına ekliyorum. Baştada söylediğim gibi tamamen tavsiye üzerine alınan ürünler bunlar. Hangi koşullara uygun olduğunu (ışık, rüzgar, hava durumu) okumuş olduğum bilgiler ışığında netleştiremediğim aşağıdaki takımların hangi koşullar için en iyi tercih olacağı konusunu netleştirmek için sizlerin yardımına ihtiyacım olacak.

1. Savage Gear Prey130 13cm 20g SS 06s - Lemon Back Flash
    2. Savage Gear Prey130 13cm 20g SS 03s - French Bone
    3. Kendo Seabass Minnow 12.5cm 21g - color 29
    4. Kendo Seabass Minnow 12.5cm 21g - color 22
    5. Kendo Seabass Minnow 12.5cm 21g - color 24
    6. Oscar Enforce 16g - 2014-AE
    7. Kendo Blade Minnow 125f 12,5 cm 16,2g - color 24 / Denizden çıkarttım
    8. Kendo Blade Minnow 125f 12,5 cm 16,2g - color 23 / Denizden çıkarttım
    9. Zero Arise Minnow 90F 9 cm 5.7 gr - Color 13
    10. Zero Arise Minnow 90F 9 cm 5.7 gr - Color 24
    11. Savage LB Sandeel 10 cm 4pcs 32 - Lemon Back
    12. Savage Gear Sandeel Jig Head 16g 3/0 - 3pcs
    13. DAIWA - Shore Line Shiner Z140F 25.6g Floating - Ebay'dan yeni sipariş verdim.

Genel olarak İstanbul bölgesi ve boğaz içinde avlanıyorum. Belli zamanlarda da Saroz bölgesine gidiyorum. Bu bilgiler ışığında elimde olmayan ama kesinlikle olması faydalı olacak sahteler için sizden ayrıca sahte önerileri alabilirim.

Yorumlarınızı bekliyorum.

2. valtinbas

valtinbas Volkan

Favori Kamış:
    Okuma Helios 270 Cm 90 20-50 Mh 2 Sec
    Favori Makine:
    Daiwa TDR 3012
    En İyi Avı:
    5.5 kg - Torik
    Sanırım konuyu kimse ilginç bulmadı. Yardımlarınızı bekliyorum.

3. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    yem bol olduğu zaman sahtelerimizi sudaki yem balığına benzer renkler seçeriz, ne kadar küçük olursa okadar iyidir.

genel olarak avlanma renkleri,
    bulanık suda karanlık ortamda açık renk limon, beyaz gibi,

gece ışık alan yerlerde güzel ayna veren, çakarı güzel olan sahteler daha avcı olur,

gündüzleri ise yem balığı renkleri kullanmakta fayda var(naturel renkler)

silikon yemleri dişli avında kullanmanızı tavsiye etmem 1/2 balık yakaladıktan sonra çöpe atmanız gerekir,

yukarıdaki iki silikonda levrek için en avcı iki renk, kaşık ise tam bir lüferin hasta olduğu renktir.

konuları çok iyi takip edemiyorum. kafana takılan birşey olursa özel mesaj at. elimden geldiğince yardımcı olurum.

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Benim tecrübeme göre sahtede renk, zurnanın son deliği.
    En olmayacak suda, en olmayacak sahtenin balık aldığını bilirim.

İlk bakılması gereken hedef av nedir. Avlak derinliği nedir?
    Avcı balık nerede pusu kurar? Pusu kurar mı? Lüfer pusu kurmuyor bildiğim kadarıyla. Onun için önce hedefi belirlemek lazım. Lüfer ve levrek aynı tür avlanan avcılar değil.
    Ben lüferi kıyıdan bilmiyorum ama levrek için avlağın derinliğine göre sahte seçmeli. Gece av yaparken dibe yakın gelebilen sahtelere yönelmek lazım. İriler genelde dipte yattığından.

Renk bazında bakarsak, kullananlar genelde şu şekilde tavsiye eder;
    Bulanık suda, üstü yeşil yanlar beyaz veya kemik rengi sahtelerle beyaz, beyaz simli sahteler.
    Berrak suda daha koyu renkler, derler. :)

Uydudaki balıkçılık kanalı ve birkaç ustamız da tam tersini berrak suda açık renkler, bulanıkça suda koyu renkler diyorlar.

Benim gördüğüm her renk her suda iş yapabiliyor. En performanslı hangisi net ortaya koymak çok zor. Ben bilmiyorum en azından. Gece pembe, koyu mavi, simli beyaz, beyaz, gri tonlarla av yapanları çokça gördüm.

Bence renge çok takılmayıp, avlak derinliği, avlaktaki yemlik balıklar neler, o avlağa uygun dalarlı sahte hangisi onlara yoğunlaşmak lazım. :)

Elinizdekilere bakınca silikonlar her suda iş yapar. Avlağa göre jighead değiştirmek şartıyla.

Savagear sert sahteler yavaş çekimde dalmıyorlar. Hızlı çekmek isteyen bir sahte. O yüzden daha sıcak sularda (akdeniz gibi) iş yapsa da izmir bölgesinde ben bi faydalarını görmedim. Yazın av yapsam belki iş yapacaklar ama yazın da ben av yapmıyorum.

Yavaş aksiyonda dalabilen sahtelere yönelin derim. İzmir bölgesi için limon, mavi, beyaz, simli beyaz hemen her şartta iş yapıyor. Pembe, koyu kahverengiyle de balık alanlar gördüm.

Yavaş aksiyonda benim kullandığım 2 sert sahte var.

Biri strike pronun 10 cm'lik 3 iğneli bir sahtesi var renk kodunu unuttum.
    Birde maxrapler iyi.
    Duo'larla da iyi av yapanlar var. (denedim aksiyonu çok başarılı 30 cm dalarlısı - diğer modelleri denemedim)

Bilya sesi olarak ta riverler fiyatına göre fena değil. Av yapılan sahtelerden yani.

Uygun şekilde kullanabildikten sonra renge çok takılma derim özetinde.