İşe yarar mı?

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Melih06 tarafından paylaşıldı.

1. Melih06

Melih06 Melih

Saygıdeğer abilerim,

Foruma yeni katildim. Normalde edirnede meriç nehrinde av yapıyorum. Şu sıralar Anamur dayım ve deniz avına merak saldım. Yemli takimla pek kayda deger balik alamadim. Suda gorunen kiloluk kefaller ve orta boy zarganalar var. Bazilari tiral tutuyor. Bugun at cek icin bir sahte aldim. İse yarar mi ? Bu sahteyi iki uc defa atabildim hava bozunca donmek zorunda kaldim. Bir sorumda su sahte hafif oldugundan fazla gitmiyor. Bunu uzaga atmanin bir yolu var mı?

2. okanerdal33

okanerdal33 oKan

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire 2.70m 30-60 gr
    En İyi Avı:
    Levrek 2.5 Kg.
    öncelikle hoş geldiniz cevap verecem fakat hedef balığıda eklerseniz yardımcı olabilirim kısa mesafe dediğiniz 10-15 metre ise levrek için yeterli bir mesafedir sahteniz floating yüzer tipte anamur için gayet uygun uygun merada uygun havada biraz şansla levrek lüfer zargana için şansınız yüksek . uzağa atmak için 20 25 gr kurşun fırdöndü ve 15 20 cm misina bedeni ek ucuna sahteyi bağlayabilirsiniz ağırlığı rüzgar ve deniz durumuna göre değiştirebilirsiniz.

3. baraküda007

baraküda007 fatih

abicim meriç nehrinde kullandığın yemli olta takımıyla o sahteyi atmaya çalışıyorsan uzağa gitmez tabiki. sahteden önce bir spin kamış ve spin makine ve ona görede misina alman lazım. resimde gösterdiğin sahtede 5 gr yazıyor onu uzağa atabilmen için düşük atarlı bir spin kamış lazım mesala 5-20 gr atarlı yada 3-12 gr yada 1-10 gr yani kamışının minimum atar değeri sahtenin ağırlığından fazlaysa atamazsın uzağa. benim sana tavsiyem 10-30 gr yada 10-40 gr atarlı bir spin kamış alıp ağırlıklarıda 10 gr ile 25 gr arasında değişen sahteler al derim. forumda biraz araştırırsan spin kamış spin makine ve sahtelerle ilgili daha önce açılmış bir çok konu soru ve onların cevabını okuyarak kendine güzel bir takım yapabilirsin. malzeme ve ekipmanlar kısmını bir araştır

4. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    sahte güzel... yozuri nin aynısı... Okan arkadaşıma katılıyor ekleyecek bir şey bulamıyorum rast gelsin...

5. Melih06

Melih06 Melih

Cevap veren abilerime çok teşekkürler. Oltalari önümüzdeki kış toparlayıp seneye güzel bir takımla gelicem inşallah. Şimdilik bunlarla idare edeyim. Sahtenin iyi olması beni sevindirdi. Bugun sabah yagan yagmurdan dolayi deniz biraz bulanık. Umarım birşeyler alabilirim.

6. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    spinn disiplininde bolca boş dönmeye kendini alıştır kardeşim.Spinn disiplini avcıya daha fazla adrenalin yaşaması için yapılır esasında... yoksa boğazda koca surf kamışlarla da at çek yapıyorlar:thumb: sapin ve fly oltacıların silahı gözlemdir. suyu gözle havayı gözle akıntıyı gözle yavru balıkları gözle avcı balıkları gözle... zamanla sana fikir vermeye başlayacaktır bu gözlemler. işte biz buna tecrübe diyoruz. sevgiler.:thumb:

7. Melih06

Melih06 Melih

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Bugün deniz çok camurluydu icine akan dereden dolayı. Kıyıda kefal yavruları sürü halinde dolaşıyordu. Belki levrek bunları kovalar diye düşündüm bayağı bir deneme yaptım ama sonuç alamadım. Yemli oltalarda sonuç vermedi. İnşallah bayramın 2.günü hava güzel olursa bir daha gidicem sabah ezanindan sonra. Önceki günlerde at çek ile ufak lagos balığı alan iki abi gördüm. Ve benim yaşlarimda birisi tiral denilen bir balık aldı at çek ile. Suda da sürekli zarganalar yuzuyorlar. Umarım bu balıklardan yakalama keyfini bende yaşarım.

8. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bulanık sularda ne renk sahte kullanacağını zamanla öğrenirsin.Zargana varsa merada ve etraf sessiz ise lüfer orda yoktur ama belli mesafelerde zargananın olduğu yerlerde kefal atlıyorsa suda tek tük şıpırtılar kopuyorsa orada lüfer geziyor demektir.Sabret ve sabah erken kalkmaya kendini alıştır.Bu gün değilse yarın yakalarsın:thumb:

9. Melih06

Melih06 Melih

Birkaç defa erken kalkıp gittim fakat hiçbir sonuç alamadım. Dediğiniz gibi o su üstünde balık oynaması gibi şeyleri gozlemlemeye çalışıyorum genelde fakat gittiğim yerde hiçbir aksiyon gormedim. Hafta sonu edirneye döneceğim her 15 tatilde ve yaz tatillerinde geliyorum Anamur'a. Bu son günlerimde Anamurun iskelesinde balık kovalamayı düşünüyorum. Bu bahsettiğim iskelede yem ile balık tutmaya çalışırken (o zamanlar sahte almamistim) bu su üstünde balık oynamaları,kaçışmaları özellikle güneş batımına 1 saat kala bolca gorüluyordu. Umarım gitmeden güzel bir deniz avı yapar sonrada edirnede tatlı su avına geçerim.