İstanbul levrek lüfer kofana toplu raporu

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında GencoGnc tarafından paylaşıldı.

1. GencoGnc

GencoGnc Genco

Selamlar

Bu yıl Ekim Kasım sezonu lüfer familyası avı anlamında benim için iyi başlamış iyi gidiyordu,30 santimin altına düşürmedim,genelde 35-40 cm arası iri lüferler denk getirdim. 7-8 tane de 40-46 cm arası kofana adayı lüfer çantamda yerini aldı (Aman nazar değmesin,göz değmesin) .Üstelik balık bu yıl iyi de beslenmiş hep yağlı tombullardı,benim şansıma mı artık bilmem.
    Aslında bilinçli yapılan tercihlerin etkisi çoktu. Ne yazık ki amatör çoğunluk çinekop peşinde koşturup avlaması yasak boyuttaki lüfer yavrularını avlarken,bol yavru avı veren meralardan uzak durdum. Sonuçtabazen eve boş,bazen de birkaç iri lüfer ve kofanayla döndüm.Tabi vicdani bir tercih meselesi,boş döndüğüm zamanlar bile kafam rahattı ( Sözlerim kimseye sitem değil,her yetişkinin kendi kararını ve sonuçlarını yaşayacağına inanırım)

Neyse efemdim,her av sonrası rapor açmak yerine toplu bir büyük rapor açayım demiştim,sonra bir de bu raporu levrekle taçlandırırım diye bekledim ve sonunda,bir sabah suyunda onu da başardım ;)
    Her birinin av detaylarını vermektense türe göre kısaca geçeyim;
    Lüfer ve kofanalar genellikle suüstü sahteler ve wtd aksiyonla,zaman zaman duruma göre gagalısahtelerle alınmıştır.Sert aksiyon,güçlü takımlar,balığa uygun sahteler özellikle seçilmiştir.

Herkesin soracağı levrek konusuna ayrı bir paragraf açayım da gelecek soruları biraz azaltayım
    Sarıyerde kuzenlerde kaldığım bir akşamın sabahı havanın lodosa dönmesinin de etkisiyle biraz güney cepheli gözüme kestirdiğim birkaç koy burun vardı.Sabaha karşı kimse uyanmadan sahile inip teknelere,tonozlara sahteleri taktırmamaya dikkat ederken levreği yapıştırdım. Birkaç kafa atışına rağmen kısa sürede(15-20 saniye) kıyılattım. Makinanın dişlerini öttürmesine,kamışın karbon bağlarını çıtırdatmasına rağmen kalama kullanmayı düşünmedim,kalamayla pek aram yok 
    4 kilo üstü olmadıkça kalama taraftarı değilim,zaten balığı iriliği ilk 4-5 saniyede kendini belli, ediyor,baktım hayvanı çeviremiyorum,kalamayı gevşetir yol veririm.
    3 hafta önce lüfer kofanaya niyetliyken hiç ummadığım bir anda denk gelen,yerinden kıpırdatamadığım azman levrek oltamda 5 saniye kalmış,sırtını açıkta gösterip sahteyi bırakmıştı.Kamışla bile çekerek kendime çevirememiştim.Hazırlıklı olmamamın cezası 
    Neyse daha ufak da olsa kısmet bu güneymiş.

Avlar Üsküdar,Bostancı,Pendik,C.bostan,Sarıyer,Tarabya civarlarında yapılmıştır.

Bu avlarda okuma kamışlar,shimano 4000 kafa makine,nippon naylon ve powerpro ip, japon megabass ve duo marka sahteler kullanılmıştır.

Ekli Dosyalar:

2. GencoGnc

GencoGnc Genco

Fotoların devamı:

Levreğin fotosu klasik yükleme formatına uymadığından kabul edilmiyor,tekrar deneyeceğim.

Ekli Dosyalar:

3. GencoGnc

GencoGnc Genco

Parça parça da olsa buyrun:

4. GencoGnc

GencoGnc Genco

Bu foto yükleme sistemi konuyu böldü ama idare edeceğiz artık:

5. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Tebrikler, nefis balıklar. Afiyetle :)

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler, gayet kaliteli avlar yapmışsın.
    Devamını daha güzel avlar süslesin. :)

7. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Günlerce, gecelerce olta sallayıp yorulup, uykusuz işe gidip çabalamanın sonucu işte böyle oluyor. Tabi ki suyu iyi süzmek, sahteyi iyi seçmek gibi kriterler de avcıyı başarıya götürüyor. Zaten bir çoğunu önceden bildiğim bu avlarını buradan da kutlamadan geçemeyeceğim Genco. Can-ı gönülden tebrik ederim.

Not: Son fotodaki kofanayı kıskanmadan edemedim... Tam bir kocabaş :)))

8. GencoGnc

GencoGnc Genco

Teşekkürler arkadaşlar,daha güzel avlar dilerim.

9. GencoGnc

GencoGnc Genco

Sağol Kaan,darısı başına. Haklısın levrek dışında bildiğin güzel avlardı ama güzel bir rapor levrek olmadan olmazdı.Biraz zorladı koşturdu ama değdi sonunda.Bu ara güneyden dalga alan her yerin levrek yapma ihtimali yüksek,denemende fayda var.
    Bir de herkes levrek ister sen kofanayı kıskandın :)
    Bu levrek 3 kilo civarı ama bahsettiğin yarı ağırlığındaki kofana daha çok zorladı,av zevki açısından haklısın.

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Seçici, bilinçli avlarını tebrik ederim Genco. Talan mantığının hakim olduğu bir atmosferde boş dönmeyi de göze alarak bu uğurda yolsa yol, masrafsa masraf hiç endişe etmeden gönlünce kaliteli avlar peşinde harcadığın emeklerine sağlık. İnşallah çok daha güzelleriyle nice gönülalan avlar da yaparsın kardeşim.:)

11. GencoGnc

GencoGnc Genco

Sağolun hocam.Dediğim gibi boş da dönsem kafam rahat,sonuçta amatörüz,yani bu işi et için para için değil zevk ve huzur için yapıyoruz. Torbama bebeleri doldurup nesil kurutmaya hizmet edersem nasıl huzurlu oluruz. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

12. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Kullanılan sahtelerde paylasilmasi mumkunse. ..

13. maynax

maynax Musa

Favori Kamış:
    Çin Malları :)
    Favori Makine:
    Çin Malları :)
    Kullandığınız sahteleri bende çok merak ettim güzel avlar olmuş tebrikler...

14. GencoGnc

GencoGnc Genco

Japonyada satın aldığım Megabass vision 110,Megabass giant dog,Megabass oneten,Duo realis.

15. horcan78

horcan78 horcan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider,Okuma V System
    Favori Makine:
    Penn Affinity,Okuma Blue Hawk,
    En İyi Avı:
    LÜFER
    Harika avlar,
    Tebrikler güzel bir yazı ve resimler.

16. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Tebrikler,benimde kofanalarda gözüm kaldı:)

17. GencoGnc

GencoGnc Genco

teşekkür ederim,darısı başınıza

Hocam İstanbulda 3 kiloluk levrek daha ilginç bence :) nedense pek dikkat çekmedi arkadaş :)

18. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Ustanin lafi uzerine sadece +1 diyorum.
    Ornek alinmasi gereken dusunce ve av tarzi bu rapor gibi olmali. Forumdaki son donem ozellikle parmak kadar cinekop kovalayarak tavan yapan bohcaci zihniyetin alayina selam olsun bu rapor.

19. cihan atçı

cihan atçı CİHAN

Favori Makine:
    shimano daiwa
    maşşallah daim olsun avın..

20. DuDiaY

DuDiaY Demir

Tebrik ederim olağanüstü avlar, özellikle Istanbul içîn..Duo realis ve megabasslarda favori renginiz nedir?
    Syg&***