6kg..

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında lider48 tarafından paylaşıldı.

1. lider48

lider48 ömer

2. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    İğrenç
    Zıpkın avına HAYIR
    Sizi evinizde bassinlar inşallah.

3. lider48

lider48 ömer

konuyu paylaştığım yer balıkavı.net sayfasının zıpkınla balık avı bölümü.

4. Riggs

Riggs metin

Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    Tebrikler. Çok iyi bir av olmuş.güzel bir ekip çalışması. Rastgele

5. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Ömer o derinlikten o hızla yüzeye çıkılırmı arkadaşım allah korusun bi sakatlık çıksa :(

6. doguguclu

doguguclu

Favori Kamış:
    balık düdüğü
    En İyi Avı:
    hafızam tuttuğum balıkların ki kadardır
    Ne biçim yorumlar bunlar ?

Sizi evinizde bassınlar felan.

Balığın ağzına sivri bir kanca geçirip kıvrandıra kıvrandıra sudan çıkarıp,suyun dışında boğarak öldürmek daha mı insaflıca?

7. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    İzlerken nefesimi tutmayı denedim. Adamlar bana 10kat fark atıyor :))) Nasıl bir ciğer var sizde :))

Önce o derinliğe dalıp, o kadar kalabilmeyi ayakta alkışlıyorum :)
    balık için ise Allah daha iyilerini nasip eylesin diyorum

8. lider48

lider48 ömer

teşekkürler arkadaşlar. yıllardır dalma sonucu bizlere normal gelen dalışlar.herkese daha iyileri rastgelsin.

9. Angelus

Angelus Yıldıray Yıldırım

işte bu yüzden zıpkın avına karşıyım. delikleri, mağaraları, oyukları tek tek arayıp, fenerle hayvanı sersemletip sonra da kaçmasına fırsat vermeden avlamak hiç adilane gelmiyor bana. mücadele şansı tanımıyorsunuz hayvana. es kaza zıpkını yedikten sonra bir şekilde kaçıp kurtulsa da yaşamına devam edemiyor. oltaya laf etmişsiniz ama bizde öyle değil. hedef balığımız olur. ona göre ekipman hazırlayıp av yaparız. rastgele avlanmayız. velev ki küçük balık veya istemediğimiz bir tür geldiğinde tekrar suya salarak yaşamına devam etmesini sağlama ihtimalimiz %90 dır. icabında balık galip gelir kancayı açar, ipi kopartır veya yemi alır gider. sizdeki gibi değildir. bu yüzden sevmedim zıpkın avını ve ne yazık ki asla sevmeyeceğim, onaylamayacağım.

10. lider48

lider48 ömer

birbirimizin yaptığı avı kötülemek kendi yaptığımızı övmek bize asla doğruyu göstermeyecektir. ne tür av yaparsan yap bilinçli davranmazsan doğaya zararın olacaktır. zıpkın avının bilinçli yapılmaması nasıl balıklara zararı olacaksa olta ağ vs yapılan avda o kadar zararlıdır. dipte ağlara takılı kalmış, ağzından olta iğnesi çıkardığımız onca balık gördüğümüz oluyor hiç bir zaman oltacıları doğa düşmanı olarak görmüyorum. empati yapınca hoşgörü kendiliğinden geliyor. blinçli avcılığı desteklemek gerekli ki herkese örnek olunabilinsin. herkese rastgelsin.

11. emre2626

emre2626 emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe adriatic 3,90
    Favori Makine:
    Blue Fish Eagle
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1.5 kg
    Bende asla sevmem zıpkın avını sinsice yaklaşıp balığı öldürmek köşe bucak yuvasından almak balığı çok zalimce bence

12. cipura

cipura

Favori Kamış:
    Gerekli donanim mevcut...
    En İyi Avı:
    Kaya baligi 12 kilo...
    Tebrikler güzel bir dalış olmuş. Avda yasal olmayan hiç birşey yok. Taş altı veya gezen sürü balığını avlamak dalicinin vicdanına kalmış bir şeydir.

Zıpkın avı federasyonca desteklenen ve milli takımı olan sportif bir faaliyettir. Ayrıca avlanacak balığı görerek seçerek avladiginiz için en sağlıklı avlanma yöntemidir. Kanca fena takılmış zokayi derin yutmuş, çıkarıp saldim ama yaşarmı bilmiyorum gibi söylemler zıpkın avında olmaz. İstemediğiniz veya küçük balığı yanlışlıkla tutmazsınız.

Ayrıca son bir bilgilendirme yapmak için yazdım bu mesajı. 1 eylülden itibaren 31 agustos 2020 ye kadar ister olta ister zıpkın orfoz ve lahoz avlanması satılması bulundurulması yasak. Umarım uyulur. Herkese rastgele.

13. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Merhabalar;

Uzun zamandır foruma giremiyordum. Doğru dürüst balığa gidemeyişimin yanında geçen süre zarfında zıpkın avına ağırlık vermem de bunda etkili oldu. Bu konuyu tesadüfen görünce, hatta zıpkın avına tamamen karşı olan görüşleri okuyunca naçizane fikirlerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle her av türü asıl yasal, bilinçli ve sürdürülebilir yapılmadığı zaman kesinlikle yanlıştır. Yemli, at-çek, zıpkın vb. tarz ne olursa olsun; limitlere, yasaklara, uyulmalı; kişi mümkünse kendisinde oturan av disiplini ile yasal limitlerin de üzerinde oluşturduğu vicdani sirkülere uygun hareket edilmelidir. Bu bilinç ve farkındalıkla bir üst seviyeye çıkabiliriz ve bizden sonraki nesiller de av yapabiliyor olabilir. Bakış açım bu şekildedir.

Ekipmanları tamamlayıp temel kuralları öğrendikten sonra ilk defa avcı olarak suya girdiğimde resmen şok yaşadım. Öyle yazın maske-şnorkel-paletle suya girip, su altını seyredip dalıp çıkmaya benzemiyor. Özellikle ciddi fiziksel gayret ve kondisyon gerektirdiğini anladım. Onca dalıştan sonra doğru düzgün balık görebilmeye başladım. Bir sen sonunda 15-16 m. derinlikleri görebildim. Süreç; kademe kademe balığa yaklaşabilme, atış menziline girebilme, ıskalardan sonra en nihayetinde vurabilme aşamalarından oluşuyor. Dışarıdan bakıldığında "ne güzel, suya tüfekle gir, vur, çık" gibi görünse de ilgisi yok. Her alanda olduğu gibi gerekli emniyet kurallarını sindirmek ve disiplin haline getirmek gerekiyor. 10 m. ye inip, agaşona yatıp balık beklemek, 60 sn dip süresi yapmak kolay iş değil. Bu nedenle bu av da diğer bütün avlar gibi takdir ve teşekkürü hak ediyor.
    Su altında kamuflaj teknikleri kullanıyor, balığın ilgisi çekilip yaklaştırılmaya çalışılıyor. Su üstünde de sahte yemler, florokarbon misinalar kullanıyor. İşin temelinde zaten avı kandırmak var. 25-30 m.lere inip sinarit vurmak nasıl zor bir işse, tekneden jig ile aynı balığı yakalayabilmek de bambaşka bir uzmanlık. Zıpkıncı alamayacağı balığa atış yapmaz. Vurduğu balığı yaralı durmaması ve bir tehlike yaratmaması için hemen söndürür. Oltacı da hedef balığına göre takımla avlanır ve bence avını –eğer alıkoyacaksa- sudan çıkar çıkmaz öldürmeli, boğularak yavaş yavaş ölmesini beklememelidir. Nasıl su üstü avında limit altı balığı zarar vermeden tekrar suya bırakıyorsak, su altında da el kadar lidakilere, bir karış ispendeklere atış yapmıyoruz. Tabi ki iki türlü de vicdansızca avcılık yapıp sürünün geleceği tehdit edenler var. Bu durum geneli kapsayamayacağı gibi bunun karşısında da beraber durmalıyız. Tırıvırıcılara kızıp bütün su üstü avcılarını kötüleyemeyiz. Yasak yerde, gece, tüplü vb. dalıp yasak türleri ya da limit alt ya da üstü avlayan zıpkıncılara kızıp hepsini bir kefeye koyamayız. Gündüz taş altına fener yardımıyla bakıp zıpkın avı yapmak, yani taş altı avcılığı, su altı avcılığı sirkülerine göre yasaldır. Eğer kişi bunu vicdanen doğru bulmuyorsa, yapmaz. Ama kuralınca yapana da tepki gösteremeyiz. Bu platformda nasıl olta avcılığı açısından bilinçli bir kitle varsa, başka platformlar da zıpkın avcıları için farklı değil ve herkes çok değerli.

O yüzden yasağın, yanlışın karşısında birlikte duralım. Herkes birbirine hoşgörülü, anlayışlı ve saygılı yaklaşırsa birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkmış olur. Hem su üstü hem de acemi bir su altı avcısı olarak kimsenin diğer taraftakini hor görmemesini temenni ederim.

Herkese rastgele.
    Saygılar.

14. lider48

lider48 ömer

sonuna kadar katılıyorum. teşekkürler..