İzmit Körfezi Kıyı Raporları..

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında cemates tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Malum depremde su altında kalan yapılar, bu dip balıkları için harika bir üreme ortamı oluşturdu. Bu yüzden o tür balıkları bilhassa körfezin gölcük tarafında çok daha yoğun olmak üzere, hemen her tarafta bulabilirsiniz.

Ama yeminizi iyi seçmeniz lazım. Karanlıkta parlayan, biyolüminesans özelliği olan yemlerin daha iyi netice verdiği söylenebilir.

2. mexelina

mexelina emre

Favori Kamış:
    shimano catana 10-30
    Favori Makine:
    okuma trio s
    En İyi Avı:
    lüfer,mırmır,kefal,eşkina,izmarit,istavrit ...
    Ali bey hoşgeldiniz ben de ilk defa arkadaşlarla göle sazan avına gittim denizli göletinde hangi balıklar var? tatlı su levreği ve turnada var mı? sazan için en iyi olta takımı sizce hangisidir ben 4 numara sazan iğnesi kullandım sizce büyük mü daha mı küçüğünü kullanmalıyım yem olarak mısır mı kullanmalıyım hamur mu yoksa boilies tarzı yemlerden mi kullanmalıyız? Arkadaşlarım el oltası kullandı 5 numara iğne ile az çok balık yakaladilar. Tabii balık vurunca hemen tasmalıyorlardı ben ise kamış yardımıyla daha uzaklara atmama rağmen verim alamadım stoperli 9 gr. şamandıralı takıma döndüm ona da birkaç tane ufak balık geldi geri saldım bir takım teknik bilgi verirseniz sevinirim.

3. akinci_41

akinci_41 mert

S.a merhaba bende kocaelide levrek avi nerde yapabilirim tecrubeli arkadaslardan yardim bekliyorum. Bu levrek baligina sardim iyice videolari izliyorum. Buradanda levrek konularini takip ettim sanirim karadeniz sahilde levrek yapan yer bulmak lazim sizler ne onerirsiniz birde sahte yerine aksam yemli atmak daha mi iyi olur

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Körfezde levrekten bol bir şey yok desem, elbette oha filan olur. Eminim istavrit daha çoktur. Velakin, genede levrek baya bol, hemde son derece bol. Denebilir ki, istavrit, mezgit gibi balıklardan sonra en bol olan şey levrek.

Fakat bu, o levrekleri hemen gidip öylece yakalayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Genellikle bilinen yöntemlerden biraz daha farklı teknikler gerekiyor. Körfez, kapalı bir deniz olduğu gibi, dalga, akıntı vs. koşulları çok farklı. Bu da levreğin beslenme davranışlarını etkiliyor.

Tavisyem, bırakma gibi usulleri denemenizdir. Spin kamış alayım, atayım çekeyim derseniz, netice almanız çok zor olacaktır. Tipik levrek avı usullleriyle su üstü düşünmeyin pek fazla. Dibe yakın arayın levreği. Ve de balık gibi şeylerden ziyade, teke, kurt, yengeç gibi şeyler garip şekilde daha iyi netice verebilir.

Bunun dışında, bilhassa gümüş sürülerinin gezdiği, kefallerin suyu şapırtattığı hemen her yerde levrek bulmanız mümkün.

5. akinci_41

akinci_41 mert

serdar bey dediğiniz gibi körfezde levreği yakalamak için saydıklarınızı denemek lazım.

tanıdık arkadaşlardan duydum karadeniz sahilde sahte yemle yakalamışlar ama birkaç ay önceymiş. bu balığın zamanı olduğunu söylüyorlar eylül ekimi bekleyin diyorlar.forumlarda okuyorum zaman farketmez her zaman levrek çıkar diyende var.

ben aslında kandıra kefken tarafına birkaç günlüğüne tatile gidicem ve bu levreği oralarda nasıl yakalarım onu araştırıyorum yer mera pek bilmiyorum sizin karadenizde levrek avı için düşünceleriniz nedir ne tavsiye edersiniz.

6. mexelina

mexelina emre

Favori Kamış:
    shimano catana 10-30
    Favori Makine:
    okuma trio s
    En İyi Avı:
    bu baligin adini bilen var mi ?

Dun yemli takimla avlanirken daha once karsilasmadigim mirmir gibi cizgileri olan, orta buyuklukte izmarite benzer ama agzi genis bu balik geldi.geri saldim .baligin adini bilen var mi acaba ?

Ekli Dosyalar:

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yazılı hani. Kimi çırçır, kimi köstekbüken filan der. Ama hakiki adı yazılı hanidir.

Yazın körfezde çok bol olur. Bu balık eksilince ortadan diğer balıklar çoğalır genelde.

8. mexelina

mexelina emre

Favori Kamış:
    shimano catana 10-30
    Favori Makine:
    okuma trio s
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim serdar abi.
    literatürüme bir balık adı daha girdi...

size bir sorum daha olacak samandirali eskina takiminin aynisini karagoz icinde kullanabilir miyiz ?gerci korfezde karagoz var mi yok mu mevsimi nedir bilmiyorum ama denemek istiyorum...

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Eşkina takımına karagöz gelmez diyemem ama, karagöz için pek vermli bir takım olmaz. Bilhassa şamandırası nedeniyle. Karagöz akıntılı yeri sever, şamandıra akıntıda durmaz. KAragöz en iyi yeldirme gibi tek iğneli takımlarla avlanır. Diğer yandan, tipik köstekli eşkina takımı, az akıntılı yerde makul olur, fakat şamandıra işi bozar.

Şamandıranın bir diğer dezavantajı, tasma atmayı zorlaştırıp, karagözün kurtulmasına yol açabilmesidir. Bu durumda karagöz ortalığı dağıtır, vaveylaya verir, orası saatlerce balık filan yapmaz olur.

10. Ali81

Ali81 ali

emre kardeşim öncelikle merhaba... sazan avcılığında dikkat edilmesi gereken hususlar zaman ve yemlerdir bir çok balıkta olduğu gibi.. sazan ülkemizde haziran 15 de başlar mayıs sonundan temmuz sonuna kadar sazan kıyılarda gezer taki o ağustos ayı ve sonrasının buhranlı sıcaklarına kadar su ısısı yükseldiğinde sazan orta sulara kaçar sazan kenarlarda olduğu zaman stoperli takımlarla kıyıdan av verir ben sadece taze mısır kullanırım hem yemolarak hem yemleme yeme olarak sadece mısır çünki taze mısır sert olduğu için küçük balıklar bu yeme pek atlamaz ve genelde vuruşlar 300 gr üstü sazanlardır su ısısı yükseldiğinde balık orta sulara gittiğinde dip takımları başlar hatta biz bir bot yardımıyla olta uclarını kıyıdan elli atmış metre uzaklığa çekiyorduk olta uclarını çektiğimiz yeri pet şişeden yaptığımız şamandırlarla işaretliyor ve yemliyoruz yani biraz zahmetli ama sonuçları gittiğiniz yere göre akılalmaz hele gelebilir

11. Ali81

Ali81 ali

hani balığı bu

12. Ali81

Ali81 ali

dün gece 60 evler derince sahilinde çapareyle çok şahane istavrit aldım dahada önemlisi olta elimde olduğu için yanlarına gidemedim ama istavrite yemli şamandıralı takım kullanan arkadaşlardan biri bir buçuk yada iki kilo vardı ama ya eşkinaydı yada minekoptu yakaladılar süperdi inanamadım balık çok güzeldi

13. Ali81

Ali81 ali

file:///C:/Users/ACER/Desktop/IMG_0285.JPG

14. mexelina

mexelina emre

Favori Kamış:
    shimano catana 10-30
    Favori Makine:
    okuma trio s
    En İyi Avı:
    Tesekkur ederim.2 defa gittim arkadaslarla sazana.ama gorunen oki daha cok denize gidecegim gibi gorunuyor...

15. mexelina

mexelina emre

Favori Kamış:
    shimano catana 10-30
    Favori Makine:
    okuma trio s
    En İyi Avı:
    Ben kiyidan avlanan birisi olarak
    Yeldirmeyi zannimca daha cok iskele yada limandan denemem gerekiyor o zaman.kiyidan denersem takilir mi acaba ?

Igne fudo nun circle 6 numara
    Yada wmc 4 numara uzun pala hangisini tavsiye edersiniz ? Bu ignelerin ikiside yapi olarak ince.ama eksinaya daha kalin igneler kullaniyorum.igne tipi ince olursa takilma kolay oluyor.ama karagoze gider mi sizce?

16. akinci_41

akinci_41 mert

Merhaba aksam ustu peki istavrit cikiyor mu yoksa gece mi daha iyi cikiyor birde gece capari ne renk kullaniyosunuz. Bende hereke tarafi sahile gitmeyi dusunuyodum orasi nasil bilginiz var mi

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Elbette çember iğne...

Fakat kıyıdan deneyeceksen, zoka çok çok daha iyi netice verebilir. Kurşun falan yok, direk zoka. Ufak bir şey tabi, nohut kadar filan mesela. Hele çifte midye ile çok iyi netice alabilmen mümkün.

18. mexelina

mexelina emre

Favori Kamış:
    shimano catana 10-30
    Favori Makine:
    okuma trio s
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim serdar bey mutlaka deneyecegim...

gecenler yanlis hatirlamiyorsam kopekbaligina olta atacakdiniz.
    rasgeldi mi acaba? Merak ediyorum...
    sizin istavrite atmadiginizi biliyorum.vedat beyle mercanlar yakaladiginz raporu gormustum ama acaba korfezde neye olta atiyorsunuz...

Izmir urla dan , Aydin dan ,hatay dortyoldan arkadaslarim var.konusuyoruz da balik olarak enfakir yer galiba bizim izmit korfezi diye dusunuyorum...

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Geçen Tuzla'da bir şaşkın köpekbalığı milleti kovalamış. Haberlere çıktı taaa..

Soru şudur, bu koca köpekbalığı, burada ne yiyip, ne içiyor?

Kısaca, bu köpekbalığını besleyecek bir ekosistem varsa, ki demekki var, burada 4-5 kg ve üstü balık bolca olması lazım.

Ve bizzat biliyoruz ki, onlar gerçekten var. Önemli olan, uyuz çaparileri filan atarak, onların peşinde gidecek cesarete sahip olabilmek.

Forumdaki falan raporları inceleyin. Öyle her gün gidip 4 kg'luk levrek alıp gelen kimseyi göremezsiniz kolay kolay. O tür balıkların avındaki espri, tavalık balığım olsun, garanti, dememektir. Arada denk, gelir, denk geldiği gün, verdiği zevk, denk gelmediği günlerin yorgunluk, keder vs. herşeyini silip atar.

Bugün körfezde, kalamar, sinarit, mercan, çupra, torik, kofana, camgöz (dip köpekbalığı), köpekbalığı, levrek, minekop, sarıağız, karagöz, eşkina vs. hepsi var. Nadirde olsa, orkinos nesli, kılıç, kalkan vs. de mümkün.

20. mexelina

mexelina emre

Favori Kamış:
    shimano catana 10-30
    Favori Makine:
    okuma trio s
    En İyi Avı:
    Bircok tur balik olabilir ama saydigim yerlere nispeten korfezde az .bu baliklar burada bulunsada izmirde Aydinda oltayi attin mi hemen yeme vurus olur.tik tik tik cupralari kiyidan bile cekersiniz.ayni takima karagoz ve mirmirda geliyor.korfezde aynu takimi deniyorum belki 10 denemede sonuc 0 !burada ben cupra alana ne forumda ne baska yerde rastlamadim.

Ben yemli buyuk balik oltasi hazirlayip denemelerde bulundum .eskina ve mirmir aldim sadece...cok defa bos donuyorum...size uyuz gelsede evde balik yapacagimiz gun oncesi capariyle istavritede cikiyorum.mesela az once geldim 2 kg kadar istvrit aldim.

Siz kiyidan avlaniyor musunuz ? Yoksa aciliyor musunuz?
    Birde varsa korfezde istavrit disinda avlariniz raporu yayinlayin da bizde aşka şevke gelelim...