izmarit - Maena smaris

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

İZMARİT

Familyası : Maenidae
    Bilinen adı : Maena smaris (Smaris alceda)
    Boy, uzunluk : 15-25 cm
    Ağırlık, kilo : 75-80 gr
    Ek bilgiler : erkek 4 yaş, dişi 3 yaş
    Yumurtlama Dönemi: nisan, mayıs, haziran, temmuz

Vücut yanlamasına yassı ve genişçedir, iki sırt yüzgeci birleşmiştir. Vücudun her iki yanında kare şeklinde siyah leke mevcuttur. Renk sırtta dalgalı kahverengi yanlarda ve karında beyazdır. Üreme devresinde yanlarında şerit halinde lacivert ve mavi lekeler belirir. 10-12 yıl yaşarlar.

kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.

Son düzenleme: 6 Temmuz 2008
  2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşlar,
    Bu resimdeki gibi izmarit gören var mı aranızda?
    Yok,değil mi?
    Kafasını saymazsak gerisi istrongilosa benziyor.Kupes(Kupa) da deseniz uyar gibi.

İşte benim izmaritler

3. pegasus

pegasus

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    sazan, 2 kg
    melina

Dikili de mavi benekli izmarit çıkıyor.
    Ve buna melina adını veriyorlar.
    Dikilinin yöresel balıklarından olduğunu söylüyor balıkçılar.
    Ben sabahları tekne ile balık satan balıkçıdan aldım ve açıkçası her boyu lezzetli.

Son düzenleme: 19 Temmuz 2006
  4. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    arkadaslar barışın soyledigi balıklardan bende çeşme ıldırda senelerdir bol bol yakalıyordum son 2 sezona kadar resimdeki soldaki renkli olanlar melina ve oldukca iri normal izmarite gore 200 300 gr hatta daha irileri bile olabiliyor

Son düzenleme: 19 Temmuz 2006
  5. Rey de pascador

Rey de pascador Yüksel Ömer Aksoy

Favori Kamış:
    olta-zıpkın
    İSPARİ İSPAROZ (Diplodus annıüaris)

Bütün denizlerimizin sıcak ve ılık sahil bölgelerinde yaşayan bir karagöz türüdür. 16-20 santimetreye büyüyebilir. Deniz kurtlan, karides, yosunlar ve balık yavrulanyla beslenir. Göçer balıklardandır. İlkbahardan yaz sonuna kadar üremelerini sürdürür. Eti beyaz, yağlı ve lezzetlidir.

İSTRONGİLOS (Spicara smaris)

Bütün denizlerimizde ve denizlerin nehirle karışan acı su bölgelerinde yaşar. İzmaritle aynı ailedendir. Erkekleri 13-16, dişileri 15-20 santimetre boy ve 50-100 gram ağırlıkda olur. Suların ısısına göre açık denizle kıyılar arasında gidip, gelirler. Nisan-mayıs, bazen de temmuza kadar üreyip 40-60,000 yumurta döker. Planktonlar, küçük hayvanlar ve deniz bitkileriyle beslenir. Eti lezzetlidir, bol bulunduğu için ekonomik değeri vardır.

İZMARİT (Maena smans)

Denizlerimizin yerli balıklarındandır. Küçüklerine kancur, büyüklerine kanal izmariti denir. Boyu ortalama 15 santimetre, dişileri daha küçük olur. Hareketli ve kurnazdır. Yaz aylarıda sahillere kadar sokulur. Üst, ön dikenleri tehlikelidir. Batar ve yara yapar. 10-12 yıl yaşayabilir. Erkekleri 3, dişileri 2 yaşırıda olgunlaşıp, 60-70,000 yumurta verir. Balık yumurtaları, yavruları ve yosunlarla beslenir. Eti beyaz ve lezzetlidir. Bol tüketilir.

6. Üstadım bende böyle bir izmaritle daha tanışmadım, dediğiniz üzere bencede kupa olsa gerek..Saygılarımla,

7. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

8. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Arkadaşlar çok ecemi olmama nazaran mezgitten sonraki ihtisasımı izmaritle yapıyorum. Sizlerle paylaşmak istedim.

Avlanma yemi: Midye (akşamdan ayıklanmış ve tuzlanmış)
    Takımı : Hırsız adıyla tanınan resimdeki takım (benim kullanıp iyi sonuç aldığım. Mahir reis neden bu takım 3 lü takım değil diye kızabilir:))

Birçok arkadaşımızın yaptığı gibi oltayı attıktan sonra kesinlikle herhangi bir yere bırakmamak gerekiyor. Aksi halde balıkları beslemiş oluruz. İzmaritin dudakları çok güçlü değil o yüzden balık vurduğu zaman çok zafla asılmadan çekmeliyiz.
    Umarım bu bilgiler bazı arkadaşlarımıza yardımcı olur.
    Sevgiyle kalın rasgele.

Son düzenleme: 8 Ağustos 2006
  9. PaO

PaO

Favori Kamış:
    Zıpkın Olta
    En İyi Avı:
    3 gr. Kaya Balığı
    ....izmarit denzilerimizin en saf balıklarındandır, hiç yem ayırt etmez, eğer bir bölge biliyorsanız. İzmarit varsa orada kesin yakalarsınız, ne yem kullanırsanız ne takım olursa olsun gelir. Ben pek sevmem tutmasını çok kolay çünkü, ama tadı iyidir.

10. suates

suates suat ateş

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    fangri
    bencede mahir abi haklı bu kupes

11. solucan_deligi

solucan_deligi

hocam Antalyada sarı sırtlı olanlara izmarit sırtı koyu renkli olan alt soldakine mayıs baklası deniyor...bilginize

12. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    ege tarafında milas çevresinde bu balıga kupes diyorlar resımdekıne

13. burakbey79

burakbey79

Favori Kamış:
    Zıpkın, oltada yeniyim
    En İyi Avı:
    1 kğ lık kaya balığı
    söylediğin balıkları bende KIBRISTA balıkçılardan izmarit diye alırdım. İki tane cins vardı resimdeki gibi. kızartması baya lezzetli olurdu.

14. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Paylaşım için teeşkkürler

15. cakirta

cakirta Selman Çakır

Herkese merhabalar...
    Benim Yalova'da tuttuğum izmaritler 3 metre derinlikteki suya kadar su kenelerini yemeye gelirlerdi. Ava giden avlanır prensibine uygun olarak keneler de onlara parazit olur tabi. Ben de zaten üstündeki kenelerden anlamıştım kene ile beslendiğini. Bildiğim kadarıyla da kurttur efendime söyleyeyim karidestir, midyedir ne bulsa yer bunlar. Peki benim soracağım şu bu kadar geniş bi beslenme seçeneği olan bir balıkta tavuk veya karada yaşayan iğneden çıkarılması zor sert kabuklu böcekler iş yapar mı? Hem balığın yemi çalması zorlaşır diye düşünüyorum ben?

Son düzenleme: 6 Temmuz 2008
  16. Suatreis

Suatreis

Tavuk eti, kullanılan bir yemdir ancak verimli olmadığını söyleyebilirim. Tavuk etini daha ziyade mezgit avında kullanabilirsiniz. Karadaki böceklere gelince, açıkçası kakalak ile yakaladığım bir izmariti yemekten haz alacağımı zannetmiyorum :D

17. ozan

ozan Ozan

izmarit barbun ve mercan için antalyada en çok kullanılan yem tavuk göğsüdür. ve izmaritin en çok yediği yemlerden birisidir. teke kalamar sübye tavuk göğsü arasında ben tavuk göğsünü seçerim.

18. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Sonuna kadar katılıyorum...

19. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    bu balığın avında mümkün olan en küçük iğneyi kullanın. 8-9 numara sinek iğne çok avcıdır. yem olarak bölgesel değişiklikler olabilir. ben izmariti silivride parça karides ile tutuyorum. karidesin kafasını kopartıp diş macunu gibi kuyruktan sıkıp tırnağımla bölüyorum, bıçakla falan kesmeye gerek yok. karidesin kabuğu da olmadan iğneye sağlamca geçiriyorum, izmaritler bu yeme kesinlikle dayanamıyorlar. yanyana avlandığımız teknelerin iki üç katı izmarit tutuyorum.

ayrıca bu balık oltaya ilk tıkladığında oltanızı 20-30 cm kadar yavaşça yukarı doğru süzerseniz izmarit kıskanıp, yem kaçıyor diye hışımla atlar ve kolay kolay ne yem çaldırırsınız ne de balığı kaçırırsınız.

20. mothocya

mothocya ahmet

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    martı, 3-4 kg
    izmarit-kene

Merhaba yazışmalardan anladığım kadarıyla izmaritin keneyi yediği gibi bir durum sözkonusu. Ancak durum bundan ibaret değil kene dediğimiz organizma yavru (larva) haldeyken veya olgun safhadayken balığın ağız boşluğuna veya vücut yüzeyine yerleşebilmekte orda gelişebilmektedir. Yakaladığımızda sanki balık bu keneyi yiyormuş gibi algılamamıza sebep olurdu. Küçükken bende Beşiktaş’tan çokça izmarit tutardım, ağzından bu kenelerden çıkardı, sonra çıkartıp iğneye takardım ancak balık vurmazdı, ama av yerlerine göre değişebilir belki balığın açlık durumuna göre balık avlanabilir.