Kamış ve Makine Tavsiyesi Hakkında

Konu, 'Takım Çantası' kısmında nigus tarafından paylaşıldı.

1. nigus

nigus Mert

Favori Kamış:
    Okuma Salina Sea Spin 285 cm 15-45 gr
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV 30 B
    En İyi Avı:
    Lüfer 1 kg
    Merhaba arkadaşlar, abiler.. Kıyıdan at-çek yaparak levrek,mırmır vs.. yakalamak için kamış ve makine tavsiyeniz ne olur?

Shimano Scimitar AX Spinning 300H 3 mt, 15-60 gr atarlı kamış almayı düşünüyorum. Doğru bir seçimmidir. Bütçem kısıtlı. Ve bu kamışa göre 100 tl civarında makine ne alabilirim :confused:

Not: Antalyada yaşıyorum. Genelde lara kumsalına gidiyorum.

2. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
  3. nigus

nigus Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV 30 B
    En İyi Avı:
    Lüfer 1 kg
    Cem bey tavsiyeniz için teşekkür ederim :) Verdiğiniz linkleri inceledim.
    Son araştırlamarım sonucu;
    1-) Shimano Yasei Red Sea Bass 2.70 10-50gr
    2-)Okuma V System Spin Kamış 270Cm 10-40Gr
    3-)Okuma Salina Seaspin Olta Kamışı 15-45G 285Cm
    Bunların arasında kaldım. Sizce hangisini almalıyım. Acemliğimi atıcağım çabuk kırılmayacak sağlam güvenebileceğim hangisidir.

Makine olarak verdiğiniz linki inceledim. Yorumlarda bir kaç kişi gıcırtıdan bahsetmiş.

4. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    Shimano Yasei Red Sea Bass ye başlayim hiç kullanmadım :) V system 270 10 40 olanını kullanıyorum biraz yumuşak kalıyor ama kimiside yumuşak kamışları seviyor.Su üstü sahtelerine aksiyonu sert kamışlar daha rahat veriyor.Salinada v system e göre sert kamış.Yüzüklerinden bahsedecek olursak da okumadaki iki üründe,fuji yüzükler ver örgü iple kullanılabilir.Seçim sizin,benim kadar sakar biriyseniz özellikle cengiz balıkçılıgın ürünlerini tercih etmeniz, isabet olur.Parça sorunu yaşamazsınız.Bide v systemin Bazuka çantası var taşıması bununla daha kolay ve güvenli oluyor.

Ryobi ecusima 4000 uzun zamandır kullanıyorum.Ses çıkartması dogrudur hemen hemen hepsinde bu sorun var.Av dönüşünde misina klavuz rulmanın oldugu yere tatlı suyla yıkamak ve sık sık yaglamak lazım.Eger bunları yapamıyorsanız alır almaz rulmanı porselen rulman veya rulman görünümlü teflonla değiştirirseniz sorun çıkarmaz.Bendekide yüke bindiğinde ses yapıyor ama misina klavuz dönüyor,dönmesinde sıkıntı yok.
    Bu ürünü özellikle her soran arkadaşlara tavsiye ediyorum.Misina sarımı olsun Kalama ayarı olsun çok iyi makina.Tam fiyat performans ürünü diyebiliriz :)

5. feyizu

feyizu Feyiz

Favori Kamış:
    Lineaeffe Turnafresh 3.90 surf/Okuma Avenger AV65a
    En İyi Avı:
    Torik 8.5 kg
    Sevgili dostlar merhabalar;
    Benim emektar Lineaeffe artık ömrünü doldurdu gibi, yerine bir surf kamış almak istiyorum, forumları okudukça kafam karıştı bu yüzden direkt kullanıcı tavsiyesi alayım dedim. Çok pahalı olmayan( 200 TL max.) 4.20 m. ama en önemlisi de kapalı boyu 120 cm. yi geçmeyen (arabanın bagajında bir kaç kez uç kırıldı, en son katlanır halka da bagajdaki karmaşanın kurbanı oldu kırıldı) bir kamış önermenizi rica edebilir miyim.
    İlgilenip yanıt yazacak dostlara peşinen teşekkürlerimi sunuyorum.
    Sevgiler

6. nigus

nigus Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV 30 B
    En İyi Avı:
    Lüfer 1 kg
    Yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim. Sitedeki konuları inceledim ve yasei de karar kıldım. Makine olarakta Ryobi ecusima 4000 ve Okuma avenger arasında kaldım. Ryobideki ses sorunu olmasa tereddüt etmeden alıcam. Acabalarda kalıyorum. Sorun sadece ses ile kalsa tamam. İlerde farklı sorunlar çıkar diye korkuyorum. İkisininde bütün yorumlarına baktım. Makineden pek anladığım söylenemez. Bu işte yeniyim. Sökmesine sökerim ama bidaha bir araya getirebilirmiyim :) O yüzden beni uğraştırmayacak makine almak istiyorum.

7. Furkankaplan

Furkankaplan Furkan Kaplan

Dediğiniz gibi aynı ekipmanları kullanıyorum ama kamı 240 10-40 atarlı. Çok güzel bi ikili

Kamışlardan uzunları tercih etmişsiniz ama 240 cm bence ideal. Atışınızda çok farkedeğini düşünmüyorum atışlar kullandığınız sahteye bağlı bazıları(genelde ucuzlar) havada yalpanarak gider çok iyi bi mesafe almaz ama pahalı olanlar maxrap ima sasuke reppa gibi hava kurşun gibi gittiği için daha iyi verim alırsınız. Bence saline 240 10-40 iyidir.

8. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    Evet fiyatina gore cok guzel urunler.270kamis baktigi icin arkadas uzun olan ornegi verdim.yoksa 240 ideal. Hem hakimiyet icin hem aksion vermek icin.atis erimi icin sizinde bahsettiğiniz gibi yem cok onemli bide ince misina .spool un genis olmasi kamisin 20cm fazla olmasi aman aman fark etmiyor.sert kamis ve guzel saran bi makinayla cok daha iyi verim alinir. lastik gibi esneyen kamistan hayir gelmez :)

9. nigus

nigus Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV 30 B
    En İyi Avı:
    Lüfer 1 kg
    Dün sipariş verdim yarın sabah inşallah ulaşıcak. Okuma Salina Sea Spin 2.85 15-45gr kamış aldım. Makine olarakta Okuma Avenger 30 aldım.. Bütçem bunlara yetti şimdilik :)

10. nigus

nigus Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV 30 B
    En İyi Avı:
    Lüfer 1 kg
    Bugün kamış ve makine elime ulaştı. Gerçekten kaliteli duruyorlar. Fakat bir sorum olucak. Kamış parçalarının birleştiği yer tam oturmuyor. 2-3 cm lik bir ara kalıyor. Bu şekildemi olması gerekiyor. Yoksa zamanla otururmu ?

11. cihan atçı

cihan atçı CİHAN

Favori Makine:
    shimano daiwa
    hayırlı olsun..