Balık işi nasip işi

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Dubara33 tarafından paylaşıldı.

1. Dubara33

Dubara33 Mustafa

Av Tarihi:14.11.2014
    Av Saatleri:20.00-22.00
    Yakalanan Balıklar:40cm 650 gr/ 50cm 1650 gr Levrekler
    Kullanılan Sahte:8.5 cm mavi-beyaz zargana(raglou)
    Kullanılan takım:Okuma Salina Seaspin 2.85 10-45 gr, shimano exage 4000fd, power pro super 8 slick 0.15 ucuna 70 cm asso ultra FC 0.30 şok.

Uzun bir ara vermiştim balığa. Gerekli altyapı tekrar sağlanınca ufak ufak başlayalım dedik. Son bir aydır güzel avlar gerçekleştirdim. Vakit buldukça geçmiş avlarında raporunu yazarım umarım.

Dün öğlene kadar yattım. Uyandım ki sabah suyu geçeli çok olmuş. Gitsemmi gitmesemmi derken av partnerlerimden birinin 'Deniz manyak! Fırsatı kaçırma!' demesiyle kendimi sahilde buldum. 45 dk vaktim vardı biraz yoklayayım dedim. Bir ara yarım kilo bi ispendek yapıştı 10.5 mavi beyazıma. Kurtuldu sonra. Neyse dedim topladım takımı arkadaşların yanına gittim. Önceden sözleşmişiz gitmesek ayıp olur. Saat 8 gibi onlardan ayrıldım yine indim sahile.

Tercihimi onlarca kez denediğim, bir tane levreğini yiyemediğim o gıcık meradan yana kullandım her nedense. Normalde levreğe gideceksem ikindi ezanında suyun kenarında olurum. Öğlen esen lodosla deniz biraz şişer. Balık yiyecekse ikindi ezanından sonra yemeye başlar. (Yada bana öyle geliyor. Aksi yönde tecrübesi olanlar varsa paylaşsın bende memnun olurum.) Bazen her nedense güneş varken balık yem yemez akşam ezanını bekler. Hatta hatta bir merada gündüz yerken o merada akşam ezanıyla hareket kesilir (ya yer değiştiriyor yada yem yemiyor bilemiyorum). 200 metre ilerde başka bir noktada gündüz bir türlü takip alamazsın akşam ezanıyla patır patır atlamaya başlar. Bu levrek ne tuhaf hayvanidk

Herneyse... İşte her defasında acaba bu sefer mi? diyerek gidip küfrederek döndüğüm meraya gittim yine. Üstelik hiç bir duyum almamıştım. Genelde istihbarat toplamadan harekete geçmem. Önce bir noktada çalıştım 15 dk. Hareket yok. Saati geçti diyorum kendi kendime. (Havada suda keskin bi değişiklik yoksa akşam ezanının 1 saat öncesi ve sonrası en verimli saatler bana göre. Benim tecrübem tabi. Mesela durgun bi havada öğlen 1de fırtına başlarken öğlen 1 en verimli saat oluveriyor bi anda. Bu durumlar istisna tabiki. ) Sonra başka bir noktaya geçtim. İlk atış boş ikincide yapıştı.Uzaktan çekince daha zevkli oluyor. Özlemişim keratayı.

Balığı çıkardım fotoğrafladım av partnerimi aradım vs 15 dk geçti. Tekrar başladım yine 2.de ayağımın dibinde aldı 3-5 kafa attıktan sonra kurtuldu. İri bi balıktı ama sağlık olsun. Sonra zarganam kayalara takıldı. Hay aksi yanımda 2 tane mavi-beyaz var.Diğerininde zokası çok hafif. Kurtarayım diye 10 dk uğraştım en sonunda koptu. Bende elde kalanı taktım. 3-4 sefer atmıştımki küttttt! Ayağımın dibinde bindi ama su çok dalgalı hava karanlık.. Balığı göremiyorum. Heyecan yapmadan yordum. Takati kalmayınca aşağı indim biraz ama aşırı derecede dalga var. Bende bugünler için aldığım salina-seaspin kamışıma ve 0.30 asso şokuma güvenerek kaldırdım balığı. 3 metre yukarı yürüdüm ve balığı kayalara yatırdım. Fotoğraf mesajlaşma vs vs derken 15 dk daha geçti. Biraz daha çalıştım ama gelen giden yok. Önümdeki sürü dağılmıştı artık. Fazla zorlamadan dönüşe geçtim. Sanırım aralıksız çalışsaydım unutulmaz bir av olacaktı. İlk 10 atışımda 2 balık ayrıca iri bitanede kaçırdım. Sonraki yüzlerce atış boşa:rolleyes: Ne yaparsan yap nasipten öte gitmiyor. Herkese rastgele....

2. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 240cm DAIWA REGAL TELESPIN 15-60GR 2.75M
    Favori Makine:
    SPRO Passion 720 Ryobi Ecusima 4000 VI,Okuma Trio 55 Red Core
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Tebrik ederim,çok sürükleyici bir anlatım olmuş,ben de bugün gidip yeni aldığım ipi denemek istedim ama malasef bel ağrılarım müsade etmedi.Elinize sağlık...

3. Muharrem vardar

Muharrem vardar MUHARREM

tebrikler devamı rastgelsin

4. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Tebrikler Mustafa :) Rapala iş yapmıyor mu avlağında? Denedin mi hiç ?

5. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Tebrikler, Mavi beyaz raglou candır. Orjinal iğnesini çıkarıp kaç gr zoka kullanıyorsun. Devamı rast gelsin.

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler, çok güzel balıklar ve keyifli bir anlatım, kalemine sağlık. :)

Tecrübelerini de yazman ayrıca güzel olmuş, kısmetin bol olsun.
    Dediğin gibi ard arda seri atışlar yapaydın muhtemelen 2-3 balık daha yakalayabilirdin bence de. :)
    Ancak 2 balık ta gayet yeterli ve değerli.

7. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    benim nasip kapalı herhalde. son ayda kaç kez gittiysem eli boş döndüm. avlaklarımın vaktini mi tutturamıyorum. balıklar bana tok mu dekgeliyor. yemleme ayarını mı bilemiyorum artık neyse samsun yakakentten balık alamıyorum

8. Dubara33

Dubara33 Mustafa

Geçmiş olsun. Ayrıca teşekkür ederim beğenmenize sevindim.

Sağolun daha iyileri sizlerin olsun.

Valla abi denedim desem yalan olur. Genelde sahilde avlandığım için patlak havalarda dalgalar kayaları dövüyor. Bu hayvanda genellikle kaya diplerinde basıyor. Rapalayı kayalara o kadar yakın çekersem büyük ihtimal takarım. Takmasamda dalga suyun dışına atar. Ha zarganayıda atıyor ama geri çekilen dalgayla tekrar kayaların ön tarafına iniyor zargana. Rapalada iki tane üçlü iğne olduğu için kayalara takılıp geri inmeme riski fazla. Levreğe illa rapala atacaksam daha sakin havalarda atarım. Yada patlak havalarda mendirek gibi derin yerlerde ileri atıp çekerim.

Bilgi paylaşımı açısından uzattım lafı. Aslında uzun lafın kısası patlak havalarda zargana sakin havalarda rapala.. hatta çok durgunsa su üstü.

Peki neden sordun abi? Rapala atarsam avantajı ne olur?:gossip:

Teşekkürler sizede rastgelsin. Suyun derinliğine ve dalga durumuna göre değişir. Hatta senin sudan yüksekliğin ve rüzgarda önemli. Ama elin alışıksa 4 gr zokayla heryerde az çok işini görürsün. Derin yerlerde 6 gr kullanabilirsin. Hele dalgalıysa 6 gr daha güzel olur. Çok sığ yerlerde 3 hatta 2 gr kullandığımda oluyor. Mesela bi meramın derinliği 40 cm ve çok kayalık. 2 gr zoka 5.5cm raglou atıyorum bazen yinede takılıyor.

Teşekkürler abi. Tecrübelere değinilmeyince forumların faceden bi farkı kalmıyor. Rapor çok kuru kalıyor. Anladık balık tutmuş birileri. Ee? Vakit ayıracaksam bari birşeyler öğreneyim. Üslup olarakda hikaye tadında yazarsak hem okuyan zevk alır hem birbirimizden birşeyler öğrenmiş oluruz. Koca koca kofanalarım var ama hikayesini yazabileceğim bi boşluk bekliyorum mesela. Hazır mikrofonu elime almışken düşüncelerimi dile getireyim dedim:rolleyes: Belki daha hassas olan çıkar birkaç tane.

Laf aramızda en büyük levreğim. Zamanında çok ispendeğin kanına girmişiz. Artık yaz aylarında durgun sularda da irileri çıkarmanın yollarını araştırıyorum.

Böyle durumlar için en etkili çözüm o sıralarda balık tutmayı başarabilmiş birilerinin peşine takılıp balığın yerini saatini yemini takımını öğrenmek bence. Yada ara sıra takımları almadan evden çıkıp tek tek şehirdeki meraları gezeceksiniz. Nerde kalabalık varsa bi hareket vardır. Ertesi gün takımlarla gelirsiniz oraya.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Güzel balıklar tebrik ederim.

10 cm boy farkında 1 kg ağırlık dikkatimi çekti. Bu 40 cm.lik balığın daha sıska olduğuna mı yoksa 50 cm.lik balığın haddinden fazla semirmiş olduğuna mı işaret? Senin yorumun nedir Mustafa?

Daha güzelleri de rastgelsin inşallah.:)

10. Dubara33

Dubara33 Mustafa

Nuri abi renklerine dikkat edersen birisi gri birisi yeşilimsi. Gri olan yni küçük olan levrek göç levreği. Akın levreği deriz. Rengi daha açık olur daha sivri olur balık. Diğeri tosun gibi zaten. Yatak levreği deriz onada. Kafası akın levreğine göre daha iri olur rengi yeşile çalar daha etli olur. Zaten aralarında 10 cm olmasına rağmen küçük levreği diğerinin ağzına rahat rahat sığdırırdım.

Onun haricinde akın levreği haddinden fazla aç kalmış. Karnı içe çökmüştü nerdeyse. Daha güzelleri senin olsun. Teşekkürler, Saygılar.

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bilgiler için sağolasın abicim.:)

Lezzet farkları var mı peki, hangisi daha lezzetli olur?

12. Dubara33

Dubara33 Mustafa

Güzel soru. Abi 10 yıl yemesem canım balık cekmez. Balık pişirmek de ayrı bi sanat. Ailede balık kültürü olmayınca tadını anlayacağın kadar usta bi elde pişmiyor anlayacağın. Ama yağlı oldugu için yatak levreğinin daha lezzetli olduğu söyleniyor.

13. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    okuma V-system 2.40 10-40 shimano alivio 2.70 20-50 daiwa crossfire 1.80 3-15 shakespeare
    Favori Makine:
    daiwa ballistic 3000 okuma trio30s okuma safina 25
    En İyi Avı:
    levrek 69cm lüfer 33cm turna 63cm
    tebrikler gzl av olmuş... rastgelsin