Lüfer nereye biz oraya

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Aret tarafından paylaşıldı.

1. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Av tarihi: 09.11.2014
    Av yeri: Marmara Denizi
    Av zamanı: 10 saat
    Kullanılan takım: El oltası uzunolta, çapari
    Yem: Yaprak zargana
    Beden: 0,56
    Kurşun ayağı: 0,40
    Kol: 0,33 FC Okuma Shotai
    İğneler: 1/0 Wmc
    Çapari: 2 no iğne, 17'li siyah ağırlıklı tüy
    Yakalanan balıklar: 1 adet Kofana 42 cm., 10 adet lüfer 30-36 cm., 3 kilo kadar sarıkanat

Lüfer mevsiminin yavaş yavaş sonuna yaklaştığımız şu dönemde, dostum Can ile içimizde halen lüfer avlama arzusu, haftasonu yaklaştıkça kafalarda planlar birbirini takip ediyor. Ustalar adres olarak Sarayburnu, yöntem olarak canlı sardalyayı göstermiş, biz ise haftada bir gün avlanma fırsatımızı yine bildiğimiz yöntemden yana kullanma niyetindeyiz. Elbet bir gün o da denenecek ama bu gün o gün değil. Bugün ise biraz da mecburiyetten daha önce hiç gitmediğimiz bir meraya gitme fikrindeyiz. Bizim oralarda haftalardır doğru düzgün balık yok, sabah 4'te limandan ayrılıp donmuş zarganalarımızla yeni meraya doğru yola çıkıyoruz.

Sabah 6'da gün doğarken merada toplanmış teknelerle birlikte oltalarımız suda. Derinlik 20 metreler civarı, mera zor sayılmaz, kalabalık ve balığın çok dar bir alanda yapıyor olması sıkıntı. En iyi balığı kıçtan takma motorlu küçük fiber tekneler alıyor, çeviklikleri sayesinde balığı alır almaz dönüp aynı yerden bir daha, bir daha geçiyorlar, biz ise biraz da ilk kez geldiğimiz bu meradaki teknelere saygı gösterip, geniş turlar çizerek avı sürdürüyoruz.

Beklediğimiz balıklar fazla zaman geçirmeden gelmeye başlıyorlar. Balıklar genelde kabalüfer. Can yine yapacağını yapıyor ve 42 cm. kofanasını alıyor. Balıkla verdiği mücadeleden zaten iyi bir şey olduğu belliydi, resmen gelmek istemiyordu arkadaşımız. Ona yakın bir tanesi ise su üstünde benim takımın fırdöndüsünü dişleri ile keserek gitti.

Merada forumdan tanıdığımız Asım abiler, Serkan, Emre gibi pek çok dostu da gördük, selamlaştık. Herkes yetecek kadar balığını tuttu, güzel havanın ve balıkların keyfini çıkardı. Bizim payımıza düşen 10 lüfer 1 kofanaydı. Saat 10 civarı burada balık iyice kesince klasik meramıza doğru yola koyulduk.

Burada da daha önceden planlamış olduğumuz çapari avını yapacaktık. Verimli ve kolay bir av. Zaman zaman 4'lü 5'li çekerek 3 kilo kadar yakalayıp tadında bıraktık.

Balık akını olan bu günlerde bizim kısmetimize düşenler bunlardı. Gelecek haftalarda yine lüfer yakalama şansımız olur mu, yoksa sarıkanatla çinekopla mı yetineceğiz, onu da zaman gösterecek. Ama içimden bir ses, henüz lüferde sona gelmedik diyor, umarım yanılmam. :)

2. guzelkentli

guzelkentli adem demirtaş

Tebrikler devamını dilerim.

3. boyacık

boyacık volkan ertem

Tam zamanı tadını çıkarın ustalar... Rastgelsin.

4. asım

asım asım bartınlı

tebrik ederim,Seni ve Can kardeşi görmek çok güzeldi inşallah bir gün muhabbet etmekde nasip olur,sizden sonra tek tük balık yapmaya devam etti bizde saat 16:00 ya kadar devam ettik
    daha bereketli avlara olsun inşallah

5. bogaz_1905

bogaz_1905 Erdem

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme Cast 430
    Favori Makine:
    Raw II 55
    Maşallah abi çok güzel av olmuş. Kofana da 10 numara :thumb: .. Devamı da rastgelsin.

6. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    tebrikler aret abi, avlarınız daim olsun. kofanada adam yiyecek cinsten. afiyet olsun

7. Gargadar

Gargadar Burak

maaşallah çok güzel balıklar. daha iyileri rastgelsin.

8. doctor

doctor Ferdi

Favori Kamış:
    Italcanna futura
    Favori Makine:
    shimano twen power 8000 Pg
    En İyi Avı:
    Kofana 2 kilo 300 gr
    Avın daim olsun..tebrik ederim..Rast Gelsin..

9. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Tebrikler aret.Görülüyor ki herkez nasibini almış gibi.Gümrüğün tekneleri içeriden uzaklaştırmasalardı daha gerisi gelebilirdi. Biraz geç gitmemize rağmen bizde bir kaç adet lüfer alıp ,yeşilköy tarafına dönerek akşama doğru çapari ile sarıkanat yakaladık. Umarım Bizim o taraflara geldiğinizde bir gün karşılaşıp yüz yüze tanışma imkanı buluruz.Bu güzel avlarınızın devamını dilerim.Rastgelsin.

10. candemir

candemir candemir demircan

Tebrikler . çok iyi av olmuş.
    Bende aynı yerde geceden çinekop zokasındaydım.biraz balık aldık.sabah lüfer merasına gittim.ama zarganalarım çürümüştü nerdeyse.herkes bolcana balık alırken ben vuruş alamadım.sinir küpüyle geri dondum.

11. candemir

dostluk

birde benim denizde senle ve asım abiyle denk gelirsek muhakkak konuşalım.
    benim teknenin adı İLKBORCAN ==-yada arkadaşımın teknesiylede çıkıyorum.onunda adı MAVİŞ.
    HEPİNİZE RASTGELE

12. candemir

Bu arada senınle ve ASIM abiyle denizde karşılasırsak muhakkak konuşalım.
    benim teknenin adı İLKBORCAN...yada arkadışın teknesiyle çıkıyorum oda MAVİŞ
    HERKESE RASTGELE

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Tebrikler aret. Yine guzel bir av olmuş

14. talip yeşiltepe

talip yeşiltepe talip yeşiltepe

tebrikler avınız çok keyifli olmuşa benziyor...kofana da harbi kofanaymış haa..:)
    güzel avlarının devamını dilerim

15. istavrit

istavrit Boğaç

Tebrikler dostum

16. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Maşallah elleriniz dert görmesin abi :) Bizim buralarda çinekoplar atlıyor uzun oltaya :( harami gibiler... Bizde var bi sıkıntı :D

17. Cem özipek

Cem özipek CEM ÖZİPEK

aret çok güzel bir av kofana fecii ellerine sağlık :D

18. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Teşekkürler

19. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Teşekkürler Asım abi, sizleri görmek de çok güzeldi, bizim de alternatif bir meramız oldu diyebiliriz. Eminim oranın daha verimli ve keyifli günleri de oluyordur. O günlerde de görüşmek dileğiyle.

20. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Çok teşekkürler, size de rastgelsin.