Lüferle Tanışma :)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Plankton tarafından paylaşıldı.

1. Plankton

Plankton Salih

Merhaba :)

3 haftadır denizde hareket yok, ne bir rüzgar ne bir dalga, tam bir yaz havası :p
    Denize girenler dahi mevcut. :)

Cam gibi sularda 1 er saatte olsa gün doğumu gün batımı sahte yüzdürüyorum.Hatta sabahları gitmez olmuştum bu aralar. :eek:

Bir gün sabah güneş kendini göstermeye başladığı vakit hiç beklemediğim bir yerde kilo üstü levrek sahtemin peşinden dibime kadar gelince, tekrardan kaybolmaya başlayan heyecan başladı.Biraz daha istekli at-çek yapıyorudum fakat o ölü denizde kalamardan başka sahtelerimi ziyaret eden yoktu.Hatta su üstü sahteme bile kalamar yapıştı. :D

Akşam üstü gün batımından sonra kıyıya sıfır, 5-50 cm lik derinlikte kefallerin kıyıya atlayacak şekilde kaçıştığını görüyordum.Fakat ne atıp çektiysem en ufak takip bile alamıyordum.Bu balıklar neydi idk

Üzerilerine ışık tuttuğum halde kefaller 1 metre önümde benden kaçmayıp donmuş vaziyette bekliyorlardı.Ama bunları kovalayan canavarı bir türlü görememiştim.

1 saat boyunca onlarca uçuşup kaçışan balığın arasına elimde ne var ne yoksa
    koşu yoluna, arkalarına, kafalarına atıyordum.hihi En son en eski sahtem olan rover 98 g15r yi çıkarıp tekrardan kaçışmanın göbeğine attım.

Biriniz atlayında ne olduğunuzu göreyim diye söylenirken beklenen hamle geldi ve balık sahtede hooked büyük bir şey olmayınca hızlı hızlı sardım önüme gelince su üstü yapıp atlayınca lüfer olduğunu gördüm. reeling

Kamışa güvenerek (neyine güvendiysem hihi ) kaldırıp kenara aldım.Ve lüferlede tanışmış oldum. mrsparkle Tabi birde kofana kaçırmıştım farklı zaman farklı yerde. :eek:

Sonrasında bir kaç atış daha yapıp, akşam yemeğini kaçırmamak için eve döndüm. hihi

Bu sabah için alarmı 5 e kursamda 6 da yataktan anca kalkabildim.:eek:
    Gittiğimde inceden hava aydınlanıyordu.Su üstünde oynaklar tek tük mevcuttu.İlk önce rover 98 le başladım bu sefer.Güzel bir hamle alsamda sahte dibe batıp çıktı.

Sonra max-rap 17 cm beyazı taktım.Ve 2. atışımda balık sahtemdeydi.Fakat oldukça güzel boyda olduğu direnmesinden belliydi.Kıyıya yaklaştırdım fakat bunu kamışla kaldırmaya ceserat edemedim. :D İpten tutup alayım derken sahteden kurtuldu. :(

Sonra hava oldukça aydınlandı su çok berrak fakat aynı sahteyle devam ettim.Yine yapıştı bir tane bu biraz daha ufak dünkü gibiydi fakat daha kamışla kaldırma noktasına gelmeden kurtuldu.

Son zamanlar artık yine balık sahtemde hooked hızlıca çektim ve balık ne olduğunu anlamadan kamışla kaldırıp aldım kıyıya. :thumb:

Hava iyice aydınlamıştı, ufaktan hareket olsada başka atlayan olmadı.Balığı fotoğraflarken sağ açığımdan oldukça büyük bir balık iki defa atladı.Ya akya-sarıkuyruk yada orkinos.Senle uğraşamayacağım diyerek onu es geçtim. hihi

Bu balık 36 diğeri 34 cm idi. :)

Bunlarda son sürat çektiğim limon sahteme yapışan kalamarlar.Büyük olan 650 gr.küçüğü 300 gr.

Benim şu levrek kayasındaki mığrılardan birine suikast düzenlemişler.Ölüsünü buldum. hihi yakında onunda katillerini ve ölü mığrının son anları olan, mığrının katili kim raporunu açarım inşallah hihi

Rast gelsin reeling

Kamış : Shakespeare Omni 240 10-30
    Makine : Daiwa Exceler 3000H
    Misina : Sufix 832 yeşil örgü 0.20
    Sahteler :Rover 98-Max-rap 17
    Yer: İzmir kıyıları

2. fztyasin

fztyasin yasin özkan

salih tebrikler kardeşim lüferle tanışma merasimi güzel olmuş. Son sürat çektiğin sahteye kalamar yapışması ilginç geldi bana, yavaş sarımda benim de limon sahtelere yapışmıştı kalamar ama hızlı sarımda hiç denk gelmedim.
    Sarıkuyruk ya da orkinos her ne ise onunla da tanışmanı dilerim :)
    Not: Kepçe al kepçe :D:D:D

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Salih, bizim bölgede spinle en renkli avları yapan sensin. :)
    Lüfer de yakaladın kıyıdan, daha ne olsun. :) Bizim bölgede kıyıdan lüfer yakalamak kolay değildir aslında.
    Daha güzel avların olsun. :)

Not : Mığrinin katili kim, araştırma yazı dizisini merakla bekliyorum. :D:D:D hihi

4. Plankton

Plankton Salih

Teşekkürler Yasin Abi :) Kalamar çok ilginçti cidden.Çok hızlı sarıyordum yapıştı.Hadi farklı noktasından iğneler çarptı desem öylede değil.İki uzun kolu sahteye sarılmış halde geldi :D
    Sarıkuyrukla tanışmıştım aslında çok ufaktı.Ama orkinos uzak dursun hihi eldeki malzemeden olmayalım. :D

Kepçe varda balığı kıyıladığında çok kısa sürede almak lazım.Kepçeye girene kadar 2-3 kez kaçar :D çok hareketli bunlar :)

Rastgelsin reeling

Teşekkürler Volkan Abi :)
    İnşallah bahsettiğim gibi avlak ağla çevrilmezde 1-2 hafta güzel balık alınır.
    Rastgelsin reeling

5. bogaz_1905

bogaz_1905 Erdem

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme Cast 430
    Favori Makine:
    Raw II 55
    Salih Tebrikler,

çok keyifli bir rapor olmuş. Umarım kofanalarda en kısa sürede oltanı ziyaret eder.

6. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Çok güzel bir rapor olmuş Salih,keyifle Okudum Çok daha güzel avların olsun inşallah :)

7. cihansavas

cihansavas cihan

Favori Kamış:
    bıomaster 2.77
    Favori Makine:
    vanquısh 3000
    sa

tebrıkler ....

8. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Eldeki malzemeden olursan sana yine e bay yolları görünür :) bu sefer daha kalitelilerini alırsın işte. Zaten öyle 150-200 kiloluk orkinosları bizim memlekette pek göremeyiz heralde, sadece discoverydeki korkusuz balıkçılarda falan izleriz.

Bu hafta sonu biz de bilinen bir azmağa gittik, adamlar çayın içi, denizle bağlantı yeri ve denizin kıyıya 10-15 metre içine kadar ağ döşemişlerdi :( ne yemli ne atçek vuruş alabildik, adamlar sabah ağları toplarken yanımızdan kıyıya çıktılar, var mı birşey diye sordular yok dedik, dalga geçer gibi bu balıkları biz hale götürüyoruz satmaya isterseniz size satalım dediler banghead banghead

Herkesin kısmeti kendine tabi ama plakasız tekne ile muhtemelen yasadışı avcılık yapıyorlar, olta sallayacak yer bırakmıyorlar, balığın önü zaten kesilmiş olduğundan balık meraya giremiyor bi de yakalayamadıysanız satalım diyorlar. Şaka gibi yani. Umarım senin meralarda da aynısı olmaz

9. Plankton

Plankton Salih

Teşekkürler Erdem Abi :) Kilo üstü bir tane alsam fena olmaz :)
    Rastgelsin reeling

Teşekkürler İnan Abi :) Sarıkuyruk raporundaki videoyu halen izleyemedim :eek: hihi Bulunduğum yerde telefonun netini kullanıyorumda :eek:
    Ayrıca tebrik ederim, 4 gün sonra izleyeceğim videoyu :D
    Rastgelsin reeling

Teşekkürler :) Rastgelsin reeling

10. Plankton

Plankton Salih

:D :D Fotoğrafı çekerken cesetten gelen kokuya kadar yazmayı düşünsemde hihi , rafa kalkacak gibi duruyor :D Yada başka raporda araya sıkıştırırım onuda :D

11. Plankton

Plankton Salih

Burda bir orkinos görmüştüm, çok yakın mesafede atladı 100 kilo rahat vardır, onun yanlışlıkla misinaya falan takıldığını düşünmek bile istemiyorum hihi

Benim avlakta çok ortalık bir yer aslında Yasin Abi, hatta çok yakınına arada atıyorlar yasak olsa bile.Bugün akşam gittiğimde umarım ağ ile karşılaşmam.

Çandarlıya yakın olmasına rağmen hiç gitmedim.Ama dediğin gibi hep ağ atıyorlarmış oralara duyduğum kadarıyla.

Olta atılacak yer çok buralarda sessiz sakin fakat bu balıklarda da sorun var.hihi Tertemiz ıssız koylarda olacaklarına ortalık yerde pisliğin içinde dolaşmayı seviyorlar. :D :D

12. vayacon

vayacon Gürel

Sevgili Salih avını tebrik ederim.
    Bir büyüğümün anlattığı küçük bir bilgiyi paylaşmak isterim; Avlandığın bölgeden uzun surf kamışla uzağa kaşık çalışırsan lüfer alma ihtimalin çok yüksek ;)
    Güzel avlar.

13. Plankton

Plankton Salih

Teşekkürler Gürel Abi :)
    Önerini deneyeceğim ama önce kaşık almam lazım :)
    Şimdilik sahteye atlasınlar yeterli, sürekli boş dönmeye başlayınca neler neler denerim kim bilir :D

Rastgelsin reeling

14. Cem özipek

Cem özipek CEM ÖZİPEK

Salih tebrikler çok güzel bir av harika kareler daha iyilerine rastgele..

15. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Muhteşem avlar, gayet güzel fotoğraflarla renk katıyorsun sevgili Salih. Anlatım da süper, keyifli.

Nicesi de güzel gönlünce olsun.:) :)

16. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    daiwa sam fisher procaster 2.70 m
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Tebrikler.. Darisi daha guzel avlara olsun..

17. hakankarahan

hakankarahan Hakan Karahan

Favori Kamış:
    Okuma v system
    Favori Makine:
    Daiwa Regal ,Shimano Exage, Okuma Safina Noir
    En İyi Avı:
    Yazılı Orkinos 3 kg.
    Salih, raporunu keyifle okudum.Görseller yine çok güzel.Keyifli ve bol aksiyonlu avlar dilerim.

18. Dubara33

Dubara33 Mustafa

Tebrikler balıklar güzel anlatım daha güzel. Anladığım kadarıyla merada zaman zaman volta atan trofeler var. Onlarla uğraşmak isterseniz maaliyeti az başarı oranı yüksek bi yöntem var. Ama biraz zahmetli.

Öncelikle bulunabilen en iri iğneler bulunur. Tercihen de 1000 metre 100lük misina alınır. Maaliyet 30-40 tl. Ondan sonra kefal yakalanır. Kiloluk olsa bile önemli degil 10kiloluk bi balık yeme atlayacaktır. Küçük olursa yine önemli değil yeterki görsün. Kefali takarken kuyruğun altındaki yüzgeçten geçirip sonra göğüs kısmında bulunan iki yüzgecin ortasından geçireceğiz.

Kefali suya bırakınca açılmaya başlar. Açıldıkça misina vereceğiz. En iyi sarı kefal yüzer. Göbekli kefaller açığa gitmez. Onlarıda kumluk zeminde 40 gr gezer kurşunla atmak gerek. Bölgemizde aynı yöntemle 30 kgluk akyalar tutuluyor. Misina iğne kefalin boyu gerektiği gibi dizayn edilirse her türlü avcı balıkta etkilidir.

19. Plankton

Plankton Salih

Teşekkürler Cem Abi :) Daha büyükleri rast gelsin diyeceğim ama zaten geliyor sanırım. :D Bol aksiyonlu avlar reeling

Teşekkürler Nuri Abi :) Elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum. :)
    İstediğin türler rastgelsin reeling

Teşekkürler Uğur Abi :) Daha güzelleri rastgelsin reeling

Teşekkürler Hakan Abi :) Görsellere ayrı özen göstersemde bu sefer fazla fotoğraf çekemedim :) Rastgelsin reeling

20. Plankton

Plankton Salih

Teşekkürler Mustafa :) Önerin içinde teşekkürler, fakat bu tür (akya-sarıkuyruk) bölgemizde malesef yok denecek kadar az.Genelde palazları mevcut.Arada gelip geçen oluyor.Daha çok orkinoslar ziyaret ediyor.

Şimdilik sahte balıkla vakit geçirmek bana yetiyor.O tür balıklar olan bir yerde olursam denerim belki bir gün :rolleyes: :)

Rastgelsin reeling