Yarı LRF Yarı Yemli: Trofe Kaya Balığı

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Eksik tarafından paylaşıldı.

1. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Okuma V-System 240 cm & Mebaru Salty Rugger 73L
    Favori Makine:
    Shimano Rarenium CI4+ 2500 FB
    Boğaz'da lüfer "hava"mı aldıktan sonra, dönüş yolunda uzunca bir sahil şeridini çeşitli silikon ve yemlerle taradım. Sayısız kaya balığı ve pek çok iskorpit kandırarak çok zevkli vakitler geçirdim(lüferin lezzet ve pahası, onun avını daha zevkli yapmıyor benim adıma, belirtmek isterim).

Yanılmıyorsam, fotoğraflardaki "kaya balığı" namlı balığın bilimsel adı "Neogobius melanostomus" ve baktığım kaynaklar bu balığın en fazla 24-25 cm'ye kadar büyüdüğünü söylüyor. Bu bilgi ışığında ilk fotoğraftaki canavar trofemsi bir şey olmalı. Ve ayrıca bu boyutta olanına daha önce ben de rastlamamıştım; kamışımı epey bi' büktü. İstavrit ile yakalandı.

Jighead'ler: Decoy Round Magic SV-52 - 4 numara - 1.4 gr (Çok çok iyi! Kaçırmıyor!)

Spot Balık - kırmızı toplu - 6 numara - 1 gr

Yemler: Mebaru Shirasu - pembe (Bunu da oldukça tavsiye ederim. Kılkuyruk silikonlar genelde ve benim tecrübe ettiğim kadarı ile daha başarılı oluyor)

Mutant - kırmızı solucan

Canlı istavrit

(Karışım 23 cm ve elim tam üstünde değil aslında. Kendisi tahminen 22-23 cm civarı.)

Not: Balıkların hepsini suya iade ettim.

Usulüyle avlanan herkese rast gelsin...

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Metin, hafif takımla bu balıkların nasıl zevk vereceğini anlıyorum. Zaten keyif aldıysan gerisi teferruat.
    Güzel avlarının devamını dilerim. :)

3. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    İlk fotoğraftaki balık hortum kayası. Diğer kayabalıklarına göre biraz daha uzun olur. Son fotoğraftaki ile aynı cins değil. Bu hortum kayaları yassı kafalı, daha kaygan ve sivri dişli olurlar. O şekilde tutmak da biraz tehlikeli olmuş, parmak kanatabilirler.

Sularımızda bilimsel olarak 20'den fazla kayabalığı olmasına rağmen ticari kalitelerine göre kömürcü kayası, saz kayası, hortum kayası ve hurma kayası olarak başlıca 4 cins altında gruplanırlar. Bu balıkların ilki hortum kayası, son resimdeki ise saz kayasıdır. Kaya balıkları aslında çok lezzetli ve sıhhatli eti olan balıklardır. Eti bembeyazdır, haşlamaya, kızartmaya çok uygundur. Elbette iskorpit için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Rastgelsin.

4. Querorz

Querorz Fatih

İstanbul'da bulunduğum süre boyunca arkadaşlarım lüfer peşindeyken ben de hep kaya balığı , iskorpit, gelincik ya da lapin peşinde koştum. Lüfer'e olan tutkuyu da bir gün olsun anlamadım :) . 150 gram kurşun varken balığın kafa vuruşunu bile hissedemiyorsunuz.

Ama sizin tuttuğunuz bu türler bambaşka. Zaten hiç talep olmadığı için çok sayıda bulunuyorlar ve de trofesini tutma imkanına sahipsiniz.

Tebrikler :) .

5. genckemo

genckemo kemal genç

Favori Kamış:
    okuma v system 240-okuma lure mania 185
    tebrikler.buı arada kullandığınız kamış nedir 1-1.4 gr.lık jigler kullanmışsınız. :)

6. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Balıkların hemen her hareketini, örneğin önce yoklayıp sonra saldırmasını falan hissetmek çok acayip zevkli abi. Bi' de kamışım daha uygun olsa... Öyle böyle haz değil.

Yorumun için teşekkür ederim. Ben de sana güzel avlar dilerim...

Birkaç gündür Deveciyan'ın kitabını nereye koyduysam... Bulamıyordum. Yorumunuz üzerine iyice arayıp buldum ve verdiğiniz bilgileri detaylandıran ilgili makaleyi okudum.

Ayrıca, o kadar balık avı meraklısıyım falan diyorum da bugüne kadar kaya balığı ya da iskorpitin tadına hiç bakmadım. Bi' dahaki sefere hele şu iskorpit çorbası için bazılarını alıkoyabilirim.

Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Size de rast gelsin...

Aynı kafadayım... O sebepten zaten bi' süredir yemli avını bıraktım sayılır. 1 saat bekle, kamışın ucu belki oynadı, o da belki balıktan belki de dalga ya da yosundan... Öff... Halbuki spin ve LRF disiplinleri daimi aksiyon içerikliler. O yüzden çok daha az balık tutacağımı bilsem bile bunları bırakıp yemli yapmam.

Dahası... Herkes halay sırası başka balıkların peşindeyken ve bu balıkları adeta bitirirken, bu kaya balıklarıyla uğraşmanın zevki mantık tabanına da oturuyor.

Teşekkürler... Rast gelsin...

Ne yazık ki kamışım bu işler için çok uygun değil; 10-40 gr atarı olan V-System... Jighead'leri neredeyse hemen önüme bıraktığım için savurma sorunu yaşamadım ama uygun bir LRF kamışıyla yaşayacağım heyecan katlanabilirdi.

Epeydir kendimi tutuyordum bi' LRF kamışı satın almamak için... Nerede aklıma getirdiniz yine! Ama ihtiyaç ya değil mi? Heheh...

Tebriğiniz için teşekkürler...

7. cakall

cakall Burhan Sait

Tebrikler Amaç yakalarken zevk almak. Yersin veya tuttuğun yere iade edersin kişiye kalmış. Deniz değil ama tatlı suda yakalamıştım bu boylardaydı. Tadı aynı tavuk gibiydi.

8. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    İlk fotoğrafta en az yayın kadar büyük çıkmış daha sonraki fotoğraflara geçince gerçek boyutunu anlayabildim :) tebrik ederim...

9. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Aynen öyle... Lezzetinin falan pek önemi yok aldığım zevkte. Ne var ki, bi' kereliğine bile olsa alıkoyacağım bi' vakit. Bakalım nasılmış tadı; anlatırım...

Teşekkürler...

Jighead'den nispeten bi' çıkarım... Belki...
    Lüfer gibi doldurdu elimi gerçekten.

Yorumunuz için teşekkürler...

10. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    adaşım tebrik eder devamını dilerim :)

11. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Teşekkür ederim... Sizin de güzel avlarınız olsun...

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Güzel zamanlar yaşanmış. Daha güzelleriyle de vuslatına Metinciğim.:)

13. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Teşekkür ederim...

Size de güzellikler dilerim...