sokar yani çarpan balığı

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    arkadaşlar akdenizde çok zevkle avlayabileceğiniz yegane balıktır yemi sadece taze ekmektir yani taze ekmeği çok sever belki başka yemlerle tutan arkadaşlar vardır.eldiven kullanmakta yarar var zira dikenleri çok yakar ama acayip lezzetli bir balıktır biz hemen hemen başka balık yemeyiz. sokar ve iskaroz.iskarozuda yengeç bacağıyla yakalarız.mantarsız kurşunlu olta ile kıyıdan .temizlemek için illaki makasla üst yüzgeçlerini vealtta bulunan 2adet dikeni makasla keseriz ve deniz suyuyla temizleriz ..biz eskiden hep evde ve tatlı suda yıkardık deney yaptım aynı tava aynı yağ aynı balık birisini tatlı suda diğerini denizde temizleyip attım tavaya denizde temizlenen daha lezzetliydi inanın ..saygılarımla.

2. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Evet Mehmet Hocam dediklerinize aynen katılıyorum... Bu sokar denilen balık gerçekten çok lezzetli... Ama sizin de dediğiniz gib dikkat etmek lazım... Ben genelde kargaburun kullanırım iğneyi çıkartırken... Tutması çok zevkli bir balık, çünkü gerçekten çok güçlü... Oltanın ucuna takıldığı zaman ilk defa tutanların, küçük bir sokarı büyük bir balık zannetmeleri çok normal... Fotoğrafını bulursam eklerim, ya da olmadı ben tuttuğum zaman çeker siteye eklerim....
    Sevgiler, saygılar

3. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    ben sokarda ve kefalde denedim

bu iki balık zaten kalkan ve kaşta milli 3.sü ıskaroz ben kefal ve sokarı deniz su ve tatlı su olmak üzere deney yaptım yüzde yüz fark var ayrıca oranın zeytin yağında kızaracak diğer ayçiçek vs. yaptım yine o lezzeti almadım damağına düşkün biri olarak bana inanın .şunu sakınnn unutmayın kızartırken 3-5 yaprak laurus nobilis yani defne koyun bakın lezzete.kalkanda buna teynel diyorlar ben bahçemde tenekede besliyorum bunu illa balık kızarırken defnede kızarır onun suyu balığa geçer ve inanılmaz bi lezzet verir

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    sokar balığı

benim sokar balığıyla ilk tecrübem antalya da magic life tatil köyünün iskelesinde olmuştu.ciddi şekilde çok balık vardı ama sokarlar diğer balıkların altında geziyodu hep.malum otelde kızartıp yeme imkanı olmadığından bütün yakaladıklarımı geri atmak zorunda kalmıştım. neyse o zamanlar adını ve özelliklerini bilmediğimden balığı yakaladığımda cidden güçlü bir balık elde bile tutulmuyor bütün iğneleri ellerime battı ama zehirli olan sırt değilde anüs civarında bulunan 2 iğnesi olması lazım. dediğim gibi her yerime batmıştı sırt neeri aa sadece anüs iğnelerinin battığı noktadan açılarak hafif kızarıklık ve şişme oldu elimde, ağrısıda elinize bir iğne batırıp içerde çevirin ne hissediyosanız aynen öyle ağrıtıyo.ben elimi 30 dakika kadar buz kovasında tutarak tedavi ettim bilmiyorum belki başka bir yöntem de vardır. evet gerçekten ekmeği seviyor ve iğneden hiç hissettirmeden alıyor. o yüzden ben öğle yemeğinde kalamar salatasından ayıkladığım kalamarları kullanmıştım. bu arada sokarın trakonya beya iskorpitle yakından uzaktan alakası yok daha çok karagöz tipinde bi gövdersi var.bu arada benim yakaladığım 1000gr mın üzerinde bir ağırlığa sahipti çekmesi çok zevkli olmuştu.
    offf 2 saat sonra ayvalığa gitmek üzere yola çıkıcam.yanıma 3 tane kamış ve yeterince malzeme aldım.özellikle sitede verilen bilgiler doğrultusunda çipura yakalamak istiyorum , gecede oltaları levreğe bırakıcam

herkese iyi şanslar....

5. Korhanb

Korhanb

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    orfoz 7400 gr, kefal 1300gr, ahtapot 7200 gr (el ile)
    tavsiye...

sokarca balığı sıcak denizleri sever ve sürüler halinde bulunur. fethiyede sokarca balığı için bir tabir vardır ve bu balığı tanımayanlara söylenir. "temmuz ortasında kar yağdırır" ciddi anlamda cok fazla acı verir. olaki bu balığın dikenleri size batarsa (battığı yerde hafif kanama olur endişelenmeyin) batan bölgeye parmaklarınızla basınç uygulayın sıcaklık panzehiridir. bu yöntem acıyı hafifletecektir. bünyenize göre 5 ila 30 dk arasında ağrı kendi kendine ortadan kalkıyor. soğuk su veya buz koymanız durumunda acı fazlalaşağı gibi daha da uzun sürecektir.

sokarca balığı çok lezzetli bir balıktır ve eğer sürüsüne denk gelirseniz akşama ziyafet var demektir...

6. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Yıllar önce Marmaris Günlük Orman Kampı'nda yediğim, lezzetini unutamadığım ve adını kendisini görünce öğrendiğim bir balık. Üstadların tavsiyeleriyle ayıklanır ve pişirilirse tadına doyum olmayacağını düşünüyorum.
    Ayrıca tuzlu su balıklarını yine tuzlu su ile temizleyip pişirirseniz, tatlı su ile olduğundan çok daha lezzetli olacağını sıkça duyuyorum. Eğer hemen pişirmeyecekseniz, ayıklamadan dondurucuya koyup, pişirmeden hemen önce ayıklayıp pişirmek gerekliymiş. Bunu da ilave etmiş olayım.

Selamlar...

7. chups70

chups70

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    4,5 kg levrek
    arkadaşlar sokar bu mudur_?
    bodrumda yakaladım, kıbrıs oltasıyla, tanımadığım için ellemeden attım geri balığı denize, diğer balığı tanıyanlar varsa bilgi verirlerse sevinirim, o da denize geri iade:)

8. Matchbox

Matchbox

Sağ taraftaki balık Sokar.

9. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    Sargos,sokar hakkında bilgi

Merhaba arkadaşlar ben Antalya'da kayalık bölgelerden
    Sargos,sokar,serpe,karagöz,ıskaroz vb. yakalamak istiyorum.
    Bizim Antalya da sokar diye tabir ettiğimiz balığı hangi yemle,nasıl bir takımla ve
    hangi saatlerde nerede avlayabilirim.Bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.
    Sokar harici balıkları yakalama tekniklerini forumdan okudum ama yinede bilgi almak istiyorum.
    Şimdiden teşekkürler hepinize rastgelsin.

10. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    Yücel abi teşekkür ederim.Peki abi iğne kaç numara ve çaprazmı düzmü?Aydınlatırsan

11. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    0.15-18-20 lik misina 11-10-9 numara igne capraz yada düz farketmez.taze ekmek içi.Oncelikle 4-5 tane bayat ekmegi posetın ıcınde guzelce ıslat ıyıce .sonra suyunu sık.daha sonra 5-10 dk da bır önüne at
    balığı toplarsın oraya sonrası senin becerine baglı...

12. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Sokar

Arkadaşlar Antalyada Kıyıdan Sokar başlamış diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim...

13. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    balık / bilgi açısındanmı?

14. ALP

ALP ALP

kullanılan misina 0.20 , iğnelerde 8 yada 9 no iğnedir.
    Sokar yemi dipten alır. Ege ve Akdeniz kıyılarında esmer sokar ve beyaz sokar olmak üzere iki çeşidi bulunur. Boyları 40 cm. geçmez. Genellikle 20 cm civarında bulunurlar.Zehirli dikenleri solungaç kapakları üzerinde bulunur.
    Sızı verici olmasına karşılık İnsan hayatını tehlikeye sokacak bir tehlikesi yoktur. Oltadan kargaburun aracılığıyla çıkartmak akılcı olacaktır,rastgelsin:)

15. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    dostum akdenizde sokor 4 mevsim yapar kumluk kayalik ve elbisle (ince uzun otlar) ortamlarinin birlestigi sularda ve kiyiya yakin yerlerde el kadar ve bazen irieri bulunur.buyuk sokarlar genelde derin sularda elbisle ve yosun yapmis kayaliklarda veya insanin az ugradigi kiyilarda yemlenirler ve suru halinde yasayan baliklardir.. bu aylarda iriler kiyiya iner havyar dokmek icin havyar zaninda pek verimli olmaz avi ama havyar sonra bir sure daha kiyiya yakin yerlerde yemlenirler..dikinleri sirt ve alt yuzgeclerinde mevcuttur..ayakkabiyla hafiften ustune basarak cikarabilir veya arkadasin dedigi gibi karguburun kullanabilirsin..biraz pis koka bir baliktir ama lezzeti bakimindan bircok baliga degismem...anlican duyumlarin dogrudur..sokar herzaman vardir..rastgele

16. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    selam arkadaşlar...........
    bu balıgı hiç avlamadım lezzeti nasıl?

17. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun

Mesut kardeş ben marmariste ki yıllarımda bundan çok tutardım ama istemiyerek.tabii aynen salardım. tadınıda bilmem ..tipi hoşuma gitmedi hiç yemedim ama oranın yerlileri çok sever..aklımda kaldıgı kadarı ile../ hint okyanusu çıkışlı balık.suveyş kanalı açıldıktan sonra akdenize geçmiş.

18. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    tavada tadi gercekten harikadir tabi damak tadi degisir ama benim gibi bir cok balikci arkadasim kuzuyla degismem der...biraz kokar temizlerken ama sonunda deger..annem cok severdi bazen baliga gitde su dikenli baliktan tuta yiyelim guzel olyo derdi...

19. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    çok kral balıktır iri bir kılçığı vardır beyaz etlidir.Temizlerken içorganları ile etinin arasındaki siyah zar tabakasını temizlemeyi unutmayın

20. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    Arkadaşlar bende beğeniyorum bu balığın tadını.
    Ama beyaz sokar daha lezzetli oluyor(Bence).
    Balık eğer iriyse deymeyin lezzetine.
    Üstünüze afiyet Geçen aldım taze taze en büyükleri 25 cm,en küçüğü 21 cm di.
    Tatları harikaydı.Tabi temizlerken Gökhan arkadaşımızında dediği gibi siyah zarı almassanız tadı acımsı olacaktır.
    Bu siyah tabaka birçok balıkta vardır.Dikkat etmek gerekir.
    Ayrıca bu balığı yakalamak çok zevkli çekerken yanlamasına geldiği için
    baya bi basıyo.Sanırsınki 2 kilo balık geliyor.
    Birde yakaladıktan sonra ben iğneden çıkarmak için bez kullanırım.
    Bezle balığı tutup iğneyi çıkarırım.
    Eğer bez yoksa yanaklarından sıkıca tutunca kendini gerer ve hareket etmez.Ama bunda dikkatli olmanız gerekir.
    Ayrıca dikenleri çok acı vermez.(Bana göre)
    En azından Trokonya ile ilk tanışmamda beni apalatmasına göre sokarınki sinek ısırığı gibi geliyor bana.

Son düzenleme: 21 Mayıs 2007