Tatlısu Levreği İçin Dip Yemi

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında AhmetKurt29 tarafından paylaşıldı.

1. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Öncelikle herkese selamlarımı iletiyorum. Bundan 10 gün kadar önce yaptığımız bir perch avında dip oltaları ve kasnaklarla(el oltası) boyları 15-19 cm arasında 8 perch yakaladık. Bu avlakta ne at-çek ile ne de ciğer ile hiç balık yakalayamadık. Yanımızdaki bir abi tuttuğu levreğin etinden bize verip bu yemin çok etkili olduğunu söyledi. 2-3 saat boyunca tek bir vuruş olmayan oltalarımız bir anda şenlenmeye başladı :) Allah o abiden razı olsun :D Meğer bu yamyamlar kendi etlerine kudurmuş gibi saldırıyormuşta bizim haberimiz yokmuş. Bizim dışımızda bırakın 8 i, 3-4 balık yakalayabilen bile yoktu. O avlakta ne solucan, ne ciğer ne de bir başka yeme kendi etine saldırır gibi saldırmıyorlar. Limitleri kurtaranlardan 4 tane alı koydum. Ve birini dondurucu da saklayarak başka bir avımızda kullanmak üzere saklamayı uygun gördüm. Ama ne oldu? Unutarak bütün balıkları yedim :D Şuan kara kara düşünüyorum levrek eti olmadan bu balığı nasıl tutacağım. O malum avlakta gözüm kaldı. Balıklar ufak ama en azından tutabiliyordum :) Abilerim, kardeşlerim, ustalarım sizden isteğim bana dip oltası ile etkili olabilecek bir yem söylemeniz. Solucanla tutan var ciğere nadir vuruyor. Mümkünse bunlar dışında olsun. Mesela hamsi kafası ile yakalayanlar duydum, istavrit fleto, ölü gümüş veya et türü başka bir tavsiyeniz varsa beni bilgilendirirseniz size çok çok teşekkür ederim. Cümleten rastgele...

2. küçücük iğneye solucanla başla. olta sabit durmasın, uzağa at ve küçük vuruşlarla tıklayarak çek. bir tane aldınmı tamamdır. 5 cm den küçük balık denk gelirse canlı tak. İriler gelebilir.

3. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    tavuk göğüs ü dene .. :thumb: sonucu bildirirsen sevinirim...

rastgele...

4. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Tavsiyen için çok teşekkür ederim abi :D
    Rastgele...

5. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Kesinlikle deneyeceğim çok sağol abi. Bayramda ava gitmeyi planlıyoruz av iyi geçerse bir rapor yapabilirim. Tekrardan teşekkürler rastgele...:)

6. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Bu arada abi aklıma geldi de bir sorayım dedim. İğne küçük olacaksa solucanı birkaç parçaya bölmeye lüzum var mı? Yani olduğu gibi mi takayım yoksa 2 ye falan böleyim mi :) bu yöntemde dip oltası veya şamandıra fark edermi? Böyle şeylere çok takılıyorum maalesef cevaplarsan sevinirim :D

7. iğneyi kapatacak kadar bir solucan parçası yeter. dip temizse şamandırasız takim kullan. en ucta iğne, 30 cm önde kıstırma kurşun. dibe takılma riski varsa gezer şamandıra kullan. 30 cm aralıklı stoperlerin arasında gezecek bir şamandıra. Kamışın ucu ile yapacağın küçük aksıyonlar şamandırayı etkilemeden direk iğneye kadar ulaşır böylece.

8. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Ellerine sağlık hocam çok teşekkür ederim :) rastgele...