Çupra ve mırmır iğnesi farkı

Konu, 'İğneler' kısmında BaLıKSıZ oLMaZ tarafından paylaşıldı.

1. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Haftada bikaç sefer balığa gidiyorum. Ben çuprayı hedefleyrek gidiyorum ve 505 5-7 numara iğneler kullanıyorum. Ancak bolca mırmır çıkıyor. Ben 3 tane falan alıyorum ustalar 20 civarı alıyorlar gün doğumundan öğlene kadar. Sorunun iğnede olduğunu söylediler ve bi iğne veridler. Baktım sanırım 1521 mustad çapraz siyah uzun palalı iğne. 7 numara iğneye kurt takıyorlar. Ben başta 5 numara 505 takıyordum ve tuttuğum 20 cmlik çupraların ağızları ondan bile baya büyük. Bana 7 numara kullan dediler 505in 7 numarasını çıkardım ondan olmaz uzun pala siyah kullan dediler ve 1521i verdiler. Kimiside beyaz uzun pala iğne kullanıyor ancak 7 numara oda. Çupra içinde bikaç abimiz kısa pala özelliklede 505i tavsiye etmişti. Çupra ve mırmırın iğneleri farklımıdır yani mırmıra 1521mi kullanmalıyım? Eğer öyleyse bi oltaya 505 birine 1521 bağlayacağım.

Ayrıca büyük çupra için tek iğne hırsızlı takım öneriliyor. Mırmır ise sürü halinde olduğu için 1 hırsız bide kurşunun üstüne iğne takıyorlar o ustalar. Bencede mantıklı olan o. Yanımdakiler 20 balık alırken seyretmekten sıkıldım açıkcası. Hatam nedir acaba?

2. Mustafa Mert

Mustafa Mert Mustafa Mert

Ben 2 iğneli klasik tip takımı kullanırım çupra ve mırmırde iğne ise 5 numara yada 3 numara kısa kapa iğne

3. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Hedef çipura ise 505 veya 496 bunları bırakma...

Bu iğnelerle mırmırda yakalanır ama madem mırmırları istiyorsun.. daha kolay tasma için mustad 1523 5-6 numara...

İri mırmırlar için 15 numara mustad 2310dt lazım.. kurt için biraz kalın gelebilir..

1523ü 300-400 gramlık çipura açar... ama mırmır açamaz..

O yüzden hedefte çipurada varsa 2310dt al.. bu iğne çipura da, levrekte, mırmırda alır.. ama el kadar mırmırları almaz baştan söyleyeyim..

Bedri bunu beğendi.
  4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    hiç farketmez hepsi hikaye.. hayvanın agzına girecek kadar olsunda (yemle beraber) önemli olan o ..

496 ile çupra tutanlar da kurt takar 1521-22 lerede kurt takar veya sülünez .. 496 da kısa saptır.. 505 kahverengi ve az kalın iğnedir ucu düzdür 530 aynı iğnenin sivri ucu içe dönük olanıdır. sazanda kullanılır..
    505 ide sazanda kullanan vardır.. biraz kalın olması belki saplanmasında sorun yatır desen aslında onada pek inanmıyorum..takılan yemin kütlesi ve şekli her defasında aynı olmaz..bazen iğne ucu serbest olur bazen yem ile kapalıdır ..

mırmır genelde kendisinin iğneye takan balıktır. langırt diye kamışın ucu sallanır...burda ince iğne tavsiye edilir. ama kalınada gelir..

gelelim tekne avına... 1500 serisinden iğnelere cupra da gelebilir - 496 yada 505 e de

zira olta elde ve de kontrol elde iken..vurdumu taktırırsın...iğnen ne olursa olsun..

sen eger kamışın boşlugunu alıp sehpaya dayıyorsan .. boşlugunu alırken çok germe misinan suya değsin koyver azıcık.. köstekleri daha bir uzun tut 2 tane köstek yap 25 cm olsun köstekler..

Bedri bunu beğendi.
  5. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Çoğu el kadar abi:). 15 -23 cm arası genelde. Küçükde çıkıyor ama ben almam daha ufağını. Hoş sürekli balığa çıkma imkanım olsa, birazda tecrübem olsada balık tutmanın tadını almış olsam geçmişte.. 25in altınıda almam ama..

6. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Abi 2 kamış atıyorum ve acemiliğimden zil kullanıyorum. Ustalar zil takmıyorlar. Dediğin şekilde elde tasma vuracağım ama iki tane atınca biri sabit kalmak zorunda. Mırmır daha sık çıktığı için onu elimde tutarım. Çipurayada sağlam yem takar zil takar beklerim. O yüzden direk mırmıra ve çipuraya yönelilk 2 ayrı olta atacağım. Hele bide yengeç çıkarıp takmayı öğrensem çipuraya takarım artarım. Yarım saat 40 dakkada bi çeker bakarım. Sanırım çupra için yapmam gereken 5 numara 505i tek hırsız yapıp sağlam yem takmak. Ve suya atıp zilini takmak. Mırmır içinde 1521 veya benzeri 7 numara iğneyi bir hırsız birde normal iğne takıp elimde tasma için hazır beklemek:)? Doğrumudur üstadım?

7. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Kurtda takabilirim ama zaten çek yem tak geri at 10 dakkamı aldığı için sağlam tem takmayı düşünüyorum.

10 dakkada bir balık geldiği için pratiklik açısından elimde tutarım. Tasmada vurmuş olurum sorun değil. Aslında çupraya lazım tasma ama oda seyrek geliyor.. Zil çalınca elime alırım onu artık.

Bu arada kıyıdan avlanıyorum. Boşluğuda önce alıyorum sonra 30 cm kadar salıyorum. Biraz daha fazlamı olsun boşluk?

8. sazan_kolik

sazan_kolik saffet

Favori Kamış:
    Mitchel atlantis 390.lineaeffe oyster 390 albastar leo 350
    Favori Makine:
    Mitchel armada 7000.Lineaeffe rapid carp 65 albastar kk 70
    En İyi Avı:
    10 kg aynalı sazan 17 kg yayın 3.5 kg alabalık
    dün aliağa sahilde birisi 4 5 tane cupra yakalamış cupralar baya iyi kiloya yakını olanda var iğnelerine baktım özellikle. 1/0 kısa pala iğneler yengecle almış balıkları. klasik iki köstekli takım. iğneleri büyük yani.saat 13.30 gibi toparlandı tahimin erken gelmiş avlanmaya.

9. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Sazan iğneleriylede avlanır avlanmaz değil ama yukarıda saydığımız iğnelere göre bunların yapıları kalın ve ağızları geniştir...

Öncelik hangi tür yemle avlanacaksak, ona göre uygun iğne seçmeliyiz..

Kurt kullanılacağı belirtildiği için iğnenin yemi daha iyi tutması adına ince yapılı ve uzun pala, varsa sırtlı iğneler makul..

Mırmır yemi yoklarken bunların varlığını hissedip vazgeçebilir veya zaten ağız geniş olduğu için mırmır yemi almakta zorlanır...

Bu tür iğnelerle mırmır avında vuruş anında tasma gerekir ki balık burundan yakalanabilsin... bunun içinde yemi takarken iğne ucunu hafif açık bırakmak gerekir...

Çipura midye kırmaya alışkın olduğu için iğnenin varlığını hissetse bile o sertliği ezmek için çenesini kullanır... ama mırmır öyle değildir ve çoğu zaman yemi yutmaya çalışır...

Mırmırın ağız yapısını incelediğimizde üst ve alt dudakların çipuraya göre daha uzun ve dar olduğunu görüyoruz.... buna göre ince yapılı, dar ağızlı ve uzun pala iğneler bu av için emsallerine göre daha iyi...

Takım konusuda geçtiğine göre bende tek beden tek iğne gezer kurşunlu kuma yatırma yöntemini tavsiye edeceğim...

Son düzenleme: 29 Ağustos 2011
  10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    çipuracılar genelde boşluk alır kamışın ucuna bakar tıkırtıbaşladımı. bir noktada hamle yapar bu çipuranın adetidir..ama sert yem takarlar..ki ufak balıklar yemi almasın..

mırmırda ise biraz boşluk verip kamış sehpada kalır mırmır yemiaalır hareketlenir ve kendiliginden takılır. ama ilk hamleyi yapan balıkçıda olabilir..

benim 2002 -2004 arası marmaris kumlubükte sezon kapandıktan sonra uyguladıgım bir yöntemi yazayım..

en uçta iğne kısa saplı marka model farketmez. buna 030 dan veya 025 ten 50-60 cm bir beden arkasına fırdöndü ve ana makina misinası..ancak makine misinasında bir adet delikli gezer kurşun..50-100gr arası (atara göre) yem olarak tavuk beyaz eti - kalmar eti - yada tansaştan aldıgım dondurulmuş karides..tabii buzu çözülmş ve tuzlanmış hali..

atıp beklerdim misina boşlugunuda fazla verirdim yani kamışın ucundan itibaren inen misina tam bir yay çizip suya degerdi..

geçerdim kenara.. beklerdim bir an gelir kamış yerinden oynardı ve cuprayı alırdım.. gelen çupralarda 300-400 gr dan aşagı olmazdı..

burdaki espri serbest iğne olması idi hayvanı ürkütmeyen yem alıp bıraksada tekrar alıp hareket ettiğinde gerilme olmamsı için uzun köstek..ypardım

belki hatırlarsınız bir dönem chasse peche denen fraqnsız kanalında akdeniz sahilinde surf sistemi ile iri çupralar alırlardı ordada iğne bedeni oldukça uzun baglanmıştı..ve tek iğne idi..

bu tip baglama şekli surf castingde uygulanır.. ne farkeder ondada aynı deniz değilmi sizde bu şekilde bir düzenek yapabilirsiniz..

11. eminertürk

eminertürk emin ertürk

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    penn sargus shimano baitrunner 6500b
    En İyi Avı:
    yildizli trakonya 53 cm 1,5kg sinarit 1,75kg
    Cehaletim için özür dilerim bu 505 ve 496 mustad markamı yoksa her markada bulabileceğimiz modeller mi ???

12. eminertürk

eminertürk emin ertürk

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    penn sargus shimano baitrunner 6500b
    En İyi Avı:
    yildizli trakonya 53 cm 1,5kg sinarit 1,75kg
    Biraz Araştırdım mustadmış sizi yormıyayım dedim çok teşekkürler;)

13. zeplin33

zeplin33 ALi BİNAL

Favori Kamış:
    Ron Thonson TYran
    Favori Makine:
    Shimano Stradic CI4
    En İyi Avı:
    Baraküda 85 cm
    bence senin yemi takmayla ilgili bir sorunun var. Mırmır için bence iğnenin önemi çok değil yemi iyi takmalısın.

14. Discovery_TR

Discovery_TR Erol Köse

Favori Kamış:
    Okuma Salina Tele Surf - Prologic Savagear RoadRunner
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40 - Daiwa Megaforce 100 Plus
    En İyi Avı:
    2 kg Kefal, Antalya
    Abi selamlar. Sizin sayenizde bu sene balığa doydum :). Allah razı olsun. Ben sizin beni ilk balığa başlattığınız andan beri baya bir mesafe katettim.

Önce ikili uzun pala iğneli dip takımı ile bildiğiniz kebap lavaş ekmeğini şerit şeklinde kesip akordiyon şeklinde iğneye takıp (iğneden önce köstek üstünde mantar takılı ve üçlü minicik fırdöndü kullandım. Köstek uzunluğu yaklaşık 40cm. Bu şekilde iki iğneli dip takımı, uçtada 125gr kurşun) çok güzel 30-40cm'lik 30'un üzerinde kefal yakaladım (yaklaşık 3 ayda, 8-10 kez gitmişizdir). Hemen her avda 3,4 yakaladım (Boğazda).

Sonra mırmır dönemi başladı. Yine üçlü minik fırdöndü, köstek FC 60cm, iğne çift tırtıklı uzun pala (modeli bilmiyorum), yem kaya kurdu. Hemen kurşundan 20cm üste üçlü fırdöndü + iğne + uca minicik fırdöndü... oradan da ana misinaya bağlı. Beden 0.35 ve köstek 0.30 FC
    misina. Bu sistemle son üç haftadır 10 kadar mırmır aldım. Ortalama 25-30cm'lik mırmırlar çıkıyor bizim burada. En son aldığım mırmır en büyüğü idi. Yaklaşık 40 cm azman bir hayvandı. Tasma atmam gereken zamanı çoğu zaman kaçırıyorum. YAnımdaki arkadaşlar benden genelde 3,4 kat fazla yakalıyor :). Mırmıra resmen doyduk. Avdan müthiş zevk aldım. El kadar olanlara isim taktık: MIR, daha küçükleri M :). Onları direk suya atıyoruz. Asıl vermek istediğim mesaj büyük iğne küçük iğne çok farketmiyor. 4 numara (OWNER) iğneye tüm bu boylar takıldı. Balık varsa resmen atlıyor zaten. Uzun köstek çok işe yarıyor.

Yine mırmır için kösteği minik fırdöndü ile bedene bağlayıp 30cm aralıklı iki stoper arasında bırakarak da bir sistem denedik. Onda da aynı verimi aldık. Büyük bir fark olmadı. Bizim burada Mırmır kaya kurduna bayılıyor.

Bu üçlü mini fırdöndüler böyle takımlarda müthiş işe yarıyor. Kösteğin bedene sarılıp oltanın karışmasını engelliyor. Özellikle tavsiye ediyorum.

15. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Bizim burda çıkanlar en fazla 22 cm falan. Genelde 16-17 cm.O yüzden köstek uzun olunca vuruşu hissedemeyiz diye düşünüyorum. Uzununu denedim ama en iyi verim çift iğneli hırsızlıo takımda alınıyor buralarda. Hırsız kösteğinin uzunluğu 15 cm üstteki köstek 8-10cm. Daha uzun olursa vuruşları alamıyoruz malum balık ufak:). Büyüğünü yakalamak için özel bi yöntemi olan varsa bende denemek isterim. Ama çıkacağını sanmıyorum buralarda:D.+

16. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Ne demek o ustalar zil takmıyor? takıyor takıyor bir çok usta zil takıyor :D :D

(millette yanlış anlıyacak şimdi):cool:

17. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Bak şimdi ben kabap lavaşından bahsetmemiştim ki? şımartma balıkları:D
    mis gibi sıcak ekmek arasında birde urfa olsa daha iyi olur..:D :D :D

bu arada harikasın diyorum....inşallah oralara gelirsem sende balık tava yeriz..:) ;)

18. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Sevgili Onur bir tür balıgın değişik denizlerdeki üreme zamanı aynı olmayabilir iklimsel ve ortam şartları... - büyüme boyları sabit olmaz - hepsi tören askerleri gibi aynı boyda makinadan çıkmış gibi olmaz..dikkat edersen diger hayvanlarda da böyle olur bazı yavrular çabuk gelişir bazıları kavruk tabir ettiğimiz ufak kalır vs.. bir de bunların aynı dönem balıkların sürüler halinde (az-çok) dolaştıgınıda hesaba katarsak senin olta attın yerdeki durum ile başkasının avlandıgı bölge arasında fark olabilir..:)

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Meselenin iğneden kaynaklandığını düşünüyorsan, FUDO'nu Chinu modelinin kırmızı olanına bak. 4-6 numaralar işini görecektir.

Birde şöyle bir husus var. İğneleri doğru bağladığına emin misin?

20. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    İğneler doğru bağlanıyor ona eminim. Belki kösteklerde hata vardır. Hırsızı 15 üsttekini 8-10 cm araı yapıyorum.