sazan avı ve boncuk

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında alidemır tarafından paylaşıldı.

1. alidemır

alidemır ali demir

Favori Kamış:
    Daiwa-ultra-marine-carbon sx 940 D-A-M Yukon Composite 150
    Favori Makine:
    Daiwa Bg 30
    En İyi Avı:
    sazan 7,5 kg
    arkadaşlar yorumlarda çok okuyorum sazan avına giderken şu yemi kullandım yok içine koku koydum yok çürük yumurta falan bir sürü yorum pekala boncuk la sazan tutuyorlar bunda hiç koku yok nasıl oluyor, merak ettiğim balık koku alıyormu yoksa renge mi bakıyor mesela mısır sarı boncukta sarı şimdide mısıra benzer boncuklar cıkmış gölde çok gördüm, üzerine koku falan sıkan yok ama balık yakalıyorlar, bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

birde sorunum var,bu hafta cuma günü balığa gittim oğlumla sabah saat 5.5ta şöyle makaraları atalım dedik boş bir yer bulduk zoraki sağ tarafa makara ve kasnakları dizmişler beş on metre ara ile sol tarafta aynı gurup şöyle ortada 7 metre yer kalmış oraya attık oltaları biraz oturduktan sonra baktım tabanca atmaya başladılar kurusıkımı ney biraz geçti havalı tüfek atmaya başladılar suya suda yüzen kuşlara oltalarda var orada, şöyle bir yanlarına gideyim dedim bira ve rakı şişesinden geçilmiyor geceden de orada kalmışlar inanırmısınız bayram sonrası cuma ve ezan okunuyor içki içiyorlar küfürlü konuşmalar kalabalık bir gurupta çatsan başın belada, hepsini allaha havale ediyorum neyse biraz durduktan sonra oltaları toplayıp eve geri döndük.

ali demir/Bursa

2. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Ali Bey maalesef bu tür insanlar yüzünden çocuğuma amatör avcılığın güzelliklerini nasıl anlatabilirim diye kaygılanıyorum. Bunlar insanda değil aslında. Bulunduğu yerde huzur bırakmayan , kalabalık olmalarına güvenerek taşkınlık yapmayı kendilerine hak gören sürü ruhlu yaratıklar.
    En güzeli , ortamı sezdikten sonra muhattap olmadan mekanı değişmek .

3. karateci

karateci MEHMET ÖZTÜRK

Favori Kamış:
    daiwa sensor red surf420-effe accord 360
    Favori Makine:
    okuma marka makina
    En İyi Avı:
    sazan /1,5 kg
    memlekette kedindini bilmeyen insan çok abi, benim de çok kızdım şeyler.benim genelde avlandığım barajda da karşı tarafda adamlar balıktutuyor oluyor 3-4 araba sıralanmış, ben karşıdan izliyorum oraya 1-2 araba geliyor müzik son ses açıyor, saygısılık diz boyu, heralde adamlarda başımız belaya girmesin diye susuyorlar.(avın içine edilmiştir).böyle bir kaç defa karşı kıyıda gözlemledim. balık avcısı saten kafa dinlemeye gidiyor ben ava genelde tenha ücra noktalara giderim.

4. kelbey

kelbey Erhan

Ali abi ilk önce boncuk konusuna deyineyim.Zatı muhteremler olta atacakları mevziyi ilk önce çeşitli yemlerle besliyorlar sapanla.Adı üstünde sazan ya o yemleri yerken garibim görme duyusuyla hareket etmediği için yemleri yerken boncuğuda vantuzluyor :(
    Aslında o kadar asaletli bir varlıkki bizlere suyun dibinde pislik namına hiç bir şey bırakmıyor ve bizler ondan neler bekliyoruz.Tutalım eve götürelim yiyelim,bu tabiki olacak ama kandırarak değil mücadele etmeden hiç değil.
    Diğer insanları yargılamak söz konusu bile değil çünkü her koyun kendi bacağından asılır.

5. ahmetntn

ahmetntn ahmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    banax / daiwa regal 5000brı
    En İyi Avı:
    2,5kg aynalı
    Ali abim benimde şahit olduğum böyle şeyler oldu ama en iyisi o zihniyetli insanlardan uzak durmak, afedersin ama bizde balığa giderken abilerle 1-2 tane bira alırız bazen ama kendini tanıyan ve bilen insan bunu yapmaz bunlar sadece orda değil çoğu konuda takıntılı olan kişilerdir mehmet kardeşimin dediği gibi en iyisi ordan uzaklaşmak veye jandarmadan yardım istemektir ....

6. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Hoca koyver gitsin sıkma canını..olayı havale ettiğin makamdan bişi çıkmaz..daha ziyade jandarmanın işe el atması gerekiyor..:) gözle görünür sonucu jandarma verir..

7. pashcat

pashcat Onur

En İyi Avı:
    Kalkan, lüfer, Çipura
    Ali bey boncuğu denedim hiç bir verim alamadım nasıl tutuyorlar bilmiyorum gerçi arkadaşlar açıklamayı yapmışlar. Oradaki insanların herhangi bir zamanda içki içmesi(ezan,cuma) ayıplanacak ya da kınanacak bir durum değil bence ama diğer hareketler için ciddi bir yasamız ve olsa bile uygulayacak makamlarımız yok ya da var ama onlarda ilgilenmiyorlar.Verilebilse şöyle bir 3000-5000 bin para cezası yada 1 yıl hapis hepsi kuzu olur ama ne yapalım klasiğimizi söyleyelim. "Burası Türkiye"

8. ErenSaruhan

ErenSaruhan Eren SARUHAN

Favori Kamış:
    SHIMANO Nexave - Vengeance
    Favori Makine:
    SHIMANO Exage 3000 & DAIWA MegaForce
    Ali abi boncuk cok kullanisli bi yem sazan icin. ignedeki misir bi zaman sonra kararip rengini yitiriyor ki sazan avinda dikkat cekici renk onemli. hedef baligin boyuna ve agiz buyuklugune uygun boncukla yemlediginiz oltayi daha once renk uyumu acisindan misirla yemlediginiz bolgeye atin.sonuc alicaksiniz.misir gibi renk kaybetmedigimden uzun sure dikkat cekici ozelligi var. ben ozellikle sari veya parlak milenyum rengi kullaniyorum.ama bolgeye gore renk farkedebilir.cesitli renkleri deneyip en uygun olani bulmak size kalmis. sazanin gorme duyusu koku duyusundan daha iyiymis. tabanda dikkatini ceken seyleri emip besinleri ayirip kalanini kusuyor.boncukta renkten kazanip baligin agzina girince size tasmalamak kaliyor.
    boncugu iki sekilde kullaniyorum. boili gibi ignenin yarim cm ustune baglayarak yada igneyi misinaya baglamadan once boncugu misinaya gecirip igneyi bagladiktan sonra ignenin boynuna gecirerek.
    umarim faydali olur yazdiklarim ve guzel avlar yasarsiniz.
    RASTGELE....

9. alidemır

alidemır ali demir

Favori Kamış:
    Daiwa-ultra-marine-carbon sx 940 D-A-M Yukon Composite 150
    Favori Makine:
    Daiwa Bg 30
    En İyi Avı:
    sazan 7,5 kg
    eren kardeşim yorumların için teşekkür ederim dediklerini uygulayacağım inşanlah başarılı olurum,
    ben balıkcılarda mısıra benzer boncuk buldum yeni çıkmış onu boili gibi bağladım iğneye bir iki vuruş yaptı ama tutulmadı, bir de oltayı attığım yeri roketle mısır yemliyorum. yani gittiğim gölde israil sazanından geçilmiyor, arada büyük pullu sazan tutan var ama daha çok israil var o da konserve mısıra çok geliyor fakat kılcıktan yenilmiyor gittiğim göl daha önceden balıkcılar tarafından kiralanmıştı şimdi balıkcı gitti ama giderken de gölü ağ ile taramış. kenarda köşede az bir iri balık kalmış şimdiden yorumların için teşekkür ederim.

ali demir
    bursa

10. ErenSaruhan

ErenSaruhan Eren SARUHAN

Favori Kamış:
    SHIMANO Nexave - Vengeance
    Favori Makine:
    SHIMANO Exage 3000 & DAIWA MegaForce
    ali abi bahsettiğin sahte mısırlardan bende almıştım ama hiç kullanmak aklıma gelmedi. yüzen tipi var bende boili iğnesiyle delip baglanıyor.
    füzeyle yemleme yapmak ıyı bi atış becerisi istiyor. her atışta aynı noktayı tutturmak önemliymiş.ben bikaç kere füzeyi denedim alışamadım.eriyen poşet kullanıyorum yemleme için. ama füzeninde ufak bi tüyosu var.avlanacagınız bölgeyi kasnaklara bagladıgınız 2 büyük samandıra ile işaretleyip bu bölgeyi yemlersiniz oltalarıda bu bölge içinde tutarsanız roketten daha cok verim alabilirsiniz.
    alttaki video boncukla av konusunda yardımcı olabilir.

http://youtu.be/-Hx4hB7ZPHQ

11. mgergoz

mgergoz Mustafa Gergöz

En İyi Avı:
    4,5 kg sazan
    bende bu boncuğa heves sardım ve denedim. ilk denememde biri 3,5 kg biride 2 kilo civarında balık aldım. kullandığım takım kasnaklı misina ucunda mısır küspesi ve 2 iğne ve iğnelerin yanında 1 cm mesafede sarı boncukdu. yani boncukları boili şeklinde iğneye bağladım. mısır küspesi bol yağlı ve hoş bir kokusu vardı. bu arada hiç yemleme yapılmayan bir bölgeydi ve bende hiç yemleme yapmadım.

12. beyazcennet

beyazcennet Gökhan

En İyi Avı:
    Sazan 8,5 Kg
    iznik gölünde de sürekli boncukla avlama yapılır , sazan bu bölgede mısıra alışık olduğundan dolayı boncuk mısır ayrımını yapamayacaktır.kancanın olta gövdesine bağlama yöntemide önemlidir,gövdeye asla dolanmadan gövdeden en az bi karış açıkta duracak şekilde bağlanmalıdır,ama ben yinede doğal mısır kullanıyorum,pazardan aldığımız süt mısırı koçakları da gayet iyi bir yem,son avımda 6 Kg sazan,genelde iznik gölünde sabah 3-4 ten sonra balık yapmaya başlar,sabah 6:30 civarında da balıkların atlamaya başladığını görebilirisiniz.ayrıca oltanın ucuna da son avımda 2 adet fosfor taktım deneme amaçlı,suyun içinde yanarak balığın dikkatini çeker mi acaba diyerek,ilk denememde 6 kg sazan yakaladım,artık şans mıdır yoksa fosfor etkisimi bilemiyorum o kadarını ama sürekli deneyeceğim bu yöntemi...

13. metegul

metegul METE

Favori Kamış:
    SHAKESPEARE UGLY STİK
    Favori Makine:
    SHIMANO
    En İyi Avı:
    TURNA 84 CM,
    doğru diğer hareketler için ciddi yasada yok uygulayacak makamda yok ammaaa ne farkeder ki ezan için cuma içki için çok ciddi yasada var uygulayacak makamda var. takan var mı? . hihi nız bol olsun

14. pashcat

pashcat Onur

En İyi Avı:
    Kalkan, lüfer, Çipura
    Hangi makamlardır bunlar hocam?

15. frkncbk

frkncbk Ahmet Furkan

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA
    Favori Makine:
    SHIMANO CATANA
    En İyi Avı:
    750 gr GÖKALA
    misir ile yemleme yapinca ve sari renkteki boncuklarida onlarin içine katinca baliğin koku duyusu onu yemesine engel olmuyor, dipteki misirlari supururken arada boncuğu da yutuyor, bu şekilde avlaniyor sazanlar bu arada sazan baliğina adi üstünde sazan deyip sazan avini küçük görenler var gördüğüm kadariyla, sazan baliği hiçte sazan! Gibi değildir , büyük sazanlar daima yemi defalarca kontrol eder ondan sonra yer, bi tehlike sezerse kusar, uzaktan göründüğü gibi olmuyor bazi şeyler. Balik tuttuğunuz yer bursada nilüfer çayi mi , halk arasinda ondörtgözler de deniyor, mera hakkinda fotoğraf olmadiği halde sanki bana oraya avlanmaya gittiniz gibi geldi, rasgele