hayretler icindeyim sazan baligi ustalari lutfen

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında fortuna tarafından paylaşıldı.

1. fortuna

fortuna fatih

Favori Kamış:
    crivit
    Favori Makine:
    crivit
    En İyi Avı:
    yayin 45 kilo
    oncelikle herkese selam

malumunuzdur belki yurtdisinda ikamet etmekteyim 10 senedir aktif bi sekilde haftalik baliga cikarim tatli su avcisiyim bugun basima gelen olayi ustalar ozellikle sazan avcisi arkadaslarlardan bi yardim aciklama istiyorum

senelik izinimi alip bu haftayi balikla gecirmek istedim 35km yolu gozum kesmeyip hemen yakinlardaki (etang)golette bi kac saatimi oldurmek vakit gecirmek icin gittim golette alabalik perch sazan turna kedi baligi oldugunu biliyorum hic sazanla vakit kaybemeden direk canli yem arayisinia girdim bi kac gumus baligi yakalayip iki oltamida yemledim yolladim suya amac turna kedi baligi yakalamak saat 5 gibi olta cok guzel bi sekilde sallandi tamam dedim ya turna yada kedi baligi perch bu kadar sallamaz oltayi biraz uzaga attim oltayi yanima cekmem zaman aldi

ama bi terslik var oltanin ucunda ne turna nede kedi baligi bu bildigin sazan 5 kilo garanti ustu de olabilir

yaninma yoremde kimse yok kepceyi almamisim nasilsa bisey tutamioyacam diye (niyeti bastan belli etmisiz )

kiyiya kadar getirrdim
    evet bu sazan ama oltanin ucunda canli yem var 3lu igneye bakiyorum agzinin tam icinde yem yok hayir kiyisina kosesine takilmistir diyecem ama bildigin canli yemi yemis

bu baliga basladiktan sonra hangi balik neyle tutulur nasil yakalanir bayagi bi arastrdim az cok ogrendigimi dusunuyodum ama bugunku olay hic bisey bilmedigimi bildiklerimide yeniden gozden gecirmem gerektigini gosterdi

dedigim gibi sazan baligi ustalarindan bi yardim acikama bekliyorum boyle biseyin olma ihtimali varmi

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bu durum gayet olağandır sevgili Fatih. Olağandır zira sazan balığı hem hayvansal hem bitkisel gıdalarla beslenen bir balıktır. Avlaktan avlağa yem seçiminde biri diğerine baskın gelse de sazan balığı yem konusunda 'hepçil' dir diyebiliriz. (omnivor)

:) Bu da bizim ekipten bir örnek. http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=59995&page=2

3. fortuna

fortuna fatih

Favori Kamış:
    crivit
    Favori Makine:
    crivit
    En İyi Avı:
    yayin 45 kilo
    saol abi aciklama yapmasan kendimi cok sansli hissedip canli balikla sazan tuttum diye hava atacaktim millete hevesim kursagimda kaldi

ama bugune kadar ne gordum duydum :D

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    sazan baligi ustasi degilim fakat söyle bir husus var. spin calisirken silikona veya maket baliga ve hatta kasiga sazan atladigi nadiren de olsa oluyor. ben hic bu sekilde tutmadim fakat tesadüfen tutan arkadaslarim mevcut.

5. iftina

iftina

Yaz başı (üreme öncesi) ve kış başlarında stok çalışması başlar,bu arada tam bir obezdir.Midyeden,meşe palamutuna,gobiodan,gümüş balıklarına kadar geniş bir beslenme yelpazesine sahiptir.Nuri beyin de yazdığı gibi genelinde hepçildir.Önemli olan yaşam ortamında ne var ; çamur,kum taş ,sazlık alan,küçük balıklar,yırtıcı balıklar,orman,baraj gölü vs .Bütün bu faktörler onun beslenmesini belirler.
    Avlanma(olta ile) hariç , o konu başka bir başlık.

6. ocoskun

ocoskun osman

Aşağıdaki balıklar Fırat kenarında kaşıkla tuttuğumuz yassı kafalı sazan diye tabir edilen balıklardır.Kaşıkla tutulan balık, canlı yeme de hayır demeyecektir.

7. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Denizde de kefallerin bazısı sahteyle avlanabiliyor.
    İlk "sahteyle avladım" diyenlere sahtekar gözüyle bakmışlardı, şimdi kefal için en iyi sahteler hangileri diye soruyorlar :)

8. fortuna

fortuna fatih

Favori Kamış:
    crivit
    Favori Makine:
    crivit
    En İyi Avı:
    yayin 45 kilo
    turnaya niyet ettik sazan geldi

acaba sazana niyet edip turna gelirmi :))

bu sene hic turna goremedim bizim burda gittigim yerlerde muhakkak sorarim diger avdaslara ama onlardada yokbusene sudak cok burda el kadar ufaklar seneye sezon basinda insallah oltaklik kivama gelirler

yorum yapip bilgilendiren arkadaslara coki tesekkurler