rota 660 için hangi motor

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında gortik tarafından paylaşıldı.

1. gortik

gortik erdem ergin

Merhaba,
    Ailecek gezmek ve olta balıkçılığı yapmak üzere Rota Fisher 660 modelini sipariş ettim ancak motor konusunda karar veremedim.. Yanmar 30 hp takılı olanını denedim ancak 6-7 mil civarı maksimum hız yapıyor. Bu tekne deplasman tipi olmakla birlikte çok ağır değil yani semideplasman olabilir. Dıştan takma 4 zamanlı enjeksiyonlu motor ile kullanmak istersem , ne kadar kuvvette motora ihtiyacım olur. 60 hp 4 zamanlı enjeksiyonlu mercury motor ile 12-13 mil hız yaptırırmı , yakıt tüketimi ne olur?
    Tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
    saygılar.

2. denizci41

denizci41 gürkan

En İyi Avı:
    levrek 7.5 kg
    Teknenin gideceği hızı sadece motora bağlamayın bence kullanacağınız teknenin özellikleride cok önemli boyu genişliği en önemlisi denizciliği yani suda kayması bence motoru secerken teknenizi baza alarak en uygun olanı bulursunuz şöyle bir örnek verirsek benim kullanmış olduğum tekne 12 mt en 4 metre 2 tane marin tipi scania motor var her 2 side 105 hp ama malesefki 10 mil den fazla yapamıyorum neden yapamıyorum ? tekne cok bicimsiz denizcilik sıfır kamera cok yüksek bu tip etkenlerden ötürü normalde bu teknenin yapması gereken hız 15 mil benim tavsiyem bu yöndedir gerci sipariş vermişsiniz artık hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın

3. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Aramıza hoşgeldiniz.

Kullanım sürenizi bilmek lazım. Çok sık kullanacaksanız örneğin yaz kış iki üç günde bir çıkıp uzun süre bincekseniz yada sıyırtma türü av merakınız varsa dizel motorlar iyidir. 6-7 mil hız az bir hız değil ama yanmarlar iyi motorlar olmakla birlikte biraz da gürültülüdür.

Ancak sadece yazları haftada bir binilecekse elbette benzinli motorlar iyidir. 2 zamanlı 70 HP motorumla 6m tekneyle 30 mil hıza çıktığımı hatta geçtiğini biliyorum. Ancak bu deniz, hava, yolcu tekne altı durumlarıda çok etkilidir. Ancak bu hızlarda nekadar benzin yakıyor derseniz net ölçmedim ama çoook fazla diyebilirim..:)

Ancak yarım yolda çok fazla yakmıyor. Yarım yolda bile 60 hp ile 10-15 millere rahatlıkla çıkabileceğinizi sanıyorum. 4 zamanlı motorla yakıt masrafı%15 daha az olacağını sanıyorum. Ancak iki zamanlılar daha seri ve hızlı oluyorlar. 70 hp iki zamanlı motorla 90hp 4 zamanlı motorlu eşdeğer tekneyi geçtiğimizi hatırlıyorum.

4. gortik

gortik erdem ergin

cevaplarınız için teşekkür ederim. İnternetten öğrendiğim kadarı ile deplasman tipi teknelerden fazla hız beklememek gerekiyor. Hız ( bu tip teknelerde) genelde teknenin su hattı boyu ile orantılı. Mesela su hattı boyu 6mt olan tekne için max teorik hız = 8knt
    12 metre için=16.08 knt.
    Ancak semi deplasmanlarda durum biraz farklıymış.yani tenknenin su hattı boyu ile hesaplanan max hızdan çok daha fazla sürat elde edilebiliyormuş. Tabii bu tekneden planning tipi bir hız beklemiyorum ancak , gördüğüm kadarıyla aynı tekneye dıştan takma benzinli motor koyanlar da oldukça çok. Fakat bir türlü sahipleriyle karşılaşıp dıştan takmalı olanları test edemedim.Eğer bu teknede dıştan takma kullanan arkadaşlar varsa tecrübelerini merak ediyorum..
    Ayrıca , yanmardan daha sessiz çalışan 25-40 Hp arası içten takma dizel tecrübesi olan arkadaşlardan da dizel motorlar konusunda tavsiye almak , tecrübelerini dinlemek isterim.
    Saygılar.
    Not: yaz kış ayda 3-4 kez bineceğim ve ara sıra sırtı çekmeyi düşünüyorum.
    Not: tekne fiber
    max uzunluk 6.6mt
    max genişlik 2.37 mt
    ağırlık 950kg olarak verilmiş.

Son düzenleme: 20 Kasım 2010
  5. onur1872

onur1872

nasılsa benzinli de olsa dizel de olsa rota 660 ile sürat yapmak biraz zor olacaktır. bu nedenle bu tarz teknelere dizel motor herzaman iyidir..keza ne takarsanız takın rota 660 ile benzinli dıştan takma da sürat yapmayacaktır..sürat için tasarlanmış bir tekne değil..sürat istiyorsanız 2.40 zodiac bot 6 hp dıştan takma 15 mil yapar :) 7-8 mil sürati biz 3 metre zodiacta 6 hp ile 3 kişi ile yapıyorduk..

sürat istiyorsanız birde zodiac alabilirsiniz..20 - 30 hp zodiac botlar hem az yakacaktır hemde deniz üzerinde sekerek gitmenizi sağlayacaktır. tabi nerden çıktı şimdi zodiac ben bunu mu sormuştum da diyebilirsiniz :) ben sadece fikrimi söyledim yanlış anlaşılmasın..

illa fiber tekne ve sürat istiyorsanız 4-5 metrelik kamaralı fiber tekneler var..onlara bakabilirsiniz..bahsettiğim teknelere 25 hp taktınızmı 15-18 mili rahat görürsünüz..

bahsettiğim tekneler bu tip teknelerdir

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...eri-55-hp-suzuki-surat-teknesi-34864033/detay

6. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Hoşgeldiniz. Siz ailecek binmeye güzel bir tekne beğenmişsiniz , ama kendiniz sürat merakını tatmin etmeye çalışıyorsunuz, anladığım kadarıyla. Her ikisi aynı anda biraz zor. kolay gelsin. Ayrıca motor suz 660 rota fiyatı ne kadar . Benim de böyle bir fikrim var.

7. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Erdem
    Şu ara Rota tekneleri sahibi Aslan beyin imalatında dört adet 660 m var.
    Rotaların en büyük özelliği sağlamlılığı,dayanıklı oluşu,denizden dalgadan yılmayan bir tekne oluşudur.
    Bu deplasman teknesinin hız ile alakası yoktur.30 luk Yanmar onun istenilen hızda gitmesini sağlayamaz.Keza daha büyük motorlarda ancak süratini 12 millere çıkarabilir,o kadar.
    Motorunu büyültsenizde sonuç istenilen düzeyde asla olamaz,tekne kafa kaldırır.
    Ancak emniyetli,keyifli bir aile gezinti teknesi olmasının yanısıra fiyatı,geniş sahası,hemen hertürlü balıkcılığa uygun oluşu artılarıdır.
    Onun sürat hariç diğer teknelerden pekde aşağı kalır yanı yoktur.
    Sahasının daha geniş olmasını arzularsanız dıştan takma tercih edebilirsiniz.60 Hp onun limit motorudur.İçten takma için ise 30 HP nin üzerinde olmasını tercih etmelisiniz.
    Açık deniz avcılığına uygun olsada,sair off shore teknelerinin yanında boynu bükük kalabilir.

Sevgiler

8. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    15'e bu aralar peşin verirler sevgili Erdinç.Fuardan sonra ise 17,18 olacvaktır.

9. gortik

gortik erdem ergin

cevaplar için teşekkürler.
    Ben rotayı peşin olarak anlaştım , fiyatlar :
    motorsuz 15300 TL
    pervane , şaft ,kovan vs : 4500
    yani içten takma dizel motor koymaya kalktığımızda 15300+4500= 19800 TL vererek motor aramaya başlıyoruz.
    içten takma motorlar
    1. Atamarine 27hp (yang dong ) : 6000
    2.perkins 29 hp : 9000
    3. perkins 21 hp:7500
    4.yanmar 30 : 13125 ( %5 indirimli fiyatı)
    5.lombardini 30 hp : 12375 TL
    daha volvo penta, vetus, nanni,westerbeke, lister petter vs motorlar var.
    Öncelikle yanlış anlamaları düzeltmek istiyorum, ben bu tekneden 20- 30 knt gibi hız beklemiyorum.. Yanlızca 6-7 knt yerine 13 -14 knt yapar mı merak ediyorum , çünkü rotadan yetkili kişiler 50 hp 4 zamanlı mercuy motor ile 13 - 14 knt hız yapabileceğimi söylediler.. Açıkçası bana inandırıcı gelmedi, fakat en iyisini tecrübe bilir. eğer tecrübe eden arkadaşlar varsa , tecrübelerini dinlemek isterim.
    Bu arada dizel motor marka ve kuvvet yönünden , tavsiyelere de açığım.
    saygılar

not: fiyatlar peşin üzerine ve biraz indirimli olup bayramdan sonra değişir denildi.

Son düzenleme: 20 Kasım 2010
  10. dizi

dizi Mehmet

Arkadaşlar affınıza sığınarak 25 senedir değişik tipte tekne sahibi olmanın verdiği tecrübeyle konuyu özetlemek gerekirse
    1- rota tekneleri şu anda fiyat-performans-kalite açısından en iyi şecim
    2- sık sık denize açılacaksanız 27-30 hp/3000 devir içten takma dizel motor size 7-8 mil yaptırır ve çok ekonomiktır. aynı güç ve devirde dizel motorların hepsinin sesi markaları ne olursa olsun hemen hemen aynıdır .
    (motor seçerken söylenen motor güçünü kaç devirde verdiğini kontrol edin sadece güç olarak bakmayın.30 hp yanmar 27 hp yangdong motordan daha güçsüzdür çünki yanmar bu gücü 3800 devirde diğer motor 3000 devirde verir)
    3- Daha büyük motorla daha fazla sürat yapamassınız ama daha fazla para harçarsınız, daha fazla kullanılır alanınızı kaybedersiniz,daha fazla gürültü ve vibrasyona maruz kalırsınız.

zeytinburnu limanında rota 660 tekne ve 27 hp atamarin motorla hersene çanakkaleye yazlığına giden ve gelen kişiler var .

11. wildyaban

wildyaban Erdem Karaca

Favori Kamış:
    Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Seido 3000 SRA
    En İyi Avı:
    63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
    Güzel bir motoryat tipi, 640 lık tekne alın, keyfine varın.
    İkinci eller için uygun dönemdeyiz. Harcamayı düşündüğünüz paraya, kaydı, kuydu tam, ustayla, hastayla uğraşmadan, bakıp, görüp, deneyip iyi bir tekne alabilirsiniz.

12. gortik

gortik erdem ergin

içten takma motorlar arasında atamarine fiyatıyla öne çıkyor. ancak ucuz etin yahnisi misali olur mu diye de endişelenmiyor değilim. bu motorun kullanıcıları varsa yorumlarını almak isterim.
    saygılar

13. ümitarıcı

ümitarıcı ali

arkadaş

arkadaş rota 660 15300 tl aldıgınızı gördüm ne zaman aldıgınız bende almak için aradım farklı fiyat verdiler yardımcı olurmusunuz

14. erertug

erertug Ertuğ ER

Merhaba,

Erdem Bey, ne oldu, karar verebildiniz mi? Bende 6.30 özkaya tekne, 25 HP Yamaha 4 zamanlı kıçtan takma motor var, ancak içten dizel rota 660 düşünüyorum. Olta balıkçılığı merakım olduğundan ve yaz kış balığa çıktığımdan ekonomiyi düşünerek ve bidon bidon benzinle uğraşmak istemediğimden ve kıçtan takma motorla oltacılık zor olduğundan isteğim bu yönde.
    Ayrıca Boğaz sularında beni üzmeyecek güçlü bir motor olsun ve en az 10 mile çıkabilsin istiyorum
    Rota 660'a motor konusunda tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim.Ayrıca yakıt tankını motora göre siz seçebiliyor mu sunuz, ortalama yakıt tüketimine göre bir depo ne kadar gidiyor?

Teşekkürler.
    Ertuğ ER

15. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Arkadaslar, ggercekten çok faydalı bir tipik oldu. Bu tur bilgiler hepimize zaman zaman gerekiyor. Paylaşım için teşekkürler.

16. evreseli

evreseli ayhan

Favori Kamış:
    Okuma V sistem 2.40 / Okuma Cedros 4.20 surf
    Favori Makine:
    Shimano sonora 2500fb / Daiwa emblem pro 6000
    Arkadaşlar ! ! !

Şimdiye kadar kimse bu tekneyi görmedi mi ? Hangi HP motor ihtiyacı karşılar . hangisi uygundur. Bu foruma bu tekne için yapılan yorumlar biraz zayıf kalmış. Saygılarımla. Ayhan.

17. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg