Biri bana yuhh desin,yeter yahu-Bugünki avımız

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli dostlar

Adeta denizle boğuşurcasına,adeta birtürlü başlayamayan Saroz avlarıma nispet yaparcasına,adeta kıt balığa bürünen denize,sair oltacıların pek birşey yakalayamadıkları,cehennemi sıcak güne nazire yaparcasına bugünki avımı sizlere sunuyorum.

Depderin,upuzak sularda ihtimamla markaladığım çukurlarda hep onları bularak,avlandım vede avlandım.

Hep derim,mercan avı,bul kayayı,bul yapan yeri sonra at demiri indir oltanı bekle avı değildir.

O eskidendi,şimdi balık ancak bir,ikisinin bulunabildiği geniş bir alanda bulunmaktadır.

Ozaman ne yapmalı asla demir atmadan,markalanan yerin az uzağında akıntının yönüne doğru yanlamalı,akıntıyla süzülürken dibi taramalı,vuruşları asla ıskalamamalı,bunu defalarca tekrarlamalı,helede ince ip misina hassasca kamış,ağırca kurşunla apikoda kalmaya özen göstererek aranmalıdır mercan.

Pamuk sakallarıma,güleç yüzüme,Noel Baba yanaklarıma aldanmayın.

Ben hep daha fazla,daha iri,daha güzellerinin peşinde dolanan, yorulmak bilmez,yeteri unutan,zaten kıt olan balığın son fertlerine dahi aslında acımayan bir katilim.

Arada ikilem yaşamıyormuyum,elbette yaşıyorum.Ne çareki,hep iyiyi boşlayan,belliki güdüsü kötüden yana olan birisiyim.

O halde:

Beni acımasızca eleştirin,tenkit edin,hatta yerden,yere vurun belki fayda eder.

Silin beni bu alemden yahu,:D :D :D

Ama,

Hep sevgimle vede saygımla kalın,

İşte bugünki avımdan kareler;

Not;Orhan Kaptanımın isteğine uydum balıkları kovaya koymadım.

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Yuuhhhh :D

3. katilhamsi

katilhamsi Kadir

Favori Kamış:
    LINEAEFFE IM CASTING SURF 390cm 100-250gr
    Favori Makine:
    Okuma Compressa CP 65
    En İyi Avı:
    Gomit
    Sırf eleştirin dediğiniz için yazıyorum, (daha önce de yazmak istedim fakat yanlış anlaşılırım diye çekindim açıkçası) insanlara balık yakalama olanağı sağlayarak belki iyi bir şey yapıyorsunuz lakin o çevrenin insanları, balıkları ve de deniz için hiç de iyi yapmıyorsunuz her geçen gün daha fazla insan balık tutmaya gelecek (tabi bunu tutmasınlar gelmesinler anlamında söylemiyorum) bunun sonu nereye kadar gidecek. kaynaklara göre arz talep de dengesizlik yaratıyorsunuz gibi bir şey. söylemek istediğim herkes balık tutma hakkına sahip fakat bu insanları bir bölgede yoğunlaştırmak bana göre o bölge için iyi olmuyor gibi.

Sağlıcakla kalınız...

4. xcebeci

xcebeci umut semi yavuz

En İyi Avı:
    geri saldıgım yapraklar...
    vedat abicim inan senin bu raporların beni cok sevindiriyor cunku gecen bir belgesal kanalında hint okyanusunda bir trolcu 3 saat trol cekti bukadar balık cıkaramadı...yani bence bu durumda bizim denizlerimiz en az okyanuslarkadar kıymetli ama deyerini bilemiyoruz...:D

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Aslında bir espri,ironi var bu raporda.8-10 MERCAN TUTULMUŞ HEPİ TOPU:)
    gerisi hanos.
    sabahtan akşama 20 lt benzin 50 km mesafe katedilmiştir.O KERTERİZ SENİN BU KERTERİZ BENİM dolanıp durulmuş,100 m üzeri derinlikte,ikiyüzelli üçyüz gramlık kurşunla çalışılıp(adamın kolunda derman bırakmaz,en kral makine ile bile çalışsan) iğneyle kuyu kazılmış,dendiği gibi sıcak güneş yenmiş.
    Üste para verilse yapılacak bişey değil yani.Zevk değil resmen EZİYET:)
    Tutulan balıklar kum zeminde(hatta batak) yaşayan ,diğer mercanlar gibi büyük sürüler halinde yaşamayan avcı mercan türü(patlakgöz mercan-Dentex macrophthalmus) uğraş vermeden ,peşine düşmeden tutulacak bir tür değil yani.
    Sivricede esas sıkıntı diğer türlerin azalmış olması,o türler olmayınca bu zor avın peşine düşülüyor,olsa Vedat ağabeyde gitmez herhalde,cidden akıllı adam işi değil:)

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bence mükemmel bir açıklama olmuş.Tam deli işi,yani tam bana göre iş.Bu arada tutulan mercan sayısı 44 adettir.

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    O zaman yuhhh:D

8. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Vedat bey seni ve arkadaşları ne olursa olsun tebrik ederim, ilk başta sizin yaşınızdaki birinin 12 saate yakın bir zaman denizde olmanız sizleri ne kadar sabırlı, ne kadar hırslı ve ne kadar bir uzman mercan avcısı olduğunuzu gösteriyor.

Hepimiz biliyoruzki belık avları her geçen gün azalmakta olup büyük balıkların artık oltalarımıza çok nadiren geldiğini görmekteyiz.

Devamlı benzin yakarak böyle bir avı gerçekleştirmek için , hele sizin benzinli güçlü motorunuzun bir saatte yaktığı benzinin giderini bile düşünemiyorum.

Hepimizin yani mercan avı yapan herkesin bildiği bir taş veya taşlar olur o taşların etrafında aşağı yukarı büyük balıklar varsa onlar avlanır, bu gibi büyük taşlarda büyük mercanlar, büyük fangriler, büyük ıstakarozlar bulunur işte bizlerde sadece noktaladığımız 120 noktada avladığımız her balık için teknede bayram yapıyoruz, az balıkla çok zevkli avlar gerçekleştiriyoruz.

Şu anda ben bu şekilde teknemle balık avlıyorum, hem fazla yakıt yakıp doğayı fazla kirletmemeye çalışıyorum hemde istediğimiz balıkları 3- 5 adet alıyoruz, bu aralar derinlerde balık az ama çok kısa bir zaman sonra deniz kendine gelecek ve derinlerde sular azalacak, ters alıntılar normal hale gelecek, çamur dediğimiz dip kirliliğide yakında alıp başını gidecektir.

O zaman sizler de baba mercanları avlayacak ve küçük mercanlar tekrar yaşayacaklardır.

Bizler uzun senelerden beri mercan avına gerçekten doymuş kişileriz, kendimizi illaki zorlayıp daha çok mercan avlamaya çalışıp kendimizi kabul ettirmeye gerekli olmadını düşünüyorum.

Vadat Abayoğlu
    Bu kere kovaya tepeleme doldurmadım senin isteğine uygun olarak geniş bir starafor kaba yerleştirip resimledim az sonra paylaşacağım.

Çok doğru bu sefer kova kullanmamışın ,:) ama stafor kullanmışın

,.......... mostra........ küçükler ve hannoslar altta biraz palazlanmışlar Mostra.........

Vedat bey bunlara gerek yok artık, seni bütün Türkiye zaten tanıyor, sanal alemda nereye baksan Faceebook ta sen varsın, Balık avı nette sen varsın. Google da sen varsın. Levrek avcılarında sen varsın. Saroz avcılarında sen varsın. Beyaz sakallı balık proföseri...............Senin şöhretini dünya biliyor artık. Hepimiz de seni kabul ediyoruz.....

Hepimiz seni de bundan sonra tabi olarak görmek isteriz, gerçi bana abartır diyorsun...:) ama bakıyorum da sen de biraz abartıyorsun, senin fotoğraflarda nedense eller çok büyük gözüküyor Vedat bey.

Her zaman dostlarınla beraber gönlündeki avları gerçekleştir Saroz seni bekliyor, bizlar senin muhteşem trofelerini bekliyoruz, bu arada benim tekneme gelen ve benimle balığa çıkar tüm dostlarım arkadaşlarım teknenin giderlerine ortak olma zorundalar onun için doğrusu ufak bir katkı payı ödemek, bu da yeni Türk usulü olsun, sevgiler.:)

Aman sürtçü lisan eyledikse affola.:)

9. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Kırkdört adet mercanın yaklaşık 15-20 tanesini görüyoruz, diğerleri alta biyerlere saklanmışlar. Keratalara bak sen, nasıl da kaçıyorlar bizden :)
    Çocukluğumda el arabası ile mahalle aralarında balık satılırdı. Uyanık(!) balıkçılar da ince kasayı alta bir güzel kamufle eder üste de kasanın irilerini seçerek serpiştirirdi. Balık satın alındığında küreği öyle ustaca sallardı ki; alttaki balıkları görebilme şansın asla olmazdı. Oysaki çocuk yaştaki halimle gülerdim bu tavırlara. Yani bir çocuğu bile kandıramazdı aslında kendini kandırırken. O günleri hatırlattığı için Vedat USTA'ya teşekkürler :)

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sen istediğin kadar aksini söylesende Ergin senin içinde iyi olmayan bir huy var.Bu huyki sonunda sabrımı taşırdı ve sonunda ben seni Face'de arkadaşlıktan dahi çıkardım.

Bu alemin kralı kimse bu yaşımda hatta tek elle her türlü aksiyondaüstesinden gelirim.Ama sen halen beni tanıımadın ve tanımada zaten

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sana yuhh demek haddimiz olamaz Vedat abim.

Ama her gün aynı taşlara gidip, aynı balıkları tutup gelmek? Doğrusu bana bu gibi resimleri görmekten gına geldi. Tabi ki de burada zevkler ve renkler tartışılmaz, o hak hepimizde mahfuz.

Ama diyorum ki, başka şeyler görsek, kılıç olur, köpekbalığı olur, orkinos olur, kofana olur, olur da olur.

Şimdi bir sürü göl avı maceram vs. diyerek savunmaya geçmene gerek yok sayın abim. Onları bildiğimiz ve senin o gibi balıkları da gayet ustaca halledebileceğini de bildiğimiz için böyle diyoruz. Yoksa zaten, garibim öğrenmiş bir üç köstek bağla, tak kanlı yem, karides neyse, şu taşa salla, çek mercanı; üstüne gitmeyelim, üzmeyelim ak sakallı abimizi derdik. Ama biliyoruz, sen kılıç, orkinos, levrek vs. de işini gayet iyi başaracak kadar işi bilirsin.

12. CEMMAKO

CEMMAKO CEM ÇELİKER

Vedat amca bunu sen istedin
    yuuuuuuhhhhhhh

13. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Ah Vedat Amca sana da latife yapılmıyor :) Yalnız dikkatini çekerim sen beni face'de arkadaşlıktan çıkarmadan önce ben gruptaki fazlaca reklamdan rahatsız oluyordum ve bu reklamlardan rahatsız olduğumu dile getirdim. Durumun normal olduğunu dile getirdiğinde de gruptan tereddütsüz ayrılmıştım. Yaşlı olduğunu biliyorum ama hafızanın benimkinden çok daha iyi olduğuna da eminim. Daha önce de aynısı olmuş çıkmıştım fakat sen tekrar çağırdığın için kıramamıştım seni.

Fakat beni asıl üzen ben ayrıldıktan sonra arkamdan "Ergin zaten problemli bir üyeydi hiç paylaşımı da yoktu" diyerek beni kişisel bir tercihimden ötürü grupta hedef göstermen oldu. Yani ben her girişimde farklı farklı ve bana göre boş reklamları görmek zorunda mıyım? Değilim, grupta bu rahatsızlığımı dile getirdim ki başka rahatsızlığı olanlar varsa şikayetlerini dile getirsinler belki sen de bir şekilde önlem alırsın diye. Sen de durumun gayet normal olduğunu söylediğinde o an ayrıldım. Çünkü sizin sayfanızın anlayışı bana uygun değildi. Ben sırf reklamlardan ötürü senelerdir televizyon izlemiyorum :)

Ama Allah içimi biliyor sana karşı asla bir tavır ve kırgınlık içinde olmadım. Bundan sonra da olmayacağım. Sen beni sevmesen de ben seni sevmeye devam edeceğim. Eğer gün olur da karşılaşırsak o beyaz sakalını severek kucaklaşacağım. mrsparkle

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    ,Kaptanım günlerdir karşılıklı peşrev atıp duruyoruz.Bizi iyi tanıyanlar ne zaman hakiki güreşe başlayacağımızı merak etmekte.

Ama etmesinler şahsen ben peşrevden ötesine gitmeye hiçte niyetli değilim.

Sanıırım bu alemde resim çekmeyi ve poz vermeyi en iyi bilenlerdenim.Amasana bunu gösterirken az zorlamadın beni,eh sonunda çözdün,e o zaman bu konuda beni tenkit etmemelisin.

Saroz avlarım başlayınca sanırım esas konum sırtı ile Torik,200metre üstü derinlerde elektrikli çıkrıkla Kocagözmercan vebatıklar üzerinde yarım kg 1kg arası Fangri Mercan İskatarozyemli avları olacaktır.

Elbette arada trofeleride yoklayacağım.

Yeni teknem 8 kişiliktir.

Şİmdiden birçokkardeşim ora avları için benden söz alma peşindedir.

Sanıırımki zaman içersindeolabildiğince çok kardeşime trofe avı heyecanını yaşatabileceğim.

Bak herzamanki gibi tekrar abartmışsın.

Bensaat 8 de açıldım,saat 3 gibi avı bıraktım ve döndüm yani 12saat değil7saat avlandım.

Limana geldiğimde on kadar mercanı,4-5 adet hanosu saldım.

Bu bana huzur veriyor.

Mostra evet mostralar herhalde ön planda olmalı ama fersudeler az gizlenmeli

Saygılar büyük kaptan.

Not;Bir avda ortalama7-8 litre benzin yakarım

Bunu benimle avlanmaya gelen kardeşler getiirirler

Aynı avı yarında,öbürgünde gerçekleştireceğim sizlerede sunacağım

15. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Tebrikler. Allah herkeze böyle bereketli avlar yapmayı nasip etsin. umarım saldığınız balıklar da çoğalarak ileriki senelerde daha da güzel avlar yapmanızı sağlar. saygılar vedat amca.

16. oniks16

oniks16 ismail doganay

Utanmasanız bohçacılıkla suçlayacaksınız.Bence bazılarına "YUH"

17. İri balıkları kovanın en üstüne koyarız hepimiz. Fotolarken de perspektiften faydalanıp balığı ön plana çıkarırız. Burada rapor okuyanlar da Senin benim yüzüne-endamına hasret olduğundan değil, balık fotosu görmek isterler herhalde. Bu tür küçük hileler bu isteğe karşılık verir. Olumsuz eleştirilerin altında başka sebepler olsa gerek.

Tebrikler Vedat abi.

18. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Aslında özellikle böyle tartışma ortamlarında en sevmediğim şey özellikle avın niceliğinin eleştirilmesidir. Üzüm yemek değil bağcıyı dövmek gibi algılansa da yaptığım aslında Vedat Amca gibi Balık Profesörü ünvanını almış bir balıkçının yapmaması gereken hareketler olduğu içindi sitemim. Zerre kadar saldırı amaçlı değil. Bunu balığa yeni başlamış birileri yapsa veyahut henüz Vedat Amca gibi bir ustalığa erişememiş hatta hiç erişemeyecek ben yapsam üzerimde eğreti durmaz. Ama ben Vedat Amcaya yakıştıramıyorum ki elimde değil.

Daha önce balığı fotoğraflama konusunda perspektif tekniğinin kesinlikle uygulanması gerektiğinin arkasında durduğumu ve hatta bu tip fotoğraf teknikleri ile avın daha ilgi odağı haline dönüşmesinin gerektiğini söylemişimdir.

Siz tebriğinizi tabi ki edin. Fakat eleştirilere böyle fevri yorumlar yaparken ilk mesajdaki gülümsemeleri de es geçmeyin mesela. Yada şimdiye dek bir kez olsun forum dahilinde hakaret etmemiş, sürtüşmelerden uzak kalmış birinin cümlelerinde farklı bir anlam olacağını da düşünün. Yaşça benden büyük abilerimsiniz. Sürç-ü Lisan etmişsem affola...

19. Söylediğin doğru, hatalar bazı kimselerde sırıtıyor. Şöhretin bedeli diyelim o zaman.

20. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Forumda uzun zamandir üye olanlarin bu avlara bir nevi burun kivirmasi, gereken ilgiyi göstermemesi, alelade bir rapor gibi görmesi dogaldir. Usta, üstad, profesör, baba, dede lakaplarini ak süt gibi beyaz sekilde haketmis avcilardan hep daha iyisi beklenir. Miktar önemsizdir. Avin gerçeklestirildigi bölge dahilinde bulunan türlerin en nadide örnekleri ve hep daha irisi beklenir. Tekrarlama avlar ilgiyi dagitir.
    Mesela istanbulda rapala ile 20 sarikanat olacagina 2 kofana daha ustalik ister. Raporu daha çok ilgi görür.
    Ben sahsen Vedat ustamdan mercan yerine fangri, torik yerine orkinos, trofe sinaritler, gridalar, lagoslar, beklerim.