Tekne ile balık avlama uygulamalarım ve Dostlarla bir av günü.

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında orhan kucukbicmen tarafından paylaşıldı.

1. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili arkadaşlar sizlerle çok uzun müddetten beri beraberim beni artık yakından tanıyorsunuz, teknem Sinagrit baba ile vaktim ve sıhhatimin iyi olduğu aynı anda havanında benim için balık avına uygun bulduğum hergün denizde olurum.

Denizde bulunduğum zamanlar üç çeşit balık avını denerim,

1) Sırtı çekerek balık avlarım.

2) Yemli olta ile dip avlarına bakarım.

3) Çapari ile avlanırım.

Genelde sırtı avı ile başlarım, hedefimde sadece büyük balıklar vardır, takımımı ve kullanacağım yemlerimi ona göre ayarlarım.

Havanın durumu rüzgarın estiği taraf sırtı avında çok önemlidir, ilk başta rüzgara göre hareket ederim, sonra meralarımızda hangi balıkların yakalandığı haberlere göre, tabi en önemlisi denizdeki kuşların ve balıkların hareketi de beni hedef balığıma yönlendirir.

Daha ziyade kuzeyden esen rüzgar palamut ve torik için çok etkilidir, bu rüzgar bizim meralarımızın doğal yapısına göre yem olarak tarif ettiğimiz küçük yavru balıkların meraya sıkışmasına sebeb olur, bu hal böyleyken de bu yemlerin düşmanları olan büyük balıklar hemen arkalarından gelirler, bu arada bunları sürükleyip , önlerine katarak getiren yunuslara da çok minnettar olmamız gerekir.

Güney doğu arası Kıbleden esen rüzgarlarla da büyük akyaları, orkinozları ve zargana azmanlarını suyun yüzünde bile görmek mümkündür.

En önemli rüzgarlardan biri de beni çok ilgilendirir bu da İmbat rüzgarıdır Batı ve güney batı tarafından çalkantı yaparak gelen bu havada genelde barakudaya çok uygun bir havadır.

Eğer hava kapalı ve deniz de çarşaf gibiyse bu da gene torik ve palamutu aklımıza getirir, işte bulunduğumuz bu güzel denizin ne kadar önemli bir mera olduğunu görüyoruz.

Biraz meraya yakından bakalım,:) genelde balıkların sığınacağı ve saklanacağı yerlerin sığlık ve kayalıklardan oluşması çok önemlidir hele dört sığlık ve iki çok uzun sığlığı olan bir mera ise o zaman bizlere düşen bu merayı iyice öğrenmek olur ben de senelerden beri çok emekler vererek bu meraları öğrendim, genelde hangi balıkların hangi yüksekliklerde bulunduğunu artık biliyorum, yem balıkların bulunduğu alanları balık bulucumuzdan görüp onları rahatsız etmeden yanlarında geçerken motorun sesini bile azaltıp onları korkutmadan yemleri sığlıkların yan taraflarında bekleyen Torikleri, Palamutları, Barakudaları adete bir sanat icra eden bir kemanist gibi çigan müziği eşliğinde kendimi bu dünyadan koparmışçasına o sessiz ve sadece motorun çıkardığı ve balıkların sahte yeme alıştığı bir hızla yemi almaları, kolumu güzelce sarsmaları, işte o an benim için hayatın en güzel anlarından biri, misina bazen parmaklığı keser etten geçer ve kemiğe dayanır ....hiç hissetmem bile o an yokmu işte o an beni koparır, ben o anın aşığı olmuşum arkadaş gözüm hiç bir şey görmaz halde, benim için ikinci yaşamam gereken an ise o büyük balığı tekneye almak.....Burada yaşamaktan ve teknem ile bu avları 18 seneden beri yapmış olmama bana ayrı bir huzur ve mutluluk veriyor, gerçekten bir torik veya bir baba sinarit artık benim hayallerim, gerisi ise teferruattan ibaret, ben bardağa baktığım zaman sadece içersinde bir torik görüyorum, boşmu dolumu beni fazla ilgilendirmiyor.

İşte teknesi olan bir kişi bir de böyle bir cennette yaşıyorsa böyle sair veya yazar gibi yazar durur, hem yaşar hem de yazar, suya sabuna karışmadan.

Bu arada teknem ile sırtı avını sizlere kendi üslubum ile anlatmaya çalıştım, şimdi gelelim mercan avımıza.

Mercan avında da rüzgarların çok etkisi vardır, hava sakin olmalı biraz çırpıntı ava daha güzel bir renk katabilir.

Mercan avını 18 seneden beri bir fiil yapmaya gayret ediyorum, işte bu 18 sene benim için çok önemli zira mercan avlamak için mercan taşlarını tesbit etmek ve kerterizini almak gerekir, balıkçılıkta önemli olan hedef balığı avlamaktır, mercan balığını hedef alırsak bunu yanında karagöz, Fangri, ıstakaroz, lipsoz, dülger vs. balıkların da oltamıza gelmesi mümkündür.

Evvelden mercan avları uygulamalarım diye yazdığım yazılarımın başında belirttiğim gibi tekrar yazıyorum.

Bizler olta balıkçıları için tekneden yapıcağımız iki tür mercan avı vardır,

Tekneyi az rüzgarlı havada kendi haline bırakarak sürüterek arada sırada takımı kaldırarak yaptığımız mercan avında en fazla rahat olarak 3 kişi avlanabilir, eğer benim teknemde 5 kişi varsa bütün takımlar birbirlerine karışır sonra ...ayıkla pirincin taşını. Bu avın bir güzelliği ise mercan avlanan yerleri belirlemek adına bir avantajdır, eğer ben teknede yalnız isem ben de tekneyi rüzgara bırakarak avlanırım, ama genelde tek başına mercan avlamam, mercan avında teknede avlanan sayısı ne kadar fazla ise o kadar da denizin dibinde maz moz oluşur ve mercanlarda teknenin altına toplanırlar, akşam vakitleri ise karınları acıkır ve yemlere saldırırlar tabi bu da her zaman olmaz denizlerdeki dip akıntıları ve rüzgarların değişik esmesi de ava etkili olur, bu avda en uygun ince ve sağlam takımlardır, FC misinanın da çok sağlam oldukça çok isabetli olur, iğneler çapraz uzun pala ve çapraz kısa pala olarak satılıyor , kamışla avlanmak ise her zaman çok avantajlıdır, ben hem kamış hem de elle avlanıyorum ama kamışa ısındım zira yerlerde artık hiç dolaşmıyor, bunu kim icat ettiyse nur içersinde yatsın.
    Demek ki aramızda elle avlanan ve kamışla avlananlar var bizler de iki uygulamaya da saygı gösteririz.

Mercan taşında avlanmayı ben tercih ederim, tabi her taşta her zaman balık olacak diye de bir kural yok, bazen gün olur hiç de olmayabilir bu da denizin bazen cimriliği bazen de bizlerin acemi tarafımıza gelen günlerimizdendir.

Mercan balığının çok faydalı olduğunu biliyoruz, bu balıklar artık denizlerimizde belirli bir şekilde azalmakta, eskisi gibi çok mercan avlayamıyoruz.

Benimle balığa beraber çıkan arkadaşlarımızda bunu bilincindeler benim tekneme çok balık avlamak için zaten gelmeyin, çok balık istiyorsanız balıkçı dükkanına gidin, benim için 2 veya üç baba mercan çok güzel olur tabi bunların 500 gr üzerinde olmaları da beni çok mutlu eder, dostlarımızla bir akşam yemeği de yeriz.

Dün akşam üzeri çıktığımız mercan avında, Altınolukta yaşayan üç sayın dostum ile teknemde avlandık, Değerli Albayım, değerli İrfan bey kardeşim ve sizlerinde yakından tanıdığınız Fenerbahçeli Oktay abim ilk başta onlara çok teşekkürler ederim, sizler gibi yeni güzel dostlarla tanıştığım için artık Allah kısmet ederse hiç ayrılmayacağız, güzel ve zevkli bir av yaptık, yetecek kadar karagöz ve mercan avladık, Sevgili Muammer ustamız da bu balıkları pişirdi ve çok güzel bir akşam geçirdik, buradan tekrar çok teşekkürler gene bekliyoruz.

Sizlere de sevgiler hoşçakalın, bu arada her balık avcısı kendine göre değişik şekillerde avlanabilir bizlere, bana da bu kardeşlerime saygı göstermek düşer.:)

Değerli İlhan hocam ile mercan avımız.:)

2. Gokmen07

Gokmen07 Gökmen

En İyi Avı:
    tutmak nasip olmadı daha
    ellerin dert görmesin üstadım.kıymetli bilgiler için teşekkür ederim..

3. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Orhan abi çok güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık. Avınız içinde tebrikler.

4. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Orhan ağabey, değerli bilgiler için sağolun var olun... bereketiniz hiç eksik olmasın..

5. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
    Paylaşımınızdan ve her şeye rağmen mütevazılığınızı muhafaza etmenizden dolayı tebrik ederim.

6. balıkçı öğretmen

balıkçı öğretmen KEMAL

Favori Kamış:
    Okuma V System 2,70 10-40
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    çok güzel balıklar keyifli bir av daha ne olsun...

7. emrmtn

emrmtn Emrah Metin

En İyi Avı:
    kayıtlara geçecek birşey arıyor :)
    Abi tebrikler,darısı bizlerin başına...

8. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili Gökmen kardeşim sana da her zaman güzel balık avları dilerim sevgiler.:)

9. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Erkan kardeşim çok teşekkürler sevgiler..:)

10. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Bu değerli bilgiler için teşekkürler Orhan abi, ayrıca balıklarda gerçekten harika tüm ekibi kutlarım, böyle keyifli ve bereketli avlarınız daim olsun inşallah :)

11. fb oktay

fb oktay oktay tataroğlu

Favori Kamış:
    shımano beast master surf
    Favori Makine:
    shımano ultegra 14000
    En İyi Avı:
    daha çok yeniyim
    Orhan baba,bizde sana teşekkür ederiz..tekrar görüşmek üzere..

12. Gokmen07

Gokmen07 Gökmen

En İyi Avı:
    tutmak nasip olmadı daha
    Güzel temenni için çok teşekkür ederim ustam.lakin ava çıkmayalı epey oldu.arada çıkıp 0 çekmeleri saymazsak..elbet bi gün güzel bi avımız olacak ***..

13. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Bu güzel övgüler benim için her zaman çok değerli olmuştur ve olmakta, ben burada sadece mutlu olmak ve vaktimi huzur içersinde geçirmek istiyorum bunun dışında hiç bir amacım olmaz ve olmadı sevgili İbrahim kardeşim, aynı zamanda burada bulunan ve ilgi alanı balık avı olan herkesi de böyle olmasını arzu ederim, ufak tefek şeyler dışında tabi bunlar çabuk unutuluyor, burada sizlerle beraber olmak beni gerçekten buraya çekiyor, elimde ardımda biriken bilgi ve tecrübelerimi buradaki bütün kardeşlerimle paylaşmak onlarla tanışmak ve onlardan da yeni bir şeyler öğrenöek bana gerçekten zevk veriyor, sen de bu bilgilerimi beğendiğin için sana da çok teşekkürler ve ne mutlu bana.......sevgiler sevgili kardeşim.:)

14. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Tebrik ederim.
    Her yönü ile güzel bir paylaşım. Sizin gibi ustalarla aynı ortamı paylaşmak isterdim.

15. talip yeşiltepe

talip yeşiltepe talip yeşiltepe

bol bol bilgi ve tecrübe; ayrıca balıklar da çeşitli olmuş tebrikler :)

16. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Sevgili Ali Kemal kardeşim bu değerli övgülerin için sonsuz teşekkürler, sevgiler hoşça kal.:)

17. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok doğru Kemal hocam ben de zaten çok mutluyum.:) Sizlere de güzel avlar dilerim, sevgiler.:)

18. balıkçı öğretmen

balıkçı öğretmen KEMAL

Favori Kamış:
    Okuma V System 2,70 10-40
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    iyi dilekleriniz için teşekkürler :) daha mutlu ve daha güzel avlar yapmanızı dilerim..

19. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgiler.:)

20. 1gülüm

1gülüm ali kömür

Favori Kamış:
    dam
    Favori Makine:
    dam
    En İyi Avı:
    165 yayın
    us dadım iyi ki varsın sağ ol bu güzel paylaşımın bizlere tercübe veriyor.mrsparkle