Gene Gerçek Amatör Olamadık :D

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tarih: 28/07/2014
    Saat : 02:00 civarları
    Ay yok, dalga yok, rüzgar yok, sivrisinek çok. :D

Ramazan ayı boyunca yalnızca bir kez balığa gitmiştik hedef mırmır dı ve mırmırın şeklini hayal ederek dönmüştük. Artık dürtümüz dürtmeyi bırakmış, yumruk çakmaya başlamıştı.

Ramazan sonu artık duramazdık, gene hiç hazırlık yapmayarak çıktık yola. Yemcimiz sevgili Zafer'den yemlerimizi tedarik edip, 4 adet te klasik 3'lü takım yaptırdık.

Misinalar Berkley Trilene 0,27 mm flourocarbon, iğneler 2 numara sarı çapraz iğneydi.
    Avdaşımın 1. hedefi gene çipuraydı ama ben çipuradan pek umutlu olmadığımdan, çipuranın aksiyon kardeşi mırmırı hedefliyordum. Aslında sabah suyunda levrek te çıkıyordu tektük ama hem boylar küçüktü, hem levrek avlağı çok sinekliydi. Avdaşıma sinek ısırığı dokunduğundan pek istekli değildi levrek için, oysa ben özlemiştim. Boşboş atmaya razıydım ama gene de onu yalnız bırakamazdım.

Yemciden yem aldıktan sonra bile avlak noktasına tam karar vermemiştik.
    Yol boyunca abi nereye gidelim, farketmez sen bilirsin, yok ben bilmem sen daha iyi bilirsin, benim için farketmez, sen söyle. Yok abi ben süreyim sen istikameti söyle, sağa mı döneyim devam mı edeyim, bilmem ki farketmez sür abim işte diye diye en son yol ayrımında durduk. :D:D:D

Yukarıdaki paragrafı 3 tur tekrar ettikten sonra dön hadi sola dedi avdaşım ve avlak nihayet belli oldu. Bu usta işi belirlemeden sonra avlağa ulaştık. :D

Avlakta 2 araba 5 kişi olta atmaktaydı. Onların sağına ben, soluna da avdaşım yerleşti. Sol taraf derin ve gopez veren bir bölgeydi, benim olduğum bölge ise sığ ve kumluk sayılırdı. Mırmır, çipura ve ispendek çıkabilmekteydi havasında.

Avdaşımın zorlamaları sonucu derin tarafa gitsemde olta atmadan bir müddet seyrettim. Hiç vuruş yoktu avdaşımda. Orası gopes veriyordu genelde ama avdaşım ısrarla çipura hayal ediyordu o bölgeden. Biz gelene kadar 5 kişilik grup 1 mırmır yakalamıştı. Biz geldikten sonra da 1 avcı ispendekle siftah yaptı. Bende 5 kişilik grubun yakınından oltamı salladım.

Saat 3:30'a kadar küçük vuruşlar alıp, yem tazeliyorduk. Diğer avcılarda da bir gelişme yoktu ve onlar sıkılıp derin suya şamandıralı olta atmaya başlamışlar ve ara ara gopez tutuyorlardı.

Saat 03:45 civarları tam avdaşım yer değiştirecekken güzel bir vuruşu tasmalayıp ilk mırmırı mı almıştım. Avdaşım da kalıp beklemeye karar verdi, yarım saat bir gelişme olmayınca başka bölgeye kaydı. Kalmıştım tek başıma, bölge bataklık olduğundan sivrisineklerle de mücadele veriyorduk.

Tek başımayken bir vuruş daha aldım ve bu sefer gelen kaba lidakiydi.

Avdaşım yarım saat sonra hiç vuruş alamayarak yanıma geldi, belli ki sıkılmıştı. Kaba lidakiyi gösterince yanıma yerleşti, 10 dakika demedi ilk mırmırını alınca morali düzeldi, sonra 1 mırmır daha aldı. Balıklar uzun ama zayıftılar. Vuruşlar çok keyifsiz ve cılızdı, balıkların direnci de öyleydi.

Şu ay takvimine bakayım bakalım suçlu ay mı diye içimden geçirdim.
    Evet suçlu aydı, en rezil zamanlardan birinde olta atıyorduk ay takvimine göre.
    Bu takvime ava gitmeden önce bakmam sanki daha faydalı olacaktı. :D
    Gerçek amatör olaydık, belki de bakardık ava gitmeden önce. Çakma amatör olduğumuzdan anca avlanırken aklıma gelmişti. :D:D:D

Saat 05:00 civarları da 1 mırmır da ben yakalayarak saat 06:00'ya kadar takıldık, 06:30 gibi de başka vuruş almadığımızdan avdaşımın ısrarları sonucu bölgede keşif yapmak amaçlı avı bitirip, aklımızdaki bölgeleri gezdik. :D

5 balığımıza rağmen atçek kamışlarla av yaptığımızdan oldukça keyif almıştım.

Ertesi gün başka bir ilçeyi denemiş oradan da 1 adet sargoz tutarak, bayram iznini gene gerçek amatör olamadan noktalamıştım. :D:D:D

Takım detayı :

Okuma V System 2,40 (10-40 gr atar), 20'lik spro red arc makine, 30 gr kurşun.
    Okuma V System 3,00 (10-40 gr atar telespin), 40'lık penn fierce makine, 30 gr kurşun

Keyifli avlarınız, güzel bayramlarınız olsun. :)

2. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Yetmez mi 5 balık, amatör ruha :D:D Ellerine sağlık Volkan, yine keyifle okudum :D

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Isi biliyosun ha :) yerlesmissiniz sagli sollu kanatlara. Yemli avda kanat kapmak onemli. Feeder grubu avlarimizda kac avciysak kura atiyoruz artik. Sol bastan diziliyoruz avlaga. Ilk kurayi ceken ve sona kalan pek bi seviniyo :)

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teşekkür ederim İnan, bana yetiyor ama sanırım gerçek amatör olmadığımdan yetiyordur. :D
    Nice güzelleri sana rastgelsin. :)

:laughing: :laughing: :laughing: Deme....:eek: :D

Bildiğimizden değil Roy, yalnızca avlak derinlik tercihinden sağlı sollu yerleştik. :) Zaten çok durmadık öyle, sonra birleştik te, abi durmadı durduğu yerde, balık vurmadıkça gezindi durdu. :D

Gene de avlaktakilere bakınca güzel balıklar yakaladık denilebilir.

Sizlere de rastgelsin. :)

5. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    APIA Foojin'X Grove Stream 93ML, MajorCraft Cross Ride XRS-1002H
    Favori Makine:
    DAIWA Morethan Branzino 2508SH LBD, DAIWA Catalina 4020PE-H
    En İyi Avı:
    48cm 1170 gr Levrek, 45,5 cm 790gr Kofana
    Tebrik ederim Volkan abi, biz burada bu yıl mırmır sıkıntısı çekiyoruz. Geçen yıla göre çook çok az. Bu arada ava çıkarken yanıma off sinek kovucu losyon almadan çıkmıyorum acayip işe yarıyor, aklında bulunsun abi:thumb:

6. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Hayırlı nice bayramlara,

Gerçek amatör ruha sahip olamayacak bir şey yaşadınız da başlığı yazdıktan sonra konuya yazmaktan imtina mı ettin, yoksa ben mi tam okuyamadım. Gece gece, ay durumu, hava durumu uygun değilken üstelik bayram mübarek gününde ava giderek gerçek bir amatör olduğunuzu göstermişsiniz.

Mırmırın en verimli zamanları, doğru havayı, suyu yakalayınca harika av veriyor ve de çok lezzetliler. Ramazan bitti, İnşallah benim sezon da başlıyor. Yine malum köyde bir ev kiralayacağım kısmetse. İnternet olmayacak ama dönüşte ayrıntılı bir rapor yazacak olaylar yaşarım herhalde.

Görüşmek üzere.

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Gürkan, her sene bir önceki seneyi aratıyor maalesef. :(
    Geçen seneden kalma bir kovucu vardı arabada ama sanırım atmışım bulamadım. Aklımda var diye kaldığından da almadık :rolleyes: :p .
    Bizde yaz aylarında kullanıyoruz bazı bölgelerde.
    Sizlere de güzel avlar dilerim. :)

Başlık, rapordan bağımsız.

Mırmır genelde sürü gezdiğinden, sürüye denk gelince ard arda harika av verir dediğin gibi. Sana da güzel bir sezon dilerim. Dönüşte ayrıntılı raporunu merakla bekliyor olacağım.
    Malum köyde evi nereden, ne kadara, nasıl kiraladığını özelden yazarsan sevinirim. Bende yaz bitmeden 1 hafta kadar bir tatil düşünüyorum. :)

8. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Haksızlık etme güzel balıklar usta işi üstelik,tebrikler

9. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Haksızlık yok, tespitini belirtmiş.
    Teşekkürler...

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Yemciye takım mı bağlattınız?:D :eek:

Tebrikler gözüm, bu zamanda olabilecek en iyi avı gerçekleştirmişsiniz bana göre. Güzel gönlüne denk nicelerini de dilerim. Sevgilerimle.:) ;)

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bağlattık ama bi sor niye bağlattık. :D :p :laughing:

Aslında niyet hazır takım alıp, hızla bi yere kendimizi atmaktı. Evden zaten geç çıkmıştık. Lakin malzemecide sohbet güzel olunca bayağı uzadı alışveriş.
    Hazır takımdaki iğneleri beğenmedik, iğneleri beğendiğimiz takımlar da çok kalın misina kullanılmıştı.
    Dedik bari olmuşken tam olsun, FC misinadan takım yapalım.
    Ben bağlasam anca sabah suyuna olta atardık. :D

Hem iyi de oldu, yeni bir takım bağlama şekli öğrendim, çok ta pratik. ;)

Sevgiler benden Nuri abi. :)

12. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Tebrikler sevgili Volkan kardeşim, bizler de de senin ve ailenin bayramınızı kutlarız, sevgiler.:)

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Orhan amca, yapacağın nitelikli avları takip edeceğim, kazasız belasız avlar dilerim, sevgiler benden... :)

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Pratik çoklu takım olsa olsa "öksüz bağı" yöntemiyledir.;)

Benim ki tahmin tabi ancak vaktin varsa nasıllığını merak ettim. Sen öğrendiysen ben hayli hayli öğrenirim.:D

15. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :laughing: :laughing: :laughing:

Usta adamın hali de bi başka oluyor canım :p :D
    Evet öksüz bağıymış. :D

16. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Naçizane bir tespitimi aktarayım.
    Sanırım faydası olacaktır.

Deniz avlarında ne kadar etkili olduğunu bilemiyorum, deneyip, gözlemedim ama tatlısu avı sırasında kullanılan sinek kovucuların kokusunun yeme bulaşması avı fazlasıyla olumsuz etkiliyor.

Kısaca kullandığımız yemleri çekici kılan, etkili olduğu denenmiş ve ispatlanmış özel kokulandırıcılar dışında kokuya bulaştırmaktan kaçınmalıyız diyorum.

17. Uğur09

Uğur09 Muammer

Favori Kamış:
    Mitchell Mediterranee 430 Surf
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer nose pover
    En İyi Avı:
    740gr ve 480gr.(2)'si aynı anda ÇUPRA
    Tebrikler :thumb: Devamına rastgele...:):) :)

18. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Abi siz balıkları beslemeyin ondan sonra vuruşlar cılızdı de :) bir hafta üst üste balıkları besliyeceksin sonra tutacaksın bak nasıl mücadele ediyorlar şahsen ben öyle yapıyorum ama çok mücadeleci olduklarındanmıdır nedir balığı birdaha su dışına çıkaramıyorum :)

Tebrikler Afiyet olsun

19. UtkuOmer

UtkuOmer Utku Omer Kucukberber

En İyi Avı:
    5kg Kofana
    Tebrikler Volkan abi. Nicesi nasip olsun

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Denemek, gözlemlemek lazım Tarık abi. Ancak ben haklı olabileceğini şimdiden düşünüyorum. :)
    Geçen sene levrek tutmak için sigarayı bırakmıştım. :D 1 sene içmedim.
    Geçen sene az balıklı mevsimde bile az sayıdaki avımda gayet iyi oranda levrek tutmuştum. Tabi deneyim bunun neresinde tam kestirmek güç.
    Birde avdaşım 2 paket içtiği halde o da önceki senelerde iyi avlar yapmıştı. :rolleyes:

Çok teşekkürler, sizlere de rastgelsin. :)

:laughing:

Bizde besliyoruz elimizden geldiğince ama beslenenler genelde isparozlar oluyor. :D Bu gariplerse, koca ağızlı olmaları nedeniyle pek şanslı değiller.

Teşekkür ederim Mert, nice güzel, keyifli avların olsun. :)

Teşekkür ederim, sana da güzel balıklar rastgelsin. Gerçi, zaten rastgelmiş. Bayramda cepten okumuştum raporunu. :D