sazan için boli yada boili

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında babil tarafından paylaşıldı.

1. babil

babil İrfan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.
    boili formülü lazım

İzmit Yuvacık barajında su seviyesi çok düşmüş ve şehirde su kesintisi yapılıyormuş , herhalde 170 m den 100 m civarlarına inmiştir. Su az fakat balık sayısı aynı şimdilik ben daha gitmedimya.

Bu yüzden boili yapmam lazım ama iyi bir formül lazım şimdiden teşekkürler.

2. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Boili yapmanızın neden bu yüzden gerektiğini anlayamadım su seviyesi düşünce balıklar bir tek boiliyemi geliyormuş:)öncelikle bir-birbuçuk ay hafta da 2-3 kez yemlemezseniz verim alamıyacağınızı da hatırlatıyım ayrıca bu yemleme için en az bu tariften 10 kere yapmalısınız..Kartal'dan gidecekseniz biraz zor olur.

Ben de boiliye merak sarmıştım ama bu yemleme işi ve maliyeti beni uzaklaştırdı doğrusu..

Buyrun;

400 gr irmik
    200 gr soya unu
    200 gr mısır unu
    200 gr süt tozu

8 ve ya 9 yumurta
    1 çay bardağı zeytin yağı
    1 çay bardağı likit glikoz
    4ml konsantre vanilya aroması
    1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası
    1 çay bardağı süt

İlk gruptaki unları bir kapta karıştırdıktan sonra ayrı bir kapta yumurta boya likoz ve aromayı çırpıyoruz..sonra sıvı karışımdan diğerine azar azar dökerek yoğuruyoruz yoğururken zeytin yağı ve sütü ekliyoruz eğer fazla koyu bir kıvam olursa 9. yumurtayı kırıyoruz..sonra hamurumuza şekil verip (küçük misket şeklinde taneler) fokur fokur kaynayan suya atıp 3 dakika kaynatıyoruz kaynar sudan aldıktan sonra soğuk su dolu bir kaba attıyoruz sonra burdan süzgeçle alıp en az 1 en çok 3 gün havadar biryerde bekletip dinlendiriyoruz..

ALINTIDIR:Av-doğa dergisi sayı:13 Ümit Metin

yazının hepsini geçirmek isterdim ama çok uzun eğer takıldığınız biryer olursa yazın bek burdan bakar yazarım cevabını..

Bu linklerde de başka tarifler mevcut.
    http://www.bilgehansarp.net/fishing/sazan_baligi.htm
    http://www.amobed.org/pages.php?cID=4_26_43

Rastgele..

3. babil

babil İrfan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.
    Boli ye büyük balık gelir dediler

Ulaşım çok kolay 50 - 60 dakika sonra su kenarında olabiliyoruz , orada büyük balık tutanlar ( 5 - 6 kg. ) hep iri mısırları 2 - 3 tane takıyor veya bu boli mamulünü kullanıyorlar , diğer hamurları bu israilli illet hemen hallediyor. Kocaman iğneye küçüçük balıklar yakalanıyor. Söylediklerine göre bu boli ye onlar pek rağbet etmiyorlarmış. O yüzden bu boli olayını kullananlar bana aynalı için atıyoruz diyorlardı. Yuvacık barajı derin ve gerçekden çok büyük balıklar var , ben geçtiğimiz mart birçok alabalık bile yakaladım orada. Turna hariç her balık var , belki turnada vardır ama hiç yakalayan duymadım.

4. harmandali

harmandali

Favori Kamış:
    8 tane kamış ve kasnaklı dip oltası
    En İyi Avı:
    1999 yılında ankara kurtboğazında 10kg civarında sazan
    bunu türkiyede temin edebileceğimiz yer var mı özellikle ankarada
    ama webden de satın alabilirim...

bende çeşitli yemler denedim...ancak denemeye devam ediyorum.

sadece tecrübelerime dayanarak bir kaç noktaya değinmek istiyorum.

-bölgede balık neye alıştıysa onu seçiyor.
    -hava durumu sanırım balığın yemlenmeside etkili hava sıcaklığına göre yem verilebilir...
    -tarih çok önemli her dönem her tarihte her zaman aynı yeme rağbet göstermiyor...

ahhh ahhhhh eskiden yemleme bile yapmazdık atardık küspeleri...yakalardık koca koca sazanları...şimdi balık efendilere her türlü izzet ikram ediliyor ama yinede nazlanıyorlar....

bir arkadaşımız yazmış olduğu köpek maması çekirge ve rakıda bekletilen mısır...bunu en kısa zamanda deneyeceğim...

ben genelde
    havuç bezelye patates içeren garnitürleri tercih ederim haşlanmış yada konserve süt mısır hamur ve düdük makarna....

tercih ederim...

discovery channelde hep izliyorum adamlar boili takıyor ve 5 dk sonra 10 kilodan fazla sazan çekiyorlar...bizim gibi deli gibi yemlemiyorlar bile...ama bir farkla onlar yakaladıklarını tekrar suya bırakıyorlar....:confused: :eek: :mad:

boili denemek istiyorum....yani gelirse 1 tane gelsin ama büyük olsun artık ufaklarla uğraşmak istemiyorum eskisi gibi...

webde boili buldum ama türkiyeyi adam yerine koyup satış yapmıyorlar

yazın eniştemler gelecek almanyada olmazsa onlardan isterim...

5. ergen

ergen

Vay be Sazanlara bak

Ne Inancli, Itikatli Baliklarmis bunlar!!!

N@mik laf aramizda, bizdede, Namazsiz, Abdestsiz Kadinin actigi Börek,
    Cörek, Pasta yenmez:D :D

Rasgele

6. harmandali

harmandali

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi belli mi olur....belki damak zevki gelişmiş kadir kıymet bilen bir sazan çıkar....:D :D

7. ergen

ergen

Biz Keyfimizdenmi senede 6 defa Izin yapiyoruz??

Ama dur bakayim! Almanlardanda Müslüman olup Hacca giden var yahu;)

Bir tek Börek acmasini ögrenmeleri gerekir:D :D

Rasgele

Harmandali Kardesim! Biz burada Milleti oyalarken, sende Forumlari geziyorsundur Insallah;)

8. Volkan_06

Volkan_06

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan, 12 Kg.
    Cemal arkadaşım merhaba, aramıza öncelikle hoşgeldin.
    Ankara'da boili satan bir yer var, Yiba çarşısını dışkapı istikametine doğru geçince ileride köprünün ayağına yakın av malzemeleri satan bir iş hanı var. O işhanına gelmeden ilk arada solda bir dükkan var, Tekneler ve botlar için motor falanda satıyor. Şimdi ismini hatırlayamadım ama gidersen rahat bulursun. Ben boili ve Ultrabait esansli tüplerden buradan almıştım. Hatta başka yemlerde aldım. Fakat mısırdan gördüğüm faydayı hiç birinden göremedim. Para tuzağı gibi geliyor bana.
    Avrupada adamlar balığı alıştırmışlar bu tip yemlere ve esanslara, onlar tutuyor, ama ben o kadar deneme yaptım, bir tane balık vurmadı. Bende artık elime almıyorum bu yemleri ve esanaları.

Ha faydasını gören olmuştur belki, bunlar benim düşüncelerim. Mısıra devam...

9. harmandali

harmandali

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sevgili volkan
    oraya biliyorum...gerçi bir kaç dükkanda olmayınca diğerlerinde de olmaz diye düşündüm...

valla 1-2 defa alırım denerim olursa olur...olmazsa yapacak bir şey yok.

ben dışkapıdaki bir balıçıdan boili benzeri mısır hamuru topları aldım 4-5 saat yada daha fazla suda kalabiliyor....erimiyor...

ancak boili gibi takmadım doğrudan iğneye geçirdim.

solucan midye içi gibi denemediğim yem kalmadı...

10. NAMOSA

NAMOSA

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,elle
    En İyi Avı:
    sazan 6 kilo
    abicim o nationaldakinler dikkat edin fıkralarda anlatılırya sazan gibi atladı diye işte onlar o sazandan bizim burdakinler çok uyanık ben anlamadım gitti

11. harmandali

harmandali

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    valla bazen o kadar huylanıyorumki sanki suyun içinde bir tane dalgıç adam olta suya düşünce gidiyor ucuna bir tane 10 kg sazan takıyor...

ya bu kadar olur....5 dk da balık mı gelir....hemde kocaman...

abi ben 6 saat zilin tink demediğini biliyorum....bırak zil çalmayı balığın çekmediği günlerim az değildir....

zaten ne zaman balığa gitsem millete alay konusu oldum...

valla eski günleri arıyorum...eskiden yemlemezdik bile...5-10m ye atardık diğ oltalarını....şimdi 10 mt atınca yakın oldu diyoruz...

birgün barajda gördüm...adam kement gibi bir fırlattı dip oltasını...abi abartmıyorum 50mt aşağı gitmedi...kasnakda 100m misina varmış...biz 20-30 mt atıyorduk bize yakın atıyorsunuz diyordu...

hey gidi günler hey...

az önce bir makalede okudum

zaman tarih çok önemli yem için diyor...
    ayırıca kışın sazan olmaz diyor ama bence yanılıyor...çünkü ardahanda çıldır gölünde buzu kesip sazan tutanlar var...hemde kilonun üstünde...

12. Volkan_06

Volkan_06

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan, 12 Kg.
    Ya dostum, Bende zamanında böyle arayışlar içerisine girdiğim olmuştu, fakat artık "deneme, yamulma" ktan bıktım usandım. O yüzden artık hiç kasmıyorum. Yani menüyü bu kadar zengin tutmanın bi anlamı yok, Yemlemede bolca hayvan mısırı kullan, İğneyede Konserve mısır tak (Dardanel tavsiyedir). Oltaların başına geç bekle, balık varsa zaten gelir, eğer yoksa başka sefere de ve dostlarınla güzel vakit geçirmeye bak...

13. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

İzlediğiniz videolarda adamlar o koca koca balıkları neredeyse hergün aynı yemle yemlenen özel göletlerde yakalıyorlar..Yani hiç yemlemeden yakalıyor değiller..Zate boiliin etkili olabilmesi içi çok sık ve fazlaca aynı bölgeyi yemlemek (bir ay boyunca haftada 2-3 kere)gerekiyor ki bunu mısır ve buğdayla da yaparsanız aynı balığı yakalarsınız:) Ben de ilk gördüğümde çok heves etmiştim ama balığın bu yeme alışması için uzun zaman gerekiyor ve yeterli miktarda yemleme için ciddi boyutlarda maliyet:)

14. DR_BLOoD

DR_BLOoD

boli yada boili yi avmarketi.com adresinden baka bilirsin yada harifleri war ama satın al daha iyi boili iğneleride war sitede her türlü şeyi bula bilirsin ...

15. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    Eskş.Kiloluk poşeti 24 , konserve kutusu boyda plastik kapta 7 ytl (idi)..bir işe yaramıyor.

16. Spider

Spider Mert Eren

sezon öncesi düzenli yemleme yapılırsa
    her türlü sazan avlanır. benim öğrendiğim bu be sezon kapanınca da
    kendi formülümü uygulayacağım.

bu arada bol otçul beslenen bu balığa protein ağırlıklı yem
    sunulması şansı artırıyor. yani boily hazırlarken mutlaka
    soya unu, ciğer ezmesi, yumurta sarısı vs kullanın.

aromatik katkıları kullanırken dikkat edilmeli fazla olmamalı
    çok karıştırılmamalı

17. göksen inal

göksen inal göksen

Favori Kamış:
    okuma salina spin 2.40
    Favori Makine:
    pen pursuıt 3000
    En İyi Avı:
    henüz levrek yok
    bende boili yaptım denedim omadı çünkü balık yöresel olarak ne ile besleniyorsa ona geliyor.mesela makarnaya çok iyi geliyor ama içinde bal kuş yemi üzüm vanilya gıda boyası yumurta vb.ne koyarsanız koyun gelmiyor. bazen sadece solucanla oluyor.sazan işte :)

18. AdaBalıkcısı

AdaBalıkcısı

Hamur tipi yemler

merhaba, ilk mesajim oldugu icin oncelikle belirteyim, ben kibrista yasiyorum ve burda hobi olarak kiyi balikciligi ile ilgileniyorum... balik sezonu yavas yavas aciliyo artik burda o yuzden internette biraz dolasip yem tarifi aramaya karar verdim ancak hamur tipi yem hakkinda pek bi bilgi bulamadim, bizim buralarda yogunlukla hamur tipi yem kullanilir, icine cesitli koku katici malzemeler konur, canli yem kiyi balikciliginda cok kullanmiyor... internette de bu konuda bi bilgi bulamamis olmam garibime gitti biraz, ben de size danisayim dedim :)

acikcasi bu siteyi de bayagi bi aradim, yogunlukla canli yem ve hazirlanislarindan bahsediliyor... hamur tipi yem hic kullanilmiyo turkiyede?? bu konuda bilgi veren bi mesaja da rastlayamadim burda, bana biraz garip geldi acikcasi :)

19. boili diye site içinde yada nette araştırma yaparsan sanırım aydınlanırsın sevgili kardeşim.. yeri gelmişken bir yem takma şekli daha ekliyeyim..

20. AdaBalıkcısı

AdaBalıkcısı

bu boili hamurdan mi yapiliyo simdi??

biz genelde hamurdan baligin agzina gore bi parca koparim olta nin ucuna takariz, burda sanki oltanin altinda sarkiyo gibi gorunuyo