Boğaz için kışlık bot tavsiye edecek var mı?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında adx tarafından paylaşıldı.

1. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Sevgili arkadaşlar öncelikle yeni yılınız kutlu olsun.

Geçenlerde Boğaz'da sabahladım ve ayaklarım dondu.
    Kış koşullarında saatlerce kullanıp
    -hem ıslanmayacak
    -hem üşütmeyecek
    -hem de tercihen normal günlük kıyafetlerle caddede giyilebilecek bir bot arıyorum.

Duyduklarım, öğrendiklerim:

*Bazı botlarda "thinsulate" denilen bir yalıtım malzemesi varmış, çok iyiymiş;

*Bazı botlarda derece bile yazarmış. "-5 dereceye kadar sıcaklıklarda korur" vs.

*En iyi bottan çok en uygun bot diye bir şey varmış. Yani şehirde kullanım ayrı, 2000 metreye kullanılacak bot ayrı, yüksek irtifa için kullanılanlar ayrıymış. O dağa taşa bana mısın demeyen harika botlar şehirde çekilmez olurmuş. Gerçekten de öyle bir traktörüm var, ama onunla boğaza gidilmez, derede rahat olan bot asfaltta rahat değil.

Sizin kullanıp denediğiniz tavsiye edebileceğiniz şehir kullanımına uygun kışlık bir bot var mı?
    Tam bot değil de yarım bot olursa daha güzel olur, daha geniş kullanım alanı olur.

(Geçenlerde içine neopren giyerek kullandığım bir bot oldu, su geçirmedi, ama üşüdüm. Anladım ki malzeme ne olursa olsun, taban kalın olmalı :) )

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Adil Abi, sana tavsiyem gore-tex malzemeden üretilmiş bir bot al, içine de termal çorap giy. Ne üşüme problemin kalır ne de ıslanma. Marka adı yazmıyorum çünkü artık bir çok marka böyle ürünler üretiyor.
    Ayakkabı rüzgarın ve suyun içine girmesini engeller. Çorap ta sıcaklığı muhafaza eder. Ayrıca bu ayakkabılar içeriden dışarıya hava akımını da geçirdiği için terleme problemini de bir derece çözmüş olursun.
    Ama bu ayakkabıyla suyun içine gireceğim ve su geçirmeyecek diye düşünme. Çünkü bunlar bir yere kadar suya dayanıklı. Zaten açıklamalarında da metrekareye ne kadar suya dayandığı bilgisi yazar.

3. havatemiz

havatemiz rifat

meindL aL. Karaköy de Güllüoğlu'nun yanında Meydan kamp var. Altı Vibram olacak . İçinde de Goretex Astar olmalı. Biraz para vereceksin ama enaz 10 yıl giyeceksin. Bir Numara da büyük almayı unutma.

4. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Meydan kamp'a bakacağım teşekkür ederim.
    Meindl'in ününü duydum, özellikle yüksek irtifada dağcılar kullanıyormuş; tabi onlar çok sert ve ağır olur, umarım şehir kullanımına uygun olan modeli vardır.

5. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sağolasın...
    Evet, dediğin gibi, muhtemelen gore-tex'li olacak.
    Ama soğuk izolasyonu da iyi olsun istiyorum; geçenlerde hava gerçekten çok soğuktu, neopren çorap bir iki saat idare etti, sonra üşüme başladı.

6. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Adil Abi YDS'nin özel üretim botları var asker botu olarak. Biraz ağırdır (1.5 kilogram ve üzeri :) ) ama ne yağmur ne kar ne de soğuk geçirir. İzmit Umuttepe'nin -10'luk soğuğunda 1 metre karda bana mısın demedi. Ayakta taşıma problemi var ama alışınca müptelası oluyorsun, baharda spor ayakkabıya nasıl geçeceğim bilmiyorum :D

7. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sağol Emrecan,
    Sanıyorum onların da Karaköy'de mağazaları var.
    Kullandığın modelin adını biliyor musun?
    Gidince ona bakayım.

8. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    GT 310 GTX sanırım abi, daha kısa modelleri de var rahat kullanım için.

9. x-a-3

x-a-3 Timur

En İyi Avı:
    6 Kg Turna
    gora-tex kışlık asker botunu kullanıyorum ne soğuk ne su geçiriyor...

10. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Balıkçılık hayatım boyunca avlarda hep trekking outdoor kiyafet giydim ve rahat ettim.
    Bu konuda nort face ve columbia iyidir. (Kıyafet olarak)
    Fakat bot konusunda artik yerli üreticiler gayet iyi seçenekler sunuyor bunlarin basinda yds en iyilerindendir.
    Karaköyde yds shop a bir bakın derim.
    Malzemelerinizde goretex seçmenizde fayda var.

11. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Eyvallah, yds'ye bakılacak.
    Bu arada araştırırken Cabelas'a da baktım; aklınızda olsun bazen gerçekten harika fırsatlar oluyor, nakliye parasına fazlasıyla değiyor. Ama ayakkabıyı yine de denemek doğru olur diye almadım.

12. can_kmv

can_kmv Can Kumova

Favori Kamış:
    Baba yadigarı Shakespeare kamış
    Favori Makine:
    "Shakespeare Firebird 070" Baba yadigarı
    En İyi Avı:
    oltanın ucuna ilk takıldıklarında her birisi sanki yakaladığım en büyük balık gibiydi
    Termal içlikleri giyilip çıkarılabilen eva malzemeden üretilmiş çizmelerede bir bakmanızı tavsiye ederim, uzun olduklarından dolayı bacakları daha iyi koruyorlar ve ne terletiyorlar nede üşütüyorlar, su geçirmemeleride cabası.

Sağlıklı, kazasız avlar dilerim

13. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim tavsiyeniz için.
    Ama çok da balıkçı gibi görünmeden otobüse inip binmek istiyorum.
    Onlar gerçekten sırf balığa ayrılmış bir gün için çok iyi. Belki böyle günler için
    bir tane alırım. Ama şimdilik Boğaz'da bazen işten çıkıp sahilden yürürken çantadaki oltayı çıkartıp attığım için çok dikkat çekmeyen bir şey bakıyorum.

YDS'de Morain diye bir bot var, en son ona karar verdim, ama maalesef 42 numarası şu an yok diye beklemedeyim. :)