Balıktaki toprak&çamur kokusunu giderme

Konu, 'Genel Konular' kısmında mtaspinar tarafından paylaşıldı.

1. mtaspinar

mtaspinar Muammer

Arkadaşlar bazı tatlı su balıklarındaki piştikten sonra ağzımızda oluşan topran veya çamur tadını nasıl engelleriz
    Bu konuyla ilgilini bicok yorum vs buldum ama kafam karıştı
    Dün kaynamış sirkeli suda beklettm bi işe yaramadı yanlışmı yaptım aceba?

2. mtaspinar

mtaspinar Muammer

Güncellll???

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Fleto yapıp sirkeli suda 10 dakika kadar bekletin hiç koku kalmaz.

4. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Ayrıca zeytinyağı pulbiber, soğan ve sarımsak suyundan bir karışıma 15 dk marina ederseniz hem kokudan kurtulur hem de lezzet ilave etmiş olursunuz.

5. mtaspinar

mtaspinar Muammer

Sirkeli kaynamış suda 2 saat beklettm ama yinede vardı kokusu

6. emrepasa

emrepasa emre

tatlı su balığı için sorduğunuzu düşünüyorum.tuzlu suda bekletin biraz.içini iyice yıkayın.ununa baharat karıştırın ki o mileksi kokuyu azaltsın alsın.yada avlak değiştirin.

7. htarik

htarik

Kendi uyguladığım yöntemi yazayım. Öncelikle balığın boyu ne kadar olursa olsun mutlaka derisini tulum olarak çıkartın. İnternette bunla alakalı videolar var. Daha sonra enine ve boyuna çizikler atıp, sirkeli suda, buzdolabında 1 gün bekletin (Daha az beklemeyi denemedim, belki 1-2 saat beklemesi de aynı etkiyi yaratıyor olabilir.) Daha sonra kızartıp afiyetle yiyebilirsiniz. Anahtar nokta bence derisinin çıkartılması.

8. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Hiç uğraşmanıza gerek yok, sadece cips kıvamında pişirin kokunun kaybolduğunu göreceksiniz. Ben kefalleri bu şekilde yapıyorum..

9. Bazı tatlısu balıklarından kasıt sazan olsa gerek. Kimi meraların sazanı aşırı kokar, bazılarınınki ise su götürür.
    Koku olmasa da ahım şahım lezzeti yoktur.
    Yenebilir hale getirmek için yapılacak şeyler daha yakalandığı anda başlar.
    Yanınızda buz kovanız varsa, balığı oracıkta temizleyip kovaya atın. Yoksa da öldürmeden eve ulaştırmaya çalışın ve hemencecik içindeki pisliklerden arındırın. Böylece zaten olan çamur kokusunun artmasını engellemiş olursunuz.

Sirkeli suda bekletmek mutlaka fayda edecektir. Çamur kokusunu yok etmesede azaltacaktır.

Yetmedi mi?.. Kokuyu yok etmenin yolu yok ama bastırabilirsiniz. Hakiki zeytinyağı ve sütten oluşan karışımın içine rondolanmış maydanoz ve az sarımsak ezip çizikler atılmış fletoların üzerine yumurta fırçasıyla yedirip en az 4 saat bekletin.